• Krátkometrážní

Hell's Angel (1994) (TV film)

Chápem, že nemusí pôsobiť stokrát objektívne, keď o zločinoch cirkví rozpráva zrovna Hitch :). A možno je to tou dobou, že sme vtedy ešte nevedeli všetko, že Tereza vtedy ešte zosobňovala čistú lásku a dobrotu, a reálne fakty o nej ešte neboli verejne známe. Preto sa asi dokument  zameriava čiastočne na jej spoluprácu  so svetovými diktátormi a podporovanie vojny, čiastočne na podvody pri vytváraní zázrakov potrebných pre jej svätorečenie (dnes potvrdené už prakticky všetkými zainteresovanými), a len čiastočne aj na jej hlavný hriech, ktorým bolo odmietanie pomoci chorým.  Natočiť to dnes, zameriaval by sa viac na všetky jej obete; všetkých mužov, ženy, aj deti, ktoré úmyselne a z vlastnej vôle nechala zomrieť v strašných bolestiach. Toto by nemali točiť ľudia ako Hitch (nech mu je zem ľahká). Nemal by byť jedným z hlavných argumentov proti nej boj za zákaz potratov, či násilné krsty inovercov, pretože to sú veci, ktoré veriacich nepresvedčia.  Hlavná má byť morálka a súcit s jej obeťami, jej zločiny dnes už dokázané nespočtom svedkov a hlavne jej vlastnými výrokmi a priznaniami, keď nechala úmyselne umierať deti, pretože modlitba je dôležitejšia ako lieky, a “utrpenie je krásne”! Nie som veľkým fanúšikom revizionizmu, myslím, že niektoré kulty si je správne držať, podporujem súčasného pápeža (cez všetko) aj ako nekresťan, uznávam (cez všetko) prínos Jána Pavla druhého za diktatúry proletariátu, ale táto šialená, sadistická vrahyňa a zrúdna žena, je škvrnou na našej kultúre, na vašej cirkvi, a zbaviť by sa jej mali hlavne veriaci. Krátke zhrnutie v slovenčine + zdroje.

610 metrů nad zemí (2022)

Nepopísateľná zvrátenosť. Trpím hodne silnou fóbiou z otvorených priestorov (nebojím sa výšok; nebojím sa v lietadle, stál som za mrežou na 86.tom poschodí Empire State a v pohode, ale u kamaráta na šiestom mám problém ísť na nemrežovaný balkón) a toto je survival vo výške 600 metrov. Asi 10 krát som to zastavoval. To sa nedalo. Film dobrý, ale skoro som zomrel.

Buď moje kočka: Dopis pro Anne (2015)

Toto je jeden zmála prípadov, kedy myslím, že by exploitation filmu pomohlo. Ale inak skvelé, aj keď hororoví fanúšikovia asi moc spokojní nebudú. Anne by sa to páčilo!

Horizont události (1997)

Ten film som videl strašne veľa krát a vždy sa tu čudujem, prečo len 4*. Tak si ho vždy kuknem znovu, aby som si spomenul na ten nablblý scenár. Ale kult! Subžáner vysokorozpočtový sci-fi horor z vesmíru, by si zaslúžil byť v áčku využívaný nepomerne viac.

Sugar Rush - Season 1 (2005) (série)

Jak to tí Briti robia, že dokážu ľudsky zosobniť aj karikatúry? Za prvú sériu to bolo za hranicou snáď len raz (s Gardieldovým psom), pritom karikaturistické sú prakticky všetky postavy. Strašne často to lieta k piatim hviezdam. Druhú sériu asi odložím, pretože tretia … neexistuje.

Na střeše (2019)

Pamätám sa, ako sme s MontymBroganom boli na predpremiére prvého Mádla. To bol asi trochu silnejší zážitok, pretože aj keď tu zahral Švehlík toho Eastwooda skvele (my liberáli sa radi rehoceme sami na sebe), ten film sa až do konca nezdramatizuje. Je asi otázkou vkusu, či to vadí, aj takto je to príjemný film, zasmial som sa dosťkrát.  A aby som to bol ja, musím pochváliť, že jediní robotníci, ktorí sa vo filme objavia, sú sťahováci iných postáv (stredná trieda, vitaj späť), a dedinu navštívime len v putovnom vtipe o domove dôchodcov. Takto sa mi páčia moderné české filmy; máme tu aj mestá! 🙋🏻‍♂️

Čekání na déšť (1978)

Sídlisková pohoda. Na tú dobu mám alergiu, ale Alenka bola taký sovietsko-satelitový, socialistický Ferris Bueller. Rozmýšlam, že by som si to niekedy pustil v combe s Chytilovej Panelstory, čisto pre tie kontrasty.

Nene (2022)

Tak s nami Shyamalan zase vyjebal. Teda Peele. Niektorí ľudia by vám prisahali na svoju zbierku golfových palíc, že nie sú rasisti, ale jak vidia černocha s názorom, čakajú politiku. Už samotný černoch v hlavnej roli je politika, pretože za čias Johna Waynea tam neboli a belošstvo je skrátka normatívne. 🤗 A čo potom autor?! Cítim niečo skazené v štáte Dánskom; aby z neho za chvíľu nebola Wakanda! Spoilerovať nebudem, ale videl som v kine štyri ukážky na nové horory. Invitation s jednou z najkrajších herečiek v Mliečnej dráhe, vypadá jak úplná tuctovka. Druhé som ani nezaregistroval názov, bol to nejaký klišovitý exorcizmus s trikmi z roku 2012. Smile zaujal, lebo vyzerá na mix It Follows a Lights Out, čiže dnes už neoriginálna atmosférina. Don’t Worry Darling bude pekne natočené, ale tú tému dostávame ročne, a kde som niečo podobného naposledy videl? Aaaa, v traileri na Invitation, 12 minút dozadu. No a potom je tu Peele.

Tiché doteky (2019)

SPOILERy! Toto natočené, ako by sa to stalo naozaj. Čiže realistické a neakčné. Posledných 15 minút ma nakoniec o štvrtej hviezde presvedčilo, bez úplného záveru by som sa zas ale obišiel. Křenková super. 75%