Vesmírný pirát Kapitán Harlock (2013)

Vizuálně podmanivé a soudržností děje docela nekonvenční dílo. Mainstreamový tříaktový děj je přítomen, ale je odsunut na pozadí. Děj filmu se člověku neznalému manga předlohy může jevit značně komplikovaný a vnitřně prostoupený až přílišným množstvím zkratek, jež mnohdy nedávají úplně smysl. Film se tak na mnoha místech zakusuje do svého vlastního ocasu a neznalému divákovi evokuje staroegyptský motiv urobora. Ve vizuální stránce filmu se zrcadlí grafická šablona většiny Aramakiho filmů. V rámci možností technologie realisticky renderované prostředí a postavy, ostrá kontrastní hra světel a stínů v bohatých a hloubku evokujících interiérech, podmanivá barevná stylizace teplých a studených odstínů a detailní modely postav – tvůrci si pak dali záležet zejm. na proporcích těch ženských. Velmi příjemnou se mi jevila přímá konfrontace studené a industriálně zpracované lodi Arcadia a organické křehkosti a něžnosti symbolizované až elfsky vyhlížející postavou Mimay.

Mass Effect: Ushinawareta Paragon (2012)

Od grafického ztvárnění lze v omezené míře abstrahovat, nelze však abstrahovat od prezentace jednotlivých charakterů a chování ve smyslu příslušnosti k jednotlivým rasám a útvarům. Postavy nemají co říct, ale přesto mluví. Alianční vojáci, byť nováčci, mají velmi daleko k chování, jež bylo prezentováno ve hře a kanonických knihách. Snímek velmi odlišný od vystavěných kulis a reálií, proto též obtížně akceptovatelný. Pozitivním překvapením byla bez okolků prezentovaná přímočarost a syrovost příběhu. Krev zde není tabu.

Transcendence (2014)

Neuvěřil jsem. U filmu, jenž divákovu participaci bytostně vyžaduje, je to docela problém.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Digitální bažina. Nenudí, ale klaustrofobní atmosférou kontrastního zeleného plátna spolehlivě zamezí přivanu veškerého vzduch, jež by snímku mohly dopřát neviditelné plíce exteriérů a reálií. Vedlejším efektem, jenž mně v kině neustále vířil hlavou, byla zoufalá omezenost, jíž může režisér po emoční stránce zapůsobit na diváka. V poslední možnou hodinu, vstříc černému šiku smrti a závoji beznaděje, se objeví... ne, ještě ne... předem plánovaná záchrana. Hrdina klesá na kolena. Divákovi se svírá hrdlo. Když v tom okamžiku... ano, teď... elf, čaroděj či jiná postava na kolenou klečícímu hrdinovi hází meč, šípem či kouzlem odklání hrozbu a za zvuků dramatické a extatické hudby se objevuje zástup přátel, jenž hrdinu zachrání. V posledním okamžiku. Předem plánováno, předem kalkulováno. Režisérská nemohoucnost třesoucí si rukou s absencí invenčnosti. Alternativně viz příjezd sparťanských lodí v poslední Třístovce.

Predestination (2014)

Neoriginální tématikou, originální intenzitou přístupu k hlavní myšlence. Cestování časem a paradoxy časoprostorového kontinua v atraktivním balení. Největší slabinou snímku je pravděpodobně přílišná hermetičnost scén a též divákovo prozření, že hlavní zápletka není nosnou kulisou pro události mnohem větší.

Zmizení (2013)

Nejistota ohledně pocitů, jež měl dle tvůrců tento snímek v divákovi vzbudit. Tedy snad kromě toho, že svět je očividně plný psychopatů, jež jsou přesvědčeni o své pravdě a ve stínu toho kašlou na veškerá dogmata historicky zanesená ve společenské smlouvě. Hugh Jackman přesvědčivý a velmi děsivý. Jake Gyllenhaal skvělý a velmi civilní.

Birdman (2014)

Na pomezí hlubokomyslnosti a satiry, na pomezí uvěřitelnosti a rozpaků. Kochání se formou se mísí s hledáním obsahu a katarze, jelikož film otázky spíše klade než odpovídá.

Dál nic (2014)

Člověk a člověk.

Interstellar (2014)

Sci-fi rovina značně upozaděná. V podstatě je zde omezena na kulisy pro umělecký diskurz lidské přirozenosti. Tam, kde sentimentalita ubíjí Postanuvšího temného rytíře, tam v případě Interstellaru podkresluje jeho kontemplativní poselství. Všechny vjemově impozantní scény, jimiž je druhá polovina filmu na několika místech prostoupena, slouží většinou jako katarze po předešlém vyjevení autorské vize syrovosti a přímočarosti lidské existence - což mj. ještě umocňuje jejich dopad. I přes skrze dějem prostupující sentimentální výjevy je překvapivé, o jak málo podbízivý a divácky stravitelný film se v konečném důsledku jedná (soudě dle reakce části publika v plném sále kina). Za to díky.