Kráčející skála (2004)

Vojnový veterán s PTSD sa stane šerifom, aby mohol vymlátiť dušu z týpkov, ktorí sú mu nesympatickí. Aj by to bol podarený sociálny komentár, keby to nebola len tupá akčná zlátanina. Tá masívna hora svalov v hlavnej úlohe je ale natoľko charizmatická, že z toho nie je krvácanie do mozgu, ale celkom rýchlo ubehnuvšia hoďka s pivkom v piatok večer vedľa spiaceho syna.

Armáda mrtvých (2021)

Jasné, že to nie je žiaden Občan Kane, je to zbytočne dlhé, väčšina hercov je úplne mimo a scenár je síce prostý, ale deravý. Ja som sa bavil a toto je presne ten druh filmov, do ktorých by mal Zack Snyder investovať svoj talent.

Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Rozpadnutý film. Skôr než ako zaujímavú hru s formou vnímam rozdelenie na tri odlišné segmenty ako výraz kreatívneho zúfalstva. Prvá časť je svojou dĺžkou a vyprázdnenosťou takmer neupozerateľná a pokusy identifikovať ju ako kritiku vulgárnosti verejného priestoru mi prídu prestrelené – navyše by k takejto expozícii stačilo minút 5, nie 40. Druhá časť je povinným teoretickým základom pre ľudí neznalých rumunského kontextu, ale opäť – filmová reč ponúka desiatky iných spôsobov, ako diváka oboznámiť so všetkými potrebnými faktami organickejším spôsobom. No a napokon tretia, nosná časť, je tá, ktorá mala byť jadrom filmu, ale je len jeho nepodareným vyústením. Na rozdiel od konverzačných drám/komédií francúzskeho strihu tu nepozorujeme snahu o preklenutie priepastí medzi jednotlivými časťami spoločnosti, nevidíme žiaden pokus o pochopenie druhého. Ide len o karikatúru a výsmech, presviedčanie presvedčených, ktoré si ako jednohubku vychutnajú ľudia naladení na svetonázor autorov, ale nepomôže prekonaniu predsudkov u všetkých ostatných. Čo je, samozrejme, legitímny prístup, ale mne osobne príde nesympatický a v niektorých ohľadoch aj škodlivý. Som rád, že aj v takýchto ťažkých podmienkach sa v Rumunsku točia odvážne experimentálne filmy, ale prísľub propozície pre mňa ostáva nenaplnený a prepálená stopáž odradí veľkú časť divákov pred poslednou kapitolou, ktorá ako jediná má čo ponúknuť.

Neporazitelný (2021) (seriál)

Po slabučkom The Falcon and the Winter Soldier som sa už skoro na ďalší superhrdinský seriál vyprdol. A akú by som urobil chybu! Invincible je svieži, zábavný a brutálny prírastok do žánru stredoškolských coming of age vzťahových drám. O vychrstnuté vnútornosti ani originálne nápady tu nie je núdza. Asi po prvýkrát v živote mám chuť siahnuť po komiksovej predlohe, aby som si skrátil čakanie na ďalšie sezóny.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Prostučký gýč, ktorého hlavnou úlohou je ospravedlniť fakt, že [SPOILER] nový Cap je čierny. Čo je hrozne priposraný ťah – omnoho viac by som ocenil, keby to proste urobili, a nesnažili sa to vysvetľovať šiestimi epizódami plnými hlúpo priamočiarych línií o úlohe rasy vo svete Avengers (toxický beloch Walker, Wakanďanky s jurisdikciou "kdekoľvek, kde sa objavia", Sam žiadajúci o pôžičku, čierny supersoldier a pod.). Záporáčka je nesympatická, neuveriteľná a hlavne má retardované motivácie, ktorým som naozaj nemohol pár epizód uveriť (chcú vrátiť svet do stavu, keď polovica ľudstva neexistovala, a je nám to predávané ako ušľachtilý cieľ?!). Barón Zemo je na nerozoznanie trápny. Mackie má tak málo charizmy, že tú rolu v naväzujúcich filmoch asi ťažko potiahne sám. Najlepšie akčné scény si seriál vystrieľa v prvej epizóde. No neviem, pozerať sa na to dá, miestami je to zábavné chtiac, miestami nechtiac, ale Marvelu vôbec nesluší, keď sa snaží komentovať hlboké a komplikované sociálne problémy. Menej mudrovania, prosím.

Otec (2020)

Toto nie je žiaden prvoplánový oscarový bait, ale komorný a originálny film, ktorý budem ešte nejakú dobu niesť v sebe. Citlivé pojednanie o tom, ako človek na sklonku života stráca kontrolu nad svojou pamäťou, osobnosťou, telom. Divadelný pôvod je v ňom silno cítiť, no Zeller ako filmový debutant nenatočil len prostý záznam predstavenia – pravidelne ukazuje, že filmovej reči rozumie a využíva ju naplno, či už kompozíciou záberov, alebo strihmi zdôrazňujúcimi neistotu a chaos. O Hopkinsovi snáď netreba písať nič, poslednou scénou si toho Oscara zaslúžene podpísal a pokiaľ by toto bol posledný film jeho kariéry, nemohol by si želať lepšiu rozlúčku.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

5. bondovka. Scenár – Roald Dahl?! Solídny Connery, ktorého stvárnenie Bonda by obstálo bez výhrad aj dnes, sa takmer dostane do vesmíru, zachraňuje svet pomocou zvádzania Aziatiek v prevleku za Japonca, vybuchujúcich cigariet a hračkárskej helikoptéry vybavenej plameňometom. Toto je presne ten Bond, na ktorého všetci nostalgicky spomínajú – snový, hravý a sebaironický, no s časovým odstupom bohužiaľ aj casually racist & absolutely sexist. Tiger: "In Japan, men come first, women come second." Bond: "I just might retire here."

Nikdo (2021)

Čvachtal som si od začiatku do konca!!

Godzilla vs. Kong (2021)

Samotné súboje medzi "titanmi" sú za 4*, ale všeko ostatné je úplná katastrofa. Počnúc desivým castingom, cez nesympatické postavy, zbierku všetkých klišé, ktoré si len viete predstaviť, až po retardovanú zápletku s 'hollow earth'. Ak by tú dutú zem podávali aspoň s určitou nadsázkou, dalo by sa to zniesť, ale Kong raziaci si cestu do riti sveta za zvukov epickej hudby je naozaj iba totálne imbecilný. Tento film je odmenou pre všetkých konšpirátorov, ktorí musia zákonite nadobudnúť pocit, že sú hrdinovia dňa. Papundeklový záporák a liatie vody do počítača všetko iba zaklincujú. Je to utrpenie.