Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Horor

Léto 84 (2018)

V Summer of 84 jsou natolik klasické typy postav, že dokonce i někteří herci připomínají jiné herce v podobných rolí. Celkově ale film rozhodně není jen nějaká laciná kopírka, ale velmi slušné, svébytné dílko. Léto 1984 samozřejmě láká na pohodové nostalgické retro, ale nakonec ty osmdesátky slouží spíše jako kulisy. Jasně, hudba mi připomněla Carpenterův Halloween a možná to díky té partě kluků připomene i nějaké jiné starší snímky, ale jinak by se ten příběh mohl klidně odehrávat s menšími rozdíly i dnes. Zpracování příběhu je taky spíš moderní než nějaká klasická filmařina. Parta různých nerdů a outsiderů to neúspěšně zkouší na holky a do toho hlavní hrdina tuší, že by jeho soused mohl být sériový vrah. A nejen vrah s dětmi, ale i film si s divákem velmi dobře hraje... I když je film zábavný a nabízí spoustu skvělých momentů, působí často předvídatelně. Jenže pak přijde finále a to ten filmek vyhoupne na úplně jiný level. Nejde o to, že by ten závěr měl tak nečekaný zvrat, spíš jsem nepředpokládal, že budou mít autoři snímku odvahu pojmout konec takhle zajímavě. Závěr je temný, jde proti klišé a je realistický. Kvalitní horor. (8/10)

plakát

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Ten film by chtěl sestříhat... Každopádně na to, jak je to ukrutně dlouhatánský film, jsem se nudil "jen" někdy uprostřed, jinak to poměrně slušně sviští. Liga spravedlnosti má skvělou akci (řekl bych celkově lepší než původní verze) a příběh dává konečně nějaký ten smysl... i když pořád není nijak zvlášť zajímavý. Ale na superrhdinskou komiksárnu pohoda. Jenže stejně jako předtím jsou i teď největší problémem příšerné postavy. Místo aby byly hlavní postavy tím tahounem (stejně jako se to povedlo Marvelu, kde se stali třeba takový Iron Man a Captain America postupně pojmem), tak jsou v lepším případě docela OK, v horším případě trapní. Nejhorší je tu Cybrog, který vypadá i po tomhle remasteru příšerně. V komiksu je to občas vynikající postava, tady je to neuvěřitelný fňukal. V komiksech je jeho příběh často mnohem tragičtější (což se divím, protože Snyder se snaží mít všechno co možná nejtemnější), ale přesto dokáže z toho vyjít jako borec. Tady je jenom borec jakoby v těch svých superschopnostech, jinak osobnostně je na profackování. Dále je tu Flash, který je stejně jako ve verzi od Whedona podivný autista, ale opět jsem s tím byl tak nějak smířený. Má tu navíc pár fajn scén a vtípků, ale zároveň taky příšerně trapnou scénu se záchranou holky z auta (a nezajímá mě, že je to narážka na komiks... natočený je to prostě strašně). Celkově je tu díky většímu prostoru i víc hlášek, dialogů či celých scén, které jsou prostě WTF. A co se týče ještě postav, tak i ta motivace padouchů je jakoby logičtější... ale pořád prázdná a klouzající po povrchu. Víme, že Steppenwolf nejdřív Darkseida zradil, a teď mu to chce děsně vynahradit... Jenže proč? Proč najednou ta jeho názorová změna? Sorry, ale když o něm a té situaci pořádně nic nevím, tak mi nestačí ty jeho lesklý očička, abych s ním nějak sympatizoval. Jo a Martian Manhunter patří taky k další řadě trapasů v tomhle filmu (to vydávání se za Loisinu tchýni, aby ji uklidnil, je divný a v konečným důsledku totálně creepy). Každopádně akce fakt dobrá. Bohužel často totálně mimózní.  (5/10)

plakát

Cesta do Ameriky 2 (2021)

Začátek je výborný. I když se Coming 2 America samozřejmě odehrává po mnoha letech, jedná se o přímé pokračování. Vrátí se snad všechny postavy a jejich herci (z výraznějších postav mě napadá jen kudrnáč, princův rival v lásce), dokonce se objeví i král James Earl Jones. Vypadá to na fakt působivý návrat, ale to bohužel netrvá dlouho. Přichází totiž nové postavy a nový děj. I když nejsem nijak obří fanoušek prvního dílu, tamější postavy byly fajn a snad každá mi aspoň jednou vyloudila úsměv na rtech. To se bohužel o těch nových říci nedá, ti spíš soutěží v tom, kdo bude méně vtipný a více trapný. V prvním díle byl hlavním hrdinou princ Akeem v podání Eddieho Murphyho, takže dává smysl, že zde bude hlavním hrdinou také princ, kterým je jeho ztracený americký syn. Akeem byl hodný naivka, zatímco nový princ je nafoukaný drsňáček, jehož největší starostí je být co nejvíc cool. Projde si jako ústřední postava filmu nějakým tím vývojem, ale ten nestojí za rozbor. Nejhorší je, že první film měl v podstatě poselství, že fyzická práce je fajn i pro budoucího krále a že člověk si musí leccos oddřít a nevzdávat se... Zdejší princ si spíš jen tak přitancuje ke koruně a jeho vývoj spočívá v tom, že je o něco míň debil. První Návrat do Ameriky měl pohádkový děj a sequel ho má také přepálený a nerealistický, jenže ve zdejším scénáři už jsou fakt dost ujeté věci. Především mě zarazilo, že jak se film snaží být moderní a "woke" (třeba tam nejsou téměř žádné sexistické fóry, napadá mě jen jeden, co je ale na účet mužů), tak se nebojí přijít se stupidní představou, že v království Zamunda mají ženy méně práv, například tam vůbec nemůžou podnikat. To pak samozřejmě ve filmu (po uměle vyvolané "krizi") dopadne, ale vůbec mi nedává smysl, že by něco takového vyřešili tak pozdě, když Akeem byl vždy otevřený moderním "vymoženostem" a jeho královna byla v prvním díle velká levicová bojovnice. Celkově Lisa byla v prvním díle milá moderní kráska, co se zajímá o chudé, zatímco tady je její úlohou prudit krále. No, napsal jsem toho víc než bylo asi potřeba... Začátek super a úplný konec, který také připomíná slavnostní znovushledání po letech, jsou skvělé, zbytek je něco strašného. (4/10)

plakát

The Falcon and the Winter Soldier (2021) (TV seriál)

Super akční film na pokračování. První díl mě tolik nechytl, ale od druhého už se to pořádně rozjede. Nejvíc asi okouzlí padouch Baron Zemo, který je zábavně napsaný a dobře zahraný, ale i jiné postavy mají co říct. Je opět paráda, jak se seriál inspiruje komiksy, často i v různých detailech, a povedlo se mu věrohodně převést do MCU tu jakousi legendu o Captainu Americovi. Možná až moc, protože se pak na internetu objevuje hromada mimoňů, co vše kolem toho, kdo bude nový Captain America, moc prožívají a jsou schopni i obtěžovat herce... Každopádně seriál má promyšlený scénář a překvapivě se otírá o různá nelehká témata. Kromě pěkně pojaté problematiky rasismu (opět z komiksů výborně vytažený "černý" Captain America) tu je především originální paralela na problematiku přistěhovalců - zde jsou "migranty" ti, kteří byli přijati z jiných zemí během "blipu", který vymazal půlku populace, jenže když se zase lidé zázračně vrátili, tak jsou vyháněni pryč. Což se jim nelíbí a stávají se teroristy. Ačkoliv je to jedno z hlavních témat seriálu, tak bych řekl, že to není komunikováno tak napřímo, což může být někdy matoucí, ale zase je docela fajn, že vám nikdo nekřičí do obličeje své názory a spíš můžete ty věci v seriálu sami hledat. Každopádně průšvih pro mě byly dvě postavy, Sharon Carterová a hlavní teroristka Carli. Obě dvě se snaží neúspěšně dělat drsňačky a bylo pro mě někdy dost otravné je sledovat... Celkově však výborný seriál Marvelu, který rozhodně předčil moje očekávání. (8/10)

Cesta do Ameriky (1988)

Před Black Pantherem a Wakandou tu byli Akeem a Zamunda. Eddie Murphy hraje poněkud rozmazleného, ale jinak sympatického a až překvapivě osvíceného prince. Bez problémů odloží stranou veškerý luxusu, na který je zvyklý ze své bohaté africké zemičky, aby našel pravou lásku v Americe - a kde jinde hledat budoucí královnu než v newyorské čtvrti Queens? Coming to America je milá romantická komedie. Je hodně černošská a hlavní dvojka Eddie Murphy a Arsenio Hall to slušně rozjíždí, dokonce i v mnoha dalších rolí, ve kterých jsou namaskovaní k nepoznání. Mnoho vtipů mě nijak zvlášť neoslovilo, ale sem tam jsem se dobře zasmál, a hlavně mi byl celkově film dost sympatický. Pohodová záležitost, která má něco do sebe. (7/10)

plakát

Q: V oku bouře (2021) (TV seriál)

Všechno, co jste chtěli vědět o QAnonu, a báli jste se zeptat. Já se trochu bál, že spíš půjde o klasické vysmívání rednecků a sociálně slabších, ale dostalo se mi velmi sofistikovaného dokumentu, kde jsem hltal každý detail. Autor dokumentu podle mě musel slíbit mnoha důležitým aktérům poměrně dost, tipnul bych třeba i to, že uvidí svoje záběry v nezměněné podobě předtím, než půjdou do finálního střihu, protože si ho pouští k tělu opravdu mnoho lidí, kteří sice často věří kravinám, ale jinak bývají velmi inteligentní a velice obezřetní. Jsou tu sice různé dramatické střihy, které podtrhují určitou zlověstnost či je občas někdo za blbce či slizouna, ale není to nic tak hrozného, dokument působí objektivně. Aktéři dokumentu bývají zároveň často zatraceně podivní lidi - párkrát se mi vybavil i Tiger King - ale tahle skvadra konspirátorů je pro mě snad ještě více fascinující. V dokumentu vidíme různé youtubery a jiné internetové hvězdičky, kteří bohužel už žijí v jakési alternativní realitě, kde nevěří téměř ničemu z normálních médií, zatímco věří tomu, o čem si podobně smýšlející vypráví na internetu - hollywoodské celebrity a demokratičtí politici organizovaně znásilňují děti a poté pijou jejich krev, ovládání lidí skrz implantované čipy, placatá Země... V podstatě to jsou věci, které jsou známé i z českého internetu, ale jak to tak v USA bývá zvykem, tady je všechno VĚTŠÍ. A nejen že toho je víc, ale je v tom propracovanější systém, a jak už jsem říkal, lidi, kteří tomu věří, jsou často kolikrát slušně inteligentní. Jen se prostě přesvědčili o tom, že objevili, že většina lidí žije v nějakým matrixu, zatímco oni objevují pravdu. Šokující třeba pro mě bylo, že vyznavači QAnonu sebe považují za ty, kteří si udělali svoji rešerši a ponoukají ostatní, ať si ji taky sami udělají. Oni jenom hledají a nacházejí informace na internetu. Dřív jsem myslel, že argument "do your own research" je vždy namístě, jenže je jaksi problém, když lidi mají problém rozpoznat, co je relevantní zdroj. Q: Into the Storm je především pátrání po tom, kdo je tajemný Q, zakladatel konspirační sítě, která čítala v jednu chvíli miliony lidí po celém světě a která stojí i za vniknutím do washingtonského Kapitolu. Sice autor dokumentu nemá žádné přímé důkazy, ale velice důsledně a přehledně (a efektivně) předkládá různé nepřímé důkazy a v dlouhé stopáži představuje jednotlivé postavy natolik do hloubky, že mi jeho finální odhalení připadá jako logické. Nemůžete na 100% říct, že víte, kdo je Q, ale budete mít po zhlédnutí dokumentu velice slušný obrázek, jak to všechno asi vzniklo. Dokument jinak téma QAnonu bere velmi obšírně, což je super, protože získáme důležitý kontext a dozvíme se o zajímavém vývoji internetových hnutí, jejichž průkopníkem byli Anonymous a pak přišly weby 4chan a 8chan. Tenhle dokument jsem si opravdu užil, je občas drsný, ale především velice zajímavý a nabitý informacemi. Autor dokumentu odvedl brilantní práci. (9/10)

Halloween (2018)

Čekal jsem fajn horor a dostal jsem opravdu, opravdu kvalitní záležitost. I když se to poměrně silně drží původních halloweenských filmů, tak to má nápaditou režii i scénář. Postavy jsou taky skvělé. Nejsou až tak skvělé, abych si je na nějakou delší dobu zapamatoval, ale v rámci žánru prostě různými drobnůstky vynikají a jsou sympatičtí. Jinak řečeno - není vám úplně fuk, když zemřou a člověk o ně může mít strach. A z hlavního zabijáka Mikea jde taky slušná hrůza, přestože se režisér nespolíhá na žádné laciné lekačky, ale poctivě buduje atmosféru. Dialogy taky nejsou vůbec dementní, naopak jsou slušné, a scény se zabíjením jsou taky stylové a drsné. Já vlastně tomu filmu nemám v podstatě co vytknout. Možná konec v bunkru není tak působivý a možná tam prostě chybí nějaký "přesah" nebo nevím co... Možná i někdy tu pátou hvězdu přidám, protože tohle je fakt horor jak víno. Smekám před tvůrci. (8/10)

V síti (2020)

Dlouho jsem se filmu vyhýbal, protože mi přišlo, že už mi stejně rozhovory s režisérem a kamarádi všechno podstatného řekli. Bál jsem se, že to bude spíš taková "freak show", která sice v ohromném měřítku poukázala na důležitý problém, ale přeci jen to bude spíš komedie, což mě na tohle téma moc nelákalo. Nakonec ale klobouk dolů - V síti je perfektně natočeným dokumentem. Jsou zde nějaké ty "psycho" a/nebo vtipné okamžiky, ale udělalo na mě dojem, jak jsou většinou nějakým nenásilným způsobem dovysvětlovány a komentovány. Film není zdaleka tolik na efekt, jak by se mohlo podle propagace zdát. Má svou hloubku a rozhodně jde o kvalitní psychologickou sondu. Tomu pomáhají i hlavní tři herečky, které zde nejsou jen tvářičky vypadající na míň let, ale jsou také odvážnými účastnicemi celé té akce, které umí věrohodně zahrát chování a mluvu dvanáctiletých a tím akcentují celou tu strašidelnost a vážnost dané věci. Vynikající snímek. (9/10)

Americké psycho (2000)

Kultovní snímek, který stále stojí za to vidět. Christian Bale je dnes už profláklý herec, který má za sebou spoustu zajímavých rolí, ale tahle... tahle patří mezi jeho nejlepší, není-li přímo ta úplně nejlepší. Je to fakt zajímavej psychouš, který se čím dál méně hlídá, a každá vteřina na plátně jeho přítomnosti je něčím zajímavá. Hodně mě zaujal způsob, jakým většinu času mluví s lidmi. Jako kdyby byl v nějaké reklamě, v níž jeho postava psychouše hraje (relativně věrohodně) jakéhosi úspěšného dokonalého muže. Celkově sebeprezentace je pro něho i jeho manažérské kámoše šíleně důležitá, až je to často (naschvál) komické. Například předhánění se v tom, kdo má nejlepší vizitku, či to, jak všichni nosí stejné oblečení, účesy i brýle. Ta stejnakost má poukazovat na problém se ztrátou identity, která pak u hlavního hrdiny čím dál víc eskaluje, protože už si ani nemůže být zcela jistý, co je pravda a co ne... Tady už nechci příliš spoilerovat, ale samotné finále je v tomhle ohledu sice zajímavé, ale zároveň je to taky něco, co se mi na filmu nakonec nelíbilo. Závěr mi připadá příliš dvojznačný a otevřený. Tvůrci se tím snažili respektovat původní knihu, ale ani oni samotná režisérka a scenáristka s koncem filmu nakonec nebyla spokojená. Americké Psycho není jen hororový úlet o manažírkovi, který rád vraždí a vypráví o popové hudbě, ale zatraceně dobře natočený a propracovaný film. S jiným koncem by pro mě byl film jasná pětihvězdičková záležitost. (8/10)

plakát

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Po letech jsem se podíval znova, a sice z toho už nejsem natolik hotovej, ale pořád je to zatraceně dobrej snímek. Stále je docela mazec, jak jsou zdejší zombie téměř nezničitelní. Mají velmi slušnou inteligenci (tvoří tu i na lidi jakési pasti a omezeně mluví), jsou velmi rychlí a ještě k tomu přežijí ztrátu končetin... i hlavy. Útok na mozek zde nefunguje. Return of the Living Dead je velmi černá komedie, která má nejen vtipné dialogy, ale i zábavné herce hrající všelijaké cool postavy. Nezapomenutelná je především Trash, která je tu neustále nahá a vystavuje své luxusní tělo. Před lety mi Návrat oživlých mrtvol připadal spíše jako stylová hororová jízda, ale musím říct, že teď mi přišel film místy i slušně strašidelný. To, jak jsou zombíci (kteří mimochodem i po letech vypadají dobře díky kvalitním maskám) nesmrtelní a jak dokonce v jedné scéně můžeme pochopit jejich trápení... je slušná depka. Skvělý zombie flick.(8/10)