Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Horor

Poslední recenze (491)

plakát

Cesta do Ameriky 2 (2021) 

Začátek je výborný. I když se Coming 2 America samozřejmě odehrává po mnoha letech, jedná se o přímé pokračování. Vrátí se snad všechny postavy a jejich herci (z výraznějších postav mě napadá jen kudrnáč, princův rival v lásce), dokonce se objeví i král James Earl Jones. Vypadá to na fakt působivý návrat, ale to bohužel netrvá dlouho. Přichází totiž nové postavy a nový děj. I když nejsem nijak obří fanoušek prvního dílu, tamější postavy byly fajn a snad každá mi aspoň jednou vyloudila úsměv na rtech. To se bohužel o těch nových říci nedá, ti spíš soutěží v tom, kdo bude méně vtipný a více trapný. V prvním díle byl hlavním hrdinou princ Akeem v podání Eddieho Murphyho, takže dává smysl, že zde bude hlavním hrdinou také princ, kterým je jeho ztracený americký syn. Akeem byl hodný naivka, zatímco nový princ je nafoukaný drsňáček, jehož největší starostí je být co nejvíc cool. Projde si jako ústřední postava filmu nějakým tím vývojem, ale ten nestojí za rozbor. Nejhorší je, že první film měl v podstatě poselství, že fyzická práce je fajn i pro budoucího krále a že člověk si musí leccos oddřít a nevzdávat se... Zdejší princ si spíš jen tak přitancuje ke koruně a jeho vývoj spočívá v tom, že je o něco míň debil. První Návrat do Ameriky měl pohádkový děj a sequel ho má také přepálený a nerealistický, jenže ve zdejším scénáři už jsou fakt dost ujeté věci. Především mě zarazilo, že jak se film snaží být moderní a "woke" (třeba tam nejsou téměř žádné sexistické fóry, napadá mě jen jeden, co je ale na účet mužů), tak se nebojí přijít se stupidní představou, že v království Zamunda mají ženy méně práv, například tam vůbec nemůžou podnikat. To pak samozřejmě ve filmu (po uměle vyvolané "krizi") dopadne, ale vůbec mi nedává smysl, že by něco takového vyřešili tak pozdě, když Akeem byl vždy otevřený moderním "vymoženostem" a jeho královna byla v prvním díle velká levicová bojovnice. Celkově Lisa byla v prvním díle milá moderní kráska, co se zajímá o chudé, zatímco tady je její úlohou prudit krále. No, napsal jsem toho víc než bylo asi potřeba... Začátek super a úplný konec, který také připomíná slavnostní znovushledání po letech, jsou skvělé, zbytek je něco strašného. (4/10)

plakát

The Falcon and the Winter Soldier (2021) (TV seriál) 

Super akční film na pokračování. První díl mě tolik nechytl, ale od druhého už se to pořádně rozjede. Nejvíc asi okouzlí padouch Baron Zemo, který je zábavně napsaný a dobře zahraný, ale i jiné postavy mají co říct. Je opět paráda, jak se seriál inspiruje komiksy, často i v různých detailech, a povedlo se mu věrohodně převést do MCU tu jakousi legendu o Captainu Americovi. Možná až moc, protože se pak na internetu objevuje hromada mimoňů, co vše kolem toho, kdo bude nový Captain America, moc prožívají a jsou schopni i obtěžovat herce... Každopádně seriál má promyšlený scénář a překvapivě se otírá o různá nelehká témata. Kromě pěkně pojaté problematiky rasismu (opět z komiksů výborně vytažený "černý" Captain America) tu je především originální paralela na problematiku přistěhovalců - zde jsou "migranty" ti, kteří byli přijati z jiných zemí během "blipu", který vymazal půlku populace, jenže když se zase lidé zázračně vrátili, tak jsou vyháněni pryč. Což se jim nelíbí a stávají se teroristy. Ačkoliv je to jedno z hlavních témat seriálu, tak bych řekl, že to není komunikováno tak napřímo, což může být někdy matoucí, ale zase je docela fajn, že vám nikdo nekřičí do obličeje své názory a spíš můžete ty věci v seriálu sami hledat. Každopádně průšvih pro mě byly dvě postavy, Sharon Carterová a hlavní teroristka Carli. Obě dvě se snaží neúspěšně dělat drsňačky a bylo pro mě někdy dost otravné je sledovat... Celkově však výborný seriál Marvelu, který rozhodně předčil moje očekávání. (8/10)

plakát

Cesta do Ameriky (1988) 

Před Black Pantherem a Wakandou tu byli Akeem a Zamunda. Eddie Murphy hraje poněkud rozmazleného, ale jinak sympatického a až překvapivě osvíceného prince. Bez problémů odloží stranou veškerý luxusu, na který je zvyklý ze své bohaté africké zemičky, aby našel pravou lásku v Americe - a kde jinde hledat budoucí královnu než v newyorské čtvrti Queens? Coming to America je milá romantická komedie. Je hodně černošská a hlavní dvojka Eddie Murphy a Arsenio Hall to slušně rozjíždí, dokonce i v mnoha dalších rolí, ve kterých jsou namaskovaní k nepoznání. Mnoho vtipů mě nijak zvlášť neoslovilo, ale sem tam jsem se dobře zasmál, a hlavně mi byl celkově film dost sympatický. Pohodová záležitost, která má něco do sebe. (7/10)

Poslední hodnocení (2 830)

Cesta do Ameriky 2 (2021)

09.05.2021

The Falcon and the Winter Soldier (2021) (TV seriál)

01.05.2021

Cesta do Ameriky (1988)

24.04.2021

Q: V oku bouře (2021) (TV seriál)

17.04.2021

Halloween (2018)

12.04.2021

V síti (2020)

06.04.2021

Americké psycho (2000)

03.04.2021

Jako letní sníh (2021)

21.03.2021

Pátek třináctého 2 (1981)

14.03.2021

Reklama

Poslední deníček (3)

10 vynikajících dokumentů

Vybral jsem dokumenty, které bych opět doproučil všem. I když se může někdy jednat o specifická témata, rozhodně zmíněné filmy nedoporučuju jen těm, která se v dotyčném tématu orientují nebo k němu mají pozitivní vztah (např. film Global Metal vřele doporučuju i těm, kteří metal neposlouchají - já sám ho poslouchám jen velmi okrajově.)

Pořadí je náhodné.

 

1) People vs. George Lucas

Ultimátní vyjádření fanoušků k postavě George Lucase a jeho Star Warsům plné nejen "přehnaných" emotivních reakcí, ale i mnoha inspirativních a pozoruhodných pohledů na věc.

2) Global Metal

O velmi specifickém hudebním žánru a jak ho vnímají odlišné země a kultury. Oddaný "metlouš" jezdí do zemí jako Brazílie, Izraele a dokonce i Číny, aby zjistil, jak je na tom metal u nich.

3) Bigger, Stronger, Faster*

Vynikající dokument o kulturistice a steroidech, kde se člověk dozví překvapivou spoustu informací a to velmi nečernobíle a přesto velmi osobně, protože režisérem a průvodcem filmu je člověk, který se sám snažil být arnoldovským svalovcem a jeho bratrové berou steroidy.

4) Barmský videožurnál

Zákazaný pohled do země, kde byste se nikdo nechtěl narodit.

5) Imagine: John Lennon

Komplexní pohled na jednu z největších popkulturních ikon 20. století.

6) Příběh Pixaru

Optimistický příběh "firmičky, která to dokázala."

7) This Film is Not Yet Rated

Nelichotivý pohled na americký hodnotící systém filmů, který otravuje filmaře i diváky. Kromě zajímavých postřehů filmových osobností se navíc v rámci filmu najmou soukromé detektivky, jež poodhalí roušku tajemství u přísně utajované organizace MPAA.

8) Religulous

Kontroverzní ateistický dokument o nesmyslnosti náboženství, který dokáže provokovat i leckteré ateisty. Každopádně by se dle mého názoru na něj měl podívat - a udělat si pak názor sám - každý.

9) Super Size Me

Zábavný a definitivní důkaz o tom, jak je časté fastfoodové stravování pro lidské tělo destruktivní.

10) Grass

Opět o hlouposti některých Američanů, tentokrát ve vztahu s marihuanou a její krkolomné cestě v očích veřejnosti.

Reklama

Reklama