• Krátkometrážní

Kancl - Série 2 (2005) (série)

Dokonalé. Z vtipov u mňa vedú problémy vyplývajúce z Michaelovho podvedomého rasizmu, fóbii a snahy presviedčať okolie o tom, že žiadne nemá. Z postáv samozrejme Jim a Pam, ale super je aj hromada vedľajších postáv, napr. Kelly. A tá vzťahová časť je asi najväčší seriálový zlodej spánku, odkedy som kukával na Homeland. Dolámané srdce na dvadsať častí.

Nezanechat stopy (2021)

Posledná rodina pravdepodobne navždy ostane Matuszyńskiho Občanom Kaneom, ten film proste už prekonať nejde. I tak je ale Leave no traces dokonalé dielo, aj cez vyťaženú tému, pretože originálne zobrazuje nezhody (a náznaky svedomia) aj medzi komunistickými pohlavármi, pri bezmála trojhodinovej stopáži má bezhlavé tempo, je perfektne vyvážené, skvele zahrané, kruté. Matuszyńskiho rukopis možno najviac poznať z práce s kamerou, ktorá je v “kontakných” scénach desne intímna, pri ne-dialógových scénach zas zaberá veľkými celkami spravidla malé exteriéry (parkovisko pred obchodom, parkovisko pred nemocnicou, pred políciou, pred psychiatriou), prípadne necháva hrdinov blúdiť šedivými chodbami nemocníc, a divák má z toho klaustrofóbiu, že  keď sa dostane do posledného dejstva,  je už prakticky mučený spolu s postavami. Veľký film, nejde mu nič vytknúť. Nechápem prečo mu ho akadémia opäť odignorovala.

Lisabonský příběh (1994)

Krásne zamyslený Wenders. Navyše z môjho najobľúbenejšieho mesta na Zemi.  A fado je dokonalá hudba.

Velký (1988)

Roztomilosť.

Plynové lampy (1944)

Ťažká vec na hodnotenie. Schválne som si to po pozretí pretáčal, jak moc to je naivné, a väčšinu vecí snaď ide obhájiť. Ale kladná mužská postava je vtip. Lenže tá atmosféra a dokonalá Bergmanka, a je to skrátka základ žánru.

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles (2021)

Ona má dokonalý hlas a jej brat je génius. A obaja sú si vedomí toho, kto je ich primárnym fanúšikom. Môžeme teda teoretizovať, či sú niektoré ich texty tak nevyzreté úmyselne. Asi skôr áno.  Mne v mojom veku to ale trochu kazí dojem. Po prvom vypočutí sa mi Happier Then Ever album páčil menej ako debut, po opakovaných mi prídu dobré rovnako. Produkčne je táto jeho video časť šialene dobre zvládnutá, tak ma to ťahá až k piatim hviezdam, aj keď zo songov mi príde päťhviezdičková len možno štvrtina.

Prolomit vlny (1996)

Romantický Lars. Dnes už by to asi nenatočil. Ps: Super ženská postava.

Moonage Daydream (2022)

Ultimátne majstrovské  dielo. Mal sa toho dožiť  Bowie.