Bo Burnham: Inside (2021) (pořad)

Můj milovaný stand-up komik Bo Burnham přišel s novým speciálem, který už na první pohled slibuje, že bude jeden z těch depresivnějších... a taky jo. Je to pořád komedie, ale už ne tolik "ha-ha" vtipné. V Inside je hromada chytlavých písniček, které jsou jako obvykle přeplněné satirou, introspekcí, velkou sebekritikou a nějaké té meta-komedie. Je to hodně umělecké, ale zároveň přístupné a srozumitelné. Ve filmu vidíme Boa v kejp malém příbytku (nejspíš je to jakýsi zahradní domek pro hosty, kam se uchýlil, jinak má normálně barák s manželkou), kde si vystačil jen s kamerou a různými efektivními světelnými zařízení, aby vytvořil překvapivě dobrou šou s pěknou vizuální stránkou. Inside na mě hodně působí jako takové drama o umělci.. a musím říct, že to na mě byla místy síla. Asi už je to i tím, jak mám Burnhama rád z minulosti, ale když jsem ho tak občas viděl, jak je zkroušený a mluví o svých depresích, tak mně ho bylo šíleně líto a měl jsem o něho reálný strach (protože je to reálná osoba). Celkově tedy podle mě Bo Burnham: Inside obsahuje spíše drsný a temný humor, kterému se sice věnoval už od počátku kariéry, ale v tomhle kontextu to je místy pořádně melancholická jízda. Ale taky stále geniální, jako obvykle. (9/10)

Loki (2021) (seriál)

Tom Hiddleston je skvělý, ale hlavně Owen Wilson je v tomhle seriálu boží. Takový mix skromného úředníčka, co je ve skutečnosti šíleně charismatický a bezostyšně nadšený do své práce hlídání časových linií a hrdinů v něm. Je slušným fandou i Lokiho, se kterým to nebude mít snadný, ale interakce mezi nimi patří mezi to nejlepší ze seriálu. Loki je stejně jako v předchozích filmech trochu zloun, ale mnohem často je to spíš takový roztomilý bůžek, co tak nějak sám neví co se sebou. V téhle linii se pokračuje (není to žádný ďábelský hajzl jako obvykle v komiksech), protože to prostě Hiddleston umí dobře zahrát. V Lokim jsou i další sympatické postavy, které se někdy vyskytnou na pouhý jeden díl. I když jde v seriálu o hodně a žánrově nejde o komedii, postavy jsou obvykle potrhlejší. Výjimkou je Sylvie, která je sice nejdřív drsňačka, ale pak přejde na určitou roztomilost - podobně jako Loki. Je vlastně takovým Lokim pro mužské fanboye. Kromě fajn postav je tu taky úžasná vizuální stránka. To, jak jsou zpracované kanceláře TVA a jejich pracanti, je něco mimořádného, a i další různá místa, která se v seriálu navštíví, jsou vždy moc hezké na pohled. Je vidět, že tvůrci svůj velký rozpočet využili naplno. Loki je seriál, který je stejně jako WandaVision částečně dost netypický, částečně je to ta klasická marvelovka, kterou má tolik lidí rádo. Skvělá věc. (8/10)

Škola rocku (2003)

V téhle dnes už klasické komedii si Jack Black svou roli maximálně užívá a není těžký si ji užívat s ním. Při jeho skotačení s děckama se divákovi může naskytnout i pohled do kouzla učitelské profese a hlavně je ve filmu zatraceně stylová rocková hudba. Na druhou stranu mě napodruhé překvapilo, že film není zase tak vtipný. Prostě v něm není zase tak moc dobrých vtipů. Příběh je hodně zručně napsaný a daří se tam efektivně zakomponovat spoustu postav (dospělých i dětských), ale bohužel jich je tolik, že nejen že nevyniknou, ale jsou také dost ploché. Celkově je ale School of Rock moc fajn feel-good film. (7/10)

Panenky (1987)

Takový spíš rodinný horor. Příběh je celý ve stylu pohádky, kde zlo je potrestáno (i když ne až tak velké zlo, zato je potrestáno velice brutálně), a i když to určitě horor je, tak to je i díky panenkám a starému manželskému páru, který se o ně stará, milé a má to své kouzlo. Jen několik scén je brutálních. Mělo jich být původně mnohem víc, ale bohužel se nakonec rozhodlo, že film bude mít spíš právě toto pohádkovější vyznění. Celkově pohodová záležitost. (7/10)

Hercules a Amazonky (1994) (TV film)

Po mnoha letech jsem se znovu podíval na Herkula, na kterém jsem kdysi vyrůstal. Hercules a Amazonky jsou úplně první film... a není to zdaleka takový průšvih, jak bych čekal. Poprvé jsem viděl Herkula v originálním znění, takže mě nejdřív hned pobavilo, že Kevin Sorbo sice pořád vypadá jako chlapák všech chlapáků... ale šišlá. Ne moc, ale minimálně v prvním díle si ještě nějakým zvláštním způsobem šlape na jazyk či co. I přes to působí jako dobrej sympaťák a na roli Herkula (tak jak ho tvůrci zamýšleli) se skvěle hodí. Herkulovo setkání s Amazonkami je asi takový, jak se dalo od tehdejší televizní produkce čekat. Jsou dost sexy a jsou sice poměrně drsné a zabíjejí, ale nakonec odolají nejen Herkulovu šarmu. Řekl bych, že celkově je střet s nimi relativně sympatický - hlavní myšlenka je, že muži a ženy se potřebují a muži se k ženám mají chovat líp a nebrat je jen jako svoje služky. Každopádně regulérní sexismy se tu najdou, ale to hlavně na začátku, kdy se tu zesměšňuje prsatá manželka Iolaea za to, že je hezká, ale jinak úplně blbá a v domácnosti úplně nemožná. Celkově je to taková pohádka pro dospělejší publikum, kdy si hlavně chlapi zaslintají nad pěknejma ženskejma, budou chtít být jako Hercules a dostanou i nějaké to poselství o tom, že mají doma manželce pomáhat. Jo a ještě bych vypíchnul fakt skvělou hudbu. (7/10)

Ďáblův chlapec (2018) (seriál)

První a poslední díl fakt paráda. Škoda, že tam jsou i ty díly mezi. Rozhodně velký respekt Japoncům za to, že takovýmhle způsobem udělali poctu či remake klasickému dětskému seriálu. Je tu spousta nahoty a brutality (roztrhaná těla atd). Nejdřív je to zábavný mix brutalit a cool scén. Příběh na pozadí taky není vůbec zlý a je skvělé, jak všechno postupně eskaluje dál a dál... V tom to jede fakt na max. Navíc animace velmi dobrá, je vidět, že tohle rozhodně není nějaká laciná produkce. Průšvih je, že jednotlivé epizodní děje jsou často dost pitomé, stejně jako všechny postavy. Jo, některé mají svoje stylové chvilky, ale jinak jsou to všechno různě přehnaní fňukalové. Taky je docela otrava, že se v tak pěkné animaci rozhodli využívat design starých monster, z nichž mnohá vypadají jako by je původně nakreslilo 4leté dítě. Má to být asi součástí stylu Devilmana, ale někdy to vypadá fakt hloupě. Ujetá brutalitka, která mohla být zábavná, kdyby neměla tolik dílů, ve kterých se projeví tupost postav a jejich dilemat. (4/10)

40 let panic (2005)

Komedie, která mě kdysi moc mile překvapila a i napodruhé je to velice dobrá záležitost. 40 let panic hodně těží z fakt sympatického hlavního hrdiny. Je to nerd a samotář, který má trochu problém s navazováním přátelství (protože je takový nerd a v té době ještě nebyl moc rozjetý internet) a samozřejmě i romantických vztahů. Je to ale fakt milej týpek, který má spoustu koníčků. I když samozřejmě spíš těch nerdských. Skvěle ho hraje Steve Carell, který si umí získat srdce diváků. I když tady mám menší výtku - Carellovi jsem věřil to, že je ňouma, ale to jeho nerdství bylo trochu navíc. Bylo to i ve scénáři hodně vidět ve chvíli, kdy se možná až moc lehko zbavuje své nerdské sbírky. Tenhle film je dobře namíchaný mix realističnosti (výborně vystihnuté nějaké ty vztahové problémy) a přepálené ulítlosti (různé vtípky, hlavně ty sprosté). Na rozdíl od dalšího filmu Juda Apatowa Zbouchnutá tu má hlavní hrdina fakt super kamarády, kteří si sice občas ze sebe střílí, ale několikrát dokážou, že se vyplatí je mít ve svém životě. 40 let panic je milá a vtipná komedie, a na to, že je na komedií delší, je celou dobu zábavná a má výborné tempo. (8/10)

Kill Bill (2003)

Kill Billa jsem měl vždycky rád, ale teprv teď jsem si ho pustil po letech celého znovu... a je to prostě láska na druhý pohled. Tarantino si řekl, že udělá poctu svým oblíbeným filmům a vzniklo tak něco, co sice mnohé jiné filmy připomíná, ale v jeho podání jde o něco nevídaného. Film má boží soundtrack, ve kterém zase Quentin vyhrabal ze všech možných koutů tu nejvíc cool hudbu, kterou nikdo předtím moc neznal, ale nyní díky síle těch písní a přesného zasazení do filmu jsou z nich nesmrtelné hity. Vizuál je úchvatný a plný vychytávek. Tarantino si ve filmu neskutečně hraje a je to opravdu podívaná. Dokonce i příběh je dost poutavý. Vůbec nevadí, že jeden z Tarantinových triků je skákání v čase, protože stejně jako u Pulp Fiction mu to zázračně vychází. Děj je srozumitelný a zábavný. Ve filmu je celá hromada působivých scén, ať už jsou akční nebo neakční. Herci i lidi za kamerou odvedli perfektní práci. To vše dokupy dělá z Kill Billa úchvatnou, svébytnou poctu akčním (obzvlášť asijským) béčkům. A jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl. (10/10)

Pátek třináctého 3 (1982)

Jason... 3D! Tři déčko je tu dost vtipný. Spočívá v tom, že sem tam postava něco někomu podává nebo pod jinou záminkou něco strká přímo do kamery (třeba násadu od smetáku), která pak s 3D brýlemi vypadá trojrozměrně. Je to blbost, ale v pohodě, zkusili to. Průšvih ale je, že to už je třetí Pátek třináctého, který není dobrým hororem. Existuje vůbec nějaký dobrý Jason? Hlavně až zde, ve třetím díle, si je Jason Voorhees poměrně podobný. Konečně má hokejovou masku. Ale je to spíš neohrabaný vazoun, zatímco já znal Jasona vždy jako dost pohyblivýho zabijáka. V tomhle slasheru je kupa nudných postav, ještě horších než v předchozích dílech. Trochu mě jen pobavil ošklivý vtipálek, co fňuká nad tím, že když je ošklivý, tak bude aspoň zábavný (ale není ani to). Co se týče příběhu, tak mně přišlo, jako kdyby se tu tvůrci už definitivně přestali snažit. Už si to ani na žádný větší děj nehraje, je to jen záminka pro zabíjení - a aspoň to zabíjení je nakonec většinou fajn. Slušný brutalitky, jinak ale hrozný shit. (4/10)

Neporazitelný (2021) (seriál)

Znám původní komiks, který má mezi nerdy velkou fanouškovskou základnu, co na něho nedá dopustit. Já komiks nedávno znovu zkoušel a nepřijde mi nějak zvlášť dobrý. Seriál je ale podle mě úplně jiný kafe. Asi bych měl tedy dodat, že komiks Invincible je dlouhatánská série (která vyniká v tom, že se lehko čte), a já nečetl samozřejmě všechny díly, když mě zase tak nezaujal začátek, ale dal jsem mu dost šancí. Přečetl jsem několik knih, které vrcholí stejným velkým zvratem jako první řada (a i v tomhle případě je jeho seriálové zpracování násobně lepší), takže mám určitě právo srovnávat. Na druhou stranu připouštím možnost, že v pozdějších číslech to autor komiksu Kirkman psal lépe. Ale třeba takový Walking Dead psal Kirkman skvěle hned od začátku... Invincible je hodně zajímavá adaptace - Autoři seriálu (v těsné spolupráci s původním tvůrcem komiksu, který napsal i scénáře k několika dílům) si vzali z komiksu nejdůležitější scény, ale zbytek je dost jiný. V seriálu jsou stejné postavy plus přidaly některé nové. Ty původní postavy jsou v seriálu lepší, nepůsobí tak jednoduše jako v komiksu, a ty nové postavy v sobě obsahují více diverzity. Působí to trochu až směšně, když nejlepší kamarád je najednou otevřený gay, maminka je najednou asiatka a za přítelkyni má černošku, mezi jejíž zájmy patří "čtvrtá vlna feminismu". Jsem levičák, ale tady tady jsem měl občas chuť zařvat na obrazovku "Já to chápu! Jste demokrati! Jste woke! Nemusíte mi to furt cpát". Na druhou stranu drtivá většina scén s nimi je za mě v pohodě. Našly se i scény, které mi přišly hrozné - z nějakého důvodu mě hodně naštvala scéna s odhalením Invincibleovy identity, kde nejspíš chtěli převrátit komiksové klišé a hlavně ukázat, jak jsou ženy silné a nezávislé osobnosti... Což ale v mých očích znamenalo hlavně to, že se holky chovaly jak krávy a bylo mi Invincibla líto. Nutno říct, že tady s kritikou končím, a tohle přepálené "woke" je asi tak 5 % seriálu. Zbylých 95 % je parádní komiksová jízda. Jedná se o takový superhrdinský seriál, který připomene staré animáky, ale s tím, že  se najednou postavy chovají poměrně reálně, děj je o taky chlup realističtější a hlavně superhrdinské bitky jsou pořádně brutální. Hlavní příběh je taky velmi dobrý. V komiksu za mě spíš rádobyšokující zvrat je tu zpracovaný skvěle, stejně jako vynikající vedlejší dějové linky (které jsou někdy opravdu drsné a dramatické). Animace je solidní, dabují tam samí známí herci a do seriálu je nastrkaná hromada stylové hudby. Tohle je opravdu vyvedený superhrdinský kousek. (8/10)