• Krátkometrážní

Ztrácení (2014)

Občas sa stane, že natrafíte na film, o ktorom ste doteraz nemali ani tušenia a dostanete poriadne silný zážitok. Mne sa to stalo práve s The Falling, ktorý v našich končinách pravdepodobne veľa ľudí nevidelo. Je to veľmi zvláštny film, ktorý si žiada pokoj, čistú myseľ a ochotu premýšľať. Viacerí diváci budú iste zmätení a nebudú vedieť, o čom mal celý film vlastne byť. Do istej miery si na túto otázku bude musieť odpovedať každý divák sám. Ide o atmosférický, herecky fantastický (Maisie Williams, Florence Pugh) kúsok, ktorý zobrazuje dospievanie z temnejšej stránky a ktorý rozhodne uviazne v pamäti. Silné.

Comeback (2014)

Pozoruhodný slovenský dokumentárny film Comeback od Mira Rema sleduje dvoch väzňov, ktorí sa po dlhých rokoch väzenia ocitnú na slobode. Dokážu však ešte vo svete vôbec fungovať alebo sa po čase zase vrátia za mreže? Film je solídne natočený, pomerne naturalistický (o brutálnych činoch sa často len hovorí, ale aj tak z toho behá mráz po chrbte) a neberúci si servítky. Zároveň ponúka divákovi mnoho podnetov na premýšľanie. Okrem iného aj o tom, či väzenia naozaj spĺňajú úlohu nápravných ústavov. Na zamyslenie sú aj prísne zákony, ktoré často veľmi neprimerane trestajú pomerne banálne trestné činy. Skrátka po všetkých stránkach vydarený film, ktorý rozhodne stojí za pozretie.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Fascinujúci dokumentárny film Pátranie po Sugar Manovi si divák najviac užije, keď si o ňom nebude zisťovať žiadne podrobnosti. Stačí len vedieť, že rozpráva o záhadnom geniálnom hudobníkovi menom Rodriguez, ktorého albumy ale prepadli. Napokon sa ale dostali do apartheidom zmietanej Južnej Afriky a Rodriguez sa tu stal obrovskou hviezdou. No po samotnom spevákovi sa akoby zľahla zem a nikto o ňom nič nevedel. Niekoľko ľudí sa ho tak aj napriek tomu rozhodlo vypátrať. Mimoriadne silný, pozitívny a dojemný príbeh, ktorý je taký neuveriteľný, až sa človek zdráha uveriť, že sa naozaj stal. Snímka je parádne natočená, dokáže pohltiť a je plná skvelej hudby aj emócií.

Miluji tě, teď zemři (2019)

V roku 2014 spáchal 18-ročný Conrad Roy samovraždu a jeho priateľka Michelle Carter sa postavila pred súd, pričom bola obvinená z jeho zabitia. Celé mesiace ho totiž v jeho samovražedných úvahách podporovala a prostredníctvom SMS ho priam nútila, aby samovraždu spáchal. Prípad, ktorý šokoval Ameriku, sa k divákom teraz dostáva prostredníctvom tohto výborného dokumentu. Režisérka Erin Lee Carr je maximálne objektívna a v dvoch epizódach dáva priestor obžalobe aj obhajobe. Je vôbec možné niekoho prinútiť k samovražde prostredníctvom SMSiek? A je možné na tento čin nahliadať ako na vraždu? To je len niekoľko náročných otázok, ktoré režisérka v tomto komplexnom prípade rieši. Zaujíma ju tiež, akú rolu zohrali moderné technológie, duševné choroby a ako o prípade informovali médiá. Veľmi silný zážitok, pri ktorom sa vo mne vystriedala celé škála emócií – od bezmocnosti, nepochopenia, hnevu a napokon aj hlbokého smútku zo zbytočne vyhasnutého života.

Pod kůží (2013)

Mysteriózna sci-fi snímka Jonathana Glazera bude pre mnohých ťažkým orieškom. Dominuje jej totiž snová atmosféra, hypnoticky podmanivé scény a mrazivá hudba. Na vysvetľovanie sa tu príliš nehrá, Glazer sa uspokojuje s náznakmi a budovaním pomalého, ale dôsledného znepokojenia. Scarlett Johansson navyše podáva parádny výkon.

Můj pes Killer (2013)

Povedal som si, že aspoň čiastočne splatím svoj dlh slovenskej kinematografii a voľba padla na drámu Môj pes Killer. Príliš veľa som nečakal, ale musím povedať, že ma výsledok veľmi príjemne prekvapil. Režisérka sa iste inšpirovala vo svetových artovkách či nezávislých filmoch a je to len k prospechu veci. Môj pes Killer je totiž realistický, depresívny a neprikrášlený obraz života na slovenskej dedine/malomeste. Skúma otázky rasizmu, sociálnej vykorenenosti, ale aj ľudskej samoty a túžbe niekam patriť. Plusom je aj skvelá pochmúrna atmosféra a kvalitní herci. Iste, dlhé zábery a celkovo „mlčanlivý“ tón celej snímky môže niekoho otravovať, ale mne sadol. Takže spokojnosť.

Krvavá nevěsta (2019)

Jednoduchá hororová veselohra. Proste vypnúť mozog a baviť sa. Misia splnená. Mohlo sa to však o dosť viac odtrhnúť z reťaze. Ale utieklo to a Samara Weaving je čarovná (aj keď je celá od krvi).

Slunovrat (2019)

Bizarná, mrazivá, znepokojivá psycho hororová surreálna čierna komédia v štýle opery či absurdného divadla na tému rozpadu vzťahu, vnútorných tráum a zármutku? No nádhera! Je to iné, je to svieže a veľmi svojské. Film, ktorý sa ťažko k niečomu prirovnáva. Ari Aster je mimoriadny talent a neviem sa dočkať, s čím sa vytasí najbližšie. Budem však medzi prvými, čo budú stáť v rade na lístok do kina.

Mýtus o pyžamové party (2010)

"And then we'll quietly grow old, the saddest story ever told..." Milý, atmosférický a trochu zasnený coming-of-age. Tá atmosféra ma dostala.

Souboj s rodinou (2019)

Absolútne skvelá feel-good pohodovka, ktorá do vás doslova namláti pozitívnu energiu. Mám rád, keď tvorcovia dokážu vykresliť prostredie, ktoré je mi absolútne cudzie (v tomto prípade wrestling) pôsobivo a príťažlivo, že má jeden po skončení okamžite začať trénovať a nechať si od Paige v ringu vymlátiť zuby. Iste, príbehovo je to opäť klasika o neznámom človiečikovi, ktorý má svoj veľký sen a chce dobyť (či skôr dobiť) svet. Avšak v tomto prípade to vôbec nevadí. Skvelé postavy a sympatickí herci (Nick Frost si to strašne dáva) na čele s dokonalou Florence Pugh. Tá ma svojím talentom a charizmou opäť položila na lopatky. Vince Vaugh a The Rock už boli potom vyslovene čerešničkou na torte. Super.