• Krátkometrážní

Hobitit (1993) (seriál) odpad!

Nepozerateľné. Fakt.

Palo Alto (2013)

„NIE SOM BOB.“ Rozhodne nie márne. Atmosférou mi to pripomínalo niektoré knihy B. E. Ellisa (INFORMÁTORI, LESS THAN ZERO). Exkurz do životov niekoľkých deciek. Na prvý pohľad žiadne problémy, pod fasádou depresie, neistota, strach. Herci super, pochmúrna atmosféra funguje. Záver mi sadol. Len... ako aj pri spomínaných Ellisových knihách, mám pocit, že ma to celé asi nezasahuje tak, ako by si autor želal. V tej zdanlivej nude a (ne)príbehu, kedy sa nič de facto zvláštne nedeje, sa často dostaví nuda divácka. Pritom nemôžem povedať, že by ma postavy nezaujímali. Ale skrátka: zachytiť nudný/bežný život deprimovanej mládeže tak, aby sa miestami nezačal nudiť divák, je naozaj ťažká vec. Niektoré veci mohli byť tiež viac expresívnejšie podané. Na debut každopádne sľubný rozbeh, budem sa tešiť na ďalšie zárezy. 3,5*

In Your Eyes (2014)

Láska cez telepatiu. Príjemný filmík s originálnym nápadom. A začínam mať slabosť pre Zoe Kazan.

Whiplash (2014)

Epické v minimalizme. Absolútne strhujúce. Adrenalínové. Dokonalý film v každom ohľade. Záver tým pádom až absolútne nadpozemský. R. Lee Ermey z OLOVENEJ VESTY bol oproti Simmonsovi len dobrácky deduško.

Velká šestka (2014)

No hej. Príbehovo originálne asi ako záhradný trpaslík. Ale napriek tomu je to - minimálne na jedno pozretie - celkom zábava. Mohli sa trochu viac predstaviť ostatní členovia Šestky - hračičky mali pekné. Celkovo to má dobré tempo a nie je to až tak sentimentálne ako som čakal. A Baymax je sympaťák.

Adult World (2013)

„EMILY DICKINSON, BITCH!“ Tvrdý chlieb básnikov. Pohoďácky, chill-out film z mne blízkeho prostredia (tým myslím poéziu, nie pornoobchod!). Emma Roberts je ako švihnutá poetka neuveriteľne roztomilá. Tú by som chcel mať doma, aby mi každý deň svojim recitátorským hlasom predčítavala Octavia Paza :). Rovnako John Cucack si svojho salámistického, flegmatického a nerudého básnika dal s prehľadom. Romantika príjemne decentná a celkové vyznenie viac než pozitívne. Fajnovka.

Flakes (2007)

„ZASRANÝ KAPITALISTA!“ Nerdi od cereálií. Milá, ľahkonohá komédia so sympatickými hercami a dobrým nápadom. Možno by celý ten koncept lepšie vynikol v sit-come, kde by sa dali jednotlivé prvky/situácie dali vyťažiť viac na dreň. Ale u mňa spokojnosť a pohodový filmík, pri ktorom som vypol a dobre sa bavil.

Krtek (1970)

Zhrňme si to: surrealizmus milujem a na KRTKA som sa neuveriteľne tešil. O to väčšie bolo moje sklamanie. Nudné, rozvláčne, miestami vyložene trápne. Obrovská škoda, strašne by som sa chcel pridať k fanúšikom, pretože spojenie "surreálny-metafyzický western" na mňa pôsobilo takmer magicky a v podobnom "žánri" vidím ohromný potenciál. Pritom nemôžem povedať, že by ten dej nebol zaujímavý, len proste nebol - pre mňa - zaujímavo podaný. Skôr naopak. Všetky tie kulisy, štýl, herci. Proste nesadlo.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Takže takto: jediné, čo som od BITKY PIATICH ARMÁD čakal bolo, nech si udrží aspoň úroveň druhého dielu. Viac som nepýtal. Čo som dostal? Sklamanie, aké nemá obdoby. A nie, tentokrát už nebudem prehliadať chyby a pridávať body za nostalgiu. Jackson toto absolútne nezvládol. Naplno sa ukazuje, ako mocne je celá táto trilógia točená pre prachy. Je mi ľúto, ale vôbec tu nevidím Jacksonove nadšenie pre vec (až na svetlé výnimky), nevidím jeho hravosť. Vidím len kopu digitálneho bordelu a režiséra odtrhnutého z reťaze, ktorý zvysoka kašle na nejaký príbeh, dej, či postavy ale zato sa nechá mydliť digitálne armády jedna radosť! Bolo mi srdečne jedno, kto umrie, film bol beztak otrasne predvídateľný. Úvod so Smaugom bol úžasný, mohol byť pokojne dlhší, záchrana Gandalfa pecková (ale opäť, mohla byť o niečo dlhšia) a... neviem, možno Bilbov návrat domov (bol som rád, že konečne vidím aj nejaké ozajstné rastliny a nie pixely) a... záverečný song. Zvyšok totálne nudná omáčka. Tá rádoby epická bitka ma prestala zaujímať ledva začala. Mimochodom, prečo bolo tak málo Beorna a Radagasta? Prečo sa mnohé linky vlastne vôbec neuzavreli? Kam zmizol Dáin? Prečo boli po zuby ozbrojení orkovia totálne neschopné máčky? Prečo tam boli tie obrovské červy? A kam zmizli? Prečo tie nudné, nekonečné súboje a rádoby emotívne scény, pri ktorých som necítil absolútne nič? Akurát som sa len modlil, nech to konečne skončí. Jackson, nepotešil si ma, ale teba to aj tak zaujímať nebude. Hlavne, že to sype, že jo? Tie prachy ti ale tentokrát neprajem.

Babadook (2014)

Pre mňa osobne atmosférické zjavenie, ktoré nemá obdoby. Hodne tiesnivá, dusná a psychologicky až nepríjemná záležitosť (trochu pripomínajúca SINISTER alebo SESSION 9). Perfektné komponovanie scén. Dôsledná, pomalá gradácia. Husia koža po celú dobu stopáže. Z minima vytrieskané TOTÁLNE maximum a moje nervy vybičované na prasknutie. Jennifer Kent svojou až puntičkárskou réžiou a zameraním sa na postavy a ich psychiku, než na lacné bu-bu efekty, s prehľadom vytiera zrak konkurenčným hororovým flákom (a ukazuje ako je napr. taký - skvelý! - CONJURING len neškodnou púťovou atrakciou). Prvotriedny zážitok.