Jeho bratr (2003)

Velmi silné drama o dvou bratrech a jejich sblížení se a poznávání teprve, když jeden z nich umírá. Velmi strohá a stručná kamera podtrhává již tak stísněnou atmosféru filmu. Naturalistické detaily na obličeje představitelů jenom umocňují celkové vyznění filmu. Možná již stokrát obehrané téma, ale opět podané jinak a dost zajímavě. Celý příběh je vypointován nevyhraněnou homosexualitou jednoho z bratrů.

Liga výjimečných (2003) odpad!

Takže předem této kritiky bych rád poděkoval všem těm, kteří se kdysi podíleli na vzniku komprimovaného formátu filmů pro internetové využití tzv. Divx. Protože díky tomuto formátu se můžeme ZADARMO podívat i na absolutně a nehorázně špatné filmy mezi které se hrdě řadí právě Liga výjimečných. Mám rád herecký projev a většinu rolí Seana Conneryho. Téměř všechny filmy v kterých hrál byly buď dobré nebo alespoň zábavné a jeho přítomnost na plátně byla pro mě vždy jakousi značkou, že na tento film si můžu zajít aniž bych riskoval újmu svého již tak těžce zkoušeného vkusu. V době, kdy Liga výjimečných běžela v kinech v ČR, jsem se prostě do kina nedostal a docela toho litoval, neb jsem tento film (dnes již říkám bez znalosti věci) pokládal pouze za kvalitní akční zábavu s přehršlí triků, u které se jako vždy u filmů s Connerym dobře pobavím. Mezitím jsem přečetl pár velmi negativních kritik na tento film a s jistým podezřením četl zprávy i o kasovním propadáku tohoto filmu v USA (považte!!!). S velkou dávkou zvědavosti jsem si proto včera pustil Divxovou podobu. To co se odehrávalo další relativně dlouhou dobu na mém monitoru se dá těžko popisovat. Párkrát jsem zaregistroval exteriér Prahy, pak jsem marně dumal kdo byl nebo co znamenal v anglosaské kultuře p. Quartermain leboakosavolal, proč Twainův Tom Sawyer je něco mezi Rambem a přiblblým baličem žen s tak strašně profláklým americkým přízvukem, až se mi z něj dělalo mdlo (když pominu ten fakt, že Tom Sawyer byl hrdinou Twainových příběhů maximálně do svého pubertálního věku). Dále jsem si marně snažil vybavit, v které anglosaské novele vystupuje neviditelná postava řečená Skinner, s tím, že určitě taková je, ale já ke své škodě (či štěstí) jsem o ní jakživ neslyšel. Naopak jsem třeba dvakrát četl román Brama Stokere Drákula a pokud vím, tak Mina aka manželka Jonathana Harkera, i když ani v tom si už nejsem jistý (totiž zda byla jeho manželkou), zcela jistě nebyla upírkou protože právě pointou byla její záchrana ze spárů Drákuly. Ovšem co mě dorazilo nejvíc a v prvních několik momentů jsem vážně nevěděl co má dané postava představovat, dokud nebyla pojmenována, takže co mě dorazilo nejvíc bylo zmasakrování dokonalého psychologického románu R.L.Stevensona. Kdyby tento autor tušil, že pan Hyde je kreatura s dvoumetrovýma rukama z plastelíny a chodí jako gorila, pak by se buď smíchy potrhal nebo hořce zaplakal. No a kdo nám zbývá z těchto výtečnách (nejen) gentlemanů? Dorian Gray coby arogantní hovádko a Verneův Kapitán Nemo s vousy až k pasu a s perfektní znalostí bojových umění. To co provedli páni filmaři se slavnou Verneovou ponorkou Nautilem už je prachsprostá barbařina (to po vizuální stránce), po trikové stránce zase absolutní fušéřina. A teď hlavní pointa co tedy dává tyto literární postavy, z nichž třetina je běžnému slovanu neznámá, dohromady? Odpovědí je - UKRUTNÉ NIC! Nečetl jsem komiks podle kterého to bylo natočeno, ale to co se dělo před mými zraky během celého filmu se dá popsat jako zhovadilost nad zhovadilost, trapnost nad trapnost a jeden trapný herecký výkon přebíjel druhý. Otázkou však zůstává, co hercům zbývalo byly li svázáni zcela nesmyslným scénářem a totálně prázdnými jednorozměrnými rolemi? Je pravda, že herecká squadra také nebyla pravda z nejkvalitnějších... Takže jakže to všechno dopadlo? No tak si tipněte - bídácí bídně zhynuli, možná i nějaký ten kladný hrdina zahynul statečně v boji, aby se sem tam mohla už tak v poloprázdném kinosále alespoň zamáčknout slza, a konečně a co je hlavní - SVĚT BYL ZACHRÁNĚN! Dalším následkem však je, že Sean Connery si to u mě tímto pseudofilmem značně rozlil, a snad už DOST bylo filmů a la komiksy. Doporučuji tvůrcům filmu, aby si přečetli Dr. Jekylla a pana Hydea od Stevensona, 20000 mil pod mořem od Julese Vernea, Drákulu od Brama Stokera nebo Obraz Dorian Graye od Oscara Wildea, protože kdyby byli natolik gramotní a znali tyto knihy, nikdy by nemohlo dojít k tomu, že by se natočil tento zcela přebytečný film.

Daredevil (2003)

Pan Ben Affleck, jinak též herec třetí až čtvrté kategorie, mne nikdy nezklame. Vzestup této hvězdy s absolutním hereckým netalentem mi trochu připomíná v našem lokálním měřítku "story" Leoše Mareše. Tento Mirek Dušín USA tedy opět nezklamal, tedy rozuměj zase nám přehrával, zvláštně se xichtil, vzrušeně gestikuloval nebo naopak negestikuloval vůbec tam kde by měl, tedy dělal přesně to co nemá s herectvím společného vůbec nic. Zbytek osazenstva s ním tak nějak držel basu, čestnou výjimkou budiž dosti talentovaný Collin Farrel. Pouze jen a jen jeho výkon tuto další komiksovou slátaninu neodsoudil v mém komentáři a hodnocení do odpadového filmového hospodářství.

Bazén (2003)

Konec jsem nepochopil. Úchvatné herecké výkony obou hlavních představitelek, nádherné exteriéry pro mě nejoblíbenějšího regionu ve Francii - Massif du Luberon, vesničky jako Roussillon, La Coste atd. jsou klasikou samy o sobě, chvílemi velmi hustá atmosféra, a jak jsem již uvedl, pro mě nepochopitelné rozuzlení. Zcela jistě to není komedie, daleko výstižnější popis by byl - psychologické drama s detektivní zápletkou. Některé scény se mi zdály nadbytečné, ale třeba z toho vyplývá moje nepochopení pointy. Film je hodně odvážný, však ani jedna sexuální scéna není samoúčelná.

Samuraj (2003)

Ufff, zvláštní film, zvláštní hudba, zvláštní ba velmi zvláštní slepec se zvláštní hůlkou, zvláštní humor, zvláštní země, zvláštní obyčeje a tradice, zvláštní stepování, zvláštní gejša a....realistické prvky kendo. Zvláštní filmový zážitek. Kitano zatím nezklamal ani jako zvláštní herec viz. Battle Royale a tento film, ani jako zvláštní režisér. Neodvažuji se hodnotit, ale doporučuji příznivcům neobvyklých filmových počinů.

Matrix Revolutions (2003)

Zvyšuji hodnocení, radikálně měním svůj názor na tento film. A opět se mi potvrdilo, že u některých filmů nelze dát na první dojem. Při první shlédnutí v kině jsem byl znechucen neuvěřitelnou komplikací děje, upozaděním postavy Morfea, vlastně i částečným upozaděním postavy Nea, v tu dobu pro mě pseudointelektuálských výroků na téma láska, city, věř svému srdci a podobně....Teď jsem se náhodou k Matrixu 3. dostal ještě v Divx podobě, v klidu domova ( já a můj počítač) jsem si jej vychutnal ve slušné kvalitě a na 19" monitoru, a paradoxně právě toto značně zhoršené podání filmu (oproti kinu) mi dopomohlo pochopit, některé myšlenky bří Wachowských, totiž, že "trojka" vlastně vůbec není tak pokažená jak vstoupilo i pod tlakem kritik do podvědomí diváka, ale je naopak velmi zdařilým zakončením celkově povedené a originální sci-fi trilogie. Pochopil jsem některé myšlenky, které mi v 3d kině pod návalem bombastického zvuku a obrazu unikaly a pochopil jsem, že Matrix není potřeba příliš pitvat, brát ho takový jaký je a poddat se kráse fantazie a imaginárního světa.

Umučení Krista (2004)

Děkuji Douglasovi za velmi výstižný komentář. Jsem však ještě tvrdší a řeknu to trochu jinak, totiž, trošku se nám v kinech (pardon, v kinech zatím ne;) roztrhl pytel s (ne)texaskými masakry nejen motorovou pilou. Protože nic víc a nic míň vás v kině nečeká - na vousatého hubeného chlapíka aka JK se na plátně nalévají hektolitry krve, střídavě a zpomaleně do něj kopou z jedné či druhé strany a to ve zvlášť nechutném vizuálním zpracování. Jakoukoli, opakuji, jakoukoli kontroverzi, hlubší myšlenku, odpověď na zásadní otázky co se náboženství týče, nebo snad něco objevného ze života Krista v tomto filmu nenajdete. Hough. Dobrou zábavu podlehnete li mediální tlaku.

Ztraceno v překladu (2003)

Všechny komentáře k tomuto filmu jej vystihují, popisují a chválí v míře dostatečné, čili já si jenom dovolím dodat, že se jedná o skutečně velmi hezký a lidský film. To co mě trochu zarazilo je, že jsem byl dnes na premiéře v multikině a sál byl zaplněn tak z 15%. A ptám se je to dáno vkusem českého diváka a o tom si nedovolím polemizovat, do jaké míry je dobrý či špatný, anebo na tom má také svůj podíl to, že zatím všechny předchozí komentáře jsou tzv. Divx komentáře a tito lidé(a samozřejmě stovky dalších aktivních uživatelů netu, kteří si daný film stáhli) již nemají potřebu vidět ten film v kině? Protože sám jsem vyznavačem Divx chcete li Xvid formátu, a v této podobě mám zazálohované resp. dívám se na dva typy filmů - a) totální klasika, tzv. kultovní filmy (které v Čechách ani mnohdy nevyšly na Dvd) nebo b) v Divx si i rád shlédnu nějaký ten odpad nebo 1-2* film,abych byl v obraze. Otázka zní, zaslouží si Ztraceno v překladu tento přístup?

Vadí nevadí (2003)

Napadá mne pouze takový atypický komentář. Měl li bych hodnotit z pohledu filmového znalce, jímž bezesporu jsem (skromnost byla vždy mou hlavní ctností), řekl bych - milostná komedie v šedém průměru a tečka, neb tento žánr mne z pozice filmového maniaka právě příliš neinteresuje, dál bych to nekomentoval. Však oddáte li se tomuto hyperromantickému dílku ve víceméně prázdném sále(čku) Modřanského biografu, s půvabnou slečnou po boku(pardon dámy, ve vašem případě se ztepilým jinochem) pak zjistíte, že sice z toho filmu moc nemáte, ale, že tento film vhodně zpestřuje veškeré aktivity na pokraji slušnosti, které se odehrávají mezi vámi a danou slečnou resp. jinochem.)

Pán velryb (2002)

Minimálně velmi zajímavý film. Asi nemá smysl nějak vychvalovat již 100krát vychválený herecký výkon 13-leté Keishy Castle-Hughes i všech ostatních herců, nošením dříví do lesa by bylo chválit režisérku a kameru za velmi citlivý přístup k tomuto tématu. Je pravda, že filmových počinů na toto téma bylo již několik, ale je li tato látka natočena v neotřelém obalu, což zcela jistě Maorské tradice jsou, pak je tu variace na stejné téma a přece jinak, a na to se dá koukat... a to tak, že velice velmi. Jenom je trochu zavádějící oficiální popis distributora, který hovoří o přátelství 10-leté dívky a stáda velryb...řekl bych asi toto, i tak se to dá při troše vlastní fantazie a při velkém nepochopení filmu interpretovat. Takže se prosím nedejte zmást - velryby tam svoji roli mají, ne však tu co znáte ze "Zachraňte Willyho".