K zemi hleď! (2021)

Too much on the nose. Namiesto postáv sledujeme karikatúry, čo by bolo upozerateľné v SNL skeči alebo kratšej komédii, ale takto prehnane natiahnuté na stopáž vojnovej melodrámy to je útrpné. Namiesto hlbších komentárov či lepšieho využitia skvelého námetu sa kĺže po povrchu, alebo brúsi do slepých príbehových uličiek, ktoré by sa dali s prehľadom odstrihnúť a filmu by to jedine prospelo (napr. celá odbočka s neverou). Chápem, že sa tu muselo hladiť po srsti, aby Netflix vyprodukoval tutový, algoritmicky navrhnutý vianočný hit pre masy, ale presne takýmto námetom svedčí štandardný štúdiový systém, ktorý talentovanému režisérovi občas klepne po prstoch a usmerní ho. Veľké, skvele obsadené nič.

Matrix Resurrections (2021)

Nepamätám si iný film, pri ktorom by mi tak rýchlo začal mrznúť úsmev na tvári. Meta-komentármi o sequeloch a zlých korporátoch si Wachowski pod sebou podreže konár a zvyšok filmu padá na držku, pretože sa síce snaží tváriť, že točí nejaký lepší sequel než všetci ostatní, ale nie je tomu tak. Niekoľko dobrých nápadov (Io, spojenectvá medzi nepriateľmi) je pochovaných v chaotickom kýbli hovien, u ktorého je tonálna nevyváženosť jeho najmenším problémom. Je ťažké tento film tématicky uchopiť, pretože obsahuje často len ideové pahýle, či skáče od jednej coelhovskej floskule k ďalšej (viď. Merovingian a jeho zmätené výkriky). Je zložité zmieriť sa s tým, že akcia tu skoro nie je, a ak už je, vyzerá ako vystrihnutá z akčných seriálov nemeckej proveniencie. A je zhola nemožné nesmiať sa na pokusoch o "nový bullet-time". Matrix 4 nedokáže obhájiť vlastnú existenciu a sám dáva vo svojom úvode jednoduchý návod, ako ho čítať – a síce, že peniaze v konečnom dôsledku nesmrdia skoro nikomu. Veľká škoda. Najpresnejší komentár (vrátane zmienky o SNL, ktoré mi počas filmu opakovane napadalo): Cival.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Nikdy som v kine nezažil toľko potleskov a skandovania, ako na premiére No Way Home. Skvele zvládnutá kampaň a neskutočný hype sa vyplatili, pretože tento film všetky očakávania naplní a prekoná. Pokiaľ vám teda stačí len kvalitná a nadupaná popcornová zábava, skvelá práca s nostalgiou (na rozdiel od iných frančíz) a nadľudská snaha uzavrieť príbehové archy postáv nie z jednej, ale rovno troch Spider-Manovských filmových sérií. Skrátka – nič si o tom nečítajte, choďte na to, užite si to. A ľuďom, ktorí nadužívajú slovné spojenie "fan service" v snahe tento film dehonestovať, dajte rovno trúbkou po hlave. Čo iné než potešenie pre ľudí, ktorí majú radi postavu Spider-Mana a jej svet, by mal takýto film prinášať?

Co kdyby...? (2021) (seriál)

Zatiaľ najpríjemnejšie seriálové prekvapenie z MCU. Miestni everymani sa sťažujú na nedostatok originality a prebytok humoru, ale mne tá miera "odviazanosti" úplne sadla. Prekvapilo ma aj vyústenie v závere prvej sezóny, s ktorým som nepočítal, no celý projekt posunulo o level vyššie nad radovú antológiu. Po prvýkrát som naozaj zvedavý, čo bude ďalej.

Myšák Stuart Little (1999)

Očami radového diváka by to bolo určite nižšie, očami rodiča nemôžem inak. Citlivo podaný príbeh o adopcii a prijatí, ktorý sa zaobíde bez desivých či "dospeláckych" scén, zároveň vie byť hravý a nápaditý. A navyše je tu Geena Davis ako ultimátna MILF.

Benedetta (2021)

Nikto nevie natočiť lesbickú "roštovačku" tak, ako Verhoeven. ...ale tam sa pre mňa kúzlo tohto kúsku končí. Benedetta je pekne natočenou, ale trochu pridlhou hádankou, kde až do úplného konca nie je jasné, čo je témou filmu a či je tá ústredná hádanka vôbec podstatná. V tých najväčších klasikách Verhoeven ponúka druhý, ale i tretí plán, v Benedette mi chýbal aj ten prvý.

Kód Enigmy (2014)

Klasický cookie-cutter Oscar-bait, čo u tak zaujímavej postavy, akou Turing bol, zamrzí omnoho viac.

Eternals (2021)

Film, ktorý je zároveň osekaný i uťahaný. Viac by mu pristál formát desaťdielnej minisérie s poriadnym predstavením všetkých Eternals a väčší ponor do toho, aké je to byť tisícky rokov žijúcimi bytosťami. Digibordel tentokrát o niečo prijateľnejší než štandardne. Pravdepodobne rasistická poznámka: celý film som strávil v domnení, že Gilgaméš je Wong. O niečo menej rasistická poznámka: taktiež som mylne považoval Ikara za Buckyho. Zmätenie na mojej strane bolo masívne, pomohlo mi až googlenie počas záverečných titulkov. To pre normcorových divákov ako som ja nešlo nacastovať hercov, ktorí by iným postavám z marveláckych filmov neboli tak podobní?!

Cesta za smířením (2021)

Veľmi kvalitná mäsiarina, ktorá sa čiastočne snaží tváriť ako alegória k záchrane rozpadajúceho sa vzťahu. Túto polohu však film nepodáva presvedčivo, k tomu mu chýba viac času venovaného výstavbe charakterov, ktoré sú ploché, ale hlavne nesympatické. "Severské" vrcholenie absurdít a náhod už asi tiež nie je moja šálka kávy, ale násilie som si náležite užil.

Mythic Quest: Raven's Banquet - Season 2 (2021) (série)

Podobne ako pri prvej sezóne sa po dvojici špeciálnych epizód (6 a 7) komédia preklopí do drámy a seriálu to naozaj skvele sedí. Niekto by mohol vyčítať tonálnu nevyváženosť, ja si s týmito postavami (a po novom aj s CW) rád prejdem všetkými emocionálnymi a žánrovými odtieňmi. Jediné, čo seriál stále značne brzdí, je testerská linka (na môj vkus trochu too much on the nose a celkovo pôsobí ako zmluvne vyžadovaný prílepok, ktorý ku zbytku nesedí) a Charlotte Nicdao, ktorej nesympatický prejav a absolútna absencia komediálneho talentu vytvárajú ťaživú guľu na reťazi, ktorú musí zbytok extrémne dobre nacastovaného obsadenia ťahať.