Sherlock Holmes (2009)

Další adaptace Sherlocka Holmese v podání Holywoodu doplněna velmi příjemným Zimmerovým soundtrackem nedopadla vůbec zle, ale nedopadla ani skvěle. Robert Downey Jr. ukazuje slušný výkon, avšak do role Sherlocka se vůbec nehodí a Jude Law ve své roli Watsona také není zcela ideální a honičky Londýnem, Sherlockovy postřehy a jeho schopnosti jsou až moc za vlasy přitažené a obyčejný, ničím výjimečný scénář podtrhne lehký nadprůměr filmu dlouhou čárou. 60%.

Sin Nombre (2009)

Klasická ukázka životní pozice lidí v gangsterské Jižní Americe a jejich kultury. Trochu slabší odvar Města Bohů, které mohu vidět kdykoli, tady to na mě sice také zapůsobilo, ale myslím, že vidět to víckrát není třeba. Klidně si to stáhnu, na festivale bych na to ale nejspíš nešel. Příběh dokáže oslovit i rozesmutnit, to však v tomhle oboru není tak těžké. Pokaždé si totiž člověk uvědomí, že má velké štěstí, protože žije někde, kde mu den co den nehrozí rozstřílení partou takovýchto pokérkovaných, ctižádostivých frajírků.

Upírův pomocník (2009) odpad!

Natočení tohoto filmu je pro knižní sérii vůbec tím největším zesměšněním, jaké kdy mohlo vzniknout, protože horší si opravdu nedokáži představit. U postav, jejichž vzhled jsem si při čtení představoval, došlo k nepochopitelné katastrofě (i popisy v knize se velmi často liší od těch ve filmu) a přidání nových jakbysmet. Scény, které byly natočeny podle předlohy jsou spíše výjimkou, jde vlastně o novou (ale příšernou) podobu celého příběhu a všeho ostatního. A ta holka s ocasem byla neskutečně iritující a celkově dost trapná, prostě velký omyl! Důkaz toho, že dobré se nemá měnit.

Život (2009) (seriál)

Nahlédnutí do světa živočichů, do našeho světa, je vždy fascinující a v případě, kdy se toho ujme BBC, je nemožné mít nějaké výhrady. Skvělá kamera a spousta zajímavých interpretací v podání profesionálů v HD rozlišení je pro fanoušky tohoto žánru vůbec to nejlepší, co mohou dostat. 100%.

Dokonalý podraz (2008) (seriál)

Solidní základ by byl, s ním se dá seriál rozvinout do mnoha směrů a vymyslet spoustu zajímavých a originálních epizod s dobrými zvraty i akčními momenty, příběh nám to s radostí dovoluje. Pilot nastavil příjemné tempo a jako úvod a návnada k dalšímu sledování posloužil bezchybně, jen možná příliš překombinovaně. Herci se dělí na dvě skupiny: do jedné patří ti sympatičtí s průměrně rozvinutou schopností ve skutečnosti vyjádřit nějaké emoce a nevypadat uměle, osoby ve druhé mi nesedli hned v prvním momentě, kdy jsem je viděl, ale řekněme, že na plátně si vedou o něco lépe. Naneštěstí, hlavního hrdinu vidím spíše v té druhé. Může to i vyznít jako o něco horší provedení Prison Breaku, máme tu podobné důmyslné plány a riskantní a promyšlené operace, které mohou působit trochu jednoduše, v několika případech téměř amatérsky. Jinak dobře odvedená práce a osobně by mi nevadilo, kdyby se takovýchto seriálů točilo více. 80%.

Far Cry (2008)

Akční film, který stojí za shlédnutí, pokud jste hráli hru, není však žádným skvostem, který by vám měl utkvět v paměti a podruhé už si ho pouštět nebudete, protože vtipné fórky opravdu vtipné nejsou, akční scény vás ničím neupoutají a tajemnou a místy strašidelnou atmosféru, o kterou ve hře nebyla nouze, se režisér rozhodl vyškrtnout ze seznamu. Dialogy jsou chabé a jednoduché, žádného dobrého hereckého výkonu se nedočkáte a jediné, co rádi uvidíte, budou závěrečné titulky. Ještě štěstí, že je to tak krátké. 25%.

Hancock (2008)

Amerika... novodobé výtvory naších zaoceánských přátel jsou čím dál tím chabější. Nepobaví, nepotěší, nerozesmějí. Tím samozřejmě neodsuzuji celý Hollywood, nebýt jeho, současný filmový svět by byl v plenkách ale tohle?! Ne... tohle se nepovedlo. Willa Smitha mám za normálních okolností rád, ale teď si významně pošpinil svou vizitku a zbytek hereckých výkonů vůbec nestojí za zmínku. Jednoduchý a přímý příběh se dal zrealizovat lépe a s tímto tématem se také mohlo naložit zdařileji. Ani ne hodina a půl a mě to připadalo jako věčnost. No jo, když vás něco nebaví, čas pak ubíhá pomalu. 30%.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Holocaust byl tématem pro mnoho filmů, tento je svou zastřenou, naivní perspektivou velmi sympatický, drastické a násilné scény jsou převedeny do určitého bodu mírumilovnosti a nevinnosti, který nám však zase až tak nepřibližuje, jak to tehdy doopravdy bylo. Příjemní herci, dobré dialogy a krásná hudba vytváří dojemný snímek, který svým rázným a rychlým průběhem i koncem potěší, rozesmutní a rozzáří naše srdce. 80%.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Upřímně řečeno, Indyho zapřísáhlým fanouškem jsem nikdy nebyl a všem jeho filmům se téměř vyhýbal. Ale jelikož jsem na Království křišťálové lebky náhodou narazil v televizi (kterou zapínám tak jednou do měsíce) a nic jiného nebylo na práci, pokusil jsem mu opětovně přijít na chuť. Naneštěstí se podle většiny jedná o (zatím) nejhorší ze všech dílů, ale tak to s comebacky po nějakých dvaceti letech většinou bývá. Nicméně, úvod byl zábavný, některé akční scény více než jen trochu přehnané (přežití atomového výbuchu v ledničce apod.), ale to je zanedbatelné mínus a až do chvíle, kdy hrdinové našli chybějící lebku ve zlaté hrobce, bych byl ochoten hodnotit i pěti hvězdami. Bohužel, po slávě přichází pád. Harrison je stále charismatický člověk a hlavně dobrý herec, více to rozpitvávat nemá smysl. Nemohu říci, že Cate Blanchett tou osobou také není, ale opravdu by měla přestat kývat na záporácké role, které jí vůbec nesvědčí a její smrt byla příšerně provedena. Z druhé poloviny filmu mě pobavila pouze scéna s termity, jinak celá doba v chrámu a jeho následné zborcení výrazně poničily Indyho reputaci. Kdyby nebylo českého znění a pitomých reklam, možná bych dal i ****.

Ip Man (2008)

Pokud je někdo zapálen do komentování a celého filmu obecně, tak dříve nebo později zjistí, že tuto horlivost si není možné udržet navěky a je potřeba si čas od času udělat menší pauzičku. V mém případě se jednalo o trochu větší než menší pauzičku, nicméně tento comeback komentář si nezaslouží žádný jiný film, než Ip Man, jelikož na Kung Fu příčce (která není zrovná malá) zaujímá první místo. Absolutní špička se sympatickým představitelem stejnojmenné čínské legendy, hutnou atmosférou japonské okupace, nápaditou hudbou a abych nezapomněl, stylovými a nabušenými souboji, kterých rozhodně není poskrovnu. Pro fanoušky tohoto žánru je to nezpochybnitelný must-see. 100%.