Síla psa (2021)

Začiatok 20. storočia, doznievajúca ponurá western atmosféra, buranstvo vs. elitárstvo, alkoholizmus, rasizmus, androgýnia, rodinná tragédia, homosexualita a skvelý Benedikt. To všetko tam je a znie to prinajmenšom ako skvelý materiál ibaže by to nemohlo mať tak príšerne pomalé festivalové tempo. Ak by tento film nemal toľko nominácii na Oscara, tak by som sa ku nemu nikdy nedostal.

Neymar: Dokonalý chaos (2022) (seriál)

Jednoznačne najslabší športový Netflix dokument. Urobiť trojdielny seriál o aktívnom futbalistovi, ktorý môže ešte minimálne 7 rokov hrať, zaváňa cielením na juhoamerický trh, kde je Neymar veľký kult osobnosti. Málo futbalu, málo konfliktných scén a príliš veľa despotického Neymara st.

Obchod na korze (1965)

Žiadnemu československú filmu sa tak dokonale nepodarilo zachytiť miestnu dedinskú prostorekosť, malomeštiactvo, alkoholizmus a zároveň gardistické Slovensko a najsmutnejšiu etapu našich dejín. Ústredná dvojica je excelentná, tak ako aj spracovanie celého filmu.

Lví král (1994)

Krásny dojímavý príbeh, famózna Zimmerova hudba a vynikajúci slovenský dabing. Miloval som to ja, milujú to aj moje deti. Nadčasový film, ktorý bude navždy nadčasový.

Poslední souboj (2021)

Veľmi zaujímavé rozprávanie prostredníctvom troch hlavných postáv. Niektoré opakujúce sa scény mohli byť ale skrátené alebo vystrihnuté, aby mal dej ešte väčší drive. Posledný súboj je naozaj veľmi sugestívny a naturalistický. Takže ak budete chcieť partnerke ponúknuť dramatickú romancu zo stredoveku, je tam všetko, čo ku tomuto obdobiu patrí.

Rocky IV (1985)

Len málo akčných filmov (ak vôbec nejaký) majú takýto politicko - spoločenský presah. Ivan Drago je zároveň jeden z najvýznamnejších záporákov vo filmovom svete.

Matrix Revolutions (2003)

Záverečná časť je zároveň aj najslabšia časť trilógie. V kontexte Matrix universa ide o zameniteľný film bez výraznejšie originálnych scén až na záverečný súboj. Na škodu veci je, že toľko nastolených otázok z prvých dvoch dielov nedostáva adekvátne odpovede, respektíve nedávajú divákovi ďalší priestor na úvahy a dohady, pretože tá filozofická stránka veci v tomto diely úplne absentuje. Bol takýto koniec naozaj nevyhnuteľný?

Zpráva (2020)

Veľmi sugestívne, temné, emočne chladné a klasicky zle nazvučené. Pochvala za veľmi kvalitnú produkciu a kameru.

Matrix Reloaded (2003)

Pokým jednotka bola noir cyber punková filozofická óda s Orwellovskými presahmi, tak dvojka je nekompromisným high tech sci-fi akčným nárezom, ktorá priniesla opäť nevídané scény a postupy. Niektoré pasáže sú tu však zbytočné a film neplynie tak hladko ako legendárny predchodca.

Matrix (1999)

Film, ktorý nie len že ovplyvnil kinematografiu, ale sa mu za pomoci soundtracku podarilo ovplyvniť aj hudbu 21. storočia. Som rád, že som mal možnosť vyrastať v období najväčšieho ošiaľu okolo tohto kultu.