• Krátkometrážní

Kronika (2012)

Väčšia zábava než prehybovaný CLOVERFIELD. Pecka.

Alenka v říši divů (2010)

No hej, je to farebné a hýbe sa to. Ale to mi nestačí. Čo z toho, že film má skvelý casting, keď všetci hrajú tak afektovane až je to na zaplakanie? (Teda až na Miu Wasikowsku, ktorá jediná pôsobí živým dojmom a do role Alice sa hodí perfektne). Čo z toho, že to má miestami vizuálne nápadité scény či postavy, keď sa všetko utápa v plastovom gýči? Klobúčnik tancuje break-dance, Biela kráľovná vyzerá akoby si pravidelne šňupala koks a do toho nejaký chabý pokus o mytológiu (alebo čo...). Záverečná bitka dvoch armád. Alica v brnení. To ako vážne? Ani triky ma príliš nenadchli. Nie sú síce zlé, ale je ich príliš mnoho a totálne zabíjajú nejaký náznak príbehu, alebo herectva, ich digitálnosť je viac než zjavná a celkovo mi to prišlo príliš preplácané. Nevravím, že to nemá nápady, že to nie je občas výtvarne nápadité, ale celé je to sterilné, príbeh pripomína skôr riedku kašu, humor slabučký a emocionálne ma to neštrajchlo ani omylom (kdeže sú časy Edwarda a jeho nožníc?), vzťahy medzi postavami sú absolútne nefunkčné a celé rádoby emocionálne scény tak len zbytočne dráždia moje nervy. Gumená a nudná hračka. Pritom Elfman to stále vie, pád králičou norou bol krásny a potenciál látky obrovský. Burton sa ale utopil v pixelovej majonéze. Off with their heads!

Paranormal Activity 4 (2012)

Ble. Dosť strmý pád po vydarenej trojke. Mal som pri tom pocity ako nedávno pri GRAVE ENCOUNTERS 2: nápady vyschli, ostala rutina točená ČISTO pre prachy. Režiséri sa o žiadnu inováciu nepokúsili, žiadny poriadny nápad, atmosféra veľmi vlažná. Navyše je to mizerne napísané, postavy sú nijaké (hlavne rodičia) a ich správanie sa mnohokrát pohybuje na hranici demencie. Celkovo sa tento diel čo sa týka PA ako celku vôbec nikam neposúva. Staré známe "bububu" propriety ako rozkývaný luster či tresnutie dverami už neoslnia. To sa Toby fakt nezmôže na nič lepšie? Pritom miestami ukazuje, že na to má (viz. záver). Celú stopáž som sa modlil aby už prestal idiotsky posúvať stoličky a otvárať dvere a poriadne sa do toho oprel. Čo sa bohužiaľ nestalo. Normálne som z toho cítil, ako to tvorcovia robia čisto pre to, že "musia." Aspoň že obsadili do hlavnej úlohy roztomilú Kathryn Newton, ktorej pekná tvárička mi bránila schrupnúť si pri tom.

Zlo (2012)

ZLO nie je vôbec také zlo ako som škodoradostne čakal. Príbeh je síce neoriginálny a veruže aj málo dotiahnutý (nečakal som mytológiu a lá BLAIR WITCH, ale predsa len sa s tým mohli viac vyhrať), herci v pohode (hoci Felix nepôsobí dvakrát vierohodne), dialógy miestami strojené a neprirodzené. Ale atmosféra je funkčná a ľakačky tiež, som rád, že sa tvorcovia rozhodli ísť minimalistickejším štýlom, miestami je to naozaj napínavé. Odkazy ma potešili (dievčatká zo SHINING rulezz :)) a celkovo... vôbec to nie je žiadna tragédia, ani keď to porovnám s niektorými zahraničnými found footage filmíkmi. Možno keby sa Bebjak nebál miestami trochu pritvrdiť a viac vystupňovať napätie, trochu učesal dialógy a dotiahol šroubky v príbehu, mohlo byť ešte lepšie. Ale aj tak: sympatický krok do - pre slovenský film - neznámeho priestoru. Je prvý, takže sa dá pochopiť, že miestami aj neistý, ale verím že podobných žánroviek sa začne konečne točiť viac. Príjemná jednohubka.

Cyborg Cheerleader: Fuckdown in Hockey Mask Camp (2007) (amatérský film)

Ak by to Blažek zaklincoval nejakým výraznejším záverom, išiel by som s hodnotením pokojne vyššie. Je to uletené, je to absurdné a to ja mám rád.

Noc v Myší díře (2012) (amatérský film)

Málo štýlové, málo hláškoidné, málo akčné. Gradácia slabučká, tempo veľmi vlažné. Celé je to taká rozbredlá kaša, síce pekne natočená, ale absolútne bez napätia. Škoda. Dve za technickú stránku a krásku v nesnázích.

Ronan's Escape (2010)

Miestami zbytočne gýčovité a podliezavé. Viac civilnosti, drsnosti a menej uhladenej rádoby poetickosti (tie obilné lány, eh). Aj napriek jednoznačnému nastaveniu, kedy od začiatku viete ako film skončí, to však funguje - téma je to skrátka silná. 3,5*

Grave Encounters 2 (2012)

„NEBOL TO LEN FILM,“ alebo DEATH AWAITS podruhé. Čakal som, že to bude horšie ako jednotka (ktorá sa mi veľmi páčila), ale aj tak som dosť sklamaný a rozčarovaný. Problém prvý: expozícia. Až neúmerne dlhá. Obyčajne mi to pri tomto type filmov nevadí, ale toto bolo fakt príliš rozťahané. Pozerať sa na dementov ako sa ožierajú, fuckujú a natáčajú si nejaké svoje filmíky ma teda fakt nebaví. Problém druhý: postavy. Televízny štáb v jednotke mi bol omnoho sympatickejší, než banda týchto kreténskych teens. Všetky postavy sú tu totálne vygumované (i keď holky sú aspoň pekné) a obzvlášť pri pánovi hlavnom hrdinovi, ktorý si počas celého filmu vystačí s jedným autistickým fejsom (hej, aj keď okolo vystrájajú ektoplazmy a umierajú mu kamoši) som sa modlil, aby sa objavil doktor Friedkin s kladivkom a vykonal lobotómiu, páč chlapec to evidentne potreboval. Herci hrajú mizerne a neveril som im ani žmurknutie očami. Problém tretí: nápady. Mám pocit, akoby tvorcovia vyhádzali na stôl všetky tromfy už v jednotke. Väčšina nápadov je teda buď zrecyklovaná (vyvolávanie duchov, rozhadzovanie stolov, vylamovanie dverí, slepé chodby), rozpačitá (duchovia manipulujúci s kamerami) alebo rovno blbá (červené dvere a spôsob akým sa dostať z budovy, záver so stenou). Problém štvrtý: nadväznosť na prvý diel. Tu narážam hlavne na jeden fakt a síce – objavenie sa starého známeho (Seana/Lancea) z jednotky. Na jednej strane ma to potešilo. Na strane druhej... Robertson dosť prehráva, vyzerá ako pojašený klaun skrížený s Tarzanom a celkovo vôbec nepôsobí ako duševne narušený, skôr ako taký poskakujúci debilko, ktorý občas zožere nejakú tú krysu. Keď sa toto všetko spojí, vznikne z toho podivný zlepenec, ktorý pôsobí preplácane, nabubrelo a občas silno fraškoidne. Atmosféra sem tam funguje, prostredie je stále dostatočne pochmúrne, recyklované nápady sú ešte jakž-takž funkčné, plus jeden príjemný nápad (keď sa vám zdá, že sa hrdinovia dostali z najhoršieho, ale...). To celé zavŕšené dosť podivným koncom, ktorý je asi taký ako celý film: nemastný, neslaný. Škoda. Entuziazmus tvorcov sa niekam stratil a GRAVE ENCOUNTERS 2 tak pôsobí len ako povinný sequelový dojazd. Nebolí to, nie je to vyložene odpad, občas sa mihne fajn nápad, alebo zapracuje „handy-cam“ atmosféra, ale inak vlažné a bez chuti. 2,5*

V/H/S (2012)

‎"VŠETCI TU ZOMRIETE." Takto. Ak máte radi horor, found footage a chcete sa báť, nie je o čom a túto sympatickú hororovú antológiu môžem len odporučiť. 5 príbehov + 1 príbeh, ktorý to všetko rámcuje. Slasher, rituály, ducharina aj upíri... každý si príde na svoje. Miestami fakt napínavé jak sviň, niektoré príbehy obzvlášť vypečené (hlavne posledný kúsok je jedna úžasná jazda). Gore nevadilo (nie je ho zase toľko ako v traileri) ale keby nebolo vôbec, nič by sa nestalo (mám holt, radšej náznaky než kečup). Aj tak skvelá vec. 9/10.

Zeitgeist: The Movie (2007)

Nuž čo... Zostrihané je to pekne, ale... ale celé je to proste neskutočná sračka. ČASŤ PRVÁ: NAJVÄČŠÍ PRÍBEH VŠETKÝCH ČIAS sa nám snaží vyložiť, že Ježiš vlastne nikdy neexistoval a jeho postava je vlastne personifikované Slnko, pričom sa film odvoláva na množstvo ezotericko-astrologických blábolov a podozrivú podobnosť Ježiša s inými prorokmi (Mithra, Krišna etc). Heh. No, teda pokiaľ viem tak historicitu Ježiša dnes nespochybňuje drvivá väčšina historikov. Z tejto časti mi preto páchne lacná senzáciechtivosť a bulvárnosť. Iste, je myslím jasné, že kresťanstvo prebralo mnoho prvkov zo starších náboženstiev, ale príklady na ktorých to film chce dokázať sú smiešne a v takmer každej druhej vete zavádzajúce, prekrútené alebo rovno vymyslené (nevedel som napríklad že Hórusova matka sa volala Isis-Meri, alebo že sa Krišna narodil panne). Celé je to z prsta vycucané, rádoby efektné pozlátko, bohužiaľ totálne prázdne. Naviac ma neuveriteľne hnevala tá primitívna snaha vysmievať sa náboženstvu ako takému (keby to Joseph aspoň robil inteligentne). ČASŤ DRUHÁ: SVET AKO JAVISKO. Klasika: Teroristický útok z 11. septembra nevykonal žiadny Usáma, ale bol zosnovaný americkou vládou, pod zámienkou rozpútať vojnu. Dôkazy sa nepredkladajú, zmätené výpovede sa okamžite berú ako fakty, vytrháva sa z kontextu, alebo z iných podobných dokumentov. Celkovo nuda. ČASŤ TRETIA: NESTARAJTE SA O MUŽOV ZA OPONOU. Ohohó! Joseph pritvrdzuje a ako tretiu časť si pripravil skutočné „grand finale.“ Démonickí bankári rozpútali prvú aj druhú svetovú vojnu, rovnako aj Vietnam. Ich cieľom je vytvoriť akúsi orwellovskú totalitu, s jednou svetovou vládou – čiže New World Order (yay!). Aby toho nebolo málo, všetkých nás chcú očipovať (zdravíme Iva Bendu!), aby nás mohli totálne ovládať a vôbec urobiť z nás otrokov svojich zvrhlých túžob. Zábavné. Bohužiaľ rovnako ako celý dokument: hlúpe, ničím nepodložené bľabotanie okorenené kreténskymi výzvami a lá „JE NAČASE PREBUDIŤ SA!“ a podprahovým odkazom, že „Kto nevidí túto OČIVIDNÚ pravdu je zmanipulovaná ovca bez mozgu!“ a tí, čo nesúhlasia sú „Blbci a kreténi!“____Tento film nie je nič iné, než sektárska propaganda, až patologicky paranoidná a vo výsledku neuveriteľne absurdná. Ale nechcem sa dotknúť prípadných zástancov tohto ehm... „dokumentu,“ veď som len úbohá bábka neuvedomujúca si „skutočnú“ realitu. Verte Josephovi, je to prorok. Ostatne, človek, ktorý vám vážnym hlasom oznamuje, že Ježiš Kristus sa narodil 25. decembra, určite všetko dôkladne prebádal a nemôže sa mýliť! Fraška až bolia oči. 20% za trochu nenudiacu prvú časť a za (s trochou nadhľadu) jedinú pravdivú vetu filmu: záber na Slnko a komentár: „Toto je Slnko.“