Resident Evil (2002)

Dlouho jsem tímhle filmem opovrhoval, protože jsem velký fanoušek hry, obzvlášť druhého dílu, a tohle mi tedy toho Residenta Evila, jak ho znám a miluju, vůbec nepřipomínalo. Jako starší a moudřejší jsem mu dal šanci s tím, že to třeba bude aspoň příjemné béčko. A jo, je to příjemné béčko. Filmový Resident je akční horor s důrazem na akci. Prostředí je takové zvláštně futuristické, děj filmu se odehrává převážně v jakési moderní laboratoři. Hlavní děj je nezajímavý. Občas je tu snaha přijít s nějakým cool nápadem nebo zvratem, ale ta se vždy setkává s nezdarem. Když ale ignorujeme stupidní příběh a soustředíme se na akci, tak tam má film co nabídnout. Několik scén je vyloženě fajn a potěšilo mě, že i když film na první, druhý, třetí ani padesátý pohled herní sérii nepřipomíná... tak se ve filmu objeví známí zombie-pejsci i Licker. Nakonec je tedy Resident Evil film jakýmsi poměrně sympatickým prequelem ke hrám. (6/10)

Rodina na baterky (2021)

Road movie o rodince, kterou uprostřed cesty potká robo-apokalypsa. Ulítlý, ale také místy pořádně dojemný animák o sociálních sítích, filmařině, moderních technologiích, ale především o rodině a dospívání. Hodně se mi líbilo, jak jsou všechna tato témata zpracovávna bez předsudků. Například žádné "sociální sítě = zlo", "nekoukat do mobilu = dobro". Film je nejen dobře vymyšlený scenáristicky, ale je i vyšperkovaný vizuálně. Když je ve scéně hlavní hrdinka, co ráda točí krátká videa, tak jsou i její scény najednou plné filtrů a tzv. "stickers". Mitchells vs the Machines má také sympatické a výborně vymyšlené postavy, které slušně unikají různým stereotypům. Celkově film působí svěže, neokoukaně a správně moderně. A celkově je to taky naprostá pecka. (9/10)

Ďábel od vedle (2019) (seriál)

Dokument o šokujícím případu chlápka, který byl pravděpodobně dozorcem v koncentračním táboře. Občas je to poměrně komplikovaný případ a dokumentární minisérie je natočená schválně tak, abysme často pochybovali, jestli to opravdu spáchal nebo jde o velký omyl. Důležitější pro mě ale bylo sledovat různá důležitá témata jako silné emoce ohledně holokaustu a celkově ten lidský aspekt. Židi toužící po spravedlnosti, rodina toužící osvobodit svého milovaného člena rodiny, obecně lidé snažící se nějak vyrovnat s následky války... Je tu toho poměrně dost. Ne všemu přijde dokument na kloub a zajímaly by mě i další detaily o mnohých účastnících. Tedy s výjimkou slizkého právníka, z něhož jeho touha po slávě udělala v mých očích regulérního padoucha. Devil Next Door je navíc k tomu z velké části i soudní drama, což mě dost baví. (8/10)

Sbal prachy a vypadni (1998)

Po delší době jsem mrknul znovu na Ritchieho prvotinu. Mezi postavami je hromada drsňáků. Někteří jsou v tom, že dělají ze sebe drsňáka, úspěsnější, někteří míň. Super ale je, že jsou zároveň taky poměrně dost civilní a tím pádem i realističtí. Není to tak přehnaná stylizace nereálných nadsamců, které rád používá Ritchie v novějších filmech. Film je projetý nějakým zvláštním žlutohnědým filtrem, díky kterému je vlastně vizuálně docela neatraktivní, ale to vyvažuje vychytaná režie plná cool záběrů. Příběh je taky překvapivě povedený. Sledujeme všemožné zlodějíčky a gangstery, kteří chtějí se sebou navzájem vyjebávat, díky čemuž se dá do pohybu spirála událostí směřující k velkolepému akčnímu finále. Lock, Stock and Two Smoking Barrels je hodně povedený film (podruhé se mi líbil dokonce víc) a opravdu působivý debut. (8/10)

Zmizení (2013)

Dlouho se mi do toho filmu nechtělo, protože mi nějak splýval s jinými temnými filmy z podobné doby... Velká chyba! Tenhle snímek je zcela výjimečným kouskem. Prisoners nabízejí napínavé a komplikované vyšetřování detektivního případu, zatímco taky velice intenzivně vnímáme emoce rodičů, kteří doufají v nalezení svých dětí - a celé to působí překvapivě realisticky. Kromě sebevědomé režie Denise Veilleneuvea tomu napomáhají úžasné herecké výkony. Nejsem si teď jistý, co se všechno dělo v roce 2013, ale minimálně Hugh Jackman by si za tuhle roli zasluhoval Oscara nebo Zlatýho Glóba. I jiní herci jako Gylenhall a Paul Dano jsou na jedničku s hvězdičkou. Tohle je film, který mě opravdu ohromil. I se závěrem jsem spokojený. Detektivka zase malinko jinak. (9/10)

Casino Royale (1967)

Pořádně bláznivá komedie plná krásných žen. Příběh je poměrně nahodilý, působí až epizodicky. Nejdříve vidíme starého štramáka Bonda, kterého se dost ujetým způsobem snaží přesvědčit, aby se vrátil ke špiónství (hlavně skrze holky), zatímco druhá půlka je o nových agentech (především o Peteru Sellersovi), kteří mají všichni být novým Jamesem Bondem. Občas se podaří nějaký fajn vtípek, občas je film sexistický až creepy... což ale byly i bondovky v té době, takže to docela sedí. Film je spíš blbůstka, o to víc jsem byl překvapený, jak jsou některé scény vydařené. Třeba taková návštěva Německa, které je ve stylu expresionistických filmů, nebo originálně pojatá halucinační scéna. Film má někdy natolik poslepovaný děj, že se stane i to, že Bond skočí pronásledovat padoucha do auta - střih - vidíme ho uvězněného bez jakéhokoliv dalšího vysvětlování. Casino Royale je slušný bizár vzhledem k tomu, že jde o licencovanou bondovku a objeví se v něm velké množství tehdejších hvězd (včetně i takového Orsona Wellse), a přitom to místy působí, jako kdyby tvůrci byli na drogách a byla to jen záminka k zahrát si s co nejvíce krásnými modelkami. Občas je Casino Royale i nuda, ale rozhodně se nejedná o odpad. I tahle bondovka má co nabídnout. (5/10)

Léto 84 (2018)

V Summer of 84 jsou natolik klasické typy postav, že dokonce i někteří herci připomínají jiné herce v podobných rolí. Celkově ale film rozhodně není jen nějaká laciná kopírka, ale velmi slušné, svébytné dílko. Léto 1984 samozřejmě láká na pohodové nostalgické retro, ale nakonec ty osmdesátky slouží spíše jako kulisy. Jasně, hudba mi připomněla Carpenterův Halloween a možná to díky té partě kluků připomene i nějaké jiné starší snímky, ale jinak by se ten příběh mohl klidně odehrávat s menšími rozdíly i dnes. Zpracování příběhu je taky spíš moderní než nějaká klasická filmařina. Parta různých nerdů a outsiderů to neúspěšně zkouší na holky a do toho hlavní hrdina tuší, že by jeho soused mohl být sériový vrah. A nejen vrah s dětmi, ale i film si s divákem velmi dobře hraje... I když je film zábavný a nabízí spoustu skvělých momentů, působí často předvídatelně. Jenže pak přijde finále a to ten filmek vyhoupne na úplně jiný level. Nejde o to, že by ten závěr měl tak nečekaný zvrat, spíš jsem nepředpokládal, že budou mít autoři snímku odvahu pojmout konec takhle zajímavě. Závěr je temný, jde proti klišé a je realistický. Kvalitní horor. (8/10)

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Ten film by chtěl sestříhat... Každopádně na to, jak je to ukrutně dlouhatánský film, jsem se nudil "jen" někdy uprostřed, jinak to poměrně slušně sviští. Liga spravedlnosti má skvělou akci (řekl bych celkově lepší než původní verze) a příběh dává konečně nějaký ten smysl... i když pořád není nijak zvlášť zajímavý. Ale na superrhdinskou komiksárnu pohoda. Jenže stejně jako předtím jsou i teď největší problémem příšerné postavy. Místo aby byly hlavní postavy tím tahounem (stejně jako se to povedlo Marvelu, kde se stali třeba takový Iron Man a Captain America postupně pojmem), tak jsou v lepším případě docela OK, v horším případě trapní. Nejhorší je tu Cybrog, který vypadá i po tomhle remasteru příšerně. V komiksu je to občas vynikající postava, tady je to neuvěřitelný fňukal. V komiksech je jeho příběh často mnohem tragičtější (což se divím, protože Snyder se snaží mít všechno co možná nejtemnější), ale přesto dokáže z toho vyjít jako borec. Tady je jenom borec jakoby v těch svých superschopnostech, jinak osobnostně je na profackování. Dále je tu Flash, který je stejně jako ve verzi od Whedona podivný autista, ale opět jsem s tím byl tak nějak smířený. Má tu navíc pár fajn scén a vtípků, ale zároveň taky příšerně trapnou scénu se záchranou holky z auta (a nezajímá mě, že je to narážka na komiks... natočený je to prostě strašně). Celkově je tu díky většímu prostoru i víc hlášek, dialogů či celých scén, které jsou prostě WTF. A co se týče ještě postav, tak i ta motivace padouchů je jakoby logičtější... ale pořád prázdná a klouzající po povrchu. Víme, že Steppenwolf nejdřív Darkseida zradil, a teď mu to chce děsně vynahradit... Jenže proč? Proč najednou ta jeho názorová změna? Sorry, ale když o něm a té situaci pořádně nic nevím, tak mi nestačí ty jeho lesklý očička, abych s ním nějak sympatizoval. Jo a Martian Manhunter patří taky k další řadě trapasů v tomhle filmu (to vydávání se za Loisinu tchýni, aby ji uklidnil, je divný a v konečným důsledku totálně creepy). Každopádně akce fakt dobrá. Bohužel často totálně mimózní.  (5/10)

Cesta do Ameriky 2 (2021)

Začátek je výborný. I když se Coming 2 America samozřejmě odehrává po mnoha letech, jedná se o přímé pokračování. Vrátí se snad všechny postavy a jejich herci (z výraznějších postav mě napadá jen kudrnáč, princův rival v lásce), dokonce se objeví i král James Earl Jones. Vypadá to na fakt působivý návrat, ale to bohužel netrvá dlouho. Přichází totiž nové postavy a nový děj. I když nejsem nijak obří fanoušek prvního dílu, tamější postavy byly fajn a snad každá mi aspoň jednou vyloudila úsměv na rtech. To se bohužel o těch nových říci nedá, ti spíš soutěží v tom, kdo bude méně vtipný a více trapný. V prvním díle byl hlavním hrdinou princ Akeem v podání Eddieho Murphyho, takže dává smysl, že zde bude hlavním hrdinou také princ, kterým je jeho ztracený americký syn. Akeem byl hodný naivka, zatímco nový princ je nafoukaný drsňáček, jehož největší starostí je být co nejvíc cool. Projde si jako ústřední postava filmu nějakým tím vývojem, ale ten nestojí za rozbor. Nejhorší je, že první film měl v podstatě poselství, že fyzická práce je fajn i pro budoucího krále a že člověk si musí leccos oddřít a nevzdávat se... Zdejší princ si spíš jen tak přitancuje ke koruně a jeho vývoj spočívá v tom, že je o něco míň debil. První Návrat do Ameriky měl pohádkový děj a sequel ho má také přepálený a nerealistický, jenže ve zdejším scénáři už jsou fakt dost ujeté věci. Především mě zarazilo, že jak se film snaží být moderní a "woke" (třeba tam nejsou téměř žádné sexistické fóry, napadá mě jen jeden, co je ale na účet mužů), tak se nebojí přijít se stupidní představou, že v království Zamunda mají ženy méně práv, například tam vůbec nemůžou podnikat. To pak samozřejmě ve filmu (po uměle vyvolané "krizi") dopadne, ale vůbec mi nedává smysl, že by něco takového vyřešili tak pozdě, když Akeem byl vždy otevřený moderním "vymoženostem" a jeho královna byla v prvním díle velká levicová bojovnice. Celkově Lisa byla v prvním díle milá moderní kráska, co se zajímá o chudé, zatímco tady je její úlohou prudit krále. No, napsal jsem toho víc než bylo asi potřeba... Začátek super a úplný konec, který také připomíná slavnostní znovushledání po letech, jsou skvělé, zbytek je něco strašného. (4/10)

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Super akční film na pokračování. První díl mě tolik nechytl, ale od druhého už se to pořádně rozjede. Nejvíc asi okouzlí padouch Baron Zemo, který je zábavně napsaný a dobře zahraný, ale i jiné postavy mají co říct. Je opět paráda, jak se seriál inspiruje komiksy, často i v různých detailech, a povedlo se mu věrohodně převést do MCU tu jakousi legendu o Captainu Americovi. Možná až moc, protože se pak na internetu objevuje hromada mimoňů, co vše kolem toho, kdo bude nový Captain America, moc prožívají a jsou schopni i obtěžovat herce... Každopádně seriál má promyšlený scénář a překvapivě se otírá o různá nelehká témata. Kromě pěkně pojaté problematiky rasismu (opět z komiksů výborně vytažený "černý" Captain America) tu je především originální paralela na problematiku přistěhovalců - zde jsou "migranty" ti, kteří byli přijati z jiných zemí během "blipu", který vymazal půlku populace, jenže když se zase lidé zázračně vrátili, tak jsou vyháněni pryč. Což se jim nelíbí a stávají se teroristy. Ačkoliv je to jedno z hlavních témat seriálu, tak bych řekl, že to není komunikováno tak napřímo, což může být někdy matoucí, ale zase je docela fajn, že vám nikdo nekřičí do obličeje své názory a spíš můžete ty věci v seriálu sami hledat. Každopádně průšvih pro mě byly dvě postavy, Sharon Carterová a hlavní teroristka Carli. Obě dvě se snaží neúspěšně dělat drsňačky a bylo pro mě někdy dost otravné je sledovat... Celkově však výborný seriál Marvelu, který rozhodně předčil moje očekávání. (8/10)