Bennyho video (1992)

Haneke nám ukázal pohľad na skazenú spoločnosť, no jeho snaha o psychológiu Bennyho mu nevyšla. Ak chcem vidieť pohľad do mysle vraha resp. človeka z ktorého vraha spravila spoločnosť, pustím si Henryho. Haneke jednoducho a dosť priamočiaro zobrazil zlo a dal odpoveď na tú otázku, ktorá pri podobných filmoch vzniká. Čo ho viedlo k niečomu takémuto? Na film som sa tešil pretože v neskoršom Michaelovom filme Funny Games, predviedol psychologický film ako sa patrí. S veľa otázkami, žiadnymi odpoveďami a naturalistickým zobrazením násilia. Benny´s Video mi pripadá ako rečnícka otázka. Režisér nám v prvej tretine filmu položí otázku, no zároveň v ďalších scénach odpovedá. Chalana pokazili bohatý rodičia, veci, ktoré si môžu dovoliť, pocit istoty a hlavne stereotypný život. Chcel len niečo nové, chcel to len cítiť. Zaujímavé a dobre zrežírované, ale časť v Egypte bola zbytočne dlhá. Cením si snahu o kritiku, pretože takéto ja môžem, žiaľ dokonale to vyšlo až o päť rokov neskôr. 55%

Resident Evil: Afterlife (2010)

-Najhorší a najtupší diel série, hodnotenie 45% len kvôli tomu, že som to videl v 3D kine. Tu vlastne ani nie je moc o čom písať, pretože o všetkom už hovorili trailery. Resident Evil: Afterlife je ptákovina a to poriadna! Paul W.S. Anderson to celé hrá len 3D efekt a na všetko ostatné proste kašle a nevadí mu to (žiaľ to nevadí ani pár onanistickým jedincom v zmysluplnej diskusii na tento unikát). Už predošlé diely neboli žiadne výhry ani v rámci svojho žánru ani v rámci prerábky hry na plátno. Nechcem moc rozpisovať zbytočnosti, ale musím aspoň v skratke. RE je na námet rovnomennej hry no prišiel so svojím príbehom a postavou (jednotka), potom sa snažil ako tak priblížiť sa hre (dvojka) a ďalej v tom pokračoval (trojka). Zatiaľ posledný diel má ďalšie známe trademarky z hry no, ale z hororu sa stalo akčné tupé b-éčko v ktorom sa Anderson vybláznil ako malý chlapec. Film nemá dej a aj preto v ňom nemá čo gradovať, postavy sú tupšie ako tie v hre a napriek tomu, že do očí šľahá všetko čo sa dá, nie je to ani dobrý akčný film. Inak povedané, film nie je ani tak zábavný ako by mohol byť, ale stále je tá tuposť svojim spôsobom akceptovateľná i keď bije do očí. Ak mám niečo napísať o tom ako sa hra preniesla na plátno, tak tu sa okrem názvu RE a pár ďalších názvov neprenieslo nič. Film nemá s hrou nič spoločné aj keď sa snažil. Afterlife je zlý film z pohľadu hráča, ktorý by s kludným svedomím pohol napariť oveľa nižšie hodnotenie ako ja. A je to zlý film z akéhokoľvek iného pohľadu. Ale ľuďom po lobotomií mozgu sa to páči (a to film nevideli a nehrali hru.. čiže ich argumentovanie a zastávanie filmu je na smiech). Komentár je venovaní užívateľom HUMOOOO, web-dat a aj Pilda17 :) [Videl v Kine] PS: Každý má svoj názor :D EDIT: Znižujem na 2 hviezdy.

Bright Falls (2010) (seriál)

WoW! Netušil som, že dokopy 30 minútový kraťas, ktorý propaguje hru môže byť takto skvelý. Nemám jedinú vec čo by som mohol vytknúť. Ide o dokonale napísanú a podotýkam, že aj zrežírovanú vec. Bright Falls má tak isto ako samotná hra Alan Wake (exkluzívne pre Xbox 360) neskutočnú atmosféru a veľký potenciál predviesť ešte väčšie divadlo v plnohodnotnom filme či aspoň minisérií. (teraz ide "len" o propagačný materiál k hre!) Keď už nemá tretiu sériu Lynchov Twin Peaks, tak z tejto veci by mohlo niečo vzniknúť. Kto hru pozná vie, že Bright Falls nemá od Spephena Kinga a Twin Peaks ďaleko, dokonca inšpirovanie tvorcovia oficiálne potvrdili. Rovnaké malé mestečko, divný obyvatelia, nádherná príroda, spisovateľ v pustine a vela divného naokolo... odkazy na rôzne filmové žánre a jednotlivé filmy. Hráča Alana Wakea poteší, nehráča určite naláka na hru no a či ste hráč, alebo nie, ihneď klikajte SEM a pozerajte. Komu sa páčia Kingovky a spomínaný Twin Peaks bude krochtat blahom ako ja.

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Slovenské odsúdené panelákové seriály, ktoré ordinujú v ružovej záhrade nesledujem. Pri tomto som spravil výnimku, pretože za scenárom stojí skvelý spisovateľ Dominik Dán. A práve tento človek tú našu tvorbu ako tak okorenil o neokukanost. Kto čítal Dánove knihy, všimol si spojitosti s postavami a iné vychytávky, no predovšetkým si všimol, že slovensko je stále moc konzervatívne. Je škoda, že seriál je (zatiaľ) okresaný o štipľavé dialógy a čierny humor ako v Dánových knihách. Na prvý pohla nejde o žiadnu svetobornú vec, no v dnešnej slovenskej tvory je to asi to najlepšie čo sa na obrazovky dostalo. Herci na čele v Fialovou nepôsobia strojene a dej pilotu i keď bol lineárny, bol zaujímavý. Som zvedaví čo povedia ďalšie diely a zatiaľ aspoň palec hore. Len dúfam, že tvorcovia nesklamú a predvedú viac než len manžela, ktorý vraždí, pretože manželka spí s jeho kamošom.

Taxikář (1976)

V rámci doplnenia medzier v Scorseseho filmografii som sa dostal až k tomuto a musím povedať, že som sa tešil. Ale film je vlastne dosť nudný, celé sa to vlečie moc pomaly a žiaľ skoro nič sa tam ani nedeje. To celé nič nedianie vrcholí prestrelkou, ktorá to tiež nezachránila. De Niro hrá, hrá aj Jodie Foster (pri ktorej, ale nomináciu na Oscara nechápem) no scenár je sla.. vlastne nie je. Keby tam nehral De Niro tak ani neuverím, že to točil Scorsese. U mňa okrem hercov priemer po všetkých stránkach.

Frozen (2010)

Po pozretí filmu som si v duchu povedal ako film skončí... a on tak naozaj skončil... a nie len preto je to u mňa len ďalší film na jedno pozretie. Možno sa s tromi postavami nedal spraviť zaujímavejší príbeh, ale nebolo tam nič čo by som ešte nevidel. Postavy sú sympatické a i keď niektoré dialógy by som pretočil, filmu prospeli a udržali môj záujem stále dosť vysoko. Ale je tu, ale :) klišé kam sa pozrieš. Dobré je, že sa film nehral na nič veľké a z malého filmu sa vyklubal nenáročný film na chladný večer, ktorý neohúri, ale zaručene dobre vyplní prázdne miesto v TV programe.

Premiéra (2003) (pořad)

Velmi dobrý filmový magazník, ktorý Juro Morký nenásilne moderoval a svojou flegmatickou osobou. Na naše pomery a tú dobu skvelo zvládnuté po technickej stránke a samotné informácie boli odprezentované profesionálne a bolo tam cítiť to, že tvorcovia sa relácií a informáciam venovali a vedeli o čom hovoria. Ozaj velká škoda, že to zrušili a ak ma pamäť neklame vydržalo to len jednu sezonu :(

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Režisér Chuck Russell postavil dej celého filmu do jedného ústavu, kde sa ocitá filmová hrdinka Kristen Parkerová, ktorej jej vlastná matka neverí, že má naozaj nočné mori a tak sa ocitá ako aj plno ďalších detí, ktoré majú zlé sny v ktorých sa objavuje náš Freddy v psychiatrickej liečebni. Takéto miesta v horore mám rád, nemocnice či podobné ústavy ako sú tieto, tie dlhé chodby a počas noci keď ide niekto iba na obyčajné WC vyzerajú viac než strašidelne o atmosféru je hned postarané. Ako som vyššie spomínal návrat Heather Langenkampovej ako Nany, ktorá sa rozhodla, že bude pomáhať ľuďom s rovnakým postihom aký mala ona v prvom diely. Dozvedáme sa, že dej tohto tretieho pokračovania sa odohráva šesť rokov po príhodách z prvého filmu a tak isto sa aj tu vraciame k starej dobrej Nočnej More s atmosférou. Dvojka vsadila na viacej čierneho humoru a na klasické vraždenie, no mi už vieme, že Freddy taký nie je a vďaka bohu, že vznikli aj ďalšie pokračovania, a že sa Freddy mohol predstaviť tak ako ho teraz poznáme v atmosferickom horore kde sa Freddy najprv pohráva o obetami než ich zabije. Teraz ich nezabíja hlava nehlava ako v dojke, teraz pozná ich slabosti a samozrejme to zneužíva, alebo využíva :) ak sa niekto bojí výšok hups s ním na najväčšie miesto v ústave, na strechu(a tu je tá krásna bábkové scéna v ktorej Freddy pôsobí ako človek čo drží bábku na tých tenkých šnúrkach, no a potom dačo spraví so svojimi čepeľami a... Celá recenzia: TU

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Tento piaty diel mal neľahkú úlohu. Musel sa tak ako pri štvorke zaobísť bez Cravenovej pomoci, tým pádom mohli tvorcovia zabudnúť na dvojicu z jednotky či trojky Heather Langenkamp a Johna Saxon a nadviazať na dej predošlých filmu tiež nie je až také ľahké ako sa môže zdať. Trojka a štvorka na seba dejovo nadväzujú a prehovoriť hercov na ďalšie ich účinkovanie a vymýšľanie už neviem akých fantsmagorií tiež nemusí byt správny ťah. Nakoniec sa všetko podarilo a s piatim dielom prichádza ďalšia zmena. Aj tento režisér si presadil svoje a nechcel opakovať po ostatných režiséroch dielov o Freddym. Ten pomenil charakter hlavej zápornej postavy. Freddy Krueger upustil od humoru(samozrejme toho najčernejšieho) a tento krát sa snažil viacej strašiť ako zabávať. Nevravím, že humor tam nebol, ale nebolo ho tam až tak ako napríklad v štvorke. To by bol hneď prvý viditeľný aspekt, ktorý sa zmenil. Celkovo celý dej filmu bol postavený hlavne na skvelých exteriéroch a interiéroch. Pomocou snových pasáží sa dostávame do kláštora v ktorom pracovala matka Freddyho Amanda a je to pastva pre oči. Striedanie snových pasáží s kláštorom, tmavou nocou a interiérom starých nechutne vyzerajúcich chodieb s obyčajným krásne slnečným dnom je ako vystrihnuté z Burtnovho Beetlejuicea (1988). Upustilo sa od vtipu(konečne dej nevyzeral ako comedy-horor) a pracovalo sa hlavne s atmosférou, ktorú Hopkins budoval znamenite. Ďalším veľkým plusom je scenár. Hlavnou chybou štvorky bol skoro nulový scenár, tu bol na oplátku skvelý. Tento diel "Dieťa Sna" je po jednotke asi najserióznejšie podaný. Celá recenzia: TU