U mě dobrý (2008)

Začáteční nudu vyvažuje bezvadná druhá část ve stylu gangesterek - po česku. Je to originální, je to vtipné. Chvílemi i napínavé. Co příjemně překvapuje jsou herci, tentokrát to zvládli bez přehrávání a někteří se ukázali v dosti jiném světle (Polívka), než jsou diváci zvyklí. Osobně se mi Polívkův umírněný výkon líbil velice moc:-) Jmenovat další hvězdy by trvalo dlouho, je jich tam hodně a všichni hrají skvěle, vyzdvihla bych snad Formana pro jeho nesporný komediální talent, Lenku Vlasákovou a "blbce" Miroslava Vladyky. Od Hřebejka jsem tak pohodový film nečekala, nejsem fanda jeho novější tvorby, ale U mě dobrý je vážně dobrý:)

O kominickém učni a dceři cukráře (2007) (TV film)

Hezké sépiové filtry, retro-atmosféra a ucházející výkony dětských představitelů, navíc natáčeno v městečku, kam jsem chodila na základní školu:) Bohužel mi ale dost vadilo, že hlavní hrdina byl ustrkován snad každou osobou, se kterou přišel do styku (až na kouzelnou babičku) a pořád byl bez vlastního přičinění "omylem" v průšvihu. Když se ale podívám na současný hnůj považovaný za českou pohádku, je tohle vysoký nadprůměr.

28 dní poté (2002)

Výborný úvod, dechberoucí scenérie vyprázdněné metropole a gradující hudba, bohužel později film zklouzává ke stokrát viděnému omšelému tématu. Hudba i akce je ale skvělá a herci taktéž (moje první setkání s Cilianem Murphym), navíc můj oblíbenec Brendan Gleeson. Úsvit mrtvých je ale pořád o třídu lepší.

Psí vojáci (2002)

Příšerné, ale opravdu příšerné masky. Hrůza. Ale jinak vcelku zábavný, NEhororový film, dávající jasně tušit, jakým směrem půjde Marshallova příští tvorba. A musím se přiznat, že po Descent jsou Psí vojáci mým nejoblíbenějším filmem od něj. (Soudný den byl pro mě až moc ujetý) Britští herci jsou docela sympaťáci, navrch Sean Pertwee, který si SPOILER může odšrtnout další nápadité úmrtí v průměrném hororu KONEC SPOILERU.

Plivu na váš hrob (2010)

Nijak zvlášť mě film nebavil. Paradoxně je napínavější první půlka - osamocená chatka v lesích, vědomí toho, co má přijít a hrdinka nebyla nijak extra nesympatická, takže se o ní člověk i bojí. Psychický teror byl taky docela silné kafe. Druhá půlka mě bavila výrazně míň. Pomsta je možná podaná brutálně, ale taky dost nudně a pro mě bez známek gradace. Věřím ale, že vůči originálu je to asi zlepšení.

Skrytý (2009)

Zdejší hodnocení mi poněkud uniká, rozhodně je to mnohem lepší, než jak se z tohoto procenta jeví. Řekla bych, že je to jen o kousek horší, než Villmark, a to hlavně kvůli chaosu ve vyprávění a podle mě dosti neobratně podané nejednoznačné pointě - něco jako co divák, to názor, jak to vlastně skončilo. Jinak ale nemám co vytknout. Od začátku skvělá atmosféra i vizuálno, tajemno a stísněnost se doslova valí z každého filmového políčka. Dokonce jsem se v pár chvílích fakt bála, což se mi nestalo ani nepamatuju. A nakonec hodně dobrý výkon Kristoffera Jonera, který se mi líbil už ve Villmarku. Doporučuju nenechat se hodnocením zmást, kdo má rád severské horory z lesa, neměl by být zklamaný.

Dům voskových figurín (2005)

Zábavná kravina, která je zábavná svou blbostí. Typický teenage-vyvražďovák s asi dvěma celkem působivými scénami, tlupou nesympatických adolescentů (aspoň že tam je ta Elisha) a voskovým muzeem. Scény v něm patří k tomu nejlepšímu ve filmu. O strachu či napětí nemůže být řeč, dokonce ani lekačky nefungují, ale v rámci možností nabízí film dost vtipných a zábavných okamžiků (Paris Hilton, malíček, pianista atd.).

Slunce, seno, jahody (1983)

Paradoxně mi to přijde slabší, než druhý díl. Třetí díl už díky názvu nemám odvahu ani žaludek zhlédnout.

Slunce, seno a pár facek (1989)

Nechci vypadat jako intelektuál opovrhující jednoduchou českou komedií navíc zrežírovanou Troškou, ale nemůžu si pomoct, mě je vždycky u těhle komedií hrozně trapně. Trapně za "vtipné situace", trapně za hudbu, trapně za zápletky a trapně za některé herce, kteří v tom - kdovíproč - hrají (Lábus, Jirásková). Zase ale abych úplně neodsuzovala, má to pár dost vtipných momentů (ten antický souboj, konečná bitka), až se nechce věřit, kam to Troška během času sklouznul.

Temné lesy (2003)

Konečně po dlouhé době horor s atmosférou. K tomu zásadně přispívá severský způsob zpracování, který nabídne jak chladné postavy, tak syrovou hudbu a v první řadě rozsáhlé opuštěné lesy. Radši se ovšem moc nezmiňovat o tom, jak se někdy ty postavy chovají, to je lepší nechat plavat. (Já bych byla podělaná jenom z náznaku, ale oni jsou furt v klidu, i když jednoho málem kdosi uškrtí, další zmizí, kolem chaty někdo chodí, slyší divnou nahrávku, jejich šéfikovi hrábne a v noci kácí stromy apod.) Film je ale na druhou stranu držen dost v rovině "reálna", tudíž se tu nevyskytuje žádný pošuk s hokejovou maskou a motorovou pilou. Škoda, že palec dolu musí jít za zmatený a nedovysvětlený konec. (Nic proti nejednoznačnosti, ale rozhodně bych tentokrát brala vědět víc nebo možná míň). Tak jsem si po neskutečné nuďárně "Motel smrti" přece jen spravila chuť.