Apatykář Melchior: Znamení čarodějnice (2022)

Mystery/krimi zo severského stredoveku, v hlavnej roli Apotheklock Holmes. Nemôžem povedať, že by to bolo zlé. Zdá sa, že všetky príbehy lekárnika od Estónskych tvorcov sú celkom úspešné. Čo sa mňa týka, musím pochváliť kostýmy, masky a prostredie, pretože spolu tvorili tú správnu atmosféru. Príbeh, teda záhada, ktorú tu riešili, bola tiež fajn aj s malým zvratom na konci. Nesadli mi tu však herci. Ani hlavný hrdina, ani jeho frajerka. Viac sa mi pozdával šerif alebo možno prior (sorry ale mená hercov ani neprečítam :) Určite mohli hrať v príbehu väčšiu rolu. Každopádne, film nie je zlý zážitok, všetko tu plynie tak prirodzene a živelne a na nič sa to nehrá. Slušných 64% - 3*

One Punch Man - Season 1 (2015) (série)

Napriek tomu, že veľa prvkov anime mi je proti srsti, a tu, aj keď ide o jedinečný štýl, ich bolo tiež dosť, musím OPM dať plný počet. Na všetko zlé sa dá zvyknúť a tu sa to oplatilo. Hlavný hrdina je totálne cool, a fakt, že je taký silný a veci má vcelku vpaži len umocňuje pohodu a vtipnosť každej situácie. Seriál sa na nič nehrá, naopak dáva jasne najavo, že si vie spraviť srandu aj sám so seba, čo len pridáva k pohode pri jeho sledovaní. No a keď má divák pohodu, vie sa super zabaviť. Súboje by ma inak asi nebavili, ale vtedy som sa vždy tešil na finálny úder. Niekedy sa tu priveľa filozofuje/premýšľa, ale také momenty sú vždy potom prekryté vtipom alebo akciou. Až by som neveril, ale nedám menej ako 87% - 5*

Hrdinové a zrádci uvnitř Ruska (2023) (TV film)

Titul ma zaujal hlavne preto, lebo som potreboval istý náhľad na vojnu z druhej strany a zvnútra (rozumný, nie propagandu). Bohužiaľ som sa veľa noveho nedozvedel, lebo veci sú presne tak, ako som si myslel. Bežný ruský ľud je buď zmanipulovaný propagandou (a to klobúk dolu, aspoň 1 z 10 lží je fakt dobre premyslená), alebo je ticho kvôli strachu. Ten drobný zvyšok, aj keď niečo robia, nevedia/boja sa zorganizovať do väčších útvarov, aby niečo dokázali zmeniť. Toto však nie je obraz len o rusoch. Propagandu, dezinformácie a ich účinky na bežný ľud cítime aj u nás doma. Je až neuveriteľné, ako ľudia môžu veriť tym zvyšným 9 z 10. Aj keď na medailu to nie je, tvorcovia do toho dali kopec snahy, za čo si zaslúžia pekných 72% - 4*

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Bohužiaľ, len lepší priemer. Statham je, ako vždy cool, ale IMO keďže nehral sólo rolu, nemohol to celé efektívne ťahať svojim štýlom. Film mal veľa slabších momentov, no napriek tomu sa to dalo pozerať. Herci vo vedľajších rolách tiež hrali dobre, takže vyslovená nudo to nebola. K scenáru tiež nemám výhrady, možno som akurát úplne nepochopil, prečo tam zahrnuli Ukrajincov... V skratke ale OK, len si myslím, že Statham vyniká v one man show typu "John Wick vs. the world", a od tohto som to mylne očakával. Napriek tomu slušné 68% - 3*

Muž jménem Otto (2022)

Tom 'Karen' Hanks zas a znova nesklamal. On si skrátka vie vybrať rolu, ktorú divák spapá s chuťou, ako domáce 'pollo con mole'. Príbeh veľmi dobre hrá na city. Postupne sa nám odhaľuje minulosť starého frfľoša s veľkým srdcom, a s ňou aj jeho myšlienkové pochody a motív, prečo robí, čo robí. Výborne sem sadla aj Mariana Treviño, ktorá ako mega otravná, no trpezlivá mexická suseda dala veci do pohybu. Pochváliť treba aj réžiu. Z dobre napísaného námetu, kde žiadna menšia postava nie je navyše, sa podarilo vytvoriť skvelý filmový zážitok, ktorý Vám pošteklí srdce. Výhrady by som možno mal len k drobnostiam v scenári, a k prehnanej karikatúre 'moderných manierov', ale nič podstatné. Citovka s Hanksom na pohodový večer 87% - 5*

Tenkrát v Americe (1984)

Neobyčajný zážitok. Po pozretí director's cut je mi jasné, že toto nezhotovil nejaký pisálek za týždeň. Ani by som to nenazval filmom ale symfóniou, príbeh je riadny kolos a pritom stále konzistentný. Dej diváka striedavo napína, hnevá, a utápa v nežnom kľude a tichu. Striedanie časových línií sa zdá byť trošku chaotické, ale človek si zvykne a do deja ľahko vkĺzne. Herecké vykony vynikajúce, De Niro či Woods, ale aj ďalší. Výber herečiek tiež dobre padol, no ako dospelú Deborah mohli radšej skúsiť zamaskovať mladučkú J.Connely. Čo sa hudby týka, mal som pocit, že tvorcovia kúpili licenciu asi len na 5-6 piesní, ktoré tu omieľajú dokola, iba inými nastrojmi a v rôznom tempe. Hudba nie je nepríjemná, len počúvať jednu melódiu v každej pokojnej pasáži celé 3:40 je trošku príliš. Napriek týmto drobnostiam však odporúčam. Skvelý zážitok na dlhý večer, na ktorý ale treba kľud. 84% - 4*

Make My Day (2023) (seriál)

Jadro príbehu, jeho postupný vývoj a vyvrcholenie sú super. Možno nie na 100% originálne, ale stále dobré. Animácia mi tiež nevadila. Myslím, že ak tento štýl pôjde paralelne z klasickým anime, nebude to na škodu. Čo mi vadilo asi najviac je až iritujúci tlak na emócie vtedy, keď to netreba. V niektorých častiach to vážne preháňali, ale to asi k japoncom patrí (za 30 sekúnd musíme byť preč, ale teraz poďme plakat nad tým, aké krásne meno sme bábätku dali.... alebo všetko okolo horí a rozpadá sa, ale hlavný hrdina musí 2 minúty vrieskať, že ani nepoznal svojich rodičov (z toho 10s záber na jeho mlčiacu tvár a jagavú slzu v oku)). Ech. No ale OK, vcelku som bol spokojný, aj keď niekedy som sa trošku nudil. Priemerný priemer 57% - 3*

Tyranosaurus junior (1994)

Bože, toto je hovadina. Celá story, efekty, herecké výkony, katastrofa. Zdravím všetkých, ktorý sem prišli vďaka "High on life" :D Popravde však, ak viete, čo za sr*čku uvidite, dá sa na tom fajn zabaviť. Teraz aspoň vieme, kde trčal P.Walker pred Fast & Furious. K tomu pohľad na tanečky sexy Denisky, alebo ako v šatočkách jazdí na T-rexovi, no toto si zaslúži aspoň "Hm, okej", za 2*

Dragon Age: Rozhřešení (2022) (seriál)

Seriál podľa hernej predlohy D.A. Z toho je snáď hneď jasné, že ak túto hru nepoznáte, horšie sa v seriáli zorientujete. Ja som nedávno dohral DA: Inquisition, čiže mi to dobre sadlo. Vyhnem sa písaniu hernej recenzie, poviem len, že lore v pozadí DA je výborne postavený a tento seriál z neho ťaží, čo sa dá. Dej a zápletka je fajn, no z hľadiska animácie je to len horší priemer. Privítal by som viac sústredenia na mágov, templárov, či rangerov, zlodeji sú IMO dosť Meh. Inak LGBT tématika sa dnes objavuje všade, možno tu toho mohlo byť menej, ale tento animák určite nie je pre deti < 12, takže mi to je jedno. Zážitok v pohode, ale myslím, že neznalci DA tomu môžu dať menej. Ja si asi pozriem aj ďalšie série, pripadne inú tvorbu z univerza DA. Vcelku OK 63% - 3*

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

Klasická rozprávka o Pinocchiovi, no s veľmi, fakt veľmi zaujímavým twistom. Je tu zahrnutý riadny kus reality, akokoľvek temný a krutý. Prológ s Gepettovým synom bol zaujímavý a potrebný, no pravý realizmus som vnímal až od chvíle, keď P. ožíva. Nie je to žiadny drevený chlapček s farebnou čiapočkou a topánkami. Je to kus polena a ešte aj klince z neho trčia. Odvtedy som síce väčšinou tušil, čo príde, ale nie, v akej forme to príde, a táto príjemná nevedomosť mi vydržala až do konca. Bábky, ani animované veľmi nemusím a muzikál by to nebol, až keby ešte aspoň raz rozpučili cvrčka, keď chcel spievať, ale to sú banality. Zážitok, ktorý stál za to, odporúčam. 80% 4*