• Krátkometrážní

Příchozí (2016)

Chytilo ma to a už nepustilo. Atmosféra ohromná. Villeneuve s Nolanom vytrel podlahu.

Predátoři (2010)

Mohla to byť krásna pocta, namiesto toho sme dostali nudný klišovitý akčňák. Zachrípnutý Brody to nakoniec uhral najlepšie, ale to nič nemení na tom, že sa na tento typ postavy absolútne nehodí. Fishburne pôsobil dojmom, že by tam neprežil ani tri hodiny. Ale tento pocit som mal pri každej postave. Skrátka som im nič neveril, už na prvý pohľad bolo vidieť, že hercom ich party nesedia a ani nemajú čo hrať. Dialógy z 90% vysvetľovacie. Dôjde na plytké filozofovanie o tom, kto je vlastne väčší predátor, dementné zvraty. PREDÁTORI nemajú ani štipku dusnej atmosféry (a pôsobia mimoriadne komicky, keď sa o ňu snažia). Ale HLAVNE! - z Predátorov nejde žiadny strach. Absolútne žiadny. Vlastne sa im celkom čudujem, že ich baví doťahovať sa na nejakej džungľovitej planéte s niekoľkými padavkami. Ale každý máme svoje záľuby. Extra palec dolu za tie odporne digitálne prasopsy.

Smrt ve tmě (2016)

Premisa vyťažená až na dreň. Takto to má vyzerať.

Polednice (2016)

Strašne nevyužitý potenciál! Tvorcovia majú evidentne radi BABADOOKA, ale jeho tenzii a psychologickej hĺbke sa teda ani len nepriblížili. Scenár je slabučký, dialógy dosť jalové, tempo také hodne podivné až nijaké. Geislerová to celkom uhrala, jej dcérka hyper otravná, trápna stará babka trúsiaca rádoby kryptické žvásty detto. Zvyšok hrá tak nejak znesiteľne. Psychológia je veľmi odláknutá, prerody v postavách neuveriteľné, finále nevygradované a podľa mňa vyložene zle zrežírované. Škoda, škoda. Ale napriek tomu som sa nenudil. Atmosféru to má a audiovizuálne je to na veľmi dobrej úrovni. Veľká škoda, že kultové strašidlo ostalo vlastne nevyužité. Čo by nevadilo, ak by to bolo vyvážené dôslednejšou prácou s postavami a ich psychológiou. Ale celkovo určite sympatický pokus.

Démon (2015)

"POTREBUJEME SA LEN VYSPAŤ. A KEĎ SA ZAJTRA ZOBUDÍME, VŠETKO NÁM BUDE JASNÉ!" Démon a kostlivec. Démoni v nás. Démoni minulosti. Kostlivci na záhrade aj v našich mysliach. Niečo s čím sa nechceme/nevieme vyrovnať. Mysteriózny horor inšpirovaný židovským folklórom s prvkami čiernej komédie. Atmosférické, vtipné a s plným vrecom geniálne zahratých postáv (ženích, otec nevesty, doktor...). Páčilo sa mi ako sa príbeh postupne rozplýval do stále väčších náznakov a hmly, ktorá pohlcuje nielen mestečko, ale aj ľudskú pamäť a spomienky. A všetko mizne, všetko sa stráca. Vo svojom jadre vlastne veľmi smutný film.

Pole v Anglii (2013)

V ohlasoch okolo sa píše, ako strašne je tento film psycho/WTF/nepochopiteľný a tak podobne. To síce je, ale na môj vkus príliš málo (!) a príliš nevyrovnane. Asi som mal po prečítaní recenzií a komentárov privysoké očakávania, každopádne ak niekto považuje A FIELD OF ENGLAND za über neriedenú halucinogénnu šlehu, vyvoláva to vo mne mierny úsmev. Asi som už videl priveľa experimentálnych filmov, ktoré boli o dosť radikálnejšie a atmosféricky/interpretačne náročnejšie (napr. BEGGOTEN, INLAND EMPIRE, BERBERIAN SOUND STUDIO...). Ale aj tak ide o zaujímavý surrealisticky ladený film, ktorý niekoľko pôsobivých pasáží nepochybne obsahuje (hlavne posledná tretina). Miestami mi to pripomínalo český (a lepší) film VATERLAND. Vadili mi nič moc herci, nevyrovnaná atmosféra a trochu okato vztýčený Wheatleyho fakovák „bežným“ divákom – a tiež akýsi neurčitý pocit, že sa z toho celého dalo vytrieskať viac. Po všetkých stránkach...

Neon Demon (2016)

Refn ma nebaví. Bez diskusie: atmosféru urobiť vie a doslova špičkový je, čo sa týka výtvarnej stránky filmu a komponovania scén. Lenže mám dojem, že sa na ten nablýskaný obal až príliš sústredí. NEON DEMON je atmosférický, veľmi atmosférický. Má dosť surreálny/snový vibe, čo mi reže. Všetci herci super. Obsahovo je to ale strašne, strašne riedke. Refn sa silou-mocou snaží byť „art“, ale je to priehľadné ako voda v bazéne. Psychológiu postáv naviac fláka priam spektakulárnym spôsobom. V závere sa z celej duše snaží dej stupňovať až niekam k WTF, ale iba tým zakrýva, že NEON DEMON je v jadre klasická, priamočiara hororová story, ktorej príbeh sa dá zhrnúť v jednej vete a žiadne ďalšie možnosti čítania/interpretácie neponúka. Námet mal podľa mňa na viac – odhaliť temnú stranu sveta modelingu, skrytú psychopatiu, ktorá vrie pod každým pohľadom, odcudzenosť... Toto všetko tam samozrejme je, ale nefunguje to. Refn len kĺže po povrchu. Mohla z toho byť temná satira a lá Palahniuk či Ellis, alebo surrealistický trip plný podtextov a lá Lynch. Škoda. Film je aj napriek tomu intenzívny a nenudí, každý záber je pastva pre oči a atmosféra je super. Lenže... veľmi rýchlo to vyprcháva.

Očista: Volební rok (2016)

Lepšie než jednotka, horšie než dvojka. Ale stále v pohode béčko. DeMonaco tu ale dosť prešľapuje na mieste a hrá to skôr na istotu. Potenciálny prequel by som si ale ešte dal.