• Pohádka

Divotvorný klobouk (1952) odpad!

Vizuálně celkem milé, avšak forma i obsah naprostá katastrofa = nekoukatelná, otravná slátanina, totálně šantánově přemuzikálovaná, žánrově povšechná. Dokonce i jinak skvělý Rašilov je tady dokonale přiškrcený. Děj podaný jako rozplzlá uzpívaná fraška. Nebyl to nechtěně a nevědomě první pokus o "novou vlnu"?  Nie mehr, danke!

Chléb, láska a fantasie (1953)

Na Itálii to nemá vůbec žádnou št´ávu. De Sica mi jako herec moc nesedí. Džina Polobriketa je narychlo podobná Bohdalce a herecky na Bohdalku (zejména komediálně) absolutně nemá! Ony vůbec ty pro-film-a-magazíny-super-našminkované světové hvězdy často nesahají naší předválečné a potom zvláště socialistické herecké elitě ani po kotníky. Hvězda navíc za žhavé jihoitalské exteriéry.

Scaramouche (1963)

Otřepaný námět, natočený velmi nezábavnou a suchopárnou formou. Otravnější "dobrodružství" mezi evropskými swošbaklery té doby budete asi těžko hledat. První hodinu se vlastně nic neděje - stále dokola divadelní výstupy, honičky sem a tam a přitroublé milostné zálety-z-rychlíku hlavního hrdiny. Posledních ca.30minut je o něco smysluplnějších, a proto i záživnějších, aby to celé bylo posléze opět doraženo zdlouhavým a naivně dramatickým soubojem a promptně zakončeno polibkem a la červená knihovna. Jedna hvězda za přepychové šminky tzv. "kočičí oči" některých protagonistek. Barraye můžeme naštěstí vidět v mnoha jiných, daleko zábavnějších dobrodružstvích!

Oheň v oblacích (1993) odpad!

Jediná zajímavá (ta nepozemská) scéna je opět velmi pozemsky cenzurovaná. Příběh podle skutečné události? Jistě, ale pouze v USA - kde se obyvatelstvo oblbuje takovými nesmysly a perverzitami včetně samozřejmě kýblů krve a násilí, že není divu, že po USA běhají milióny psychopatů všech věkových skupin a vraždí jak na běžícím pásu. ... Kéž by ejljni ebdaktovali celou USA=ten rakovinový nádor na zeměkouli i s jeho četnými metastázemi hodně daleko do vesmíru a naše planeta by se konečně mohla začít uzdravovat - ale protože pohádky jsou jen pohádky a zázraky se nekonají, musí se lidstvo smířit s tzv. US(žido)americkým "konečným řešením" v otázce existence lidstva.

Bláhový sen (1943) odpad!

Také červená knihovna by měla mít reálný základ a dávat alespoń trochu smysl. To se ale v tomto případě úplně ignorovalo a vznikla povídka a později její filmová adaptace - oboje zcela mimo mísu, uvařeno z vody plné otřepaných klišé a nesmyslů (zejména kriminální zápletka) a s urychleným plochým koncem. Spisovatelka měla opravdu bláhový sen a hodila to bez rozpaků na papír a režisér to pak  bez přemýšlení hodil na plátno - a diváci jen valí oči a vstávají jim vlasy na hlavě. Film, na který rychle a ráda zapomenu!

Šéfe, to je věc! (1982) (TV film)

Bočan se zhostil skvělého Garišova námětu/scénáře velmi profesionálně a nenuceně a k tomu všemu elitní herecký ansámbl, který nikdy nezklame. Unikátní cyklus satirických komedií, skýtající opravdu velmi dobrou zábavu na vyšší, ne-li dokonce na vysoké úrovni. Jeden z mnoha TOPů socialistického kina/TV!

Žiješ jenom dvakrát (1967) odpad!

Další pohádka ze série pohádek o všehoschopném a hlavně nesmrtelném superagentovi 007. Další, podle dané šablony vystřižená adaptace brakové literatury. Pro zpestření této papundeklové a bakelitové nudy a pro zvýšení zájmu (zejména mužského) obecenstva opět tuny nastrčených, tentokrát šikmookých, sexbombiček. "Rybana"  sežrána pirańami!

Tři mušketýři (1953)

Velmi mdlé, něco na způsob starých haulywůdských svošbaklerů. Výprava ok. Není každý den posvícení, ale jak každý ví, má Hunebelle na svém kontě řadu povedených, dnes už klasických kino-trháků.

Rogopag (1963)

Rossellini(**): ano, narazit na psychopata není žádný med a jedna z možností, pokud to na daný typ  psychopata platí, jak se ho zbavit (to bývá obvykle totiž velmi těžké) je, obrazně řečeno, natřít "černou", která ho přitahuje, na "bílou", která ho odpuzuje. Více invence by tady té fádnosti určitě prospělo. Godard(odpad): rádoby intelektuální sci-fi marast, spíchnutý narychlo levou zadní. Úpadková "nová vlna" opět jak vyšitá. Ani nastrčený sexy plejboj na plovárně na tom nic nemění. Pasolini(*****): dokonalá politicko-sociální satira, kde PPP dává (mimo jiné) volný průchod své nenávisti k tzv. průměrnému člověku/občanovi, který je tupý,  odevzdaný, nepoužívá mozek, nechá se vláčet jako kus hadru, ale i agresivní a egoistický, a proto je původcem všeho zla na světě. Zajímavý Welles jako "Pasolini". Gregoretti(*****): další dokonalá satira, tentokrát na téma konzum=spotřební společnost, konzum jako ideologie. Tognazzi velice charismatický muž a skvělý herec. ...Jako celek vychází 3 hvězdy, ale chtě-nechtě musím dát 5 za poslední dvě přepychové povídky.

Oskar (1967)

Podivný přitroublý chaotický děj, vhodnější určitě pro divadla. Příliš se zde tlačí na pilu - chudák Funés toho měl plné zuby=chvílemi se tak propadá do afektu a svoji komiku doslova znásilńuje. Dalším chudákem byl František Filipovský - klobouk dolů - jestli tenhle dabing se nepodepsal na jeho zdraví (stejně jako u Funése tahle role), tak už nic! Myslím, že i u krejzy komedie je lépe se držet hesla - méně je často více.