Andor - Season 1 (2022) (série)

Nejsem velkým fanouškem SW a neviděl jsem jediný seriál z jeho světa na D+ (na Mandaloriana se ale chystám). To však nic nemění na tom, že Andor je absolutní peckou a jednou z nejlepších televizních produkcí letošního roku. I když mě třeba první epizoda nepohltila tak, jak bych očekával, od druhé šla kvalita prudce nahoru a já si tuhle vesmírnou jízdu neuvěřitelně užíval. Mám sice několik problémů s většími akcemi, které se odehrávají na Ferrixu (logika trochu pokulhává), ale jinak jsem doslova chrochtal blahem. Rád bych tak jen dodal, že pokud hardcore fans Star Wars nejsou schopni ocenit tento masterpiece a brblají nad tím, že tam je málo světelných mečů a různých ras mimozemšťanů, nezaslouží si nic jiného, než aby jim Disney rvalo do chřtánu jeden "kvalitní" Vzestup Skywalkera za druhým. A klidně se tím udavte, protože mě to trápit nebude (konec toxického okénka - díky za pozornost).

Willow - Velký Aldwin (2022) (epizoda)

Výrazně lepší než první díl. Willow je skvělý a celkově mám pocit, že se po malých krůčcích začínáme vracet ke kvalitě původního filmu. Jasně, minimálně polovina postav je tady zatím dost „navíc" (princezna by potřebovala proliskat), ale s příchodem Nelwynů se začínám docela bavit. Potenciál tady určitě je, tak snad ho Kasdan dokáže využít.

Willow (1988)

Skvělé osmdesátkové fantasy, ke kterému jsem se dostal až díky přípravám na seriálovou verzi. Neustále mě nepřestává udivovat, že se v současné době nenajde skoro nikdo, kdo by natočil poctivé celovečerní fantasy. Když je možné neustále točit prvoplánové akčňáky a generické komiksovky, proč by sakra nešlo tohle? Škoda slov... Willowa jsem si každopádně oblíbil. Snad mě Disney nezklame.

Když promluvila (2022)

She Said má jediné štěstí, že se v druhém aktu konečně docela chytí a daří se jí z tématu #MeeToo alespoň "něco" vytěžit. Protože první polovině zoufale chybí spád, vyšetřování je povrchní a postavy novinářek i obětí jsou až děsivě nezajímavé. Hlavní problém ale vidím v tom, že se divák vyjma inkriminovaných nahrávek nedozví prakticky nic navíc a filmařsky má tento příběh jen minimální přidanou hodnotu. Jinak řečeno - pokud si o #MeeToo přečtete 4 články, výpovědní hodnota bude velmi podobná. Jen si z rovnice můžete vyškrtnout film, na který velmi brzo zapomenete. Na konkurenci v podobě Spotlightu se tento "pokus" zdaleka nechytá.

Fabelmanovi (2022)

Tohle je Spielberg v mistrovské formě. Fabelmanovi jsou citlivou a intimní zpovědí člověka, jehož kardinální přínos kinematografii nemůže zpochybnit snad nikdo. A hlavně díky němu vznikl žhavý kandidát na film roku, který dojímá a baví po celých 151 minut...

Menu (2022)

Poctivě připravená chuťovka, která dokáže diváka po celý film neustále překvapovat i přesto, že je v mnoha dílčích motivech vlastně jen velmi jednoduše načrtnutá a v některých aktech lehce předvídatelná. To ale ve finále vůbec nevadí, protože už dlouho jsem z kina neodcházel s tak příjemným pocitem uspokojení. Jinak řečeno - Menu je perfektně vypointovanou záležitostí, která mi svou existencí udělala radost. P.S.: Hlavně od toho nečekejte klasický horor. Protože to "horor" fakt není.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Když běžně píšu „větší" recenzi, udělám na CSFD krátký výcuc toho nejzásadnějšího, co je k filmu důležité říct. Jenže u nového Panthera mám problém s tím, že to „důležité" prostě nejde jen tak zfouknout během pár řádků. A jelikož zdejší formát komentářů není úplně user friendly k delším textům, tak si >TADY< případně můžete počíst něco „trochu" delšího.

Enola Holmesová 2 (2022)

To zas bude v áleji nablito... Vzhledem ke konci, který bude místním starousedlíkům intenzivně brnkat na nervy hned několika různými způsoby, mám zvrácenou chuť přidat tu čtvrtou hvězdičku navíc. Jen abych si kopl do těch neopodstatněných odpadů, které tady začaly bezprostředně po premiéře létat. Protože ono to pořád víceméně funguje. Řešení případu je sice v mnoha ohledech jasné už od začátku pátrání, ale to příběhu neubírá na jeho hravosti a příjemné naivitě, která byla tak typická už pro první díl. Vyjma přehnané karikatury Davida Thewlise se totiž může spolehnout na povedeného Sherlocka (Henry opět válí) a neméně sympatickou Enolu (Millie je pořád fajn), jejichž sourozenecká chemie funguje skvěle. A to v kombinaci s poměrně atraktivní akcí a výborným soundtrackem jednoduše stačí na to, aby člověk na dvě hodiny vypnul a celkem solidně se zabavil.

Jack Ryan - Season 2 (2019) (série)

Druhá řada funguje jako náhodný generátor zápletek, který chrlí jeden cool nápad za druhým, ale jako celek drží pohromadě jen silou vůle. Co na tom, že je akce výborná a venezuelské politické tahanice v základu atraktivní, když se většina epizod topí ve scénáristické nabubřelosti a spoléhá na hromadu náhod? Při přepáleném, a hlavně neuvěřitelně uspěchaném finále jsem už jen nevěřícně kroutil hlavou, protože tohle se jednoduše nepovedlo. Škoda, snad bude třetí řada lepší.

Barbar (2022)

Škoda toho přepáleného konce, jinak by byl Barbar jedním z nejzajímavějších hororů/thrillerů letošního roku. Jediným štěstím je, že trailer nevyzradil prakticky nic (byl naopak dost zavádějící), díky čemuž tahle žánrová jednohubka dokáže nejednou šokovat a překvapit. Což je fajn - rozhodně stojí za pozornost.