• Thriller

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Jsem rád za tento film, neboť kouknout na něj představovalo 160 min kvalitní filmové zábavy s nevšedním námětem, maličko prázdným a natahovaným scénářem a především skvělými hereckými výkony B.Pitta a C.Blanchett, kteří si doufám s jistotou dokráčí pro Oscary ve svých kategoriích. Totéž přeji i D.Fincherovi. Silnou stránkou filmu se mi jevily i masky a digitální efekty. Pro mě jeden z nejlepších filmových zážitků roku 2008. Takže plná palba.

Nouzový východ (2008)

Koukat se dvě hodiny na to, jak se dva mladí lidé skoro neustále hádají nebylo tedy nic příliš zábavného. Podstatně zábavnější byly výstupy syna realitní makléřky, který vždy dokázal uhodit hřebík na hlavičku, až to skoro Frank(DiCaprio) nevydýchal. Celý film je hodně komorní, svázaný několika postavami a lokacemi do dost utahaného celku, kde se řeší neustále problém nenaplněnosti života manželky a srabáctví manžela něco s tím udělat. Herecky určitě slušné, přesvědčivé, ale na Oscara? Hmm, uvidíme v únoru. Nejlepším Mendezovým počinem zůstává neochvějně Americká krása následovaná Cestou do zatracení. Alespoň v mých očích.

Důvěrnosti (2007)

Tak tyto tzv.malé filmy mám velice rád. Způsob, s jakým se Alan Ball vypořádal s tématem dospívání mladé(a velice krásné) dívky Jasiry a zejména ožehavými scénami intimního kontaktu jí s dospělým mužem a mladým černochem, jistě mnoha pruderním Američanům nedá spát. On to zvládl skvěle a nejen to, problémy soužití dvou různých kultur a rasismus jsou také podány velmi kultivovaně a na tzv. férovku. Dnes dvacetiletá Summer Bishil zvládla svou třináctiletou dívku s přehledem a jistotou. Také ostatní herci zahráli svoje role bez problémů, snad jen postava, kterou ztvárnila M. Bello se mi zdála trošku přehrávaná. Toni Collette již podruhé využila ve filmu své skutečné těhotenství(poprvé v The Black Baloons). Film mě velmi pobavil, dvě hoďky utekly jako nic. Velká spokojenost, plný počet hvězd.

Sedm životů (2008)

Snímek o pocitu viny a jejím odčinění trpí, podle mě, až přílišnou rozvláčností, zpočátku lehkou zmateností pro diváka a až příliš okatou snahou dojmout. Motivace hlavní postavy, proč udělala vše to co udělala, zdá se být silná, ale ve skutečnosti by zafungoval obranný mechanismus zvaný pud sebezáchovy. Ale to je jen takové moje nimrání se ve věrohodnosti zápletky. Ještě mě tak napadlo - pozor spoiler - jak zařídil, že W.Harrelson na konci filmu viděl. Asi mu dal svoje oči, což je pěkná blbost, protože jestli se nepletu, tak se žádná transplantace očí ještě nikomu nepovedla. - konec spoileru. Pokud jde o herecké výkony, platí to, co je zde zmíněno několikrát - velmi kvalitní W.Smith a také velmi dobrá R.Dawson. Ostatní herce nehodnotím, byli na plátně krátkou dobu. Film mě nenudil, ale také nenadchl. Proto čistě průměrné hodnocení.

Gran Torino (2008)

Tak toto byla naprostá paráda, pane Eastwoode, klaním se Vám až na zem. Způsob, s jakým se tento vetrán filmového řemesla vypořádal s otázkou soužití dvou rozdílných kultur, s otázkou nasilí, s řešením náročných situací se mi velmi zamlouval. Spousta dialogů, vedená mezi Eastwoodem a jeho přáteli(včetně mladého Vietnamce) byli opravdu velmi vtipné a mě , ač se nejednalo o komedii, velmi pobavily. Dvě hodiny utekly jako voda, až mě bylo líto, že je konec. Ten byl ovšem určitě originální, s mnohem silnějším dopadem, než kdyby skončil tak, jak by se dalo v podobných situacích čekat u jiných filmů se stejným námětem. Bravo, Clinte, jestli tohle měl být tvůj herecký epilog, tak byl rozhodně na úrovni. Gran Torino je snímkem, který určitě nevidím naposledy. Pro mě jasných pět hvězd.

Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008) (seriál)

Já jsem byl s novou Nemocnicí celkem spokojen, určitě více, než s předešlou řadou. Je jasné, že se scénáristka L. Koniášová nevyhnula určitým klišé a předvidatelným koncům některých motivů, jiné byly dost natahované(např. vztah Fany a jejího chorobně žárlivého a násilnického blba, totiž manžela, u Čeňkové se dalo tušit, že jí to se vztahem opět nevyjde atd.), ale v jádru je to uřčitě to lepší ze seriálové tvorby, co lze na našich obrazovkách spatřit. Jsem zvědav, zda naváže ještě jedna řada, nějaké takové zprávy prosakovaly, zatím však podle těch posledních, nikoliv.

Po přečtení spalte (2008)

Tak s touto coenovkou jsem měl velké problémy, hlavně co se zábavnosti týče. Dost jsem se nudil a film jsem musel dokoukávat na třikrát s určitým sebezapřením(přeci to nevzdám, je to od Coenů, proboha!). Celá zápletka mi přišla až příliš přitažená za vlasy a hrozně banální k tomu. Tři hvězdy dávám za exhibice všech učinkujících, kteří by se v jiném filmu asi těžko sešli - myšleno v počtu hereckých es na film. Zaujme zejména B.Pitt v nezvyklé poloze nablblého, přihřátého a fantazírujícího pošuka. Takže tento kousek od Coenů byl pro mne ne skvostnou krmí vybraných lahůdek, ale pouze jídlem, které sníte, protože máte hlad, ale žádný chuťový dojem z něj namáte.

Čas probuzení (1990)

Tento film jsem viděl několikrát a nikdy jsem se při něm ani na vteřinu nenudil a vždycky mě v určitých pasážích silně dojal . Je to silný příběh podle skutečnosti o přátelství a lidskosti, o schopnosti myslet na ty druhé, dokonce jenom na ty druhé. Lehce trhlý a roztržitý doktor Robina Williamse a roztěkaný a těžko se soustřeďující pacient Roberta De Nira patří mezi nejlépe zahrané postavy jejich filmografií a filmu vůbec.

Red (2008)

Fim o tom, že Spravedlnost má někdy oči zavázány ne páskou, ale ostnatým drátem a ještě třemi ručníky. Je tu však voják v penzi, který to tak nehodá nechat a z buldočí vytrvalostí se snaží, aby Spravedlnost prohlédla. Nakonec se tak stane, ale za cenu až příliš velkou. Pomalý, ale velmi působivý snímek s výborným Brianem Coxem a správně nadutým a arogantním Tomem Sizemorem. V malé roli táty jednoho z chlapců se mihne i Robert "Freddy Krueger" Englund.

96 hodin (2008)

Taťka Bryan je přesný a rychlý bojový stroj, který si jde tvrdě za svým a není moc, která by ho zastavila, neboť na konci cesty čeká sladká odměna - jeho dcera. Liam Neeson je velmi přesvědčivý ve své roli bývalého špičkového agenta a zaporáci, kteří se s ním dostali do křížku mi připadali jak nebohá jehňata jdoucí na porážku. Dokonalá akční jízda, která vás nenechá příliš vydechnout a Bryanovi, kterému věříte jeho motivaci(aby také ne), jeho odhodlání, jeho způsoby zabíjení, jeho.....prostě všechno, nemůžete nefandit. Královsky jsem se bavil při této nejlepší evropské akční jízdě roku 2008. Pro mě plné hodnocení.