Bob a Bobek na cestách (2003) (seriál)

Tohleto se vážení vážně nepovedlo:-( Původní kouzlo a kouzelné příbehy zcela pryč, ještě že ten Pepa alespoň zůstal:-) Dnešní děti z toho možná mají radost, nicméně já, odkojený starým klasickým Bobem a Bobkem, jen nevěřícně zírám nad všemi těmi technickými vymoženostmi, které se mohli tvůrci tohoto večerníčku klidně odmyslet..Jasně nová doba si žádá nové věci...Radši ani nedomýšlet jak bude vypadat chudák Bob a Bobek třeba za padesát let...

Fenomén Večerníček (2005) (TV film)

A to pojem ne-ledajaký... Lidé ho neznají jen u nás, ale za tu dobu se prodal i do celkem vzdálených končin jako Austrálie, Malajsie, Spojené arabské emiráty atd. Kde jinde dnes najdete, původní a nezměněnou televizní znělku s kultovním hlasem Michala Citavého, která nás provází už přes 40 let. Jedná se vůbec o nejstarší českou televizní znělkou a jednou z nejstarších v Evropě. Unikát samo o sobě, jako to nepřeberné množství Večerníčkových epizod co nás neustále den co den, řadu dlouhých let provázejí. Večerníček=pravý kult-a téměř naše národní kulturní památka, která se už dávno nesmazatelným písmem vepsala do myslí všech dětí všech generací.

Maratónec (1976)

Řekl bych že se spíš jedná o průměrný nebo lehce nadprůměrný syrově zpracovaný thriller ze sedmdesátých let kterých bylo mraky, avšak s celkem šokujícími efekty a s celkem brutálními detaily. Stačil jen náznak, nebo zasyčení zubařské vrtačky a nejeden filmový fanda, tak jako já byl v neklidu. Jinak až na pár nesmrtelných dilalogu a scén jako "Jez"? nebo "Je to bezpečné?" Scén jako ta v koupelně, již zmíněné vrtání a trhání zubů a ke konci samotné odhalení nacistického katana obyčejnými lidmi na ulici, by tento film byl takřka poloviční a nic moc zajímavého by nám nenabídl. Ale uznávám že už to zpracování zde, bylo celkem kvalitní rovněž jako kamera. Více než samotný Babe (Dustin Hofman), jakožto mladý student historie, nadšený maratónským během, stále vyjukaný a vyděšený nebo jeho bratr Doc (Roy Scheider), se mě právě líbil ten démonický koncentrační doktor-smrt Szell v podání Laurence Olivera. Myslím si že celkem, zaslouženě a oprávněně, si vysloužil nominaci na Oscara. Také vás po tomto filmu, začali tak bolet zoubky-:))?

Vysílá studio A (1964) (pořad)

Dobrá příležitost pro tehdy začínající pěvecké hvězdy k jejich posléze úspěšné kariéře v populárním písničkovém a klipovém cyklu původně že 60. let , napřed však jako Studio A. Pořad tuším působil až někdy do poloviny šedesátých let, tedy bohužel poměrně krátkou dobu. Například Helena Vondráčková se zde z písní "Červená řeka" dostala roku 1964 až na 4. místo v anketě Zlatý slavík. A vůbec jednotlivé písně se kolikrát i hned proslavily i na deskách. Pár archívních vystoupení jsem viděl a musím říct že se jednalo určitě o tehdy velice dobrou zábavu. Pořad doprovázel Big-Band velmi populárního kapelníka Karla Krautgartnera a později na něj velice úspěšně navázali třeba "Hledáme nové talenty", "Zpívá celá rodina" nebo "Deset stupňů ke zlaté" a ostatně jsou jím ovlivněny i některé současné hudební pořady. Studio A= dnes už historický milník mezi všemi pozdějšími hudebně zábavnými pořady.

Skleněné peklo (1974)

Skleněné peklo se už dnes takřka po více jak třiceti letech zařadilo ke klasice žánru "Katastrofický film" který se především v sedmdesátých letech rozmohl zvláště když nebylo co točit, tedy především v období politické nebo ekonomické krize. Společně s Dobrodružstvím Poseidonu, Zemětřesením nebo s Letištěm a Letištěm 1975 jej řadím ze všech jmenovaných filmů úplně nejvýše a to nejen za ty tři Oscary který tento snímek získal. Vůbec rok 1974 dal v Oscarech nečekanou příležitost hnedle dvěma filmům a vedle již zmíněného Skleněného pekla pak získal dvě ceny i snímek Zemětřesení. Základem úspěchu filmu, bylo v první řadě jeho jedinečné obsazení, především pak ve dvou hlavních úlohách. Architekt Paul Newman a modrooký sympaťák, šéf hasičů starý a zkušený mazák Steve McQueen společně zažívali své nejlepší časy (zvláště pak Steve McQuenn, pro kterého to byla vůbec jedna s posledních rolí), a coby jako známé filmové hvězdy společně patricipovali a prožívali jistou renesanci. Ale i další byli dobří jako např. William Holden, Faye Dunaway nebo původem zpěvák ve filmu sňatkového podvodník Fred Astaire ty všichni byli vynikající a skvěle se navzájem doplňovali. Snímek má neuvěřitelné silnou atmosféru v překonání sama sebe, v nasazování života za ostatní, v přátelství dokud krize i když se ztrátami není společnými silami zažehnána a problémy vyřešeny. Bez možnosti digitálních efektů avšak tehdy s výbornými vizuálními efekty, střihem, kamerou a s všemožnou technikou jsme naprosto vtažení do závažného morálně-technického dilematu při požáru smýšleného nejvyššího mrakodrapu (opravdu důvěryhodné exteriéry i interiéry 30 m. vysokého modelu), světa a nic není opravdu ponecháno náhodě. Opravdu skvělá filmařina a co se týče žánru tak prostě klasika. I ten starý (nevím jestli původní), Československý dabing ve kterém nám ČT film nabídla také ušel. Dočkáme se někdy v budoucnu zdařilého remaku..?

Rexík (1967) (seriál)

Další z řady polozapomenutých animáku s bejvalého východního bloku (možná že i Večerníčku ?), z mého útlého dětství. Malý bílý psík Reksík v mnoha veselých příhodách a příbězích, které si dnes už bohužel nevybavím. Už ten úvod je originální a pěkná byla i hudba. Nejvíce se mě však vždy líbilo, to jak bouchal nějakou paličkou do toho červeného filmového pásu s jeho podobou v takových malých čtverečcích. Polská "psí" animovaná klasika, jako třeba u nás Štaflík a Špagetka, a dnes už naprostý kult.

Smrtonosná past (1988)

Akční klasika 80' let a akční film tak jak se patří. Bruce svou postavu podává velmi přesvědčivě a vy mu celou dobu držíte palce. A záporák kterého zde ztvárnil Alan Rickman byl rovněž skvělý, nebezpečný a nevyzpytatelný a i zde se osvědčuje pravidlo, že je nesmírně důležité, aby byla hlavní záporná postava opravdu dobře zahraná, což se zde naplňuje beze zbytku. Jestli to byl tenkrát hit hned po uvedení do kin, a jestli udělal z Bruce Willise přes noc akční hvězdu první velikosti (která mu pak už zůstala), o tom dnes už žádná, ostatně i dnes po letech nás stále tento film oslňuje a připoutává k televizním obrazovkám. Snímek je opravdu velkolepým zdůrazněním optických a technických kvalit, měl nápad, šťávu i vtip v podání hlavního hrdiny. Scény na budově a v hořící budově toho japonského koncernu mě tak trochu připomínaly scény ze slavného thrilleru Skleněné peklo. Sám režisér McTiernan vedle toho dokázal i opravdu mistrně vystihnout vzrušenou a napínavou atmosféru souboje jedince (zde ale zdůrazňuji že i ohroženého a zranitelného), se skupinou zločinců první velikosti v dokonalé izolovaném prostoru. A navíc dodal snímku i tu patřičnou a potřebnou dávku někdy tak trochu ironického humoru (což se u stejných žánrových filmů, jen tak nevidělo). Film jsem ale ke vší mé smůle, vždy viděl jen v dabingu, tak nemůžu porovnat, co se tam od sebe v dialogu s originálem odlišovalo...Akčním snímkům (a převážně těm tupým), moc nakloněn nejsem, ale tento se mě už tenkrát doopravdy hodně líbil-jevil se mě jako jeden z těch mála inteligentních a proto hodnotím tak jak hodnotím. Pozor ! Neplést ale se Smrtonosnou zbraní !!!

Tarzan, opičí muž (1981)

Další určitě ale slabší dobrodružné zpracování proslulého Tarzana ale opravdu jen pro skalní fanoušky filmů o Tarzanovi. Do hodnotné zábavy mu totiž chybí opravdu hodně. Určitě ale nedosahuje kvalit filmu od W. S. Dyka z roku 1932, nebo Hudsonovi verze z roku 1984. Avšak dítě přírody samotný Tarzan kterého ztvárnil (Miles O' Keefe) docela ušel a v některých situacích se mě i přesto líbil. Ale jsem toho názoru že režisérovi Johnu Derekovi šlo především v jeho filmech o to aby předvedl v plné své kráse určitě atraktivní a kypré tvary své ženy Bo. Viz. třeba ještě neslaný-nemastný film 10/Kus od B. Edwardse.

Duch ohně (2002)

Neuvěřitelně zamotanej horor, ve kterém se člověk postupem času vůbec neorientoval. Sám námět a scénář jak už tu bylo psáno, čerpal z mnoha jiných a daleko úspěšnějších teenagerovských vyvrazdovacek. Viz třeba samotný Nezvratný osud. Se zcela jasným motem "Všichni zemřete". Co se týče, mladých hereckých výkonů tak ty nebyly zrovna nic moc (nikoho bych vyloženě nevyzdvihl), atmosféra strachu tu byla jaksi navozená v rámci všech možností a triky jen průměrné, patřičné průměrnému hororovému béčku. Chvílemi jsem se bál, bylo tam plno nepredpovidatelnych a nejasně zmatěných situací jako třeba kdo skutečně vraždí.. ?Je to starý arabský ohnivý démon Djinn , kterého společně vyvolali? Nebo mladý outsider Joe? A nebo snad Liam? A jakou podivnou roli v tom všem hraje jejich podivínský domácí Becker? No některé pasáže byly opravdu hodně nudné. Člověk na takový to film už musí být předem přípraven, aby věděl co ho čeká, né jak já. Film na který lehce zapomenete, a ze kterého si neodnesete téměř nic.

Arogance není sexy (1999)

Některé scény byli dobré viz. třeba (luxusní byt, sauna), jinak ale sračka a šílená nuda na entou, ostatně jako valná většina podobných filmu. Znáte to? Úplně odhalená ženská, a chlap v trenýrkách, představa pořádného sexu jen v našich představách a v jejich náznacích a pohybech, a co jde tak to za každou cenu skrýt a jen v rámci jaké-si etikety slušného erotického filmů. Na ten rok výroby bych to určitě netipoval, zdálo se mě to jak když je to někde s osmdesátých let. Vůbec ty kulisy, aranžmá i oblečení herců tak vypadalo. Na Italy rozhodně slabé. Ta jedna hvězda jen za tu hlavní, zdá se že i přírodně obdařenou černovlasou herečku Wandu Curtisovou.