La svergognata (1974)

Lehce erotická hořká komedie s debutující mladičkou Eleonorou Fani v hlavní roli. Hraje tu dospívající dívku (lolitku), která tráví letní dovolenou spolu se svými rodiči a poněkud zlomyslným přítelem na krásném italském ostrově Ischia (tady jedna hvězda za krásné prostředí), kam za čas přijíždí i postarší spisovatel Philip Leroy. Nebude to trvat dlouho a ti dva k sobě najdou jisté sympatie a náklonnost, ty přicházejí ale téměř výlučně od mladé dívky. No, nevím, jestli ve skutečnosti zrovna on by byl tím, který by vyvolával divoké sexuální fantazie v hlavách mladých dívek, ale budiž, no:-) Fani staršího muže, který by ji mohl dělat otce, nemilosrdně provokuje a škádlí, jen co to jde. A když má zrovna příležitost, jde za ním třeba na pokoj, kde se před ním svlékne a pak tančí. Vypadá to, že by mohlo mezi nimi dojít k tělesnému sblížení, ale Fani jen provokuje a zavčas vždy elegantně vycouvá, takže stařík, který by možná v tu chvíli chtěl, má smůlu. Ve skutečnosti mladá dívka je ještě panna a je tedy poněkud nejistá. Zlom přichází, když na ostrov doráží spisovatelova manželka, kterou hraje božská Barbara Bouchet, jejíž role byla v tomto filmu pro mě ale velkým zklamáním. Nejenže mě doslova unavovaly a iritovaly všechny ty sáhodlouhé dialogy a hádky obou manželů, mnohdy o ničem, ale ona se tu dokonce ani neodhalila! No, toto, co je to za film?! Aha, lehce peprná komedie, ale těch v té době v Itálii vznikaly mraky. Bohužel její fanda, který zrovna zatoužil po jejím krásném nahém těle, musí v tomto případě sáhnout po jiném titulu, má ale z čeho vybírat. Abych to nějak uzavřel, toto je tedy především film Fani, která podá skutečně dobrý charakterní výkon založený na velkých citech. Spadá do kategorie všech těch věčně mladých (nebo mladě vypadajících), mnohdy ještě dospívajících hereček (lolitek), které se v té době v Itálii objevily (viz Guida, Muti, Giorgi, Tamburi atd). Nebyla sice tak krásná a smyslná jako první dvě zmiňované, ale v jejích rolích se mi zdála daleko více uvěřitelnější než třeba první zmiňovaná. Tak pokud jste její fanoušek, tak vám tento film vřele doporučuji. Nenáročná zábava bez větších uměleckých ambic, která nezklame ani moc nenudí.

Prostituzione (1974)

Komediální drama ze života prostitutek, s menšími prvky žluté ve scénáři, decentní exploatací a sleazy. Bohužel některé komické prvky použité ve filmu byly opravdu zbytečné a spíše pak úsměvné. Film se jinak honosí docela stylovým scénářem, od špinavého sexu, po sérii různých zločinů, po vraždu, až pronásledování (dobrá motocyklová honička), místy je sice poněkud nesouvislý a matoucí, ale směr nebyl špatný, stejně tak jako povedená hudba (která se ale do některých scén naprosto nehodila a kazila tak celkový dojem!), herecké výkony spíš průměrné, hezká role pro Mary Fiore, a další známé eurobabes Nell, Orchidea de Santis, atd, konec nebyl špatný. Ale, celý film bohužel zcela zbytečně zazdilo neuvěřitelné hlemýždí tempo (při kterém se člověk dost nudil), k tomu když připočtu citelně chybějící momenty většího překvapení a napínavosti, tak to může leckoho už teď odradit, tyto pasiva byla pro film celkem zničující. Rino Di Silvestro tedy natočil lepší kousky a rozhodně jsem od něj čekal víc, něco už v duchu jeho nejslavnějších filmů "Werewolf Woman" nebo "Deported Women of the SS Special Section", které natočil o dva roky později, čekal jsem tedy nějaký postupný vývoj-posun k těmto dvěma filmům, bohužel toto byl film ještě z úplně jiné kategorie. "Prostituzione" není velký film, ani dobré giallo, ale jako menší film exploatace se zábavnými komediálními prvky, to ještě docela obstálo. Doporučuji jen nezdolným fanouškům italské exploatace, a lidem kteří nějakým způsobem kompletují žánr. Viděna 70. minutová verze, ale existuje i 105. minutová verze! 1,5/5*.

Ene bene (1999)

Nebýt opravdu dobrého soundtracku, který mi připomínal zvukem Patti Smith, tak jsem pomalu u této tragikomedie nudou usnul, a nezachránil to ani jinak fantastický Leoš. Dialogy a pomalé tempo bylo občas opravdu nesnesitelné. Holubová jak jinak než ožralá, to by ji šlo, tady menší plus:-) Ale o čem že to vlastně vůbec bylo:-)? Jo aha, v hlavní roly volby, jinak o šumech v mezilidské komunikaci, nedorozuměních, malichernostech, trapnostech, osamělosti i prázdnotě. Ale je fakt že Alice, má ještě hodně před sebou a něco málo si dokázala už tímto svým skromným nízkorozpočtovým debutem, který ač se to možná nezdá, tak navazuje na tradice české nové vlny. Celkově; nebylo to zas až tak špatné, ale k dokonalosti přeci jen něco málo chybělo.

Pivo přes ulici (1974)

Svým způsobem i taková moralita, jednoduché, milé, poučné, ta myšlenka byla opravdu originální, snímeček se lehce dotkl i témata urbanizace (plánovaná výstavba).

Corpi nudi (1983)

Dei, Mell a Bennussi v XXX filmu? Nevídané! Naštěstí tohleto trio známých evropských herců si v onech hard scénách nezahrálo. Všechny ty tvrdé scény, tu nebyly jako naživo (ale divák byl jedním ze zúčastněných filmové projekce), ano, herec Dei připoután na invalidní vozík, si takhle, zrovna když byl doma sám, promítal porno, a všecky ty dlouhé hodiny se tu utápěl ve vlastním žalu, vzpomínkách a fantazii. Myslím si že i tak šlo o šikovnou erotiku, scény byly velmi dobře technicky provedené, hezké a zároveň i smyslné. Zajímavá raritka (kde nechybí ani soft, který je rovněž povedený), jak jinak než zas totálně zvrácena, co se týče jednotlivých charakterů, ale hlavně svým obsahem. Poslední film známé eurobabes Femi Benussi. Škoda že to bylo celé tak uspávající..

La moglie giovane (1974)

Že prý jde o giallo, tak to jsem si nemohl nechat ujít, no moc těch typicky žánrových trademarků tady sice není (žádný typicky černě oděný zabiják s ostrým nožem, ani potoky krve), ale příběh byl skutečně parádní (na giallo totiž zásadně spletitý). Napínavý staromódní příběh (jehož základem byl dobrý scénář) a skutečně velmi silný výkon Marisi Mell ("Diabolik"), která šla po herecké stránce nahoru, rok co rok, zatím šlo o téměř to nejlepší co jsem od této původem rakouské předčasně zesnulé krásky viděl. Mell zde hraje mladou nezávislou ženu, která si po příjezdu do Říma, zkouší vydělat na živobytí jako každý jiný v novém městě, netuší však že je postupně a velmi metodicky lákána do světa prostituce, tři osudoví muži, kteří se ji vpletou do její cesty, časem přijde nějaké to vydírání, jak finanční tak sexuální a vražedný komplot je téměř na spadnutí. Tato velmi obskurní záležitost s báječným Cirianiho zvukovým doprovodem, mě dostala a já si film i přes počátečně velmi pomalé, které ale časem narůstá a graduje a končí šokujícím odhalením parádně užil. Dobrý film, který vyšel na dvd (studio Mya, rok 2011).

İntikam Kadını (1979)

Wow, turecké "I Spit On Your Grave", známí to plagiátoři světových kultovních hitů se opět předvedli v tomto 70's sleazy sexploitation. Pokud jste viděli originál, nemá cenu se tu rozepisovat o spiknutí, v hlavní roli dívka jménem Aysel (Zerrin Dogan), mstící se navíc za smrt svého otce. Obyčejná vesnická farmářská dívka od krav a koz se šátkem na hlavě, vypadající jak babička, její transformace poté v sexy a smyslnou ženu, byla opravdu radikální, stačilo ji jen trochu makeupu:) Velký zvukový doprovod (funky nebo salsa dokonce), moře nahoty a sexu, ale směšná exploitace, kde skoro nic vidět není. Film byl opravdu více erotickou záležitostí (sexploitation) než typickou rape and revenge řežbou (exploitation). Těch 60. minutek vám ale uteče jako voda, a nikterak vás to bolet nebude, takže ze zvědavosti doporučuji všem maniakům nefalšovaného eurotrash a eurosleazy a samozřejmě i zábavy. Kvalita vhs byla opravdu v žalostném stavu (bezbarvost, zrnitost apod). Na 5* to ale určitě nebude, zas takový fanda nejsem:-)

Stin pagida tou sex kai tou eglimatos (1975)

Egejské moře, nádherný prosluněný malý ostrov na kterém hledají útočiště pašeráci diamantů, utíkající před policií, bohužel na ostrově se nachází ještě partička mladých dívek-nudistek, poznávající krásy tamní přírody. Co z toho může vzejít...? Řecké 70's kriminální béčko, nádherná těla, sex a mírná exploatace, nic víc vám tento snímek nenabídne. Nic světoborného, slabší a málo záživné spiknutí, spíše nuda a zklamání. 1,5/5*.

Giallo a Venezia (1979)

"GIALLO A VENEZIA" je jedno z nejvíce ultra-sleazy-low-cost, ohavných, zkažených a šokujících giall, které jsem kdy viděl. Viz "New York Ripper" (82) a "L'assassino ? ancora tra noi" (86) i když do gialla spadá samotný film jen částečně, spíš jde o takový méně povedený softcore/gore erotický thriller s typicky taliánskými zvrácenostmi a špinavostmi všeho druhu. Celý skript byl opravdu nemocný a oplzlý od A až do Z. Pokud rády typické krásné romantické Benátky, město bohaté kultury a elegance, pak se tomuto filmu vyhněte velkým obloukem, tady vás krom romantického hudebního doprovodů, moc romantiky nečeká, spíše pak špíny a jednotvárnosti, které mění Benátky k nepoznání. Giallo Venezia je tedy především filmem, který měl za úkol nejspíš šokovat (kritiky na tento film v té době musely být opravdu veliké, a nešetří se jimi až dodnes), protože nic jiného tady moc dobře nefungovalo (neexistující nebo zmatený děj, neuspokojující tajemství, slabé napětí a spíše pak nesmyslné finále). Grafický sex a sexuální zvrácenosti všeho druhu (stupňující představy o sexuálním násilí, které vedou přes stále sexuální ponižování, různé S & M hrátky, voyeurismus, až po naprostou sexuální degradaci hlavní hrdinky, to vše tu máte, bohužel kolikrát ve velmi nemotorném a spíše pak nebo nudném provedení), nadměrné gore a explicitní násilí, na tomto poli film celkem bez problémů uspěje (opravdu nevídané a zcela bez zábran, občas to bylo fakt na horkou sprchu, film se honosí 2-3 velmi památnými scénami, které tu jsou naprosto mimo ale doslova šokují, zmiňovat se tu o nich už nebudu, ale stoprocentně jsem si jist tím, že jsou bezpochyby tím nejlepším co v této kategorii filmů v oné končící dekádě vzniklo). S tím dalším je to ale horší, za zmínku stála ještě parádní Pisaniho lahodná hudba, které se tu však trochu minula z účinkem, zaznít přeci jen v lepším filmu, tak to bude naprostý skvost. Velká nahá Fani v roli sexuálně ponižované ženy (její onanie byla docela šťavnatá a scéna v kině parádně zvrhlá), celkem dobrý maniakální Dei, dementní sexuální fanatik, závislý na drogách (oba ale šíleně patetičtí), a spíše pak slabší a nevýrazný komisař Blynn s jeho vařenými vejci. Deie pak doporučuji v o rok starším hororu "Patrick". Pro milovníky raritního eurotrash a eurosleazy (tento film dodnes nevyšel na officiální DVD), pro lidi se špatným vkusem doporučuji, u jiných může film zanechat velké znechucení a můžou se i nudit, film na mně působil mnohdy až amatérským dojmem, bohužel podobné kousky se už dnes netočí:-). 3,5/5* (2,5* za gore, 1* za hudbu). ps: Zrcadlovky jsou nezapomenutelné:-)

Speed Cross (1980)

Speed Cross je Massiho pozdní poliziotteschi (viz obdobné "Speed Driver" a "Poliziotto solitudine e rabbia" oba filmy rovněž z roku '80). Pokud jsem se u Speed Driver i díky děsivé stopáži, převážně nudil, tak Sped Cross je přesným opakem nudy. Film ze světa motocrossových závodníků a závodů, snímek měl sice slabší nebo dokonce neexistující scénář, ale jinak nepostrádal grády, nechyběla i dobře natočená velká akce, nějaké to násilí (pěkný pěstní souboj Puppo vs. Testi, honičky, kaskadérské scény na motorkách v různých zpomalovačkách a nejrůznějších pádech), za zmínku stojí i celkem zajímavě ztvárněné charaktery. Pozdní Roman Puppo, často obsazovaný žánrový herec, herec pak spíše menších rolí, zde byl hodně vidět a podal opravdu dobrý výkon. Tohle byl zase starý dobrý Massi opět v té lepší formě (po zklamání u Speed Driver, které považuji, teď už to můžu říct na plno, za nejslabší Massiho poliziesco), škoda že už definitivně ve svém posledním eurocrimi. Speed Cross je zároveň filmem, kterým jsem konečně zkompletoval Massiho poliziotteschi filmy z let 74-80 (celkem 16 filmů).