• Krátkometrážní

Agent bez minulosti (2002)

Akčný thriller ako sa patrí. Vzhľadom na dĺžku možno príliš rozťahaný a môže aj nudiť. Má však zaujímavú psychológiu, zaujímavé ťahy a nie je trápny ani naivný a už rozhodne nie hysterický. Filmy o agentoch a tajných službách sú vďačnou témou, ak majú zaujímavý príbeh a Bourne ho mal a za to stál. Žiadna trápna Bondovka, ale moderný pozerateľný film.

Neslušný návrh (1993)

Dosť obstojný film, možno až príliš cukrový, gýč to rozhodne nie je. Má to nádhernú hudbu, celkom slušnú psychológiu a zaujímavé vyvrcholenie, kde zistia, že manželstvo a láska sú niečo viac, niečo silnejšie než peniaze. Prvá polovica bola ozaj slušná vzhľadom na rozhádzanie svojich peňazí, neúspech vo svojom pracovnom obore, malo to niečo do seba. Tá druhá s výčitkami a polemizovaním bola ozaj divná. Najmä ma udivoval on, však sa dohodli, tak ju nemal viniť, avšak aj ona aj napriek dohode ho nemala takto podviesť, lebo manželstvo je niečo viac, avšak ani tu nehrajú na kresťanskú nótu, skôr na akúsi morálku. Nuda to rozhodne nebola, doplnili to typickými sexuálnymi trikmi, niekde bradavka, niekde zadoček, nejakým napätím, ktoré nasledovali slzy a hneď tu máme romantický "doják". Taktiež tento film mohol mať veľa verzií od superromantických po supervulgárne, no toto je taký celkom znesiteľný film.

Nezvratný osud (2000)

Toto bolo veľmi prehnané. Nedivil by som sa keby to robilo problémy odvtedy leteckým spoločnostiam alebo iným prepravným spoločnostiam. Je to dosť paranoické, až komické. Avšak intuícia je veľká vec a netreba ju len tak brať na ľahkú váhu. O predpovedaní budúcnosti, predpovedaní svojej smrti by som pochyboval, v Biblii sa jasne píše, že niečo také nie je možné a ani veda v niečo také zatiaľ nedospela, takže tu by som nerád polemizoval. Avšak filmu to dodalo príbeh. Tento film by mohol mať veľa verzií, táto ale ako horor rozhodne nepôsobí.

Tesla - pán blesků (2000) (TV film)

Pre mňa je Tesla jeden z najväčších géniov histórie vôbec. Nebyť jeho, tak by sme dnes neboli tak vyspelí, no nebyť niektorých jeho rozhodnutí a dôvery v ľudí v USA, ktorí ho niekoľkokrát podrazili a nakoniec zničili, či zahalili jeho dedičstvo ľudstvu, tak dnes mohol byť svet krásnym miestom. Ktovie akoby to dopadlo, keby sa rozvíjal doma v Juhoslávii. Einstein, Edison, či Marconi a mnoho iných boli oproti tomuto Srbovi asi takí, ako som ja teraz k Elonovi Muskovi, možno aj väčší rozdiel tam bol. Ak skúmate jeho prácu zistíte, že voľný prenos energie, zaseknutie v časopriestore, telepatia, či hviezdny štít nie sú iba vedecká fantastika. Divím sa však, že je prístupný približne 50 minútový dokument a na filmových stránkach sa zas píše o 87 minútovom, bol nejaký dôvod tam niečo vystihovať, aby sa to ľudia nedozvedeli? Neviem, každopádne dnes fungujú aj vďaka nemu mnohé veci, ktoré on rozvíjal pre dobro ľudstva a takí Američania sa to snažia využiť k zlému, pozrime sa na HAARP, ktorý by bez jeho vynálezov nevznikol. On je nedocenený génius, ktorý žil v chudobe, zomrel nepovšimnutý, veľkej slávy a uznania sa mu nedostalo, ale jeho sny, vízie a objavy majú silnú odozvu ešte dnes, lebo sú základom pre nový, krajší svet a nie to, kam sa rútime, trebárs aj zneužívaním vynálezov. Že je tento dokument povrchný a málo detailný nepochybujem, ale aj tak je dobrý a môže slúžiť ako ľahký opis pre neznalých. Pri mnohých ľuďoch môžte hovoriť o vizionárstvach, tajomstve, konšpiráciách, no toto bol človek, ktorý predbehol svoju dobu, ktorý zmenil svet a ktorého život a práca nám zostáva zahalená kvôli reálnej chamtivosti, mocichtivosti a závisti, tu sa nejedná o žiadne bláznovstvá, ale o niečo tak silné, že to má dopad na našu prítomnosť a budúcnosť. Tomuto dokumentu by sa dalo vyčítať veľa, dokonca ho zvoziť pod zem, ja som však rád aj zaň, je to krok vpred, no nemalo by sa zostať len pri ňom, potrebuje rozviť, len škoda že roky ubiehajú rýchlo. Ľudstvo potrebuje dnes génia jeho formátu, ktorý by mal rovnako dobré a kľudne aj viac dobré srdce, ak by sa dalo, lebo svet speje do záhuby. Tesla je mojou inšpiráciou v mnohých veciach v živote, škoda že nemal priamych potomkov, takto mi nemôže byť zas vo všetkom. Dúfajme, že všetko sa čoskoro obráti v dobré, hlavne, nech je to čím skôr.

Detektor (2008) (pořad)

Ja som vďačný za tento program lebo ponúka tú stránku, ktorú sa boja niektorí rozoberať, iní hanbia a iní nevedia, čo si o tom majú myslieť, či ju nepoznajú. Čo si spomínam, tak som videl diel o Teslovi. Problémom je veľmi málo informácií, je to len také povrchné a polokomerčné a slúžiace na zaujatie širšieho publika záhadami, keby to dopracovali a rozobrali život ľudí chronologicky a detailne, bolo by to výborné, takto je to priemer s dobrou myšlienkou.

Království (2007)

Peter Berg je človek, ktorý do veci skrátka vhupne a či už je jeho tvorba nereálna, hlavne že má plno akcie. Avšak je tam z neho cítiť snaha o to, aby jeho filmy neboli naivné a ľudí zaujali. Vo filme Šesť pohrebov a jedna svadba poňal srandu ako čierny humor, ďalej vo filme Hancock zosmiešnil všetky tie filmy o superhrdinoch, kde nadľudský superhrdina bojuje s rovnako silným super záporným nadľudským nepriateľom a ľudia sú štatisti. Natočil aj iné kriminálne a akčné diela, kde nechýba akcia, vojna a tento k ním patrí tiež. Je to jeden z tých amerických režisérov, ktorý majú štýl Paula Verhoevena. Tento film je pre mňa americká propaganda. Chceme im pomôcť, ubližujú nám, my sme nevinní, Al Jazeera robí spravodajstvo proti nám, naša FBI a tajné služby chcú len nájsť teroristov a učiniť spravodlivosť, zabili nám agenta, my im pri obchode s ropou len pomáhame, viete čo, bežte s tým niekam, kde stým nikoho nebude balamutiť. Sú to sračky, vieme, že filmy sú iné ako realita a ohľadom tohto filmu to platí tiež. Jamie Foxx je herec z proamerických, akčných trhákov, plných cynizmu, siláckeho humoru, ktorý sa svojsky našiel s Tarantinom a v Divokom Djangovi z toho urobili presne takýto film a sadli mnohým divákom, lebo mnohí očakávali od toho práve to a hneď sú ospevovaní. Toto ide úplne pomimo mňa. Práve toto vyrába ten namyslený štýl plný pseudohrdinstva a drsniactva. Na zabíjanie to pozerá veľmi ľahkovážne, veľmi to zjednodušuje, vlastne to akoby nič nemení na súčasnom poňatí vojenstva z americkej strany a možno si neuvedomujú, ale aj zo strany iných a najmä v myslení ľudí. Tie naivné multikultúrne kamarátstva v tomto filme a iných ma desia, v skutočnosti k sebe nie sú ľudia tak nenávistní, no raz zasejú zlo jedni, potom iní a hľa máme tu roztočenú akciu zabíjania, kde bývalý spojenec USA Bin Ládin a mnoho iných zabíja navzájom. Realistický pohľad na vec v tomto filme? Z časti áno, vadí mi, že stále niekam idú, stále niečo riešia a pritom to je povrchné, vždy do deja niečo vsunú, čo tam narobí chaos a celkový dojem na konci je, že wow to bol akčný film z Blízkeho východu, ktorý mal gule, akurát že realita je iná.

Hačikó - příběh psa (2009)

Nádherný film, akurát že príliš jednoduchý. Nepostrehol som kde by vzniklo až tak silné puto medzi jeho pánom a ním. Sila príbehu bola ozaj veľká a od iných filmov o psoch tam s ním pán nemal toľko zážitkov, bolo to však vierohodnejšie a najmä to je podľa skutočnosti. Film o vernosti, naozaj niečo nádherné. Trocha mi vadilo to európske a americké myslenie, kde sa pán s ním kúpal vnútri, sledoval bejzbal a jedol sním pukance, bral si do úst loptičku zo zeme, ktorú mal pri ústach aj pes, nielen že to bolo nechutné, ale pochybujem že toto patrilo k skutočnému príbehu. Puto psa a človeka vzniká aj inak, aj od zážitkov. A presne súhlasím s tým dochádzaním do práce vlakom, prepašovanie japonských reálií, presne tak. Je to síce pekný príbeh, ale nedokonalý a na tak málo udalostí príliš natiahnutý, treba priznať, že je to trochu umelé, ale efekty sa mi naopak páčili. Tento film ma skoro dojal.

Heyduko kontra Gojira (2009) (amatérský film)

Ako paródia na superhrdinov to môže byť, navyše ten začiatok bol dobrý, nebyť tých čudesných príchodov tej ženy a toho divného hlasu, čo jej dali. Ale ako krátky film o tom, že aj škaredí môžu zachrániť vesmír, či spojenie s japonskými detailami to nebolo dobré. Je to taká dosť zbytočná a mierne srandovná hlúposť.

Hvězdář (2009) odpad!

Pliesť politiku do filmu, zosmiešňovať niekoho, tak to ozaj nie. Keby si urobil srandu zo seba nič nepoviem, ale aj tak to bolo divné a trápne. Toto pre mňa nie je film.

Thor (2011)

Marvel produkuje hrdinské postavičky ako na výrobnom páse. Thor ním bol, najmä ten koniec ma o tom presvedčil. Film má veľa akcie, psychologických bojov, no občas nudí a má nevýrazný dej. Tieto filmy si však vedia urobiť priestor pre pokračovanie, vedia si vás získať, že sa zažeriete do deja a neviete od toho odtrhnúť oči. Aj keď je to ďalší z rady fantasy príbehov, aj tento mal niečo do seba. No herecké výkony a kamera mi trochu ničili dojem.