• Thriller

Dámský gambit (2020) (seriál)

Hodně, opravdu hodně, mě překvapilo, nakolik může být zábavný seriál o královské hře zvané hra v šachy. Ano, zpočátku jsem byl skeptický a nedůvěřivý, říkal jsem si, co může být zábavné na tak mimózní hře jako jsou šachy. No, nemohl jsem se více mýlit, seriál jsem "sjel" na jeden zátah. A to se mně zase tak moc často neděje. Scottu Frankovi se podařilo napsat velice komplexní a hlavně nenudící minisérii o geniální, fiktivní šachistce, která způsobí totální kolaps v ryze mužském světě této strategické hry. Této sérii lze málo co vytknout, vlastně si na nic nevzpomínám. Dílů je tak akorát(7), aby seriál nezačal nudit, tudíž vatu nečekejte. Herecky, ač obsazen téměř neznámými jmény, exceluje Anya Taylor-Joy, která si opravdu krade seriál pro sebe. Nicméně, o co je lepší herečka, o to je to odpudivější ženská. Jak praví kolega Verbal, s igelitkou z Billy by jí to móóóc slušelo. A ještě jedna minela - ten sebestředný, v gestapáckém plášti a nožíkem věčně u pasu učinkující postavou šachového velmistra žijícího ve sklepě, má být muž? Od dob Lásky nebeské se toho v jeho případě moc nezměnilo, tedy. :-)

Drsný město (2020)

Film nese jasný rukopis Marchalovi režie, tzn. velmi nejednoznačné charaktery většiny postav, střídmé kamerové filtry, velká porce brutality apod. Je prostě vidět, že režisér a scénárista v jedné osobě byl kdysi součástí tohoto cirkusu, zvaného francouzká policie. Snímek se zdá místy nepřehledný díky většímu počtu postav, u kterých si musíte zapamatovat, jak se jmenují, jinak opravdu hrozí, že se v tom ztratíte, jak praví kolega david666. Časem ale vše vykrystalizuje, zapadne do sebe a úplný závěr se tak trošku dal očekávat, ten velitel protidrogového měl opravdu zlý pohled. Film nenudí, rychle odsýpá, pořád se něco děje, bavilo mě to, stejně jako většina Marchalových filmů, co jsem viděl. 4*.

Vychováni vlky (2020) (seriál)

Tak takovou nudu a prudu jsem tedy fakt nečekal. Celý séroš je postavený na dialozích mezi zrozením nového života a jakousi vírou v Sola. Na konci na nás vybafne létající had(skoro až trademard R.Scotta), který bude asi suplovat vetřelce. :-) Ještě si budu muset moc rozmyslet , jestli se kouknu na další sezónu, která určitě bude, protože ten konec je silně neuspokojivý. Vizuál nebyl zase až tak nejhorší, jenom takový hrozně chudý, což mě u produkce HBO značně překvapuje. No, uvidíme, zatím z milosti 2*.

Krásný únik (2017)

The Leisure Seeker je typ filmu, který vás chytne hned na začátku za srdce a nepustí, i když vám ještě není zrovna sedmdesát nebo osmdesát. Skvěle napsané, výborně odehrané a citlivě zrežírované malé dílko o dlouholeté manželské dvojici, která si ještě naposledy vyrazí na trip. Celý film vám nesleze úsměv z obličeje a zároveň jedno oko nezůstane suché. Helen a Donald podávají své obvyklé, vyzrálé herecké výkony a samozřejmě takřka neslezou po celou minutáž z plátna. Množství scén je repetivních, ale o to právě jde. Snímek je určen spíše střední a starší generaci. Ty necelé dvě hoďky utekly velice příjemně. Královsky jsem se bavil. 5*.

Mory Vratislavi (2018)

Je třeba si přiznat, že soudobá evropská kinematografie je určována v podstatě třemy směry: tím prvním jsou Britové a to zejména na poli seriálovém(filmy také, ale jsou trošku ve stínu), dále je to produkce severská(jak film, tak seriály) a potom jsou tu naši severní sousedi, Poláci. To, co v současnosti předvádějí, není nějaký úlet (vzpomeňte si na Sexmisi atd.) ale její tvůrci(ne, není to jen Vega)prostě hýří množstvím originálních námětů a nápadů a myslím, že je jen otázkou času, kdy se toho ujme Hollywood, věčně se utápějící v krizi. I tady předvedl Patryk Vega, že umí natočit údernou, nenudící evropskou krimi s fajn naturalismem a středověkým nádechem a já musím zcela nepokrytě říci, že jsem se během té, poměrně krátké stopáže (cca 90 min.), vůbec nenudil. Mohu s klidným svědomím říci, že se těším na každou jeho další tvorbu. 4*.

Velký lov (2020) (seriál)

Sledovat tento seriál chce od diváka mít v zásobě trošku toho masochismu. Na jedné straně se to tváří strašně vážně a morálně, na druhé straně je to odlehčováno stupidními rádoby reklamami na americký sen. Postavy jsou o.k. Al Pacino samozřejmě vyniká, i když věk je na něm už přeci jen dost znát. Co mi však dost vadilo, je samozřejmě ta politická korektnost (Agentka FBI černá a samozřejmě lesba) a jakási nekoherentnost s děním okolo. Skupina si vraždí o sto šest a celkem nikoho to nezajímá(myšleno policejní složky). Ale dobrá. Hlavní hrozba zažehnána, prozatím, na druhou sérii zaděláno, ovšem bez Al Pacina, kterému se očividně nechtělo dál v tomto projektu učinkovat, někteří další padouši unikli, či uniknou, takže o další zábavu je postaráno. Jenom nevím, zda se toho ještě chci zúčastnit, neboť zas tak moc mě to neoslovilo. Možná tomu dám šanci v úvodu další série. Uvidíme. Zátím průměrné 3*.

1917 (2019)

1917 je úchvatné audiovizuální dílo s nádhernou do detailu vypiplanou výpravou, skvělou Deakinsovou kamerou a prima nápady(třeba antré Marka Stronga). Je vůbec s podivem, kolik výborných a mezinárodně známých britských herců neváhalo vzít nabídnutou roli, byť se většinou rozsahem jednalo o takové košatější cameo. Je holt vidět, že Mendez si od Americké krásy stihl udělat výborné renomé. Jediné, ale podstatné, co bych tomuto snímku vytkl, je absence propracovanějšího, košatějšího děje. Ti z vás, co budou čekat na projevy války, budou, až na nepatrné vyjímky, čekat marně. Nicméně za tu krásnou výpravu a skvělou kameru pověšenou neustále před nebo za hlavními hrdiny, nemůžu jít pod 4*.

21 mostů (2019)

Do tohoto snímku jsem šel s tím, že dostanu zase jednu generickou, víceméně černošskou krimi s nějakou fádní zápletkou. Avšak k mému překvapení se z toho vyklubala celkem svěží, velmi energická a odsýpající kriminálka. Sice ta zápletka je opravdu fádní a zvraty dobře odhadnutelné, ale díky velmi dobrému castingu, solidní režii a skvělému zvuku(hlavně v přestřelkách) se z tohoto díla stává v mých očích velmi koukatelná zábava. Netvrdím, že bych si 21 Bridges pustil někdy znovu, ale svojí kvalitu to tedy rozhodně má. Tak tři a půl *, zaokrouhlím nahoru.

Irčan (2019)

Irčan Martina Scorseseho je filmem velmi dlouhým, ne až tak záživným, tudíž místy až nudným(nikdy by mě nenapadlo, že to v hodnocení filmu mistra Scoreseseho napíšu), dost plochým a hlavně velmi uhlazeným. Na to, jaký byl Irčan zvíře, ve filmu zas až tak moc mordů neuvidime. Je prostě vidět, že si Netflix rating pohlídal, přeci jenom, prachy jsou až na prvním místě( :-( ). Digiomlazení bylo hodně na hraně, herci byli, samozřejmě, k poznaní, ale něco tomu chybělo, asi výraznější mimika, nevím. Rozhodně si myslím, že lepším řešením by bylo obsadit pro mladší verze postav typově podobné herce, než digitálně znásilňovat staré tváře. Nicméně, i přes tyto výtky je to pořád starý, dobrý Scorsese, včetně toho jeho voiceoveru. Jenom ten námět měl být podán dynamičtěji, akčněji, záživněji a s kratší stopáží. Normálně bych dal tři, ale z velké úcty k mistrovi jsou to *4. P.S. Al Pacino tam, i přes skoro osmdesátku, všechny válcuje a to i včetně De Nira.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Největší devízou tohoto Tarantinova snímku jsou bezesporu herecké výkony. DiCapria i Pitta je radost sledovat. Ostatní role jsou hodně upozaděné, což ale není na škodu. Závěrečné vyvrcholení je něčím úplně jiným, než by divák, znalý dějin, čekal. Ovšem divák, znalý Tarantina, nemůže být překvapen. Také jsem očekával trochu více vtipu a ironie. Obého se mi zase tak moc nedostávalo. Devátá tarantinovka je stejně utahaná a lehce nudná jako jeho předchozí počin a také přepálená, co se stopáže týká. Pro mě opět čistý průměr, 3*. Kde jsou ty časy Hanebných bastardů nebo Djanga...