• Thriller

U Zlaté rukavice (2019)

Sedmdesátky v Hamburgu nebyl žádný med, všudypřítomný marast v podobě nezaměstnanosti, dozvuků Furerových plánů a k tomu vykřičená čtvrť St. Pauli, plná vysloužilých prostitutek, všelijak deprimovaných svými životy, které se neodvíjeli zrovna podle jejich vysněných šablon, přímo sváděla našeho "hrdinu",aby zkusil štěstí. No, nutno uznat, že mu to docela dlouho procházelo, ale nakonec padla kosa na kámen..... již dlouho jsem neviděl tak odpudivý snímek plný lidského marasmu, zoufalství, apatie a frustrace jako zde. Na druhé straně skvěle zahráno, skvěle namaskováno, skvěle....cokoliv. Prostě čisté 4*.

Kobiety mafii 2 (2019)

Druhý díl Kobiet nám vypráví, jaké že jsou další osudy paniček z prvního dílu, plus nějaké ty postavy nové. Veškeré dějové linky jsou takové dost přestřelené, utíkající až k sebeparodii(kolumbijská linka), snad až na zlodějku luxusních vozů. O lince s ISIS se raději moc nezmiňovat. Na druhou stranu je zde opravdu spousta humoru, ale vyloženě komedií bych snímek nenazval. To by tam nesměly být dosti brutální a mrazivé scény, asi na vyvážení té legrace. Film je dosti výpravný, natáčelo se v asi pěti mezinárodních lokacích, film rozhodně nepůsobí lacině. Herci a herečky hrají docela s nadšením, asi je natáčení dosti bavilo. Obzvláště K. Warnke si svojí totální hlupku velmi užívá. Tento díl mi nepřišel nijak horší, ani lepší než předchozí, jenom už to trošku zavání stereotypem. Nicméně zábava je to pořád veliká a já se začínám těšit na třetí díl, který nám film v závěrečných titulcích slibuje. 4*.

Bankier van het verzet (2017)

Nizozemci tyhle odbojové filmy prostě umějí. Na ploše dvou hodin je rozehraná velkolepá finanční partie pomoci holandským rodinám odbojářů a vojáků, kteří nasazovali své životy za 2. světové války. Nic není přikrášleno, nic není zjemněno, jen holá realita, jak to tenkrát bylo a co to stálo úsilí, osobní statečnosti a také životů. Živoucí postavy, srozumitelný finanční slovník, slušná dobová výprava a výborní herci je to, co zdobí tento snímek. Silné 4*.

Roma (2018)

Konec tohoto celkem prostinkého příběhu v černobílém hávu(dobrý nápad) vás zcela emocionálně rozštípe. Na filmu jsou znát autobiografické prvky a vliv dějin Mexika první poloviny 70.let. Herci i (ne)herci skvělí, vše fungovalo jako dobře namazaný stroj. Jediné, co bych vytknul, je délka. Být to o dvacet minut kratší, jdu na plný počet. Takto jsou to i tak silné 4*

Na špatné straně (2018)

Jména režiséra a hlavních protagonistů byly důvodem, proč jsem se na film dost těšil. Avšak po jeho zhlédnutí nemůžu sdílet nadšení zdejší komunity. Netvrdím, že se jedná o snímek vyloženě špatný, ale přeci jen, místy až příliš rozvláčný a zdržující. Bylo moc znát, hlavně v dialozích Gibsona s Vaughnem, že se scénárista snaží napodobit mistra dialogů Tarantina. Ale ne vždy se mu to daří. Filmu by rozhodně nezaškodilo zkrácení tak na dvě hodiny. To je v mých očích hlavní výtka k tomuto snímku. Casting je naprosto výborný a z části kopírující Zahlerův předchozí počin. Napětí a určitá nepředvídatelnost děje je hlavním motorem snímku. Závěr výborný a opravdu překvapivý. Nebýt té přepálené stopáže, šel bych z hodnocením výše. Takto je to mezi třemi a čtyřmi *, zaokrouhleno dolů.

Pašerák (2018)

Clint Eastwood je už opravdový stařík. Je to vidět na vizáži, chůzi, mluvě. Ale filmově mu to stále v pohodě myslí. Tentokráte nám předložil jednoduchý příběh o velmi starém muži, který chce pomoci své odcizené rodině a svému oblíbenému okolí. Že k tomu použije ne zrovna vhodný způsob, je nabíledni. Film je plný hereckých tváří z jiných Clintových filmů a to je dobře. Je vidět, že se režisér rád obklopuje lidmi, se kterými se mu dobře pracovalo a tudíž, že může svou energii, které v jeho věku není nazbyt, věnovat něčemu jinému. Film má moc příjemnou kameru, jak zde bylo již poznamenáno, takovou starosvětskou, jenže to je právě jeden z důvodů, proč se na film tak dobře kouká. Dalším je Clint a jeho humor. Už jenom z úcty k němu nemohu jít pod 4*. Fajn zážitek.

Bohemian Rhapsody (2018)

Bohemian Rhapsody je filmem , který rozhodně nikoho neurazí a to dokonce ani skalní fanoušky Queen, ke kterým se sice neřadím, ale tuto kapela mám rád, patří k mému mládí. Film se tváří jako autobiografie, ale na to , aby jí opravdu byla, musela by být trochu podrobnější, bez těch velkých časových skoků. Což lze ale pochopit, na ploše dvou hodin nelze rozehrát něco více podrobného. I tak jsem měl pocit, že se spíše jedná o snímek věnujícímu se hlavně Freddiemu Mercurymu, než Queen jako celku. Film je natočen tak nějak bezkonfliktně, Queen jsou líčeni jako partička bezproblémových lidiček, jediný dramatičtější moment nastal, když se Freddie rozhodl pro sólovo dráhu. Bylo znát, že skuteční Queen nad snímkem drží přísnou ruku, která nedovolí prozradit široké divácké obci nějaké nepřístojnosti. Co se herců týká, potěšilo mě, že se tvůrci snažili o co nejvěrnější casting, ovšem s vyjímkou volby herce ztvárňujícího Freddieho Mercuryho. Avšak co chybí Rami Malekovi do fyzické podoby, to nahrazuje velice soustředěným a precizním hereckým výkonem s dokonale odpozorovanými a naučenými gesty zpěváka Queen a jeho nominace na Oscara je určitě naprosto zasloužená, i když si myslím, že mu plešatec pro teď ještě unikne. Rozhodně se ale jedná o jeho zatím nejlepší herecký výkon. Celkově jsem si film velmi užil, k páté hvězdě mi chybí ona mnou zmiňovaná zkratkovitost děje a příliš mnoho pouhých náznaků z jinak velmi bouřlivého života frotmena kapely. Silné 4*.

Kobiety mafii (2018)

Nejnovější počin režiséra Vegy se veze na vlně jeho předcházejících kousků, především Pitbulla a spol. I zde se ponoříme do prostředí polské mafie, vykreslené svérazným režisérovým způsobem jako bandu testosteronových bouchačů ovládaných jejich něžnými (a řádně vyčůranými ) polovičkami. Film, ač je dost dlouhý(skoro dvě a půl hodiny) vůbec nenudí(i když hlušší místa se také najdou), ba vysloveně baví a odsýpá. Ženské postavy jsou velmi kulantně zahrány, u jedné si vyloženě chrochtáte blahem, jak se v průběhu děje promění. No a když se na konci snímku dozvíte, že se ženské od mafie vrátí, tak se už teď začnete těšit. No, Patryku, jen tak dál, tvoje kousky mě opravdu baví. Vždycky, když vidím takovýto polský film, představím si, jak by to asi zvládli naši filmaři. :-) Pěkná čtyřka.

Deadpool 2 (2018)

Oproti prvnímu dílu, který jsem ani nedokoukal(holt už dávno nejsem cílovka) mě tento díl přišel nějak zábavnější a konzistentnější. Ne, že by Reynolds šaškoval o něco méně, to určitě ne, ale mělo to tak nějak víc hlavu a patu. Vtipů a hlášek bylo požehnaně, občas i dost vtipných, jen sem tam bylo něco na hranici trapnosti(scéna s nožičkama ala Basic Instict). Nejvíce mě bavily narážky na herecké kolegy, tedy na ty, kteří ve filmu neučinkovali. Pokud by se i další díly nesly v tomto duchu mírně nekorektní zábavy, asi nebudu mít problém se ně podívat a pobavit se. Morena Baccarin pořád moc pěkná a Josh Brolin pořád charismatickej sympaťák.

Rudá volavka (2018)

Je to takové celkem poctivé špionážní drama s atraktivní aktérkou v hlavní roli se silnou motivací zachovat se právě tak, jak to udělala. Ač se zdálo, že 140 minut bude příliš, celkem film utekl, aniž by měl výraznějších hluchých míst. Co mě dost prudilo, bylo nulové použití ruštiny v dialozích mezi Rusy. Ale chápu, že ruština je pro americké a anglické herce extrémně náročná a předabování jejich notoricky známých hlasů nemusí být ta správná volba. Jinak casting se vcelku povedl, Schoenaerts je správně slizký, Edgerton dostatečně správňácký a Lawrence opravdu docela sexy.