Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Horor

Recenze (648)

plakát

Barbar (2022) 

Airbnb? Po tomto hororu si radši za ubytování připlatíte. Kouzlo tohoto filmu tkví mimo jiné v jeho nepředvídatelnosti a postupném rozkrývání děsivého děje. Skutečně strašidelná a intenzivní podívaná. Celá recenze zde. (9/10)

plakát

Poslední skaut (1991) 

Ve světě amerického fotbalu se dějí ještě horší věci než obvykle. Přeci jen vystřelit si mozek z hlavy před vyprodaným stadionem není zrovna klasický způsob odchodu fotbalisty do důchodu. Poslední skaut je skvělá akční jízda s vypilovaným scénářem, díky kterému může Willis naplno ukázat svoje nadlidské charisma a hláškovat a stírat lidi kolem – včetně sama sebe. V podstatě ve všech ohledech je Poslední skaut kvalitní akčňák, který s přehledem obstál zkoušku času. Celá recenze zde.

plakát

Poslední střih (2022) 

Filmařina – těžká dřina. Zvlášť když se po vás sápají zombíci a stříkají u toho hektolitry krve.  Poslední střih je bláznivá komedie o režisérovi, který dostane zakázku natočit japonský zombie film, ale celý snímek  – ten opravdový – má poměrně odvážný koncept, který vesměs funguje. Film má poměrně nataženou délku, ale jedná se o solidní zábavu. Celá recenze zde. (7/10)

plakát

Na nože: Glass Onion (2022) 

Glass Onion je velmi komediální detektivkou a vlastně mnohem víc funguje ta komediální část, než ta detektivní. Celá recenze zde. (7/10)

plakát

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999) 

On je tajemný drsňák, ona emancipovaná žena, a spolu ukážou všem těm středoškolským panákům a panenkám, zač je toho pravý romantický loket. 10 Things I Hate About You nabízí plejádu zábavných postav, se kterými ale nabízí jen průměrnou romantickou zábavu. Celá recenze zde. (6/10)

plakát

Volejte Saulovi - Série 1 (2015) (série) 

Bývalý podvodníček je nyní právníkem, který se snaží vypracovat, což nemá vůbec snadné. Brání mu v tom nebezpečný mafián i starší vážený bratr, který se ale bojí vyjít z baráku. Ze začátku jsem se trochu bál, aby seriál nebyl příliš pro "náročného diváka". Máme tu občas nějaké pomalejší záběry a rozhodně se tu divákovi neservíruje všechno pod nos. Velmi rychle si mě ale Better Call Saul získal svým vymakaným scénářem. Nejde jen o dialogy, ale i postupně se odhalující děj, originální postavy, stylové scény i realističnost... Fakt klobouk dolů, tohle je scenáristická špička. Mile mě překvapila hlavní postava, která byla v Breaking Bad fajn, ale netušil jsem, že dokáže být až takhle zajímavá. Jimmy McGill je chlápek, který může působit někdy dost hrubým a neotesaným dojmem. Nebojí se příležitostně si ušpinit ruce, ale zároveň je to v jádru hrozně hodnej chlap. Navíc je to sice v mnoha ohledech loser, ale právník je to velmi slušný. Skvělý hlavní hrdina. Vypadá to, že ale Jimmyho ještě čeká dlouhá cesta... A upřímně řečeno se o něho trochu bojím. První řada Better Call Saul je scenáristickým skvostem, u něhož je však potřeba kvůli jeho pomalejšímu tempu být trochu trpělivější. (8/10)

plakát

Gilmorova děvčata - Série 4 (2003) (série) 

Lorelai má nového boyfrienda a je to trochu úlet. Je hodně užvaněný (podobně jako mnoho dalších postav v seriálu) a představuje tehdejší představu bohatého manažírka, což působí dnes nechtěně komicky. Bydlí v šedém chladném bytě, kde má obří kolekci DVD a zajížděči televizi, a baví se japonsky se svými důležitými zahraničními partnery. Tento chlápek mi nebyl kdovíjak sympatický, ale čeká ho docela drsný osud, který jsem mu rozhodně nepřál. Zaplete se mezi staré Gilmory a jejich bohaté přátele, kteří jsou důležití ve světě obchodu a taky dokážou být nemilosrdnými manipulátory. Jedna z věcí, ve kterých je tenhle seriál překvapivě realistický, je Lorelaiin komplikovaný vztah k rodičům. Ona se sice nechala jako mladá zbouchnout a vykašlala se na vejšku, ale její rodiče jí to dávají často příliš krutě sežrat. Když dojde mezi nimi k nějakému většími konfliktu, vždy to musí být Lorelai, která nakonec udělá první krok k usmíření, protože staří Gilmorové jsou příliš hrdí a tvrdohlaví. Na druhou stranu jejich vztah s vnučkou Rory je v podstatě bezproblémový, a to i díky Lorelai, která zde ukazuje svou dobrosrdečnost tím, že svou dceru Rory do svých problémů s rodiči nezatahuje. V každém případě miloučká Rory je teď první rok na vejšce a docela vtipně naráží na to, že už není ten miláček města, ale stává se spíše outsiderem. Na konci čtvrté řady nastanou nějaké dramatické okolnosti, některé smutnější, některé i nakonec šťastnější, a vyvrcholí to (ehm) ztrátou Roryina věnečku za, opět, docela dramatických okolností, na které asi nikdo, kdo tenhle seriál viděl, nezapomene. Pořád velmi milé, místy vtipné a rozhodně zajímavé. Některé dějové linky z této série mě příliš nezaujaly, ale pořád si seriál drží vysokou laťku a poslední díly slibují velice kvalitní podívanou. (7/10)

plakát

Gilmorova děvčata - Série 3 (2002) (série) 

Rory to zkusí s tajemným drsňákem Jessem, rozervancem jak z románu od Jacka Kerouaca. V něčem se k sobě hodí, ale na rozdíl od Rory je jeho život příliš v rozkladu a nedokáže si ho dát dohromady. To Rory má podporu svých bohatých prarodičů a milující maminky, takže se připravuje na to, na jakou vysokou školu půjde. Z Roryných "chlapců" se taky na chvíli vrátí Dean, u kterýho je fajn, že se už trochu otrkal, a tak když dojde k jeho střetu s Jessem, už není v podřízené pozici, ale dokáže mu pěkně zatopit. Jednou z nejlepších epizod je pak maraton v tancování, který parafrázuje film Koně se také střílejí. V této epizodě dojde na nějaké to drama, ale zároveň je tu i bohatě postaráno o komedii skvělým bláznem Kirkem. Gilmorky jsou stále především vtipné a pohodové, ale někdy dokáží být i vážné, až trpké. (7/10)

plakát

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022) 

Dobré marvelovky nechť žijí. A tohle je kupodivu ten případ, ačkoliv je mi jasné, že ne každý se mnou bude souhlasit. Prvního Panthera považuju za průměrný film a v rámci MCU jeden z nejslabších filmů. Od dvojky jsem tedy neměl prakticky žádná očekávání, dokonce jsem se spíš obával. Black Panther 2 je jakýmsi posmutnělým blockbusterem. Najdeme v něm impozantní akční scény, ale velkým tématem je tu Ztráta. Samozřejmě především ztráta Chadwicka Bosemana / prvního Panthera, která rámuje celý film, ale o něco přichází a snaží se s tím vyrovnat i další postavy - například padouch Namor. Tato slavná komiksová postava se poprvé objevuje na velkém plátně a dočkala se oproti komiksu celé řady změn... a kupodivu mezi ně nepatří absence křidýlek na nohách. Přesto se jedná o jednoho z nejzajímavějších padouchů marvelovského filmového vesmíru. Má dostatečné charisma i motivaci a jde z něho i docela strach. Když se poprví objeví na scéně jeho podmořský lid, jde o vyloženě hororovou scénu. Tato mořská říše je hezká na pohled, ale obývá válečníky, kteří jsou mimořádně silní i nelítostní. V prvním díle Panthera jsme tu měli především Black Power, nyní je tu dokonce důraz Black Female Power. A je to fajn, protože všechny představitelky jsou dobře vybrané a hrají dostatečně přesvědčivě. U Shuri je to především to, že je děsně cool, ale i to stačí. Nebudeme si nic namlouvat, z větší části to je hlavně povrchní akčňárna s cool postavami - jako většina Marvelu. A tak to máme (někteří) rádi. Podobně jako u předchozích marvelovek tu můžeme najít slušné logické díry nebo alespoň něco, co není dostatečně vysvětlené (proč třeba bojují tolik na moři, když tam mají "atlantíďani" jasnou výhodu). Je to spíš hrané na efekt. A to funguje, protože vizuálně je to krása, a dobrý výběr hudby podtrhuje působivost scén. Celkově vydařená mainstreamová komiksárna. (8/10)

plakát

Gilmorova děvčata - Série 2 (2001) (série) 

Nejmilejší holka na světě Rory má problém. Chodí s Deanem, který je k ní maximálně hodný, ale ve skutečnosti je zamilovaná do jiného. Je to pochopitelné, protože Jesse je ten správný tajemný hezoun a navíc spolu sdílí lásku pro literaturu a hlubší konverzace. Tenhle milostný trojúhelník je pak někdy pořádně nepříjemné a smutné sledovat. Dean ani Rory neví co s tím a oba dělají (logicky, vzhledem k svému věku) chyby. Víc tedy Rory. Přesto mám pořád všechny hlavní postavy rád a baví mě sledovat jejich osudy. Občas se vyskytne nějaký ten zajímavý příběh a kromě různých dramatických chvil má seriál obecně spíše pohodovější ráz. A taky bývá místy pořádně ujetý a vtipný. A různých narážek na popkulturu je tu zhruba milion. V téhle sérii například místní pošuk Kirk natočí vynikající amatérský film, který působí, jako kdyby se nejhorší režisér všech dob Ed Wood pokusil natočit film Davida Lynche. Slavnostní promítání tohoto geniálního snímku považuju za zatím ten nejvtipnější moment Gilmorek. Pořád skvělý seriál. (8/10)