Kmotr III (1990)

Mno osobně si myslím, že trojka této skvělé trilogie, přece jenom ztrácí tempo a výrazně pokulhává vůči ostatním dílům. Jsou tam trochu nepochopitelné změny charakterů některých postav, děj je příliš komplikovaný, nemá ten tah na branku co oba předchozí díly, trochu mi unikal význam některých postav a tak se mi velmi špatně ujasňovali ty vatikánské pletichy. Zlý typ velmi dobře zamaskován do podoby hodného/senilního starce byl přesvědčivý v podání Eliho Wallacha, ostatně co bychom čekali od představitele geniálního gangstera ze Sedmi statečných... Myslím, že Al Pacino se vizuálně dost změnil od roku 76 a tak už mu prostě ta role nesedla tak jako předtím, řekl bych, že o dost lépe zahrál coby mladý, mladého kmotra, než jako starší, kmotra starého - při plném respektu k jeho vynikající výkonu i v tomto dílu, ale prostě si nasadil v sedmdesátých letech laťku hodně vysoko. Na druhou stranu Andy García byl asi jediný možný nástupce a to, že byl pro tu roli vybrán svědčí o genialitě Coppoly. Mimochodem, myslím si, že jeho dcera zase tak špatně nehrála, IMHO, ale řekl bych, že jí to jde líp za kamerou než před ní (viz. Ztraceno v překladu). Trochu mi neseděl herec obsazený do role Corleoneho syna, ale neměl na děj podstatný vliv, tak jsem to neřešil. Přesto je Kmotr 3 pořád filmem světové třídy a tvoří neoddělitelnou část celé trilogie. Však velmi bych se bál jakéhokoli dalšího pokračování, ale snad se o něm ani neuvažuje.

Sedmý hřích (2001)

Z nudy jsem si pustil tento výtvor na svém počítacím stroji a asi deset minut po shlédnutí marně vzpomínám jak to dopadlo. Krásně přiblblé a násilně eroticko thrillerové beze stopy erotiky a jakéhokoli napětí. Hovadina na entou. Odpad to ale asi není, tak nevím jak hodnotit.

Kmotr (1972)

Tak jsem konečně viděl Kmotra, paní Millerová...začnu parafrází klasického výroku, protože byla ostuda, že jsem ho dosud neviděl. Nebudu tu dlouho rozebírat všechna pozitiva tohoto filmu, protože jednak už tu všechno padlo a jednak bych na tom strávil docela dost času. Takže - Marlon Brando a zejména pak Al Pacino zahráli životní role a v celé dlouhé stopáži Kmotra není ani jedno hluché místo. FF Coppola je pan režisér a tento druh filmů mu zjevně sedí nejlíp, při vší úctě k Apokalypse.

Formula 51 (2001)

Pomův komentář vše vystihuje zcela přesně. Tedy berte tento můj jako upoutávku na jeho. Jenom bych dodal, že na slově "fuck" v různejch tóninách, dialektech a souvislostech se film postavit nedá.

Topâzu (1992)

""It's Japan that's wealthy, but it's wealth without pride." Před vlastním komentářem si neodpustím tuto větu pro zvážení pro všechny jež trochu vládnou jazyku anglickému. Veliká přísnost, apoteóza zmaru, dekadence...stav japonské společnosti současnosti. Bohatá země s lidmi, kteří její bohatství nejsou schopní využívat. Přetechnizovaná doba, přetechnizovaní lidé, kterým zdánlivě nechybí nic a přesto zřejmě úplně všechno. Množení a zvýraznění sexuálních úchylek jako jeden z prvních ukazatelů degrese nějaké společnosti - znudění této komunity, jejího duševního vyhoření. Tento film je a není o odvážných sexuálních scénách, je a není ani autobiografií, sondou do života jedné tokijské prostitutky, prostě záleží jen na vašem úhlu pohledu. IMHO tento film vypovídá o stavu japonské společnosti a zrovna tak o stavu celého tzv. civilizovaného světa. Odvážné, někdy až extremně ujeté sexuální scény skoro nevnímáte, jenom je vám z toho co vidíte stále více smutno a jak se blíží konec filmu deprese se prohlubuje. Tento film se v síle své výpovědi dá přirovnat snad jedině k Velké žranici (film.php?25586) a v lecčems ji ještě překonává. A přesto, nebo možná právě proto se toto dílo neodvažuji hodnotit.

Božský Bruce (2003)

V klídku myslím IMHO, že partička komentářů na tento film je k němu zbytečně kritická, proto zkusím sesmolit jakous takous obhajobu. Viděl jsem ten film nedávno a musím říct, že u dvou scén jsem dostal záchvat smíchu jaký jsem už dlouho u žádné komedie americké provenience neměl. Jim Carrey odehrál svůj standard, ale řekl bych, že tento standard má film od filmu stoupající tendenci, ať si říká kdo chce co chce. Problémem této komedie byl jedině fakt, že toto téma je ve světové kinematografii značně nadužívané, nemyslím zrovna téma zahrát si na Boha, ale v podstatě jakákoli naše fantastická a nesplnitelná přání, které filmaři obvykle v komediích naprezentují a pak se u nich publikum zpravidla dobře uvolněně pobaví. To, že produkce made in Hollywood se nemůže zbavit jisté klišovitosti v podobě sladkobolných konců, na to jsme si snad mohli zvyknout a neustále to odsuzovat, už ani nemá smysl, protože to tak vždycky bylo, je a bude. Mimochodem Morgan Freeman některými svými výroky posouvá film do oblastí religiozního filosofování, ale to neznamená, že ten film řeší nějaké hlubší otázky víry. Podtrženo, sečteno Bruce Almighty je dobrá komedie s hollywoodsky přiblblým happyendem, ale to je stejně jasné od začátku. Tak se dobře bavte.

Shrek 2 (2004)

Taky nemám rád krátké bezobsažné komentáře, ale tento si neodpustím. Ještě dobré, ale už byly náznaky opakovaných vtipů a ty jak známo nejsou vtipem. Vynikne to občas je li tento animovaný film postaven pouze na vtipu a nadsázce. Podtrženo a sečteno, Shrek 3 by mohl dopadnout katastroficky a tak zcela zhatit dobrý dojem z obou předchozích dílů. Takže v nejlepším navrhuji Dreamworksům přestat, řekl bych, že si už napakovali kapsu dost.

Cypher (2002)

Podařilo li se Equilibriu dobře ukrýt nízký rozpočet, v tomto díle je malé množství vložených "bucks" patrné vlastně na každém kroku. Ale jinak tento další "matrix" film v míře vrchovaté uspěl tam, kde i Equilibrium, a totiž ve výkonu hlavního představitele - podobně jako Bale, i Northam v Cypheru hraje jako o život a film s jeho výkonem stojí i padá. Asijská quintessence ženské krásy Lucy Liu tomu dává to správné pozlátko a atmosféru a tak není možno tento film podceňovat či pomlouvat. Snad trochu méně šetřit, je li to film z velké části postavený na tricích a snad udělit ději trochu větší spád a rázem by se z tohoto filmu mohl stát nadmíru zajímavý počin. Takhle je to docela zábavný "jednou-podívat-a-zapomenout" film.

Ken Park (2002)

Myšlenka dobrá...ale katastrofálně nedotažená, spousta dobrých situací a vztahů, ale režisér/scénář totálně selhal v jejich detailnějším vykreslení, které by diváka, nebo alespoň mě, zajímalo a hlavně pak ve filmu zaujalo. V reakci na komentáře označující tento film za porno, nebo soft porno, nebo co. Ten, kdo označí tento film za porno, velmi pravděpodobně žádné porno neviděl. Pro všechny pravověrné fandy kvalitního porna, je li toto porno, pak to zcela jistě to nejnudnější a nejcudnější, které jste kdy viděli;)).

Město bohů (2002)

Tak tento komentář si chci vychutnat. Město bohů je film zajímavý, postihující velmi naturalisticky realitu slamů/příměstských čtvrtí Ria (Kopakabana, slunce a pláž, Kopakabanou a jakjetodálnetušim...ale uvažuju jestli paní Vondráčková a spolu s ním další tuny turistů v Brazílii někdy dokázali vnímat i tuto druhou odvrácenou stranu stejného města...pochybuji, tam totiž turisty a vyšší vrstvu nepouští). Film je natočen klipovitě a skutečně lze jen souhlasit s názory dalších uživatelů, kteří styl obou režisérů přirovnávají ke Guyi Ritchiemu, protože mě se opravdu nejvíce vybavila reminiscence na vynikající Snatch, když jsem sledoval klipovité sekvence, rozdělení obrazu na dvě nebo více dějově se propojujících, ale místně nesouvisejících scén a některé další osvědčené kamerové a střihové triky. Tempo filmu je, až na pár míst, strhující a celý příběh je, jak je již v poslední době normou, zacyklován tak, že začátek filmu je i jeho koncem a my se dozvídáme co vedlo k tomu začátku a jak ten začátek dopadl. Z hlavy mě napadá naprosto zřetelný vzor - Amores Perros, nebo relativně starší film jugoslávské provenience Před deštěm (film.php?70967). Tato struktura se velmi osvědčila a není důvod proč jí nezakomponovat do silných příběhů se sociálním podtextem. Co mě však na filmu nejvíce zaujalo byly neuvěřitelně civilní výkony neherců, převážně dětí, kteří to odehráli tak, že máte pocit, že sledujete opravdový dokument. Celé vyznění filmu záviselo na jejich výkonu a protože nikdo neselhal, film se řadí mezi špičku produkce tohoto typu. Dalším obrovským plusem filmu a který oceňuji i proto, že se dnes již tak málo vidí, byla minimální přímá (zdesgustující) vizualizace násilí, režisér i kameraman se spokojili vždy pouze s náznakem, včetně sexuálních scén (a zejména násilí je ve filmu přehršel). Výsledkem je mnohem, mnohem větší impakt na diváka než u obdobných snímků se zcela nezakrytou vizualizací násilí, vzpomeňme Trainspotting. Dovoluji si tvrdit, že tento film zůstane v hlavě mnohem déle než třeba Trainspotting, právě proto, že vám vše neservíruje po lopatě a zcela jasně, ale proto, že vás donutí se několikrát zamyslet a vlastní dopad všepřítomného násilí je mnohem hlubší a není primárně desgustující. Film hodnotím jako vynikající dílo světové kinematografie, které stojí za to vidět. Plné bodové hodnocení však v nadžánrovém ranku neuděluji, bohužel pro tento film, prostě byla vytvořena již vytvořená podobná díla, mistrovská, v jejichž silné konkurenci, nelze IMHO hodnotit jako absolutní špičku.