Sám v temnotě (2005)

Alone in the Dark je prumernej dobrodruznej horror, ale je hrozne in smat se Bollovi, takze kazdej da co nejnizsi hodnoceni a napise pekne urazlivej a "vtipnej" komentar. No co. Ja se celkem bavil, jen skoda ze Boll se nesoustredil na akci, protoze akcnejsi House of Dead byl mnohem vetsi sranda. Rozhodne by filmu prospelo zkraceni tak o 40 minut a vice hmatatelny scenar, ale na druhou stranu to nevypadalo zle a Slater je vylozene sympatak, neco jako mladej Henriksen.

Saturn 3 (1980)

Dokud se robot nenasere, je film poměrně zoufalá nuda, ve které se příliš nedaří budovat atmosféru a která zklame i největší devizou, jindy kvalitními herci. V druhé polovině se to trochu zlepší, ale vzhledem k počtu potenciálních obětí (max. 3) je bodyvount velmi nízký a napětí upadá až na dno. Přesto jsem film dokoukal bez ublinkávání a fandy klasické scifi by mohl možná pobavit.

Sauna (2008)

Nejlepší horror roku. - Čistá esence horroru. Film ve kterém je na prvním místě atmosféra a až někde daleko za ní se krčí příběh (stejně jako svého času u Fulciho). Vynikající herci, podpořeni nádhernou kamerou a hudbou, to vše v prostředí nehostiném jak Finanční úřad. Bláto, zima, voda, osamělá sauna a monstrum z říše snů. O několik stupňů výše, než celá ta adorovaná evropská buransko-mučící produkce. Ovšem pouze pro skalní fandy.

Saw: Hra o přežití (2004)

Zasadni chybou je o Saw cokoli cist, nebo se dokonce divat na nestastne trailery. Zazitek z filmu je pak bohuzel polovicni, protoze to nejlepsi (hry, ktere si vrah pripravuje na sve obeti) uz znate. Na filmu samotnem nejde prehlidnout, ze Wan se snazi efektnim zpracovanim zakryt chyby, kterych neni az tak malo. Pominu li logicke diry jsou to predevsim herecke vykony - scenarista by se mel precejen radeji drzet psani scenaru. Vykony se vyrazne zlepsi v posledni desetiminutovce, ktera patri k tomu nejlepsimu, co jsem v poslednich letech videl. Hlavne diky ni je me hodnoceni tak vysoke. Celkove spis lehke, skvele natocene, zklamani.

Saw 3 (2006)

Nejvetsi devizou trojky je vynikajici brutalita a jako vzdy uzasny design pasti. To by byly klady. A ted zapory. V prvni rade postava Amandy, ktera dává pojmu "blba zenska" naprosto novy rozmer. Neco tak nepovedeneho se jen tak nevidi. Ruku v ruce s Amandou jde prekombinovany pribeh, kde je jen jedna z mnoha point zajimava, nanestesti je to zrovna ta nejocekavanejsi. Doufam, ze v dalsim dile se tvurci vykaslou na pribeh a zustanou jen u pasti.

Saw 5 (2008)

V kontextu série skvěle fungující, nicméně poněkud vyčpělé. Originalita pastí je ta tam (prakticky žádná není zapamatováníhodná), postavy se neznalým a nepozorným divákům asi lehce pletou a závěr, opět podbarvený skvělým hudebním tématem, prostě nemá koule předchozích dílů. Navzdory tomu jsem se dobře bavil a vyhlížím další díl.

Saw 6 (2009)

Ač poměrně zarytý fanda série (proboha, vážně už je tohle šestý díl?!) musím bohužel konstatovat, že tenhle zářez do ozubeného kola skládačky se příliš nepovedl. Při sledování úvodní scény, ve které si černoška řeže ruku jsem si regulérně myslel, že koukám na další díl Scary Movie. Následující děj už přeci jen předvedl trochu lepší herce a nějakou tu zápletku, ale bohužel mi tentokráte scházel takový ten pocit, že tvůrci vkládají další dílek do pečlivě připravené skládačky. Až na několik okamžiků je šestka celkem zbytečná a, i když závěr naznačuje, že jsme ještě neskončili, opravdu nevím, kam dál se v tomhle bludišti vydat.

Scanners (1981)

Na zacatku osmdesatych let se cronenberg rozjel ve velkem stylu. Stale operuje se stejnymi motivy jako ve svych predchozich filmech, ale tentokrat na ně nahlíží pohledem Scanneru, telepatu, majicich velkou moc, ale presto chapajicich svoji zvlastnost spise jako prokleti a stojicich na okraji lidske spolecnosti. Jednim z nich je i Cameron Vale a prave on je vybran, aby infiltroval Scannerskou ilegalni organizaci, v jejimz cele stoji nejsilnejsi z nich - Darryl Revok. Cronenberg si vzdy umel vybrat vyborne a vyrazne herce a oba hlvni protagoniste jsou toho dukazem. Jak Stephen Lack, tak predevsim Michael Ironside v roli Revoka jsou naprosto uzasni. Je to nadhera, koukat se na jejich mimiku, kdyz vyuzivaji svych telepatickych schopnosti. Hudba Howarda Shora, samostatne asi neprilis zajimava, funguje ve filmu skvele a spolu s velkou skalou vyraznych zvuku dava obcas divakovi pocit, ze je sam scanovan. Telesne zvlastnosti protagonistu tentokrat zustavaji pouze v jejich mozcich, ale i presto se autori efektu mohli vyradit, predevsim na slavne scene vybuchujici hlavy. Vynikajici film.

Scary Movie: Děsnej biják (2000)

Oscilace mezi trapností a opravdovým vtipem sice ne vždy dopadá podle představ tvůrců, ale rozhodně je Scary Movie poměrně zábavnou hororovou parodií, která si bohužel utahuje především z Vřískotu. A ten jak známo je komedií sám o sobě. Rozhodně to funguje, ale chápu, že to není pro každého.

Scary Movie 2 (2001)

¨Klidně budu za primitiva co nepozná kvalitní zábavu, ale druhý díl Scary Movie je nejen nejlepším dílem série, ale zároveň jednou z nejvtipnějších parodií, co jsem viděl. Už jen samotný úvod, mixující Exorcisu s Amityville je na šest bodíků z pěti a tempo nezpomalí ani po něm. Je to prostě prdel.