Devil's Pet, The (1994)

Film který má v jistém slova smyslu sílu přitáhnout a téměř hypnotizovat diváka, ale mě tak akorát způsobil v hlavě neuvěřitelný guláš, že jsem ho skoro nudu nedokoukal. Bohužel nemám rád nesourodé, rozkouskované a v podstatě bez příběhové filmy. Film hodně sázel na improvizaci herců a jednotlivých scén, kamera tu byla tak zběsilá, řekl bych až šílená, kameraman musel bejt asi dost dobře vožralej, nějaká ta exploitace a nahota sice nechyběla, ale i tak jsem moc nadšen nebyl. Všechny ty chaotičné scény působily spíše nesmyslným dojmem. "Queen of Lost Island" je film který nedám asi ani na druhý pokus, opravdu mi jej hlava neprobrala, ani nevím co se jednotlivým tvůrcům zrovna honilo hlavou a co nám tím vším chtěli říct. Ta 1* za snahu a za tu jednu prsatici.

Interpelace (2011) (pořad)

Docela se mi to zamlouvalo, politici a jiné osobnosti tak jak je neznáte, netradiční pojetí a vůbec forma celého projektu, dobře volené otázky od diváků doma, třeba prostřednictvím netu či přímo v divadle, to vše se žive a v přímém přenosu z prknech slavného ND. Významnou roli v pořadu hrají i bloggeři z aktuálně.cz za oponou. Sedláček opět před kamerou. Hodnoceno za díl s mimořádně silnou a zvučnou sestavou; Bártou, Zemanem, Hřebejkem a právničkou Samkovou.

Gangsters '70 (1969)

Zapomenuté eurocrimi, na které jsem si dělal zálusk už snad dva roky a pořád nic, tedy až do včerejška! Film natočil režisér Mino Guerrini, který pouhý rok předtím natočil žánrovku "Omicidio per appuntamento", kterou jsem bohužel zatím neviděl, takže nemohu porovnat. Zajímavostí pak zcela jistě je to, že na scénáři k filmu se podílel např. i Fernando Di Leo, později žánrový režisér NO.1. Jeho styl je tu prostě už cítit. Ve filmu nalezneme mnoho stejných elementů z noir klasik jako jsou Hustonova "Asphalt Jungle" nebo "Kubrickovo Killing", na tyto staré filmy však zapomeňte. Tohle je velmi intenzivně a dobře režírovaný noir, fim plný překvapení, dobré rozpálené atmosféry, to vše v kombinaci surového a občas až sadistického násilí. Film má pozvolnější tempo, ale posledních cca 30. minut se určitě nudit nebudete, začne to na letišti, pak je zde spousta honiček a krvavých přestřelek, nechybí ani parádní Mustang Fasthback a ještě lepší a nádhernější žluté Lamborghini Miura (http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:MiuraP400S1968Fro.jpg). Příběh a spiknutí upoutá, samotné provedení loupeže netradiční ale rozhodně zajímavé. Jde o opravdu vzrušující a velmi stylový akční film (který mi i trochu připomínal Melvilleho) s krvavým finálním zúčtováním a nihilistickým nádechem. Na rok '68 a co jsem takhle z těchto let už viděl rozhodně pecka, škoda jen že těch 90. minut (Německá DVD verze bez titulek!, k dispozici jsem, měl udělané) nebylo více vyváženějších, místy šlo i o dost upovídaný film. Ale i tak jde o žánrový klenot, který by fanoušci žánru neměli minout.

Tecnica di un omicidio (1966)

Tak tady to všecko začalo, tohle je oficiálně první taliánské eurocrimi (tzv. poliziotteschi). Výborný Prosperiho thriller, který se snažil napodobit starý americký gangsterský film a nutno říct že se to Prosperimu celkem dobře povedlo. Ono to vypadalo jak když sledujete americký film, ale nenechte se zmást, v Americe se jen točilo. Hlavní roli si zde zahrál Robert Webber, který zde hraje tak trochu flegmatického nájemného zabijáka. Weber se mi líbil i ve své druhé eurokriminálce "Qualcuno ha tradito" rovněž od Prosperiho. Elegantní 60's atmosféra, parádní hudba a kamera, některé obrazově opravdu velké scény, a především dobrá akce (nikdy nezapomenu na přípravu nájemné vraždy, na střeše výškové budovy, vše kolem oné přípravy vypadalo skutečně hrozivě), dále je tu dost soubojů tělo na tělo, přestřelek, ale i automobilových honiček. Nechybí tedy téměř nic, co by správný film v této kategorii měl obsahovat. Hezká scéna je i v baru kde hraje populární bigbeatová Liverpoolská skupina Sorrows (tuto skladbu; http://www.youtube.com/watch?v=Y8Ias3gYZv4). Mladý pětadvacetiletý Franco Nero, tehdy ještě bez svého typického knírku, rovněž k nepřehlédnutí, nutno říct že to bylo pořádné ucho, ale ve své intrikářské roli zahrál dobře. K Weberovi se jako mladý učeň krásně hodil. Na rok '66 rozhodně pecka, která strčí do kapsy jak některé americké věci, tak i ty francouzské. Prosperi natočil celkem 7. poliziesco filmů, tady na dtb je více znám jen filmem "La settima donna", což je trochu škoda.

Unica legge in cui credo, L' (1976)

Velmi slušné násilné přestřelky a honičky, nějaké to násilí, příběhem a z části ale i takové melodrama, jemný ale jinak opravdu krásný hudební doprovod (který se k samotnému žánru asi moc nehodil, ale to je věc vkusu), úvodní scéna z vodního póla byla nádherná (zaujala mě i ta odehrávajicí se v čas 0:23-0:25), jsem si říkal, je tohle vůbec eurocrimi, slabší ale jinak celkem diskrétní herecké obsazení, myslím že film se co se týče samotného žánru a méně známého filmu (který nikdy nevyšel na DVD) celkem povedl i když to celé zavánělo amatérismem (výroba byla opravdu chudá), ta žlutá kopie (filmový obraz) mě tentokrát ale vůbec nevadila. Víc než titulní hrdina mě tady zaujali gangsteři na druhé straně, především pak Pazzafini a Torrisi (jedni z nejobsazovanějších herců taliánského poliziesca vůbec), finální zúčtování fandu akce zcela určitě zaujme.

Les Voraces (1973)

Hvězdný Helmut Berger jako mladý krupiér ve svém prvém eurocrimi, bohužel v roli která mě příliš nezaujala, ostatně jako celý tento spíše plochý a spíše tedy nudný film, kde chybí a to citelně, nějaké větší oživení (pamětihodný okamžik), protože nuda vážně převažuje. Krásná Françoise Fabian (v roli manželky milionáře) rovně ušla, pak by za zmínku stálo ještě velice přitažlivé a krásné umístění (Francouzská riviéra), kde se film točil, ale to je vážně všechno. Od francouzsko/italského spojení jsem čekal víc. Zklamání...

Çirkin Dünya (1974)

Další kopie (remake) kultovního "Last House On the Left", nic nového pod sluncem, film docela bez zábran, místy efektní, docela násilný ale i zvláštní, i přes velmi pomalý start (který byl zároveň velmi střízlivý, zdrženlivý ale i trochu předvídatelný), je se na co koukat, zvláště s ohledem na stále zvyšující se napětí, které exploduje v násilném konci. Posledních 15. filmových minut je docela silných (hlavně zpomalená scéna u bazénu), hlavní herečka, odehrála své poslední minuty s vypětím všech sil a opravdu velmi přesvědčivě. Ten její bezhlavý úprk městem se velmi povedl a byl perfektně dramatický. Trio šmejdů mě pak moc nechytlo (hlava gangu se smál pořád jak idiot) a ta dvojka hlupáků, tu snad netřeba ani komentovat:-) Otázka? Odkud ona nakonec vzala tu zbraň (kdo ji jí dal), resp. její manžel ve scéně v hospodě? Úplný konec byl však směšný a spíše pak nepravděpodobný. Béčkový sleazy exploiťák, natočený na typicky žlutém podkladu, jen pro fandy žánru.

Nahá láska (1985)

Parádní 80's rape & revenge. Tento film je u nás zcela neznámý (na IMDb také nic moc, k dnešku jen 97 hodnocení), nicméně jde o americkou záležitost (ne čistě filipínskou!), která vyšla na VHS, zřejmě ale nešla nikdy do naší distribuce. Naked Vengeance (Nahá pomsta) obsahuje téměř všechno co byl měl film tohoto žánru a ražení mít, k tomu nutno říct, že film měl zřejmě značně omezený rozpočet a pak mi nezbývá než smeknout klobouk. Protože to byla velmi dobrá práce. Je tu spousta akce (vůbec rychlé tempo je parádní a mě krásně vyhovovalo), efektivní grafické, značně krvavé a parádně vynalézavé násilí (jedna scéna je tu podobná z filmu "I Spit on Your Grave", určitě ji poznáte, ponižující znásilnění je hodně realistické), nahoty, tvrdého dialogu, hrozivých a rušivých elementů, patřičného napětí, prostě vše, k tomu líbivá typicky 80's disco hudba. Je to supr film, hlavně díky hlavní představitelce Deborah Tranelliové, která podala skutečně velmi dobrý-uvěřitelný a silný výkon v roli traumatizované Carly. Béčkový režisér Santiago, předvedl (snad v jedné ze svých nejlepších prací!) co jsem od něj kdy viděl (a že mám od něj dost nakoukáno, především ze 70's ale takový postapokalypťák Stryker z pozdější doby se mi taky líbil) že kvalitní a napínavý film umí natočit, a to i v éře, kdy těmto filmům takřka odzvonilo, přeci jen jejich největší boom byl v 70 letech. Pokud jste tedy viděli klasiky jako "I Spit on Your Grave", "Last House On The Left", "Thriller - en grym film", "House on the Edge of the Park" + spoustu jiných taliánských kopií, nebo i poslední kvalitní hodně diskutovatelný rape and revenge kousek "I Spit on Your Grave" (2010), nenechte si ujít i tento poutavý a velice intenzivně působící film, pokud se k němu samozřejmě dostanete, poněvadž klasiku od Zarchiho zřejmě předčí, u nové verze si to netroufám říct. ps: Kusko.t2 určitě nebude zklamaný. Viděna R-rated version.

Quel pomeriggio maledetto (1977)

Kvalitní eurocrimi v hlavní roli se stárnoucím Lee Van Cleefem (Harry) v roli najémného vraha, který se snaží vykonat pomstu na jeho bývalých partnerech, kteří ho poslali do vězení. Mnoho akce a tvrdého až překvapivého násilí i když nutno říct že struktura filmu je značně nevyvážená a divák se tak nemusí orientovat. Začátek dobrý a pak až poslední třetina, mezitím film trochu poleví ze svého tempa, jde dolů (je tu dost nezajímavých a spíše doplňkových scén) a stane se méně zajímavým. Lucův (Alberto Dell'Acqua) psychopatický charakter, který je na stopě Harrymu, je opravdu nelítostný, a o to smutnější že k ženám! Já jsem nemohl uvěřit scéně, kdy on v hotelu střílí jednu dívku mezi nohy, poté co s ní měl předtím sex, a ta se pomalu skládá k zemi! Hodně mi připomněl skvělého Helmuta Bergera ve filmu "La, Belva col mitra". Surová scéna s tranďákama je taky perfektní a nelítostný konec jakbysmet. Násilí tu jednoznačně předčí příběh i spiknutí o tom žádná. Opět velký Cipriani a pořádná porce sleazy, film jsem viděl na staré vhs kazetě. Chutná eurotrash strava! 3,5/5*.

Provincia violenta (1978)

Bianchiho třetí poliziesco a opět žádné velké překvapení. Nepříliš zajímavé a zmatené spiknutí, to vše pod špatným režijním vedením, bez jakéhokoliv směru, od herecké až po tu technickou. Ciprianiho hudební doprovod, byla tak jediná věc co mě tu zaujalo, ale i ten už byl vypůjčený a to z vynikajícího Bavova filmu "Cani Arrabbiati". V tomto eurotrash filmu ho byla ale škoda. Výsledek tedy spíše chaotický a nedbalý, herecké výkony nepřesvědčivé (hlavně volba hlavního hrdiny) a dialogy mizerné. Dobrý obraz (dvd kvalita) + některé v uvozovkách syrové akční a násilné scény (i vůči ženám), ale to je tak asi všechno. A vše začalo tak nadějně, už po pár minutách filmu. Vůbec jsem však díky nesourodosti, nedotaženosti a uspěchanosti jednotlivých sekvencí a scén, nevěděl o co tady jde a film i hodně nudil, to byl asi hlavní problém. Je to škoda, protože jsem si od tohohle filmu sliboval víc, a nechal jsem se jako obvykle zase jen zlákat velice dobrým plakátem. Pouze pro milovníky žánru a dost možná i pro ty ne. 2*, jedna za chutného Al Clivera a druhá za hudbu, která se neoposlouchá.