• Krátkometrážní

The Black Ghiandola (2017)

Bolo určite krásne gesto to tomu chalanovi umožniť a všetci čo sa na tom podielali si zaslúžia obdiv. Ale malo to byť preňho, nie pre nás a mal si to vziať do hrobu.

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

“You watched the empires rise and fall...” Doctor Sleep to bude mať v kinách ťažké. Dlhý, depresívny hon na čarodejnicu, sequel najlepšieho hororu všetkých čias, v réžii človeka, ktorý si stavia mytológiu nad strašenie a lakačky. Hlavnú postavu syna Jacka Torreancea totálne zatieňuje coven pod vedením Rebeccy “Hi there” Ferguson, s ikonickou vizážou a la Four non blondes; jej vzájomými interakciami s McGregorovou malou kamarátkou, astrálnym cestovaním, telepatickými súbojmi a blúdením mentálnymi šuplíkami jak z Dreamcatchera. Ona - oni, sú čisté zlo a film sa venuje dokonca aj vzťahom medzi nimi, čo u čisto záporných postáv nebýva až tak zvykom. Má to atmosféru, lieta sa tam vesmírmi, vraždia sa tam deti. A potom sa to prepracuje k finále, ktoré je miestami úplne top, miestami úplne zle. Niektoré veci skrátka na plátne môžu len ťažko fungovať. Flanagan mal viacej strihať, alebo z toho urobiť seriál; viac sa venovať hotelu, alebo to celé nechať bosorkám. Každopádne, nič podobne temne divné zas nejaký čas v kinách neuvidíme. 75%

Poslední tango v Paříži (1972)

V minulosti som to dvakrát vypol, pretože úvodná pol hoďka je trapný, od reality odtrhnutý bullshit. Potom sa to našťastie spraví. Bavilo ma sledovať ich spoločné chvíľky v byte, jej herectvo, jeho herectvo, jej telo a všetky tie kontrasty. Od scény “strč mi prsty do prdele” to mieri dokonca ku piatim hviezdam a napríklad rozlúčka s mŕtvou manželkou je naozaj top. Až sa to v závere zase pokazí, než by ste stihli povedať Najlepší Bertolucci.

The Herd (2014)

Technicky prvotriedne, ale ako vždy značne kontraproduktívne. Ochranárom by už mohlo dojsť, že tieto šokujúce videá ľudí poštvú akurát proti tvorcom, že ich na niečo také nútia pozerať. Je to asi ako keď vás chce vegan presvedčiť, aby ste prestali jesť mäso a nahradili ho orechmi. Súhlasím s vami, máte pravdu, ak chcete niečo podpísať, ja to podpíšem, ale na horory čumím z úplne iných dôvodov.

Zombieland (2013) (TV film)

Scenár je v pohode, ale casting to zabíja. Nikto z tých štyroch nemal byť nikdy obsadený.

Terminátor: Temný osud (2019)

Sympatické na novom Terminátorovi je, že aj keď vyslovene všetko už ukázal trailerom, dokáže v kine obstáť rovnako neobjavným príbehom, ako neprevratnými akčnými scénami. Pretože všetky postavy majú logické zdôvodnenie samostatne, aj v rámci univerza, a všetky sú dobre napísané a viete si ich obľúbiť (možno s výnimkou Dani, tá na poriadny moment čaká až do úplného záveru). Vedie samozrejme Schwarzenegger a Mackenzie Davies, ktorej pre spojenie fyzických proporcií, charakteru, účesu a hereckého výkonu veríte, keď rozbíja chlapom hlavy (nie je to žiadna Sasha Luss). Je krásna a zároveň drsná, že by som mal rešpekt s ňou vliezť vôbec do postele. Predovšetkým je ale Dark Fate tento rok prvý veľký akčňák, ktorý sa dá brať úplne vážne. Sorry, Marvel. “This is Texas.”