Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Šíleně přepálená / přeplácaná "bondovka" (resp. již parodie) si hraje s tím, že je v ní všechno možné. Až to není hezké, ani vtipné. Nejtěžší kouli na noze pro ni jednoznačně představuje totálně nezajímavý, nezáživný, rozklížený příběh, který mi byl 80 % času fuk i se všemi 'Statesmany', otrávenou taneční drogou či robotickými psy nedoceněné retro padoušky. Natož emotivním vývojem přátelství, lásek, kolegiality Kingsmanů. Těch pouhých 20 % pak zastává úžasně dravá, dynamická komiksová akce narvaná kamerovými nápady, která to na slabé 3 * taktak vytáhne.

Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu (1988)

Standardně prostá/pitomá dějová osnova, která musí co nejrychleji zase nějak oživit Freddyho a postavit ho proti partičce nevyspalých středoškoláků, rozhodně neohromí. V nápaditosti bizarně nechutných snových smrtí už je lepší a s přibližující se akční "kung fu" konfrontací (s oblékáním/vyzbrojováním jak z Komanda :-)) šlape na plyn velmi slušně. Hodně jí samozřejmě dodává dynamická Harlinova režie, "raimiovsky" kinetická kamera a i po 30 letech dobré triky a výprava. Za díly 1 a 3 mnoho nezaostává, lepší 3*.

Železný Schwarzenegger (1977)

Vcelku zábavný dokument se nezabývá pouze mladým Arnoldem (v tomto úspěšném období samolibým provokujícím machýrkem) na cestě k zisku 6. titulu Mr. Olympia (1975), ale představuje i některé jeho rivaly. Do hloubky nebrousí, jde spíš o zviditelnění kulturistiky jako "soutěžního sportu". Jj, jsou (byli) to všichni pořádný korby s dokonale napumpovanými železnými svaly, cílevědomě makající v posilovně dnem i nocí… taky tomu jejich světonázory odpovídaly. :-)

Vražedné spolčení (2014)

Děsil jsem se, že budu nucen prožívat školní vztahy / pařby dvou "emo-tvajlajt-goth" rozjívených puberťaček, a počátek mi dával za pravdu. Jenže jejich rodinné starosti s nezaměstnanou matkou-alkoholičkou, plus jejím dalším (kolikátým už?) agresivním přítelem, se ukázaly přízemně reálné a obyčejné dospívající dívky se je rozhodly řešit nejradikálnějším způsobem. Přistupovaly k tomu tedy jako k neškodné hře, o to víc skutek za(m)razil. Lepší 3*.

OUTsideři (2014)

Tři mladí "psychiatričtí pacienti" (Touretteův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha, anorexie) utíkají z léčebny, směr k moři. Originální (protože německou předlohu jsem neviděl) romanticko-komediální road movie se v temných diagnózách sympatických outsiderů příliš nevrtá a do kontaktu / konfliktu s obyčejnými lidmi je skoro nenutí, spíše s (dramatickým) vtipem oceňuje maličké krůčky z osidel nemocí, znamenající pro ně velká vítězství.

Projekt A 2 (1987)

Příběhově o něco překombinovanější, ale zase semknutější pokračování zamířilo více k policejnímu dobrodružství a méně ke groteskové komedii (kterou zastupovala snad jen brilantní schovávací "škatulata" v apartmánu roztomilé Maggie Cheung a bandička tupých pirátů). Jinak se jednalo o veskrze klasickou "chanovku" s neustálým přísunem jedinečných kaskadérských bitek, využívajících vše v okolí (legendární rozkousání pálivých papriček). Pro mě lepší než jednička.

Inhumans (2017) (seriál)

Minisérie Inhumanů na omezeném prostoru 8 epizod nerozehrála (nemohla) nějaké extrakomplexní drama, ale rebelii v Attilanu (skrytém městě na Měsíci) a rozprášení vládnoucí královské rodiny do všech koutů Havaje (jako výchozí bod zápletky) přiblížila v IMAXovém pilotu dobře. Poznávání Země / lidí, shledávání a sbírání sil na převzetí moci nemělo párkrát daleko do bezradné nudy (pobíhání v džungli s náhodnými střety), ovšem jistě jej od ní oddělovalo charisma (anebo spíš výborně napsané charakteristiky, holt za ty roky vydávání komiksů bylo odkud čerpat) barevných postaviček. A stále se drželo v normě svižného spotřebního komiksového béčka, v němž se penězi sice viditelně neplýtvalo, i tak mu triky - masky - kostýmy - kulisy bez výhrad dostačovaly. Nechápu ten vzedmutý hate, nevidím příliš odlišností od oblíbeného Arrowverse na CW.

Skrytá identita (2006)

Kvalitní policajtsko-kriminální drama svou pozornost férově rozděluje oběma skrytým "krysám" a jejich diametrálně odlišným (kariérním i osobním) cestám. V zájmu efektnosti nechá sem tam logiku krvácet (více s blížícími se finálními zvraty), ale z řemeslné či herecké stránky se mu mnoho vytknout nedá.

Ledové království: Polární záře (2016) (TV film)

Snad udrží pozornost aspoň těch nejmenších princezniček. Já už se ke konci nebavil, jelikož příjemné parodické vtípky v dějové prázdnotě ubývaly a akční skopičinky využívaly LEGO principy jen sporadicky.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Skvělá Charlize Theron se probíjí retrospektivními deseti dny špiónského komplotu, jemuž jeho ambicióznost obsáhnout společenskou náladu pádu berlínské zdi, překombinovanost a snad 3 twistové konce podtrhávají nohy. Z přímočaré komiksové "bondovky" tak činí sice stylového a s gustem i perfektní "socialistickou" výpravou natočeného, ale přeci jen vrávorajícího astmatika, jehož do výšin nakopne pouze famózní fyzická rvačka plus automobilová honička na zdánlivě jeden cca 13minutový záběr.