Touha (1958)

Kamerou Jaroslava Kučery prosvícená kolektivizační doba s vrcholnými obrazy venkova v době zásadních změn. Jasný pro mě osobně i přes respekt k době, v níž tvořil, naznačuje, že jeho osobnostní vyzrávání, které se projevuje právě v myšlenkově-výrazové nedotaženosti jeho filmů, probíhalo trochu pomaleji. Velký výkon především Věry Tichánkové plus Havelkova hudba, která je svým lyrickým a až osudově dramatickým vkladem pro výsledek určující. 3-4*

Vnoučata kubánské revoluce (2010)

Ve srovnání s našimi nedávnými osobními zkušenostmi poučná modalita komunistické autokracie na počátku nového století, která přes relativní otevřenost výpovědí nechává odpovědi na mnohé otázky po povaze kubánského režimu nezodpovězené. Formálně publicistika

Tom Jones (1963)

Roztomilý žánrový střípek do nesouvislé mozaiky českých znalostí o vývoji britské komedie, který pomůže i lepšímu pochopení kontextu Monty Pythonů. Atmosférické zasazení do doby, kterou máme zažitou spíše z francouzských zpracování, nenápadně subverzivně rebelský motiv, přijatelný pro dobovou konzervativní společnost, krotká předzvěst budoucího Mechanického pomeranče ad. "Za liškou !"

7362 (1989)

r.1967

Země se chvěje (1948)

Námětem se jedná o zážitek pro zájemce o reflexi sociálních dějin. Z uměleckého hlediska méně přesvědčivé než vrcholy tehdejší doby, stopáží předimenzované (délka dramatizaci nenahradí), časem navíc vyvanulé. 2-3*

Ať žije republika (1965)

V české kinematografii bezpochyby jedna z nejlepších obecných reflexí přelomových období (zde r.1945) - "Stát se udržuje těmi idejemi, z nichž se zrodil" ... a to platí dodnes. Symbolicko-lyricko-epický skvost s hereckými výkony Lstibůrka a Valacha, drsnou přímočarostí mladého Kachyni a Šofrova excelence v letech po škole. Přes občasnou ztrátu tempa ve snových pasážích se jedná o čirou scénáristickou a filmařskou radost. Sc. Jan Procházka. 4-5*

Horolezci (1973) (TV film)

Sc. Ed.Verner a V.Cibula, dramaturg J. Hubač, kamera Petr Polák, vypravěč J.Adamíra. Na poměry televizního rozpočtu důstojné zpracování scénáře, které ovšem s léty stále více trpí schematičností dramatizace. Tu nepřekonají ani vyrovnané herecké výkony, ♫ hudba K.Svobody jen přizvukuje prvnímu plánu.

Skřivánci na niti (1969)

"Osud mi dává pokyn, abych přesněji filosofoval." Kongeniální zpracování Hrabalových mrazivě hlubokých obrazů, které provedením září široko daleko. Krumpáč a kýbl, ať žije mír.

Občan K. (2012)

Rozvleklé publicistické zdokumentování projektu, které po půl hodině vyvolává nudu i rozpaky. Působivá snaha prosadit (kouzlem nechtěného a přes laxnost úřadů) rozšíření nových biometrických údajů do identifikace občanů v současné společnosti aneb Pytels**ček vs. "Systém" :D. Jedno jsem pochopil: je jich celá hromada. Všemu by slušela ruka dramaturga a důraz na technické provedení (bez předstírání ilegality hrdinů).

Chyťte zloděje (1955)

"Nekažte si tou loupeží celý den. Jde jen o peníze a ještě ne o vaše !"