Chirurgové - Skok do mlhy (2019) (epizoda)

Zakončenie asi najhoršej sezóny Grey´s Anatomy. Chaotickej, plnej nelogických zvratov a zvláštnych milostných splanutí. ____ Grey´s Anatomy začína pripomínať vzťahovú telenovelu, kde to robí každý s každým, čím sa definitívne vzdiaľuje od akéhokoľvek mysliteľného realizmu. ____ Owen neustále osciluje okolo Amelie a Teddy, až to vyzerá, že mozgovým nádorom musí trpieť on. Meredith spoja s o 20 rokov mladším hercom (!), namiesto toho, aby jej našli nejakú rozumnú náhradu v podobe nového doktora tvrdého "riggsovského" typu s trochou derekovského narcisizmu. ___ Ono by bolo skutočne dobré podpísať s hercami kontrakty na niekoľko sezón, nielen na jednu, aby sa vzťahy dali budovať a rozvíjať. Vlastne už nebudem ani príliš prekvapený tým, ak napokon spoja Alexa s Meredith, lebo počet dostupných kombinácií sa zmenšuje a zmenšuje.

Syn temnoty (2019)

Sympatická jednohubka, desivé podobenstvo o chlapcovi, ktorý chcel byť dobrý, ale jeho osudom bolo ovládnuť svet. Je to vlastne temná verzia Supermana s množstvom alúzií (kov, ktorý ho môže ako jediný zraniť = kryptonit, farma ako miesto deja = tam vyrastal aj Clark Kent) i dobrým scenárom, čo sa vlastne od Gunnovcov aj dalo očakávať. Bude zaujímavé sledovať, či na základe tohto filmu vznikne celá filmová séria, podobne ako napríklad pri Cloverfielde, alebo to zostane len ako osobitý, nezávislý film. V každom prípade dobré 4*.

Láska na druhý pohled (2019)

Slabota, ktorej hodnotenie zlepšuje len skvelá hudba Sagea. Hugo Gélin nie je zručný režisér a ani scenárista a výsledkom je táto bezpohlavná komédia, pri ktorej sa nezasmejete ani raz. Francois Civil nie je Omar Sy, film nezachraňuje jeho osobnosť ako pri Gélinovom staršom filme I dvaja sú rodina. Nápad s prechodom do paralelného sveta poskytoval určite väčšie možnosti realizácie, než to, čo ponúkol výsledok. Veľa motívov zostalo rozpracovaných a neuzavretých, napríklad tá s Oliviinou babičkou. Vo výsledku preto len slabé 3*.

Země na scestí (2019)

Totálny prúser. V Netflixe si asi poriadne neprečítali scenár, inak si to vysvetliť neviem. Po skončení filmu sa nemôžem ubrániť pocitu, ako by som videl 2-hodinový director´s cut z 10-dielneho seriálu. Inak povedané, ten film vyzerá, akoby v ňom chýbali celé scény. Skutočne si nespomínam, či a kedy som videl nezámerne podivnejší film (Lyncha nerátam).

High Life (2018)

Solaris 21. storočia, dozvuk Tarkovského. Svojské, nejednoznačné, vábivé. Veľa prázdnych miest ("nedourčenosti"), voľná narácia, pozvoľné tempo. High Life chce trpezlivého diváka, ochotného čítať medzi riadkami, dešifrovať z tých pár replík autorský sujet. Film, ktorý bude divácku obec úzko polarizovať - buď si ho obľúbia a budú chcieť viac alebo ho zavrhnú ako pseudo-intelektuálny blábol 70-ročnej babičky. Radím sa k prvej skupine.

Avengers: Endgame (2019)

Prvá tretina na hovno. To, čo sa dalo vyrozprávať na desať minút, natiahli na hodinu. Russoovcom záleží na motiváciách hrdinov a to až tak veľmi, že zachádzajú do krajnosti. Nemusíme vidieť stromy, aby sme vedeli, že môžu byť súčasťou lesa - inak povedané, to, že sa im "po tom" nedarí inteligentný divák očakáva. Druhá tretina lepšia, ale tá skutočná extáza sa dostaví až v závere, kedy sledujeme epickú bitku, ku ktorej to všetko smerovalo vlastne niekoľko rokov. Dalo by sa polemizovať o scenári, o časových paradoxoch, o nedostatočnej využiteľnosti niektorých postáv, dramatickej výstavbe, logike deja a o všetkom tom odbornom, ale každý predsa vie, že Avengers sa chcú zapáčiť fanúšikom a nie kritikom. Myslím, že Russo a Russo natočili najlepší zo všetkých Avenger filmov a nastavili laťku extrémne vysoko. Priznám sa, že som čakal od posledného filmu trochu viac, mám pocit, že ten pomyselný kruh sa neuzavrel.

Arctic: Ledové peklo (2018)

Takzvané survival filmy, teda filmy o prežití, zažívajú v posledných rokoch pomerne veľký boom. Samozrejme, ak máme na mysli snímky o prežití v nehostinnom prostredí. Fanúšikovia za to môžu vďačiť tematickým počítačovým hrám (napríklad Metro) a zrejme i úspechu Iňarrituovho štyri roky starého Revenanta, ktorý získal tri Oscary vrátane ceny za réžiu a kameru. -------- Koncom roku 2017 prišiel do slovenských kín film Hora medzi nami s hviezdou dvojicou Kate Winslet – Idris Elba. Po veľkom úspechu v Cannes v podobe desaťminútového standing ovations prichádza do tuzemských kín podobná snímka pod názvom Arctic. Zrejme aj v snahe zaujať širšie publikum slovenský distribútor do názvu vložil i zbytočný klišéovitý doplnok „Ľadové peklo“. -------- Hoci sa po prvých týždňoch premietania nezdá, že Arctic napodobní kasový úspech Hory medzi nami (zisky $62 miliónov), čísla na Rotten Tomatoes (88% u recenzentov a 84% u divákov) napovedajú, že divákov čaká oveľa silnejší zážitok. Recenzent Indiewire po premietaní v Cannes skonštatoval, že Mads Mikkelsen v tomto filme podáva „najlepší výkon v kariére.“-------- Zabudnite na Prežiť s Ethanom Hawkeom, na Horu medzi nami, na Redfordovo Všetko je stratené či na 22-ročné na Ostrie noža. Po prvej projekcii a je tomu tak dodnes sa v súvislosti s filmom Arctic píše skloňuje slovo „modernistický“. Spomínajú sa mená ako Tarr a Tarkovskij. Ukazuje to, ako veľmi je Arctic originálnym a odlišným filmom, ako veľmi sa chce vzpierať konvencii a pravidlám žánru. -------- Stránka Writer´s Digest, ktorá radí začínajúcim autorom, konštatuje, že „drobné, no konkrétne detaily sú obyčajne tým, čo rozhoduje o tom, či príbeh bude držať pokope alebo sa rozpadne.“ Arctic je z veľkej časti tým typom „rozpadnutého príbehu“, pre ktorý existuje vo filmovom slovníku termín vyprázdnená narácia, v angličtine empty narrative.-------- V Arctic nenájdete presne tie detaily, ktoré by ste našli v Hore medzi nami či v Prežiť. O hrdinovi neviete zhola nič. Neviete či je väzeň na úteku, mäsiar či azda chirurg. Neviete ani ako sa volá alebo to ako sa dostal do tej bohom zabudnutej pustatiny, kam ľudská noha bežne nevkročí. Neviete prečo havaroval. Viete len to, že sa tam nejakou nešťastnou zhodou okolností ocitol.-------- Arctic pracuje s divákovou predstavivosťou úplne inak, než napríklad Scottov Marťan, kde je všetko polopatisticky vysvetlené. V Arctic vie divák len to, čo nevyhnutne potrebuje v danú chvíľu poznať a nič viac. Hrdina svoje rozhodnutia nevysvetľuje, nevedie monológy sám so sebou alebo dialógy so ženou, ktorú zachránil. Akási cyklickosť je pre film typická.-------- Arctic je survivalom, ktorý je reminiscenciou štýlu maďarského velikána Bélu Tarra. Podobne ako jeho hrdinovia i Mads Mikkelsen sa točí v kruhu – každý deň jedáva vylovenú rybu, opakuje identické rituály a ani záchrana ženy (ktorej meno sa tiež nedozvieme) ho z tohto kruhu nevyslobodí. Opakuje tie isté frázy a tie isté postupy v rámci prvej pomoci. -------- Napriek všetkému Arctic nie je nezmyselným intelektuálnym „blábolom“, chladným ako prostredie, v ktorom sa odohráva. Je možno najuveriteľnejším survival filmom o prežití v nehostinnej prírode, aký bol kedy natočený. Napínavým, empatickým a citlivým. Nechce sa divákovi prvoplánovo zapáčiť. -------- Nechce len zaútočiť na jeho emócie ako napríklad Hora medzi nami, chce len zobraziť boj človeka proti nepriateľovi, ktorý nepozná zľutovanie a nikomu nenadržiava – prírode. Arctic možno je a možno nie je modernistickým či naturalistickým filmom, no určite je ukážkou majstrovského herectva Mads Mikkelsena. Ťažko uveriť, že ten na svoju prvú Oscarovú nomináciu ešte čaká.

Paříž 15:17 (2018)

Clint Eastwood začínal v úlohe nekompromisného policajta Harryho Callahana. Uplynulo bezmála polstoročie a dnes už 87-ročný herec a režisér sa stále aktívne pohybuje vo svete filmu. V posledných približne pätnástich rokoch, možno ovplyvnený vlastnými životnými skúsenosťami a skoro určite ovplyvnený vlastným videním sveta, si Eastwood vyberá veľmi podobné námety pre filmy. _____ Väčšinu filmov počínajúc Million Dollar Baby, cez Gran Torino, Sullyho až po najnovší Paríž 15:17 spája štruktúra známa zo životopisných filmov. Teda, silný dôraz na jednu či niekoľko postáv. Ostatné postavy plnia úlohu tých, ktorí nejakým spôsobom formujú a významným spôsobom vplývajú na hlavných hrdinov (Gran Torino) alebo sú len pasívnymi pozorovateľmi udalostí (čiastočne Sully). _____ Eastwood si podobné námety nevyberá náhodou, nachádza v nich hrdinov blízkych jemu srdcu. Hrdinov nezlomných, odvážnych, ochotných sa obetovať a zariskovať v situáciách, kedy by deväť z desiatich ľudí zo stranu najradšej utieklo. Eastwoodoví hrdinovia sú vždy výrazní, nezabudnuteľní a ich činy vzbudzujú veľkú odozvu. Nie sú to intelektuáli, racionalisti, logici, sú to skôr ľudia z davu. Takto by sa dala v skratke zhrnúť Eastwoodova estetika. _____ To zároveň objasňuje a (do)vysvetľuje dramatickú štruktúru jeho najnovšieho filmu Paríž 15:17. Kým Greengrassov podobný film Let číslo 93 je viac akčnejší a viac anonymný, Eastwood sa vybral čiastočne opačnou cestou a namiesto toho, aby natočil akčný film, vytvoril v podstate životopisnú drámu o troch chlapoch na road tripe, ktorí vo vlaku do Paríža 21. augusta 2015 spacifikovali teroristu. _____ Namiesto toho, aby do filmu obsadil áčkových hollywoodskych hercov, nechal „hrať“ hlavných hrdinov „hercami“, ktorí skutočne pred rokom a pol zachránili vo vlaku životy možno desiatok spolucestujúcich. Herci teda nehrali postavy, ale samých seba. Silu celému projektu nedodáva len to, že je mrazivo skutočný, ale aj to, že sa natáčal na miestach, kde takmer došlo ku tej hroznej tragédií. _____Trochu básnicky a pateticky podané, Eastwooda v Paríž 15:17 nezaujímalo to, koľko nábojov bolo vystrelených, ale to, kto boli tí, ktorí zabránili tomu, aby ich bolo vystrelených viac. Zaujímal ho príbeh, hrdinovia, ľudia, tí ktorí vybočili z davu. Eastwood sa tak opäť pokúsil zodpovedať otázku, ktorá fascinuje ľudí bez rozdielu veku od nepamäti. Čo mimoriadne je ukryté v ľuďoch, ktorí sa takmer bez váhania postavia do dráhy strely? _____ V tomto je Eastwood podobný Michaelovi Haneke – obaja skúmajú vnútro postáv a chcú nám ukázať viac, než len napísané filmové postavy. Chcú, aby sme vedeli, čo cítia. Paríž 15:17 mohol byť výborným akčným filmom s Tomom Cruisom, ktorý by sa odohrával celý vo vlaku, ale nikdy by sme nespoznali, kto to bol Alek Skarlatos a jeho kamaráti a „bratia“, ako sa občas medzi sebou oslovia. _____ Kritici budú Parížu 15:17 istotne vyčítať jeho dlhú predohru k hlavnému dejstvu - toho, čo sa stalo vo vlaku. Nebolo by však premárnenou šancou premeniť takto silný a skutočný námet na rutinný akčný film, v ktorom by niekto ako Tom Cruise, Ansel Elgort či Miles Teller spacifikovali teroristu náramkovými hodinami, šnúrkou od topánok či dezertnou lyžičkou z jedálenského vozňa? Možno aj áno. _____ Eastwooda štúdia o povahe odvahy v nás neprináša jasné závery. To, čo z niekoho robí odvážneho a z iného nie, je niečo nepomenovateľné v nás. Nie sme a nebudeme všetci ako Alek Skarlatos. Časť z nás budú ľudia ako Alek Skarlatos fascinovať, iní ich budú považovať možno až za bláznov. Bez jedinečnosti a rozmanitosti by však ľudstvo už dávno vymrelo.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Jedna z mnohých teórii o interpretácií hovorí o tom, že najhoršími umeleckými dielami sú tie, ktoré nevzbudia žiadnu diskusiu. Bolo by mylné tvrdiť, že to funguje aj naopak. A teda, že že tými najlepšími dielami sú tie, o ktorých sa najviac hovorí. No čím viac diskusie sa však o nejakom diele vedie, tým sú názory naň polarizovanejšie. ___________ Keď som sa pred niekoľkými rokmi prvýkrát dopočul o tom, že sa chystá siedma epizóda Star Wars, prvé čo som pocítil nebola radosť, ale obavy. Možno som v tomto nebol sám. Dnes sa robia filmy inak než pred štyridsiatimi rokmi a inak, než pred desiatimi rokmi, kedy sme videli zrod Dartha Vadera a v druhom pláne i Dartha Sidiousa. ___________ Našťastie, Sila sa prebudila. Siedma epizóda pred dvomi rokmi ukázala, že ani porážka oboch antagonistov ku mieru v galaxii neviedla, keďže sa zrodili noví nepriatelia. Niežeby mier nebol možný, no ako aj naša skutočná ľudská existencia dennodenne dokazuje, mier je vratkejší, než sme si napríklad po druhej svetovej vojne mysleli. ___________ A podobne ako v Star Wars, je to predovšetkým preto, akí sú ľudia rozmanití. A práve o rozmanitosti ľudských pováh, túžob, o nezmieriteľných vášniach a predovšetkým o vnútorných bojoch medzi Svetlom a Temnom, o tom je ôsma epizóda Star Wars. Najfilozofickejšia, najemotívnejšia a v niektorých momentoch i najpokornejšia zo všetkých ôsmich epizód. ___________ Sila a Temná strana tu prehovárajú z každej scény. Tam kde je svetlo, tam je tma. Kde je nebo, tam je peklo. Sila a Temná strana sú ako naši vnútorní démoni, s ktorými neustále bojujeme a to, ktorý z nich preváži a to definuje naše rozhodnutia. Sila je spätá s nesebeckosťou, ochotou sa obetovať, pozná čo je to láska, porozumenie, hľadá harmóniu. ___________ Sila je obdobou životnej cesty cnosti z Malickovho Stromu života. Naproti tomu Temná strana túži po moci, ovládaní, narušení harmónie, chaose a sleduje len svoje vlastné sebecké ciele. Kylo Ren zabije vlastného otca a Snoka len preto, že mu bránia v dosiahnutí jeho cieľu, naplneniu domnelého osudu, stať sa vládcom galaxie. ___________ Han Solo mu v tom bráni morálne a eticky, Snoke hierarchicky. Avšak, ako ukazoval najprv životný príbeh alebo cesta Anakina Skywalkera, tak neskôr aj Luka Skywalkera a koniec koncov aj Rey a Bena Sola, Sila a Temná strana majú k sebe vždy veľmi blízko a jedno neexistuje bez druhého. Sú ako deň a noc. A tam kde je Temná strana je i strach. ___________ Silu v ôsmej epizóde najlepšie reprezentujú nie Luke Skywalker, ale častokrát málo známi a bezmenní hrdinovia, ktorí sú ochotní obetovať svoj život. Nedeje sa tak v záujme toho, aby sa stali hrdinami (v čom sa líšia od prchkého, priamočiareho a ambiciózneho Poa), ale iba preto, aby dali ostatným hoci len malú šancu na prežitie čo i len ďalšej hodiny. ___________ Nemotivuje ich získaná sláva a moc, nehľadajú ľahkú cestu Temnej strany ako Anakin alebo Kylo Ren, cestu prirodzenosti, ale ženie ich vnútorný pocit toho, že toto čo robia je správne. Namiesto úteku volia boj, namiesto strachu odvahu. Povahu všadeprítomnej Sily tak definujú lepšie, než všetky tie stáročia staré knihy v Chráme Jediov. ___________ Silu možno najviac cítiť vo chvíľach, keď sa vice-admirálka Holdo rozhodne naraziť s krížnikom do druhej bojovej lode alebo keď sa hŕstka letcov vydáva proti presile na staručičkých, polo-rozpadnutých speedroch a čelia hrozbe smrti z kanónov vesmírnej lode Kylo Rena. Odvaha a strach, dva základné ľudské pocity, sú synonymami Sily a Temnej strany a teda aj celého filmu. ___________ Strach, ktorý Anakina Skywalkera o život milovanej Padme vhnal k Temnej strane je ten istý strach, ktorý mu dodal o desiatky rokov na to odvahu, aby spravil nemysliteľné. Postavil sa Darth Sidiousovi. Jeho osudom, rovnako ako aj jeho syna Luka, bolo priniesť nie mier galaxii, ale nádej na mier. Stať sa časťou skladačky, ktorá k nemu bude viesť. ___________ Až v samom závere svojho života Luke Skywalker pochopí, že byť Jediom neznamená vyslovovať múdre poučky, filozofovať a rozjímať o povahe života, ale robiť to, čo je správne. Tu a teraz. Luke Skywalker je možno posledným zo žijúcich Jediov, ale nie posledným z Jediov. Tam kde je Temná strana, tam je Sila. A kde je sila, tam sú Jediovia. Ochrancovia mieru v galaxie. ___________ Už päť rokov starý Looper čo-to naznačoval o schopnostiach Riana Johnsona. Oba jeho najslávnejšie filmy sú o obetovaní sa v prospech ostatných, v záujme toho, čo nazývame vyššími cieľmi. V záujme lepšej budúcnosti. Ak sa J.J. Abrams (režisér Epizódy IX) rozhodne ísť v šľapajách svojho o sedem rokov mladšieho kolegu, našich hrdinov nečaká svetlá budúcnosť. Ale nás čakajú ďalšie skvelé Star Wars.

Nina (2017)

Rok 2017 sa v slovenskom filme nesie v znamení príbehov so silnými a kontemplatívnymi témami. Po Piatej lodi a Špine prichádza do tuzemských kín tretí film Nina, ktorý s predchádzajúcimi dvomi spája jednak tabuizovaná a spoločensky nepríjemná téma a tiež fakt, že i tentoraz sa na problematiku pozeráme optikou mladého dievčaťa. -------- Z pomyselného súboja Piata loď – Špina a Nina vychádza práve posledný menovaný film víťazne, no nielen to. Nina sa zaraďuje medzi najlepšie hrané (naratívne) snímky, ktoré sa u nás v poslednom desaťročí natočili. O to viac zamrzí, že práve filmu Juraja Lehotského sa nedostalo tej cti zabojovať o Oscara za najlepší zahraničný film. -------- Hoci Nina opisuje zdanlivo všednú tému toho, ako dieťa vníma rozpad manželstva rodičov, filmári po nej siahajú len veľmi vzácne. Svedčí o tom i skutočnosť, že za posledných päť rokov bolo celosvetovo natočených menej než päť celovečerných filmov, ktoré by sa zaoberali podobnou témou. Tým azda najznámejším je What Maisie Knew s Julianne Moore a Alexanderom Skarsgårdom. -------- Nina je na slovenské pomery výnimočným a ojedinelým počinom, poctivou „filmárčinou“ v najumeleckejšom zmysle slova. Je dôkazom, že i v tuzemských častokrát náročných časových a finančných podmienkach sa dá vytvoriť film, ktorý sa svojimi kvalitami môže rovnať produkcii z filmárskych rozvinutejších krajín ako sú susedné Rakúsko a Maďarsko. -------- Režisér a spoluautor scenára Juraj Lehotský sa pri svojom len druhom celovečernom hranom filme obklopil správnymi ľuďmi ochotnými zdieľať jeho víziu a preto je od počiatku filmu až do jeho konca zreteľné, že vedel, čo a ako chce natočiť. Mal šťastnú ruku pri výbere hlavnej predstaviteľky (Bibiana Nováková), ako aj predstaviteľov rodičov, medzi ktorými vyniká nenapodobniteľný Robert Roth. -------- Lehotského film prináša na plátno mimoriadne silné sugestívne spracovanie ťažkej témy podtrhnuté jedinečnou atmosférou bratislavského sídliska predstaveného v temných farbách, ktoré viac ako depresiu vyvoláva v divákoch rôzne protichodné emócie. Zasadením deja do známeho prostredia film dáva na zreteľ, že príbehy ako vidíme na plátne sa odohrávajú častejšie, než sme si možno ochotní sami priznať. -------- Nina však nie je jednoduchým filmom. Vyžaduje citlivého, empatického až priam erudovaného a pozorného diváka, ktorému nerobí problém čítať z detailov a polodetailov a dešifrovať znaky ukryté v tvárach postáv a v prostredí, v ktorom tieto postavy existujú. Nie je náhodou, že veľká časť filmu sa odohráva v zamračenom počasí alebo v tme, prípadne je tak post-produkčne dotvorená. -------- Výborný dojem z celovečerného filmu umocňuje hudba Juraja Březinu, ktorá je snáď tým najlepším, čo sa na našom území v oblasti filmovej hudby za dlhé obdobie urodilo. Je nezámernou reminiscenciou hudby Mihályho Viga z Tarrovho Turínskeho koňa, rovnako evokuje bezútešnosť a beznádej, ktorú v tomto prípade pociťuje i mladé dievča uväznené medzi rozhádanými rodičmi. -------- Filmu k úplnej dokonalosti chýba o niečo istejší scenár s menej kostrbatými dialógmi, ktoré niekedy vyvolávajú dojem nadbytočnosti. Miestami rušivo a neprehľadne pôsobia aj zábery natočené bez steadicamu, čo sú však skôr len drobné technické chyby. V tom najdôležitejšom – vo výpovedi, film obstál, čo potvrdil aj mimoriadne silný záver. -------- Nina nie je sériovým výrobkom v slovenskej kinematografii, na ktorý si už po roku nikto nespomenie. Nie je to ťažký artový titul so zábermi bez strihu. Nina má predpoklady na to, aby sa zaradila medzi najlepšie tuzemské počiny poslednej dekády. Ako vždy však i teraz definitívny verdikt Lehotskému filmu vystavia diváci. -------- Hodnotenie: 80%