Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Každý mizogýn musel byť v siedmom nebi, keď sa mu naskytol pohľad, ako princeznú Leiu drží na vodítku Jabba the Hutt. Ešteže sú tu na zbavenie sa úchylných myšlienok roztomilí Ewokovia.

Cooltúra (2016)

Krátke, výstižné a zbytočné pohoršenie nad ľudskou hlúposťou a jej úspechom. Len mi moc nesadla použitá vzorka spoločenských skupín, ak to tak možno nazvať. Postrádal som tu mestské subkultúry, ktoré mi názov evokoval v prvom rade. Takže chyba očakávaní. Ale takto sa prezentujeme zase len ako ovečky s krížikom a valaškou. Graffiti predsa nie sú plán cesty do kostola ani na salaš.

Setkáme se v St. Louis (1944)

Mesto, v ktorom umierajú iba bábiky a snehuliaci. Hometown propaganda je na mieste, pretože v tejto astronomickej idylke by som chcel bývať aj ja. Nie v St. Louis, ktoré je na mape. Ale v tom, ktoré vzniklo s týmto príbehom a zakonzervovalo tak autorov sen. Podobných filmov chcem mať plnú špajzu.

Smoke (1995)

Ľudia nie sú dokonalí. Občas niekoho pozvú, aby u nich pár dní prespal, aj keď nemajú voľnú posteľ ani bočné úmysly. Inokedy zase dajú krabicu s bankovkami pod umývadlo a myslia si, že ich pred vodou ochráni nadpis „keep dry“. Niekedy sa im do života pripletie posol nečakaných situácii, aby spisovateľ mal o čom písať, predavač o čom rozprávať, či chlapec z čoho dospieť.

Stopař (1986)

Všetky rozporuplné motivácie postáv som tentokrát hltal ako tunajší vlčiak toho policajta s načatým krkom. Stopár si podľa mňa žije v separátnom svete, ktorý sa celý točí okolo násilia a príťažlivosti k nemu. Čo je princíp podmienený istou vlastnosťou - možno je to dôveryhodnosť či sugestívnosť - ktorá tu na mňa fungovala bezpodmienečne.

Dogani (2011)

Učiteľovi stvárnenému hercom, ktorý vyhral casting na mladého dilina s dobrosrdečným výrazom v tvári, nedochádza, že sa niečo deje, keď vidí modriny. Netvári sa ani len prekvapene, keď jeho kolega v zborovni facká žiaka tak, že by z toho mal otras mozgu aj trojhlavý drak. Jemu to dojde, až keď pracovníčka školy strká dievčatku hlavu do pustenej práčky. Po takom úvode sa už film dal ťažko brať vážne, aj keď na určitý priemer by to v porovnaní s prvou tretinou vytiahol.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Verím, že keby som pointu s princezniným prestrojením niekomu vysvetľoval, znela by naivne. Ale na mňa efekt sňatia kapucne fungoval. Ona vážne vyzerala ako myší kožíšek inak. Nuž, šaty robia človeka. A hlavne kuchár bol podarený. Vybrať adekvátnu varechu ako reprezentatívny prvok, je tiež niekedy umenie. Veršovaná vrava ma bavila, piesne a tanečky som zniesol, politický kontext nehľadal. Ani si nemyslím, že by sa ponúkal sám, aj keď zase dosadiť si ho tam nie je problém.

Highlander (1986)

Keď vztýčil svoj meč, padali hlavy a udierali blesky. Bola by škoda mrhať takými orgazmami na hocijakú smrteľníčku. Tak putoval naprieč vekmi a hľadal, až našiel zopár súcich. Objavilo sa ale aj niekoľko konkurentov, ktorí ho chceli naučiť ako tasiť, alebo porovnať si s ním čepeľ, či tiež pasuje do jeho pošvy... Je to až fascinujúce, ako veľkolepo bol natočený tento brak. Neviem, či som niekedy videl podobný, ktorý by mi dal precedens ako hodnotiť.