Prokletý ostrov (2010)

Vlastne ani nemám čo o tomto filme napísať, pretože je viac menej dokonalý. Inak povedané, ide o ďalší Scorseseho masterpiece. Od prvej minúty až po tie záverečné sa na vás vyvalí až hmatateľná atmosféra, ktoré by sa dala miestami doslova krájať. K dokonalosti prispieva neskutočná hudba a samozrejme herecké výkony kde Leonardo DiCaprio predviedol jeden zo svojich najlepších.. keď mu aj teraz Oscara nedajú tak sa naštvem. Scorsese dokázal navodiť takú atmosféru, akú som naposledy zažíval pri ďalšom filmovom velikánovi t.j. pri Kubrikovom Shiningu. Nechcel som komentár písať hneď po filme, pretože som vedel, že by som toho moc nenapísal, ale ako vidím film ma odrovnal natoľko, že ani na druhý deň nie som schopný napísal zmysluplnší koment. Tlieskam. [Videl v Kine]

82. Annual Academy Awards (2010) (pořad)

Oscarová show je skvelá už sama o sebe a táto patrí žiaľ k tým slabším. Minuloročný výkon moderátora zostal neprekonaný a i keď tohtoročná moderátorská dvojica hláškovala a bola vtipná chýbala im akási šťava. Veľmi ma sklamalo, že jednotlivé nominované songy nezazneli live, pretože program bol slabý. Víťazov nehodnotím, ale som rád, že nezvíťazil Avatar, pretože ten film dostal to čo si zaslúžil t.j. technických oscarov. Gratulujem Kathryn Bigelow k jej veľkému úspechu, tak isto všetkým víťazom. Najlepší moment večera bol oscarový horror tribute. Skvelo zostrihané s naozaj kvalitnými filmami. Dávam 4* aj kvôli tomu, že som nespokojný len s troma kategóriami. A verím, že profil tejto oscarovej show skončí v modrej farbe kvôli markom, ktorý čakali modrého víťaza.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Viem, že momentálne je v kurze kydať hnoj na Twilight, tak ako bolo svojho času na filmy Uweho Bolla či Eliho Rotha, ale odpad! si film nezaslúži... na to tu máme iné sračky (Epic Movie, Date Movie, Meet the Spartans atd.) Každému kto film videl a určite aj kto nevidel je jasné, že toto proste nemohlo dopadnúť dobre. Je to zlý film a je to horšie než prvý diel. Vlastne tam nie je nič čo by stálo aspoň za zmienku. Osobne som zvedaví o čom asi budú ďalšie diely a či to Kristen Stewart neprestalo baviť už to tomto braku. PS: Vykrádačka Romea a Júlie je asi najväčšia trápnosť filmu. PS2: veril som, ale už prestávam veriť, že David Slade dokáže s tretím dielom niečo spraviť. Nechám sa prekvapiť. Dávam 20% pretože v porovnaní s vyššie uvedenými sračkami sa na toto ako tak dalo pozerať.

Hlad (2008)

Hunger na mňa zapôsobil ako poriadna popálenina od cigarety a vryl sa mi pod kožu ako už dlho nič. Ide o totálnu klubovku pre náročnejších divákov, ktorý budú "chrochtať blahom", pretože tak ako napr. Fish Tank, tak aj Hunger je až moc reálny a nechá vás o filme rozmýšľať. Steve McQueen svojou kubrikovsko-tarantinovskou réžiou dokáže všetku tú pachuť z filmu preniesť až k vám domov. Tú špinu, fyzickú a psychickú muku som cítil neustále a ku koncu mi z toho začala až tuhnúť krv v žilách. Síce sa film zo začiatku tváril trochu inak než sa nakoniec vykryštalizoval celkovo to dopadlo veľmi dobre. Druhá polovica filmu patrí neskutočnému Michaelovi Fassbenderovi, ktorý zažíva zrejmé svoje najlepšie herecké roky. Klobúk dolu pred jeho výkonom.

Máma (2008)

Filmové kraťasy mám rád, obzvlášť tie hororové. Výhodou takýchto kraťasov je taká, že v tej krátkej stopáži uvidíme naozaj len to najlepšie čo žáner ponúka a ak sa podarí tak aj pointa filmu dokáže niekedy potešiť a prekvapiť. Inak povedané, vôbec vás nemusí zaujímať či by v celovečeráku bol ostatok stopáže len nudná omáčka, ktorá je okorenená o záverečnú scénu či úvodnú scénu, ktorú sme mohli vidieť napr tu. Tento španielsky počin má hneď od úvodu skvelú atmosféru, len škoda toho nevyvrcholenia resp. lepšieho vyvrcholenia. Potenciál to má, ale či by tomu celovečerák prospel si nedovolím tvrdiť.

Rec 2 (2009)

Neskutočný odklon od jednotky. Tak ako sa Alien (1979) líši od Aliens (1986) tak presne to isté dokázali Paco Plaza a Jaume Balagueró spraviť t s týmito dvoma filmami. Zatiaľ čo sa prvý diel držal reality a vytváral si atmosféru čím ďalej hustejšiu každou pribúdajúcou minútou, tak [REC] 2 na to skočí hneď od začiatku. Nejaké budovanie atmosféry tu už nečakajte i keď zo začiatku náznaky boli, druhý diel je sviežejší, rýchlejší, scenárovo prepracovanejší, ale i pri týchto superlatívoch o niečo slabší. Oceňujem to čo režiséri dokázali a upgradovali dej z prvého filmu. Nie je to klasický hollywoodsky sequel, kde sa vlastne prerozpráva to isté čo bolo v jednotke len vo väčšom. Tu sa vôbec nešetrilo nápadmi tak ako to španielske SWAT nešetrilo muníciou. Prinavrátenie hlavnej postavy, sympatickej reportérky Ángely Vidal (opäť skvelá Manuela Velasco) nebolo zbytočné, ba naopak opäť sa režisérska a scenáristická dvojka vytiahla a všetko krásne rozvinula. [REC] 2 je ako som už spomínal iný než jeho predchodca. Je stále zaujímavý no už je tak reálny, ale priniesol vývin deju a otvoril tak bránu pre ďalšie (a pre mnohých určite povinné) pokračovanie, ktoré ak boh dá (a verím, že dá) bude opäť odlišné od predošlých dvoch dielov... dokonca to vidím na klasický film bez použitia ručnej kamery. Suma sumárom, možno v porovnaní s reálnejšou jednotkou slabší film, ale všetko dokázala vynahradiť fantázia, ktorú Balagueró a Plaza predviedli. 90% Celá recenzia: TU [10. MFF Cinematik 2015]

Bublina (2005)

K Bubline som pristupoval s pochybami a vlastne stále nechápem čo viedlo Soderbergha k natočeniu niečoho takéhoto. Totálny minimaliuzmus, ktorý je pri filme s takýmto scenárom velký klad, pretože s väčším rozpočtom a drahšími hercami (či vlastne hercami) by to nevyznelo až tak silno ako teraz. Film je tak chladný ako cela v ktorej bola Marta zatvorená a ten prerod spomínanej Marty od priatelskej kolegyne až po tu bezcitnu vrahynu bol neuveritelný. Síce mi to miestami pripadalo až moc strojene a nude... všetko to vynahradila dusná scéna výsluchu či neskoršia návšteva vo väzení. Soderbergh asi vedel prečo si zvolil takýto štýl točenia a ja mu to vôbec nezazlievam, ba naopak cením si podobné experimentovanie a trochu iný pohlad diváka na film... trochu reálnejšie pôsobiaci... trochu reálny... trochu autentický.

Svítání (2009)

Moja alergia na upírov sa vyliečila podobne ako tu vo filme. Po pozretí oboch sérií True Blood som sa stal imúnnym a tak dávam bledým tváram viac šancí než tomu bolo predtým. Daybreakers je celkom slušné upírie postapo a myslím si, že aj nedocenené. Je pravda, že podobných dejových línií sme už videli a určite vidieť budeme, ale Daybreakers je iný. Oceňujem ten fiktívny svet čo dokázali bratia Spierigovci vytvoriť, no neodpustím si do nich rypnúť. Atmosféru vybudovať vedeli, to áno, ale pracovanie s jej gradovaním im vôbec nevychádzalo a tak pár sľubných scén, ktoré na to mali... zostali nevyužité a krásne vyšumeli. Ten, kto dokáže trochu vypnúť si, ale Svitanie užije do poslednej kvapky.

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Dávam rovnaké hodnotenie ako bratovi z Francúzska, ale mladší brat z poza veľkej mláky zaostáva. Vo filme boli asi len tri poviedky čo ma naozaj chytili za srdce a pri ostatných som len pozeral a nechali ma chladným. Neviem čím to je, či tým, že Paríž je sám o sebe taký čarovný. Príbehy sa snažili nadviazať na to, čo bolo aj v predošlom filme, ale chýbala tak akási originalita popri tej myšlienky XYZ milujem ta. Menšie vykrádanie Paríža, spomínaná neoriginalita resp. málo fantázie podráža New Yorku nohy. Keď to teraz píšem tak mám chuť to hodnotenie znížiť, pretože okrem pár ozaj výborných častí to ma mňa pôsobí ako slabší odvar Paríža zabalený v krásnom pozlátku. Herci si odviedli skvelú prácu, no to, že s poviedkami nevedeli vymyslieť niečo viac im neodpustím. Slabých 70% PS: Od NY som čakal inak poňaté poviedky, než sme videli... predsa len NY nie je Paríž a aj mentalita ľudí je odlišná...

Čtvrtý druh (2009)

Škoda, že popri M. Jovovich tam nepobehovali aj Mulder a Scullyová. Mohlo to byť eše o triedu lepšie a mohlo sa to volat The X-Files: I Want to Believe :) Som nadmieru spokojný, pretože som sa bál, že takýto námet zostane nevzužitý. Nevravím, že to bolo dokonalé, ale po filme zostalo vela otázok, nezodpovedaných veci... a takéto ja proste rád.