• Krátkometrážní

Černé Vánoce (2019)

Film, ktorý vstúpi do dejín kinematografie, ako najsmiešnejšia girl power tímovka všetkých čias. A aj keď to bol v dvoch-troch scénach evidentne úmysel, aj tak je to zle. Režisérka nezvláda žáner horor, nezvláda žáner satiry, a čo je najhoršie; nevie ako vyjadriť to, čo chce povedať. Od odhalenia pointy pôsobí, ako keď sa nedostatok intelektu stretne s nedostatkom zdravého úsudku. A je úplne jedno, či sa malo jednať o jednoduchú hororovú komédiu a la Ready or not, dômyselnú satiru typu All cheerleaders die, alebo nejakú formu sebereflexívnej deštrukcie žánru, keď vo výsledku nedokáže byť dostatočne zábavná ani ako camp. Držte si menštruačné kalíšky a ja dávam jeden, alebo nech nežerem, jeden a pol hviezdy za “Up in the Frat House.” Pôjde do denníčku.

Barva z vesmíru (2019)

Do fialova zafarbený, atmosferický, malý horor, ktorý dosť dopláca na režisérovú neschopnosť viesť hercov. Konkrétne Nick Cage do dotiahol až na najhorší výkon kariéry, a u mňa to tým pokazili. Čo ma mrzí, pretože takéto filmy normálne vyhľadávam. 65%

Neviditelný (2020)

Mix predchádzajúcich dvoch Whannellových filmov. Ja by som to radšej celé v Insidious rovine (prvá polka filmu), ale Upgrade bol tiež fajn, že? Pri tej jednej lakačke som skoro umrel. Laťka hneď zo začiatku roku hodne vysoko.

Bitva u Midway (2019)

Napíšte niekto Rolandovi aký je rok.

Galimatyáš (2009)

Predstavte si film Amélia z Montmartru. Odmyslite si hlavnú hrdinku, romantickú zápletku, snovú atmosféru, pohodový feeling a príjemný soundtrack. To čo vám ostane je Galimatiáš.

Planeta opic (2001)

Pozitívne je, že Ziri tu nie je tak na zabitie ako v originále. Super masky, zmenený príbeh a cool záver. Ale celá prostredná hodina filmu je len nudné pobehovanie a zápasenie medzi nezaujímavými opičími charaktermi (možno s výnimkou hlavného záporáka) a ešte menej zaujímavými ľuďmi. A nefungoval mi tam jediný vzťah. Takže po rokoch názor nemením. Prvý Burton bez duše.

Jumanji: Další level (2019)

Až do momentu, keď si vymenia telá do toho pôvodného stavu z minulej časti, som to videl na štyri hviezdičky, pretože duo DeVito a Glover je fakt vtipné a dovtedy to stojí dosť na nich. Potom, keď sa z Glovera stane kôň, už to ide opäť v starých kolajách, tentokrát snáď úplne bez príbehu, a dojemný záver s koňom a “staroba je dar” je už úplne olol. 65%; Smial som sa asi trochu viac jak pri prvej časti. Ps: Karen Gillan je najsexi Lara Croft ever.

Bůh ví, co (2014)

Čistý človek nemôže logiku narkomanov nikdy pochopiť. Poznal som dievča, ktoré zahodilo vilu v najlepšej štvrti a skvelú budúcnosť, len aby mohlo fetovať. Jeden chalan predal auto na ktorom sa zabil člen jeho rodiny, do zberu železa, aby bolo na dávku. Poznal som človeka, ktorý vytiahol zbraň na vlastnú rodinu. Raz som stretol pätnástku, čo súložila s bezdomovcami za šleh a loga z vodky, len aby nemusela poslúchať svojich rodičov. Boh vie prečo. Doteraz som mal za najreálnejší film o heroinových troskách Paniku v Needle parku, Safdie Brothers ju týmto prekonali. Zas a opäť do tej istej rieky, stále a bez rozmýšlania. Ešte zodva filmy a idú do topky.

Manželská historie (2019)

S komentárom k Marriage Story som chcel počkať, kým si pozriem všetky minuloročné oscarovky dvakrát. Ešte mi zostáva zopakovať Once Upon a Time in Hollywood a Malé ženy - dve mne najmilšie, ale už to asi môžem napísať: Film roku. Neplakal som pri tom. Baumbach to odo mňa nechcel. Celý čas si drží odstup, a aj keď sa to tam emóciami len tak hemží, na konci vás nepohltí. Nie, pretože toto nie je váš príbeh. Ste iba divák na súde. Nemusíte si to s nimi pretrpieť, len nezaujato pozorovať, nehodnotiť kto má pravdu. Sú to cudzie problémy. Skvostne napísané, úchvatne zahrané. To je to samý Scorsese a Mendes a človek si takmer nevšimne, že nám tu rastie nový Mike Nichols.