• Krátkometrážní

V/H/S (2012)

‎"VŠETCI TU ZOMRIETE." Takto. Ak máte radi horor, found footage a chcete sa báť, nie je o čom a túto sympatickú hororovú antológiu môžem len odporučiť. 5 príbehov + 1 príbeh, ktorý to všetko rámcuje. Slasher, rituály, ducharina aj upíri... každý si príde na svoje. Miestami fakt napínavé jak sviň, niektoré príbehy obzvlášť vypečené (hlavne posledný kúsok je jedna úžasná jazda). Gore nevadilo (nie je ho zase toľko ako v traileri) ale keby nebolo vôbec, nič by sa nestalo (mám holt, radšej náznaky než kečup). Aj tak skvelá vec. 9/10.

Zeitgeist: The Movie (2007)

Nuž čo... Zostrihané je to pekne, ale... ale celé je to proste neskutočná sračka. ČASŤ PRVÁ: NAJVÄČŠÍ PRÍBEH VŠETKÝCH ČIAS sa nám snaží vyložiť, že Ježiš vlastne nikdy neexistoval a jeho postava je vlastne personifikované Slnko, pričom sa film odvoláva na množstvo ezotericko-astrologických blábolov a podozrivú podobnosť Ježiša s inými prorokmi (Mithra, Krišna etc). Heh. No, teda pokiaľ viem tak historicitu Ježiša dnes nespochybňuje drvivá väčšina historikov. Z tejto časti mi preto páchne lacná senzáciechtivosť a bulvárnosť. Iste, je myslím jasné, že kresťanstvo prebralo mnoho prvkov zo starších náboženstiev, ale príklady na ktorých to film chce dokázať sú smiešne a v takmer každej druhej vete zavádzajúce, prekrútené alebo rovno vymyslené (nevedel som napríklad že Hórusova matka sa volala Isis-Meri, alebo že sa Krišna narodil panne). Celé je to z prsta vycucané, rádoby efektné pozlátko, bohužiaľ totálne prázdne. Naviac ma neuveriteľne hnevala tá primitívna snaha vysmievať sa náboženstvu ako takému (keby to Joseph aspoň robil inteligentne). ČASŤ DRUHÁ: SVET AKO JAVISKO. Klasika: Teroristický útok z 11. septembra nevykonal žiadny Usáma, ale bol zosnovaný americkou vládou, pod zámienkou rozpútať vojnu. Dôkazy sa nepredkladajú, zmätené výpovede sa okamžite berú ako fakty, vytrháva sa z kontextu, alebo z iných podobných dokumentov. Celkovo nuda. ČASŤ TRETIA: NESTARAJTE SA O MUŽOV ZA OPONOU. Ohohó! Joseph pritvrdzuje a ako tretiu časť si pripravil skutočné „grand finale.“ Démonickí bankári rozpútali prvú aj druhú svetovú vojnu, rovnako aj Vietnam. Ich cieľom je vytvoriť akúsi orwellovskú totalitu, s jednou svetovou vládou – čiže New World Order (yay!). Aby toho nebolo málo, všetkých nás chcú očipovať (zdravíme Iva Bendu!), aby nás mohli totálne ovládať a vôbec urobiť z nás otrokov svojich zvrhlých túžob. Zábavné. Bohužiaľ rovnako ako celý dokument: hlúpe, ničím nepodložené bľabotanie okorenené kreténskymi výzvami a lá „JE NAČASE PREBUDIŤ SA!“ a podprahovým odkazom, že „Kto nevidí túto OČIVIDNÚ pravdu je zmanipulovaná ovca bez mozgu!“ a tí, čo nesúhlasia sú „Blbci a kreténi!“____Tento film nie je nič iné, než sektárska propaganda, až patologicky paranoidná a vo výsledku neuveriteľne absurdná. Ale nechcem sa dotknúť prípadných zástancov tohto ehm... „dokumentu,“ veď som len úbohá bábka neuvedomujúca si „skutočnú“ realitu. Verte Josephovi, je to prorok. Ostatne, človek, ktorý vám vážnym hlasom oznamuje, že Ježiš Kristus sa narodil 25. decembra, určite všetko dôkladne prebádal a nemôže sa mýliť! Fraška až bolia oči. 20% za trochu nenudiacu prvú časť a za (s trochou nadhľadu) jedinú pravdivú vetu filmu: záber na Slnko a komentár: „Toto je Slnko.“

Umučení Krista (2004)

„ECCE HOMO!“____Je to zlé. Nemám nič proti násiliu ak je použité citlivo a v prospech celkového konceptu filmu. Gibson si však sám na seba uplietol ten neslávny bič s kovovými cvočkami. Z UMUČENIA KRISTA mám dojem, že vlastne nevedel čo chce vlastne točiť. Či skôr podobenstvo (viz. Satan, záver), alebo čo možno najvernejšie zobrazenie „ako to pravdepodobne bolo“ (viz. použitie dobových jazykov, násilie). Poriadne to nefunguje ani v jednom. Na rekonštrukciu je v tom príliš veľa historických a iných nepresností a na podobenstvo je to tupé a vyprázdnené. Nepopieram, pri scéne bičovania mi spočiatku zatrnulo, ale... Gibson s násilím vôbec nevie pracovať, nevie ho dávkovať ani využiť v dramatický prospech filmu. Ježiša tam skrátka mlátia, chechtajú sa pri tom ako magori, hrá smutná hudba a zábery sa spomaľujú. Kde sú emócie? Toto je proste gýč jak bič (he). Film pre mňa funguje cca do prvého bičovania. Potom sa na scéne objavia kovové cvočky a celé sa to zvrhne v totálne absurdnú frašku. Gibson to skrátka prehnal. Je absurdné myslieť si, že takéto týranie by človek dokázal prežiť, nieto ešte stáť na nohách a niesť na chrbte CELÝ (!) kríž a napokon z neho ešte aj duchaplne kecať. V tomto momente som už film nedokázal vnímať, nedokázal som s Ježišom súcitiť. Vnímal som len umelosť, debilitu a sadistické ukájanie fundamentalistu na režisérskej stoličke (nekonečné mlátenie, krv, pády, vzostupy, mlátenie, spomaľovačky, zase pády, slzy, pot, útrpné pohľady etc). Gibson by sa možno obhajoval snahou o čo najväčšiu reálnosť, ale to pre mňa nie je berná minca. Jednak kvôli mnohým nepresnostiam, ale hlavne kvôli nepríjemnému pocitu, že tento argument Gibsonovi slúžil na justifikovanie prázdneho a úbohého násilia. Herci nemajú moc čo hrať a až na výnimky (Pilát, Claudia, Satan) sú to nevýrazné figúrky. Z potenciálne myšlienkovo silného príbehu sa stala trápna masturbácia hrajúca na tie najprimitívnejšie ľudské pudy. Za najlepšiu časť teda pokladám hneď začiatok filmu v Getsemanskej záhrade – temný, mrazivý, dusný, emocionálne vypätý – psychologický súboj Ježiša s vlastnými pochybnosťami, ktorý pre mňa osobne zosobňoval omnoho väčšie utrpenie ako následné striekanie malinovky na plátno. 45% teda za úvod, neuveriteľne obsadeného Satana (keď sa prvýkrát objavil, prebehol mi mráz po chrbte), jazyky a miestami vhodnú hudbu.____P. S.: Než tento plytký blábol, odporúčam pozrieť úchvatný Scorseseho opus POSLEDNÉ POKUŠENIE KRISTA.

Experiment (2010)

Odtučnená light verzia perfektného nemeckého originálu. Ten bol surový, drsný, temný, znepokojivý. Toto je príliš uhladené, učesané, rutinné, psychologicky ploché (prerod bacharov na sadistické, mocou sa ukájajúce svine nebol vôbec presvedčivý)... Film tak akurát ku coca-cole a pukancom. Ale herci (Brody, Whitaker and co.) sú dobrí a celkovo to moc nenudí. O nejakom hlbšom dopade na diváka veľmi nemôže byť reč (na rozdiel od pôvodného DAS EXPERIMENT). Proste pozrieť a zabudnúť. Škoda, mohli sa s tým vyhrať omnoho viac. Odporúčam teda skôr plnokrvnú nálož z Nemecka, než tento diétny jogurt.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Walt Disney Pictures present... A film by David Lynch. No čo môže byť surreálnejšie? :) Krásny, úprimný, dojemný príbeh bez pátosu a klišé. Úžasná atmosféra horúceho leta, americké diaľnice bez konca, neuveriteľný Farnsworth a jeho John Deere, Lynchova citlivá réžia a Badalamentiho krásna hudba vytvárajú veľmi príjemný, smutný a nostalgický príbeh, ktorí si bez problémov užijú aj ľudia ktorí Lyncha príliš nemusia. "Najhoršie na starobe je, že si pamätáte mladosť." 100%

Loose Change: Final Cut (2007)

Predchádzajúci LOOSE CHANGE nebol po filmárskej stránke až tak zlý, dokonca tam zaznelo niekoľko pomerne zaujímavých vecí (i keď z pochybných zdrojov), bolo to síce tak trochu paranoidné, ale celkovo to moc nenudilo a pozrieť sa to dalo. FINAL CUT nudí pekelne, Avery prežúva tisíckrát povedané, nikam to nesmeruje, protistrana samozrejme radšej nedostáva priestor, informácie sú na diváka chrlené s takou kadenciou až to kompletne otupuje vnímanie a pozornosť, takže keby sa nakoniec ukázalo, že útoky spáchali mimozemšťania, ktorým zlyhali motory a ktorí by sa následne ospravedlnili do kamery, vôbec by ma to nevytrhlo z apatie. To blábolenie o strašnom spiknutí už začína byť fakt únavné, takže Avery by už mohol zmeniť pole pôsobnosti a začať venovať produktívnejším veciam a nehľadať prízraky tam kde nie sú. Ale každému čo jeho jest, žejo.

Atrocious (2010)

Tak takýto fail som veru nečakal... Tento film je absolútne nefunkčný. Pritom mám found footage veľmi rád a dokážem mu kadečo odpustiť. ATROCIOUS je akýsi nepodarený hybrid ZÁHADY BLAIR WITCH a PARANORMAL ACTIVITY. Teda až na to, že na rozdiel od nich nie je strašidelný. Vôbec. Celkovo mi to skôr pripomínalo trápne PARANORMAL ENTITY, len ešte o dosť horšie... Príbeh? Jalová historka o červenej karkulke, ktorá sa motá po okolitých lesoch. No, to je sakra kaliber! Namietnete, že v spomínanom PA je príbeh tiež jednoduchý. Možno. Lenže tam tvorcovia dokázali práve z toho mála vyťažiť mnoho. Postavy? Tu neexistujú, sú to len mizerne zahraté kartónové figúrky, herci sa ksichtia ako keby v tom hrali za trest, len sa tmolia hore-dolu ako kreténi a samozrejme sa tak aj chovajú. Kameru majú zapnutú pomaly aj keď idú na hajzel. Neveril som im ani nos medzi očami, nieto ešte emócie (aj to vrieskanie mi svojou umelosťou drásalo uši) a dramatické scény som tým pádom odzíval. Moment, povedal som dramatické scény? To by tu nejaké museli byť! Atmosféra? Tvorcovia absolútne nevedia pracovať s prostredím (potenciál pritom bol – viz. bludisko/les), vôbec sa nepracuje napr. so zvukmi, ani s psychikou postáv. Gradácia si taktiež vzala voľno. Nejaké pozvoľné stupňovanie napätia? Nedočkáte sa. V celom filme sa prakticky nič nedeje (až na záver). Postavy len zbesilo behajú bludiskom, hádžu kamerami na všetky strany, funia ako parníky a raz za čas niekto zakričí. Tým to hasne. Žiadne znepokojenie, žiadny strach. Počas celého filmu nepríde žiadna vychytávka, žiadna mrazivá scéna, žiadny nápad. Len filmárska impotencia, ktorá trčí doslova z každého záberu. Dofrasa, veď už aj to PARANORMAL ENTITY malo zopár sviežich nápadov a miestami dokonca aj ATMOSFÉRU! Tu je len vákuum. Možno až záver v dome má trochu grády, ale to je zúfalo málo. Naviac pointa – či čo to malo byť – bola riadne debilná a ešte to je eufemizmus. Zostrihať na 15 minút a dať na YouTube, okej. Inak strata času.

The Tunnel (2011)

Nie špatný found footage. Iste, nie je to bohvieako originálne – zase tu máme skupinu týpkov ktorí strkajú rypák kam nemajú a doplatia na to – no napriek tomu je to slušná zábava (hlavne ak máte úchylku na tento typ hororov:)).___Niekoľko poznámok:___1. Tým, že nám tvorcovia na základe úvodných interview s postavami dali vedieť kto prežil, tak trochu otupili strach o postavy, ale napínavosť si film napriek tomu udržal. Gut.___2. Motivácia postáv dostať sa za každú cenu do tunelov, pretože hlavnej hrdinke sa zdá, že „tu niečo smrdí a nie sú to bezdomovci,“ len na základe nejakého pofidérneho videa z YouTube bola mierne nepresvedčivá.___3. Páčilo sa mi prostredie – krásne klaustrofobické, tmavé, podzemné jazero, divné zvuky... skvelé (a v rámci found footage ešte neokukané).___4. Hlavná hrdinka bola neskutočná piča, ktorá by zrejme v natáčaní svojho „veľkého príbehu“ pokračovala aj keby si z nej obludy robili tatarák. Normálne mi tá snaha za každú cenu točiť vôbec nevadí (beriem to ako súčasť hry), napokon tu hrdinovia aj potrebovali svetlo z kamier, ale keď sa už zdalo, že našli cestu a ona začala trepať blitky typu: „Ako môžeme odísť TERAZ? Keď sme objavili niečo tak VEĽKÉ?!“ mal som chuť dať jej cez obrazovku pár výchovných po papuli.___5. Film má pomerne pomalý rozjazd, po vstupe do tunelov však atmosféra začína dobre hustnúť, gradácia výborná.___6. Potešilo ma, že autori nepomenovali „zlo“ ktoré hrdinov prenasledovalo a uspokojili sa s pár nejasnými šmuhami, zvukmi, nechali pracovať divákovu fantáziu a nedali takmer ŽIADNE náznaky (ako napr. pri EVIDENCE, kde mi to tak trochu zhodilo tajomnosť).___7. To používanie nediegetickej hudby na prikŕmenie napínavých pasáží ma neskutočne iritovalo už v THE LAST EXORCISM a tu jakbysmet (vyhadzuje to z atmosféry, nahlodáva zadnie reálna a celkovo je to v tomto pod-žánri zbytočná barlička).___8. Jedna nádherne mrazivá scéna – len v skratke: spadnutá kamera. Za to spešl dík!

Solaris (1972)

Hypnotické. Neuveriteľne atmosférické. Technicky dychvyrážajúce, úźasná hudba. Tie takmer tri hodiny ubehli ani neviem ako. Záver skvostný. A vôbec: celé je to úžasné dielo. Množstvo otázok, voľné interpretačné pole a réžia, ktorá drží diváka v napätí aj pri pohľade na vlniace sa riasy vo vode. Nádhera.

Catwoman (2004) odpad!

Mňau. Nuž... niežeby mi nerobilo dobre pozerať sa na Halle Berry v obtiahnutom čiernom oblečku, ale... čo ďalej? Uslintaný humus, stupidita a grc. Vizuálne odporný gýč, dialógy dementné, postavy dementné, príbeh nestojí ani za plechovku tuniaka. Rádoby umelecké filtre, kamerové prelety a strihač na LSD ma privádzali do zúrivosti. Atmosféra? Napätie? Dobrá akcia? Kde by sa vzali?! Zato trápnych až WTF momentov sa každému ujde požehnane. Ťažký fail, deti moje. Keby z toho režisér urobil porno (a že tam sú nábehy...), vykonal by podstatne záslužnejšiu prácu. Ale tak čo som mal čakať od tvorcu FANTÓMA PARÍŽA, žejo.