• Pohádka

Čtyřlístek ve službách krále (2013)

Český animovaný film podle legendárního nejznámějšího československého komiksu, jenž vznikl v roce 1969 a jehož mimořádný věhlas se zasloužil výtvarník J. Němeček a autorka příběhů L. Štíplová. Oblíbený zvířecí kvartet v tomto celovečerním filmu zažívá jedno z jejich tradičních dobrodružství, a sice cestování do minulosti a zpět, objevení kamene mudrců, seznámení se s císařem Rudolfem II. a výpomoc v jeho boji proti podvodníkovi magistru Kellymu. Možná příliš překombinovaný, ale přesto snesitelný příběh doplněný nejen o moderní technologické prostředky, ale i o nežádoucí reklamu, patří k lepším prvkům díla režiséra M. Žabky. Navzdory neobyčejně zajímavému seznamu herců, jež dabovali jednotlivé kreslené postavičky, se působivý dojem z mluveného slova nedostavil. Grafická stránka díla rovněž nenaplnila mé očekávaní, neboť nejen že některé postavy se nepovedly (lev Aurix, Fifinka), ale celkově za výtvarným zpracováním geniálního pana Němečka, zejména jeho starších kreseb, nedostižně zaostávala. Domnívám se, že přes veškerou snahu autorů, se přenesení oblíbených postav z fenomenálního komiksu na filmové plátno nezdařilo dle představ, otázkou však je, zdali je vůbec převedení typického a mile vtipného kreslicího Němečkova stylu do třetího rozměru možné a neztratí-li tak svoji roztomilost.

Klauni (2013)

Český koprodukční film popisující setkání tří starých klaunů po letech odloučení. Kvůli emigraci jednoho z nich na konci 80. let se jejich klaunská skupina Busters rozpadla a čas nakladl mezi někdejší přátele nepřekonatelné překážky. Tyto potíže v komunikaci jsou patrné i po letech, neboť ukončení umělecké kariéry navrátivšího se Oskara se obejde bez účasti obou jeho bývalých kolegů. Snímku vévodí pochopitelně tři hlavní postavy mimů, z nichž nejzajímavěji se jevili výjimečný O. Kaiser (energický, neformální, věčné dítě Max Neumann) a kdo jiný než J. Lábus, zahořklý, starající se v ústraní o postiženou partnerku, jehož postavě dokonce režisér propůjčil své jméno. Trio doplňoval francouzský herec D. Flamand. Nejzajímavěji bych hodnotil střední část, kdy můžeme sledovat rozdílné verze výkladu historie skupiny jejími členy (zaujme zejména expresivní Lábusovo vyprávění). V roli Maxovy obětavé manželky a matky se představila E. Jeníčková, známá spíše z diametrálně odlišných typů rolí. Celkově se domnívám, že dramatu odpovídá průměrné hodnocení, i s ohledem na nepovedený závěr, avšak herecké kvality legendárního komického dua průměr několikanásobně překročily.

Ona (2013)

Americké psychologické scifi z blízké budoucnosti, jež se zabývá životem osamělého a přecitlivělého Theodora, neschopného po rozvodu navázat vztah se ženou. Theodore (jako vždy skvělý J. Phoenix) se postupně propadá do závislosti na vysoce inteligentním operačním systému svého PC, zvaného Samantha, a jeho city jsou touto umělou inteligencí opětovány. Divák čekající na S. Johansson bude však možná zklamán, neboť tato přepůvabná herečka se na plátně vůbec neobjeví, pouze její sexy hlas je propůjčen tomuto softwaru, jenž je nejen superchytrý, ale i vtipný a dokonce dává najevo jisté emoce. Tento snímek je především o velké nepřekonatelné samotě, jež doprovází nejen Theodorův melancholický život a ze snímku jasně vyplývá, že ani nejmodernější technologie nedokážou učinit lidi trvale šťastnými. Tuto samotu podtrhuje také totální anonymita velkoměsta a jeho obyvatel, jež je velmi dobře patrná při opakovaných pohledech na osvícené mrakodrapy a náhodné kolemjdoucí, jež jsou hlavnímu hrdinovi nekonečně odcizeni.

Plán útěku (2013)

Americký akční film, v němž účinkují dva nejslavnější herci tohoto filmového žánru – S. Stallone a A. Schwarzenegger. Prvně jmenovaný pracuje jako expert na infrastrukturu vězeňských zařízení a opakovaně se mu daří realizovat útěky z těchto střežených budov. Podle něho je k úspěšnému útěku z věznice potřeba znát prostorové uspořádání vězeňské budovy, zvyky dozorců a najít pomoc zvenku či zevnitř věznice. O svých zkušenostech s útěky dokonce napsal knihu. Dostane výhodnou, ale riskantní nabídku otestovat bezpečnost utajeného soukromého vězení, kde se seznámí se spoluvězněm A. Schwarzeneggerem, který tají svou pravou identitu. Spolu pak zkoumají, jaké jsou možnosti útěku z věznice umístěné v podpalubí obřího plavidla a současně musejí dbát o to, aby charismatický ředitel objektu J. Caviezel nepojal podezření o jejich úmyslech. V závěru během realizace útěku se snímek překlopí do klasické akční střílečky připomínající 80. léta a nejslavnější období obou hrdinů. Scénář filmu se mi jevil jako zbytečně komplikovaný a příliš jsem nepochopil jisté záležitosti okolo skutečné Arnoldovy identity a důvod zrady Stalloneho spolupracovníka, který nechtěl, aby se z lodního vězení vrátil. Samotné spojení těchto dvou hereckých legend však chyby ve scénáři poněkud odsunulo do pozadí. Snímku švédského režiséra M. Hafströma tak uděluji pouze průměrné hodnocení, fanouškům dvou svalnatých legend však mohu tento film přesto doporučit.

Příběh kmotra (2013)

Český film ispirovaný vzestupem a koncem českého mafiánského kmotra Mrázka, jehož filmové alter ego Františka Vedrala naprosto skvělým způsobem ztvárnil O. Vetchý. Snímek popisuje jeho neobyčejný vzestup, kdy se z předrevolučního veksláka, jenž nové polistopadové možnosti využil po svém a obral stát o několik milirad. Na vrcholu sil, kdy jeho vliv sahal až do vysoké politiky, byl nucen přistoupit k vyřizování osobních účtů a to mu stalo osudným. Jeho kriminalistický protějšek reprezentoval L. Vaculík v netradičně dramatické poloze. Velmi zajímavou postavu ztvárnil kriminalista P. Nečas a oko diváka dokonce oblažila svými půvaby a svojí tradiční filmovou pózou V. Kerekes. Příběh kmotra je snímek, jenž rozhodně oplývá emocemi při ohledu na Vedralovo řádění, současně mu nechybí jistá dramatická složka, při jeho sledování se však musí divák soustředit, ne všechny scény jsou okamžitě jasně srozumitelné. Celkově snímek hodnotím jako český nadprůměr, vskutku zřejmě nejlepší Nikolaevovo dílo, a za skvělé herecké výkony hlavní dvojice volím 5 hvězd.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Český film popisující návrat českého emigranta Josého (J. Abrhám) z Mexika po třiceti letech zpět do vlasti. Snímek může sloužit jako reklama na zimní a předvánoční Prahu, jeho příběh a zpracování však shledávám sotva průměrné. Ústřední linie snímku setkání emigranta s bývalou partnerkou (L. Šafránková) po letech dle mého názoru nesplnila očekávání, navíc snímek je opatřen mnoha nepodstatnými, zbytečně pozornost odvádějícími a plochými odbočkami (úlohu zádumčivého M. Rodena jsem nepochopil, stejně tak výměnu pražského jezulátka). Pokud autorka spatřuje vrchol snímku ve společném večeru obou rodin, tak to se mi zdá na megafilm, jak byl snímek médii prezentován, zoufale málo. Po filmařské stránce režisérka Lenka Kny taktéž nepřesvedčila, neboť ve filmu chybí jakékoliv napětí, vývoj postav se odehrává dle očekávání a závěr se vůbec nepovedl. Jednoznačně zklamání, byť jsem na romantické snímky nikdy nebyl, tento počin hodnotím velmi slabě, mám dojem, že i z Traplových filmů vyzařuje více emocí.

Zeměpisec, který propil globus (2013)

Ruský film popisující život muže Viktora Služkina (K. Chabenskij), který se rozhodne pracovat ve škole jako učitel zeměpisu. V první polovině se snímek zabývá jeho neutěšeným osobním životem, ve kterém mu odešla žena s jeho otylým přítelem Budkinem a celkové nuzné životní podmínky v obyčejném panelákovém domě v Permu. Služkin projevuje zájem o kolegyni němčinářku Kiru, avšak i tu mu nakonec přebere jeho přítel Budkin. V okamžiku, kdy se nejvíce intimně přiblíží ke své atraktivní kolegyni, se z důvodu, který zná jen on sám, opije a z milostné chvilky nebylo nic. Častou dominantou snímku je pohled na Permské přístaviště a rozlehlou řeku Kamu. Ve druhé polovině snímku se příběh více obrací na Služkinovi studenty a jeho vztahy s nimi. Mezi nimi jsou nejvýraznější drzoun a bouřlivák Gradus a Máša, která se do Služkina zamiluje. S částí studentů se vydá na slibovanou výpravu, kdy se hned ve vlaku opět opije, a místo konečné destinace tak není známé. Předpokládám však, že se se studenty vydal proti proudu řeky Kamy či některého z jejich přítoků, a dostali se někam na západní podhůří Uralu a teoreticky se tak mohli pohybovat v blízkosti evropsko-asijské hranice. Tamější příroda byla nádherná. Toto putování po neznámých končinách Permského kraje oživené sblížením Služkina a Máši a plavbou po rozbouřené řece se stává dominantní složkou filmu. Pochod mladých studentů s jejich učitelem vyjadřuje nepopsatelnou rozlehlost Ruska, izolovanost jeho vesnic a specifický životní styl jeho obyvatel. Po návratu do školy studenti natočí o svém učiteli posměšné video ironizující jeho kladný vztah k alkoholu a na jeho základě je učitel ze svého zaměstnání vyhozen. Po delší úvaze nakonec hodnotím nadprůměrně, zejména kvůli kontrastu mezi ruským sídlištěm plného zoufalství a zaostalosti a majestátností ruské krajiny takřka nekonečných rozměrů.

Zmizení (2013)

Vynikající americký thriller, jenž se zabývá pátráním po dvou zmizelých děvčatech. Vyšetřování případu, jenž se odehrává na americkém zapadlém venkově, se chopí detektiv Loki (výborný J. Gyllenhaal), jemuž největší odpor při jeho práci klade otec jedné z unesených dívek Keller Dover (H. Jackman předvedl úctyhodný výkon) a plný nenávisti a vzteku se snaží najít svou dceru po svém. Drama je natočeno velmi poutavým způsobem, neustále se objevují nové skutečnosti o případu a závěr je velmi dobře vypointován. Jednoznačně musím zmínit skvělou práci kameramana R. Deakinse, neboť jeho zajímavé vizuální pojetí plně přenášelo nevlídnou atmosféru prostředí na diváka a celkově bylo nadstandardní. Domnívám se, že Zmizení je velmi kvalitní snímek po všech stránkách, další díla režiséra D. Villeneuvea jednoznačně stojí za prozkoumání.

Zulu (2013)

Francouzský krimithriller situovaný do Jihoafrické republiky, jež se v současnosti řadí k zemím s nejvyšší kriminalitou na světě. Ve snímku jsou dostatečně projeveny právě potíže s touto problematikou a také s dozvuky apartheidu. Skupina kriminalistů zpočátku vyšetřuje smrt brutálně zavražděné dívky a posléze se začne zabývat pátráním po distributorovi neznámé omamné látky, jež způsobuje nevídanou agresivitu. Tým vyšetřovatelů tvoří dosti kontrastující duo : zádumčivý, minulostí poznamenaný Ali (F. Whitaker), neupravený, neustále popíjející bohém, kriminalistickými schopnostmi však disponující Brian (O. Bloom). Snímek nabízí dostatek zajímavých akčních scén, na druhé straně je však příběh dosti jednoduchý a předvídatelný. Vrcholem dramatu je Aliho nekompromisní vyvraždění všech nepřátel brokovnicí a finální nerovný souboj v poušti Namib. Francouzskému režiséru Sallemu se podařilo natočit zajímavou kriminálku, jež velice dobře využívá neznámého a atraktivního prostředí na jihu černého kontinentu a pochopitelně kvalitu snímku do nadprůměru povyšuje nesourodá, ale sympatická ústřední dvojice.

Chata v horách (2012)

Americký pozoruhodný film, jenž v sobě zahrnuje několik žánrů, o horor se jedná pouze v první polovině snímku. Překvapivě tato směsice nepůsobí vůbec chaoticky, naopak vše na sebe dokonale navazuje a příběh je skvěle vymyšlen i natočen. Zpočátku může mít divák dojem, že se jedná o klasický horor, ale jakmile dojde k vypuštění armády příšer na profesionální vojáky, začíná ta pravá divočina. Ač nejsem znalec amerických filmů, jednoznačně jsem postřehl inspiraci těmito snímky : Evil Dead, The Cube, Hellraiser, Resident Evil a možná i jinými. Chata v horách je poměrně netradiční film, avšak režisérsky velmi dobře zvládnutý, rozhodně tento snímek hodnotím velice vysoko. Jo a na konci filmu skončí svět.