• Pohádka

Pramen panny (1960)

Zločin a trest v té nejryzejší podobě, tak jak ho mám rád. Kruté a strhující severské drama v úžasných scenériích, je pro mne nevlastní sestrou Vláčilových historických filmů. Emotivní závěr jen umocňuje celkový prožitek tohoto velmi silného příběhu doby, kdy se stejně, jako v Markétě Lazarové, prolínají dvě náboženské epochy.

Rohy (1986)

Jedna z báječných komedií na mužskou hloupost, tentokrát ve velmi hezké loutkové podobě. Pěkná hudba vynikajícího Jaroslava Uhlíře a klasické Svěrákovské vyprávění, doplňuje skvělou atmosféru příběhu. Jako feminista také obdivuji projev lásky čertice Blanky, jež je pro hluboké city ke svému muži schopna obětovat jednu z nejkrásnějších ženských vlastností, věrnost.

Kam slunce nechodí... (1971) (TV film)

Báječně zamotaná komedie o jedné velké lidské touze. Krásný příběh s vynikající českou hereckou společností a příjemným koncem, ve kterém všem hříšníkům rádi odpustíme a všichni zúčastnění dosáhnou radosti a štěstí.

Ta chvíle, ten okamžik (1981)

Jeden ze vzácných filmů zamýšlející se nad skutečným hrdinstvím typu statečných obětí Heydrichiád, kontrastující s pseudovlastenectvím lynče chtivých hospodských povalečů, kteří rostli koncem války jako prašivky v lese. František Němec, asi ve své vůbec nejskvělejší roli, v tomto nerovném boji vytváří spolu s perfektním Luďkem Munzarem dokonalou dvojici soupeřů.

Malý Bobeš (1961)

Tento hezký film s jednoduchým dětským příběhem je jako hebká deka, kterou se přikryjeme, když si chceme odpočinout. Pak už nemusíme na nic myslet a můžeme jen vnímat tuto příjemnou venkovskou poezii.

Putování s dinosaury (2013)

Tak co na to krátce říci... krásné zpracování, příběh pro děti do desíti let a dabing na úrovni odpad. Přesto, pro děti, kterým je film hlavně směřován, snad zábavná podívaná.

Obavy komisaře Maigreta (1970) (TV film)

Malé psychologické krimi drama v jakém se Rudolf Hrušínský dokáže skvěle blýsknout. Jeho fascinující vyšetřovatelský poklid kombinovaný s detektivním napětím je báječnou ingrediencí tohoto komorního příběhu.

Šmankote, babičko, čaruj! (1998)

Přeslazený jak špatně udělaná káva, u které se rozhodujete jestli jí máte vylít do záchodu, nebo to pro tentokrát přetrpět. Mladé herce ("muže"), by v této lehké pohádce, asi nejlépe popsal svým jadrným způsobem Verbal. Přesto nemůžu říci, že by to bylo úplně odepsané, prostředí a výtvarná stránka lesní říše se mi docela líbily.

Noční host (1961)

Tento skvělý kousek vnímám v některých částech téměř jako velmi hořkou komedii s mnoha zajímavými Vávrovými náznaky, kdy si člověk není jistý, zda jde o satiru na kapitalistickou nabubřelost, socialistické vidláctví či nacistický cynizmus. Nic méně, velmi příjemný filmový zážitek.

Faunův labyrint (2006)

Krutý, melancholický, děsivý i hluboký, to je Faunův labyrint. Spolu s Hrobem světlušek je tento velmi krásně zpracovaný filmu na vrcholu nejdojemnějších příběhů, které mám v srdci.

Časové pásmo bylo změněno