• Krátkometrážní

Pod drnem se skrývá Zlo (2013) (amatérský film) odpad!

S nostalgiou som si pri pozeraní zaspomínal na svoje filmové pokusy, ktoré by sa tomuto opusu mohli v dementnosti a trápnosti smelo rovnať. Ale aj napriek tomu si myslím, že po tejto stránke má pán Loprais aspoň o kúsok navrch. Takže gratulujem. Nevtipný film, ktorý neobstojí ani ako priznaný trash. P. S. - objektívne tomu musím priznať aspoň náznak snahy (Jozilla, jeden pekný gore efekt), ale celé je to natočené - pre mňa - až fyzicky nepríjemným spôsobom.

V1: The Hunters of Carnivorous Bitches (2013) (amatérský film)

Akože okej, je jasné, že je to tak strašne dementné zámerne. Mne to však väčšinou neprišlo nijako zábavné, odkazy nefungovali, herci boli príšerní a celé je to skôr len a len trápne (scéna umierania, nikdy viac). Nesmial som sa s tvorcami, bohužiaľ. A hororové prvky som v tom veru hľadal márne.

Dream (2015) (amatérský film)

Solídna pochmúrna atmosféra, dobré lokácie. Ale... ak by sa bubáci neobjavovali tak často (alebo ak by mali lepšie masky), tak by nepôsobili tak smiešne, stopáž mala byť polovičná a záverečný vysvetľovací dialóg tam vôbec nemal byť. Ale celkovo to nie je zlé, vzhľadom na - na amatérsky film - štedrú stopáž som čakal väčšiu nudu.

Až oči mé se rozevřou (2015) (amatérský film)

Perfektná práca s kamerou a svetlom. Vôbec celá štylizácia a atmosféra bola lahôdková (inšpirácia - nielen - SPALOVAČEM MRTVOL je asi jasná). Sadlo mi to. Trochu ma ťahali za uši dialógy (resp. ich prednášanie, hoci herci boli inak dobrí). Výborná vec, až sa pohrávam s absolútnym hodnotením...

Neotvírej! (2015) (amatérský film)

Dobre natočené, dobrí herci, dialógy - mor to amatérskych filmov - v rámci možností prirodzené. Atmosféra slušne budovaná, osobne by som však prijal svižnejšie tempo. Napriek tomu ma to dokázalo vtiahnuť. Ale ten koniec to dosť zabil (doslova). Proste mi vôbec nesadol. Niežeby bol "papierovo" zlý, ale spôsob akým je natočený je totálne antiklimatický. Skrátka mi vôbec nesedel k predchádzajúcej dôkladne budovanej atmosfére a pôsobil na mňa štýlom "nech to už máme z krku." Pritom na závere by si rejža mal dať dvojnásobne záležať. Škoda, ale i tak solídne remeslo.

To není moje sestra! (2015) (amatérský film)

Slušné hororové cvičenie s dobrým nápadom. Detskí herci v pohode. Atmosféra fajn. Možno tie vzťahy medzi postavami neboli vymodelované najlepšie (hoci snaha bola, ten dialóg s matkou ale pôsobil dosť klišovito), vďaka čomu ten záver možno nevyznel tak silno. Každopádne, palec hore, dobrá práca.

We Are Still Here (2015)

Starý domček, kliatba a mestečko plné redneckov, ktorí stále divne čumia. Originalitu nutne nehľadám, ale tu na mňa celá tá „mytológia“ vôbec nezaberala (skôr mi prišla strašne nezaujímavá a tupá). Nejakú atmosféru to má, aspoň spočiatku. Osobne som ale očakával intenzívnejšie strašenie. A ako sa film blíži ku koncu, je to už len horšie. V závere to všetko ide už definitívne do hája, atmosféra je spláchnutá a nastupuje úplne bezmyšlienkovitý splatter s vybuchujúcimi hlavami, nechcene trápnymi scénami a rádoby emocionálnou bodkou. Páčila sa mi kamera a prostredie, ale to je sakra málo.

Coherence (2013)

Tieto malé, nezávislé scífka jednoducho môžem. Tvorcom stačí málo: originálny nápad, jeden dom a osem postáv. Fajn urobené, miestami som sa síce trochu strácal (na fyziku a podobné mumbo-jumbo som ľavý) a handy cam štýl mi sem dajako nepasoval (asi neboli prachy). Napriek tomu podarená vecička.

Cosmopolis (2012)

Sklamanie nesklamanie. Ja to vidím tak, že Cronenberg si stiahol e-book DeLillovej knihy, vyznačil dialógy, stlačil ctr + c a ctr + v... a voilá, scenár máme. Svojim spôsobom sa vydal najjednoduchšou možnou cestou, ale nie som si istý, či to v prípade COSMOPOLISU bolo najvhodnejšie. Očakával by som trochu väčší vklad, než len otrocký prepis. Vznikol tak zaujímavý paradox: diváci väčšinou nadávali, že film je príliš zdĺhavý, mne naopak prišiel až príliš RÝCHLY. Niektoré situácie sa prešli len tak (asi zo zásady, že „veď je to aj v knihe, tak čo...“) a nestihli poriadne vyznieť. Celá odysea hlavného hrdinu teda nebola úplne presvedčivá. Takže som vlastne dosť sklamaný, ale... ale stále považujem COSMOPOLIS za dobrý film. Alebo lepšie: považujem ho za film, ktorý sa oplatí vidieť, či už sa vám bude páčiť alebo nie. Je vlastne vysoko pravdepodobné, že budete dosť nasratí a celé toto podobenstvo o asymetrickej prostate vás znudí k smrti. Chcel by som vidieť, ako sa tvárili Pattisonove fanúšičky, ktoré sa na tento film nahrnuli do kina :). A keď už som pri tom: Pattison to odohral veľmi dobre. Typovo sa mi navyše na Packera dosť hodil. Všetci herci však odviedli výbornú prácu, aj keď väčšina sa filmom len mihla. Celé to ale hodnotím pozitívne hlavne kvôli atmosfére. Niečo to v sebe má, akúsi hypnotickosť, ktorá mi proste nedovolila nudiť sa, ale práve naopak: premýšľať. Takže v konečnom dôsledku... sklamaný nie som.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

"WHY?" Až príliš vyhrotené. Ale fungovalo to. Síce ma to nezdrvilo úplne (ako by to asi vyzeralo keby túto tému dostal taký Haneke? Ostatne na jeho BENNYHO VIDEO som si párkrát spomenul), ale aj tak kvalita. Herecky špičkové, forma mi sadla. Vlastne jediná výtka smeruje na tú extrémnu jednostrannosť Kevinovej postavy... Fajn, jasné odpovede sme nedostali. To mi nevadilo, čakal som to. Podobné tragédie sa stávajú neustále a väčšinou po nich ostane len vyššie položená otázka. Ale aj tak bol Kevin už od malička až príliš prvoplánovo prezentovaný ako čisté zlo, Antikrist, Lucifer a Michael Myers v jednom. A de facto sa celý film ani sekundu neprejavoval inak. To mi tam dosť vadilo. Chcelo to väčší psychologickejší ponor, trochu komplexnejší pohľad. Ale stále je to výborné antikoncepčné video, ako tu už niekto spomínal.