Monstrum - První díl (2022) (epizoda)

Zcela upřímně. Tahle epizoda mi byla bytostně nepříjemná. Dokonale slizký Peters, „kotletami" ovoněná atmosféra a úvod, který se jednoduše povedl. Mám k tomu sice menší výhrady, ale to se snad postupem času vstřebá. P.S.: Taky si nenecháte ujít příležitost k vychutnání lahodného pivka s delikátní vrstvou mýdla?

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Když se oživují značky, většinou bolí. Krotitelé duchů s tím mají ostatně mnoho zkušeností, protože ten nesmysl z roku 2016 značku prakticky zabil. O to spokojenější jsem, když vidím Afterlife. Je totiž skvělou poctou původním filmů, má parádní atmosféru a efekty s feelingem osmdesátek. Navíc se může spoléhat na castingovou trefu v podobě Mckenny Grace, kterou musí všichni zákonitě milovat (stejně jako zbytek osazenstva). Nejsem si jistý, jestli tohle může fungovat i v případném pokračování, ale šanci bych tomu určitě dal.

Trojúhelník smutku (2022)

K naprosté dokonalosti chybělo už jen to, aby celý sál začal spontánně zvracet. Ale co už... Aspoň jsme před projekcí v Bio Oku dostali blicí pytlíky. A to já cením. Schovám si je až půjdeme příští rok zase na maraton After, protože tam se budou hodit.

Vstupenka do ráje (2022)

Vstupenka do ráje je vcelku milým letním překvapením. Obsahuje sice všechna možná klišé, ale zároveň dokáže být vtipná a v klíčových momentech zbytečně nepřehání. Táhne ji hlavně skvělá chemie Clooneyho a Roberts, jejichž konverzace v první třetině filmu jiskří nápady a energií. Jednotlivé „urážky“ jsou kreativní a divák se díky nim usmívá od ucha k uchu. Ptákovin, jakými je útok delfína nebo hadí jeskyně je tady naštěstí jen minimum, takže film není zbytečně bizarní a drží se rozumně při zemi. Je tak škoda, že postupem času musí pochopitelně dojít i na nějaký ten „příběh“. V tomto ohledu už totiž tvůrci ničím moc nepřekvapí a tempo filmu výrazně opadne. Na druhou stranu musím uznat, že i když se v druhé polovině jede dost na jistotu, vztah Clooneyho a Roberts se během ní docela přirozeně transformuje z hláškami nabité podívané v citlivě podaný příběh jednoho neúspěšného vztahu. Celkově jsem tak měl z projekce moc příjemný pocit a ač někde hluboko uvnitř tuším, že ten film není ničím extra výjimečný, mě si získal. Objektivně tak sice trojka, ale za sebe tu čtyřku dám rád. P.S.: Pokud jste fanoušky Standy Lukeše a ptáte se, jestli je ve filmu Bali na Bali nebo Bali na Krétě, tak samozřejmě Bali na Bali. Štáb se totiž obával, že talentovaný herec Standova formátu by mohl v roli otylého burana s kokosovým ořechem zastínit i nikdy nehasnoucí hvězdu George Clooneyho, což prostě nikdo nemohl riskovat.

Samaritán (2022)

Není to vyloženě zlé. Po té bídě, kterou Samaritán v recenzích dostal jsem čekal podstatně větší hrůzu. Takhle mi bylo naservírováno superhrdinské béčko, které má sice trochu předvídatelný závěr, ale na jedno zhlédnutí neurazí. Rozhodně je to výrazně lepší než pokračování Plánu útěku.

Jan Žižka (2022)

On je docela problém, když nejméně zajímavou postavou je samotný Žižka. Vážně, to někdo na základě tohoto filmu cítí k jeho osobnosti nějaký respekt nebo obdiv? Za celé dvě hodiny jsem neměl ani tucha o tom, proč bych mu měl fandit, čím byl tak výjimečný, a proč je takový borec. A to jsem Čech. Neumím si absolutně představit, co si z toho mohl odnést průměrný zahraniční divák. Určitě za to nemůže Ben Foster, ale spíše scénář, který z něj sice dělá badass žoldáka, ale s jeho "legendou" neumí vůbec pracovat, což je škoda (nemluvě o absolutně nefunkční romantické lince). A to je škoda, protože třeba mocenské hrátky fungovaly velmi slušně (Schweiger mi neuvěřitelně sedl) a celkově se film podařilo natočit na hodně solidní úrovni. Jákl má můj obdiv za to, jak sehnal peníze a dal dohromady spoustu talentovaných lidí. Příště bych jen ocenil, kdyby k tomu přidal kvalitního scénáristu, a možná i zkušenějšího režiséra. Protože ten chlap má talent a s jeho pomocí by česká tvorba mohla jít hodně nahoru...

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Není tohle pravé kouzlo? (2022) (epizoda)

Tak to zase prrrr... Já jsem s humorem všeho druhu fakt v pohodě, ale z tohohle se mi dělalo fyzicky nevolno. Nesouhlasil jsem s tím, když někdo minulé epizody označil za cringe? Ano. Svým způsobem mě to opravdu bavilo. Jenže tohle bylo fakt na blití... Nevtipná estráda, kterou z úplného hnoje tahá jen vizuálně celkem solidní finále a randění She-Hulk. Marvel má jediné štěstí, že mám slabost pro Tatianu (mít Matcher, tak je ruka v rukávě) a epizody nejsou moc dlouhé, takže to dokoukám. Zatím jednoznačně nejslabší MCU seriál.

Rod Draka - Druhý svého jména (2022) (epizoda)

Hlavním problémem Rodu draka je fakt, že nemáte moc času vytvořit si vztah k postavám (oproti Starkům je to dost bídné). Zcela upřímně - všichni jsou mi zatím dost ukradení. Otto je levná verze Littlefingera, která se vždycky vyloupne zpoza rohu, oznámí svůj geniální intrikánský plán, a pak zase zmizí. Daemon zase trpí komplexem nezajímavých padouchů, kteří jsou prostě "prvoplánově protivní". A nevytáhne to nahoru ani Matt Smith, který se v té roli podle mě topí. Na druhou stranu mě docela baví Alicent i Viserys, kteří se chovají jako jedni z mála docela racionálně. Rhaenyra taky není špatná, ale u té čekám, že se to srovná po výměně herečky... Celkově je to pořád hodně fajn seriál, ale má své chyby, kterých bohužel není málo. Ale to je na delší povídání.

Párty Hárder: Summer Massacre (2022)

Zatímco minulé Řezníkovy filmy jsou pro mě (až na Deprivační staniol) čistý průměr, tady si sedlo prakticky všechno. Perfektní balanc debilního humoru, ujetého příběhu a geniálních hlášek. Naposledy jsem se v kině takhle upřímně zasmál u Vyšehradu a Mimořádné události, které však byly oproti tomuto šílenství ještě hodně slabým odvarem z heřmánku... Nutno říct, že pokud jste (konkrétně) s Tomášem a jeho tátou neprožili camea v minulých snímcích, asi tak úplně nedoceníte jejich vývoj a různé drobné odkazy do minulosti (třeba srbské lidové milice a podobné srandy), ale i tak si troufám říct, že tohle je nejlepší česká komedie za poslední roky. A to nepřeháním - minimálně za sebe. P.S.: Nebýt brilantního camea Standy Lukeše v roli otylého burana dujícího na lesní roh, jehož herecký talent ocenili spontánním potleskem všichni přítomní členové štábu, film by stěží atakoval 80% hranici hodnocení. Takhle jasných 5*. Nechť Standova hvězda stoupá k výšinám.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Lid versus Emil Blonsky (2022) (epizoda)

Čím dál více přicházím na to, že mě superhrdinská linka v komediálních MCU seriálech spíše otravuje. Funguje totiž o poznání hůře než ta civilní. Každopádně tady se zatím tvůrci klidní (aneb nemáme čas dělat pořádné CGI) a já se bavím. Mohou za to hlavně hrátky se čtvrtou stěnou, překvapivě parádní Tatiana Maslany (jejíž obsazení se mi zpočátku nelíbilo) a fakt, že můj smysl pro humor je vskutku bizarní záležitostí. Takže ano. V jádru je to hrozná blbost, ale já se rád jednou týdně prvoplánově pobavím. P.S.: Ta potitulková scéna je odpad i podle mě.