Velká čínská zeď (2016)

Kdyby v pestrobarevné čínské armádě sloužili elfští lučištníci a důmyslné smrtonosné stroje ovládali trpaslíci, ani bych se nepodivil. Výpravné válečné fantasy se zaštiťuje jménem největší stavby lidských dějin, odehrává se však na úseku hradeb rozsahem srovnatelným s Helmovým žlebem, jehož obléhání mi také nejvíce evokovalo. Samozřejmě jsme o několik (videoherních) levelů jinde, jak svižně primitivní příběh plný "východoasijského" patosu a velkých slov začal, tak zadýchaně doklopýtal do finální bitvy v císařském městě, kde, jsa zahlcen trikovou vizuální laskominou i přepálenou nadživotní akcí, mi už byl tak nějak šumák.

Ray Donovan - Série 5 (2017) (série)

V prvních dílech SÉRIE 5 jsem nad Rayem málem lámal hůl, rozbředlé truchlení a vzpomínání na poslední měsíce nemocné Abby jako by ustrnulo v prázdnotě. Než mi došlo, že se koncept vrátil k S1 s jejím postupným odhalováním (tentokrát nedávné) traumatické minulosti. Od prozrazení napjatých skutečností v 8. epizodě se příběh konečně pohnul vpřed, přestože poněkud neochotně a vedlejší linky nechal stále jenom přicmrndávat (filmový mogul Susan Sarandonové si pravděpodobně své karty schovává na příště). 3½

Ray Donovan - Série 4 (2016) (série)

SÉRIE 4 se zaměřila primárně na vybruslení z nadrobeného průseru s nesmlouvavými Rusy, od toho se odvíjela (a upozadnila) i většina ostatního. Ray musel napnout opravdu všechny své síly, zapojit (= vydírat) mnoho starých známých a dokonce i požádat o pomoc své nejbližší (!), aby z nastalé situace vyváznul se zdravou kůží.

Ray Donovan - Série 3 (2015) (série)

V SÉRII 3 mne už Rayova rodina vysloveně iritovala (ženuška, dceruška i synáček by zasloužili), v protikladu s vyhrocenými pracovními záležitostmi kolem charizmatického miliardáře Iana McShanea. Někde mezi pak korzoval Mickey se svým kupčením a drogami; celkově se však seriál nikam neposouval a motal se v kruhu. 3½

Ray Donovan - Série 2 (2014) (série)

SÉRIE 2 zpočátku jen nezáživně navazovala, dořešovala a rozšiřovala předešlé události, a já se dlouho nemohl rozhodnout, jestli mě takováhle "telenovela" zajímá. Po dlouhém tápání si směr vybrala, ale jako by to nebylo ono. 3½

Ray Donovan - Série 1 (2013) (série)

Podařený dramatický seriál se skvělými postavami, perfektně zahranými. Titulní Ray se živí řešením (= nevybíravým odstraňováním) problémů smetánky v L.A., větší bolení hlavy má však z hluboko pohřbené minulosti vlastní rodiny, pomalu vyplouvající na povrch po propuštění jeho lehkovážného otce-kriminálníka (bezkonkurenční Jon Voight). SÉRIE 1 je především právě o postupném poznávání, co vztahy mezi Donovanovými tak nevratně narušilo a poškodilo.

Nová vesmírná odyssea (2009)

Připadalo mi TO jako dvě nesouvisející, průměrné vesmírné epizody 'Krajních mezí', které na DVD spojili zavádějícím českým názvem (plus reklamním cancem "od grafiků ze studia Jamese Camerona"). Taky se mi zvláštní, přestože šedivá a toporná počítačová grafika svým realistickým stylem zamlouvala, obzvlášť když se zrovna meditativně opájela technickými sci-fi výdobytky. [Původně ale za 2*]

Rocker (2001)

Když zapálený fanoušek a leader cover bandu (nebo tribute bandu) nahradí ve své zbožňované kapele vyhozeného zpěváka, roztáčí se pro něj opojný kolotoč "sexu, drog & rokenrolu" - přesně podle rady „Ty máš prožívat to, o čem jiný jenom sní.“ Ve výsledku nevyznívá Wahlbergova "pohádka o americkém snu" pro tradiční hardrockové máničky úplně pozitivně, ale jízda je to třeskutá. Hvězdička navrch za fantastický soundtrack.

Testament mládí (2014)

Ve vtahující romanci mladičké, po vzdělání bažící (skoro)sufražetky se krásná Alicia cítila jako ryba ve vodě a nešlo si ji nezamilovat. Taktéž mi přišlo fascinující sledovat bláhové studenty, dychtivě dobrovolně rukující kvůli nějaké pochybné vidině cti, hrdinství a podobných nesmyslů. To trvalo zhruba do poloviny snímku, ten pak toho jakoby musel stihnout hrozně moc, takže emoční zápřah se přes záplavu silných událostí téměř vytratil, až zmizel při zcela nefunkčním pacifistickém projevu na závěr - kvůli kterému jsem definitivně sundal 4. hvězdičku, přestože zajímavých ženských pohledů na válečné běsy zpoza fronty, z ošetřoven a lazaretů, mnoho nemáme.

Henryho deník (2017)

Pod lehkým, hřejivým pláštíkem rozverného dětského / rodinného filmu se ve skutečnosti schovává mrazivé drama o vážných věcech (zneužívání, mozkový nádor, pokus o vraždu). Neměly by spolu ladit, ale celkem jim to vychází. Jsem rád, že Henryho pečlivý, těžce však za vlasy přitažený plán nedopadl, to by mi přišlo hodně morálně pochybné.