50x a stále poprvé (2004)

Asi jeden z nejlepších filmů Adama Sandlera, aspoň podle početného zástupu filmů, které jsem s ním viděl. Když začnu námětem, tak ten je poměrně originální. Jedná se vlastně o opakování toho samého dne, akorát, že Sandler u toho jinak hláškuje a vtipkuje. Navíc ve scénáři je i jistá vážnost, což jsem ani nečekal. A i když jsou některé vtípky už dosti na hranici vkusu, tak pokud se přes ně přenesete, zjistíte, že tohle je vcelku pohodová komedie pro chvíle nepohody. Plus pro Sandlera je , že s Drew mu to tady celkem sluší. Ovšem pro mě je největším trumfem filmu Sean Astin. Sice tady chytil jenom vedlejší roli, ale role hláškujícího bráchy hlavní hrdinky mu prostě sedla a k tomu ukázal, že ta nabraná kila shodil hodně rychle. K tomu přidám opravdu hezkou kameru, která je sice bezinvenční, ovšem to u komedií stejně ani nevnímám, prostředí je hezké, prostě taková pohoda, klid. Zkrátka nadprůměrný snímek, který pobaví víc, když máte rádi Adama Sandlera a Drew Barrymore, jinak si jednu hvězdičku uberte.

36. komnata Shaolinu (1978)

Osobně asijsné kung-fu zrovna nevyhledávám, ale tohle mě příjemně překvapilo. Sice scénář je pro Shaw brothers naprosto klasický, čímž myslím jednoduchý, prakticky bez žádného zvratu. Všechno se odehrává přesně tak, jak si divák myslí. Nejdřív neschopný studentík se vypracuje na mistra Shaolinu. Ale co, tyhle filmy na tom byly založeny. A když jsem se smířil s tím, že příběh bude asi nic moc, tak jsem se už jen nechal unášet skvělou akcí, která je nádherně přehledná, ladná a na pohled opravdu příjemná. Navíc tehdy ještě neznámí Gordon Liu sice lehce přehrává, ale aspoň je celkem zajímavý. Jako oddychová klasika je to určitě skvělý film. Sice nezaujme každého, ale jako příjemné zpestření evropské a americké filmové kultury vřele doporučuji.

Gumídci (1985) (seriál)

Prostě klasika. Na téhle disneyovce jsem vyrostl a kouknu se na ni i dnes. A není se za co stydět, protože je to prostě zábavné a tak nějak oldschoolově disneyovské. A navíc Stoupa je prostě nej cool postava.

24 hodin (2001) (seriál)

Jack Bauer je prostě borec. Už minimálně šest let loví teroristy po L.A. i Washingtonu, bojuje za svobodnou a nepokořenou Ameriku a ve své podstatě žije poněkud zvrácený americký sen všech mladých hochů nastupujících na dráhu federálních agentů. Všichni víme, že to takhle ve skutečnosti nechodí, všichni víme, že hackovat internet je v reálu poněkud...ehm... nereálné, jenže Kieferu Sutherlandovi odkapává s každou vteřinou z tváře tolik charismatického potu, že prostě musíte tyhle drobné nesrovnalosti a nelogičnosti překousnout. Navíc, který seriál před vás položí legendární otázku, jestli Jack někdy chodí na záchod? Dovolím si tvrdit, že nejen v tomhle bodu je Dvacetčtyřka pěkně originální. Go, Jack, Go!

Matrix: Nová návštěva (2001)

Naprosto výborný pohled do zákulisí natáčení prvního Matrixu. Je zde ukázka snad všeho, co chce fanoušek vidět. Ani vlastně nevím proč dám jenom 4*, ale prostě je dám.

Úžasňákovi (2004)

Tentokrát jdu trochu proti proudu. Ne, že bych animáky neměl rád. To já mám, ale tenhle mě prostě nedokázal ničím dostat. Graficky je to paráda a je vidět, že Pixar rozhodně neusíná na vavřínech. I scénář je víceméně nadprůměrný a dabing jako vždy bez chybičky. Ale z celého filmu jsem měl pocit, že se veze na vlně očekávání a hypu, které mě asi minuli. Ze začátku jsem se bavil, pak jsem postupně upadal do tranzu a ke konci jsem málem regulérně spal. Prostě tentokrát se nepovedlo to co předtím a to, že mě ten film nechytil za srdce. Možná je to tím, že lidské postavy mě méně zaujmou, kdo ví. Asi je to jenom můj pocit, ale chtěl jsem ho vyslovit. Můžete mě klidně ukamenovat, nebudu se bránit. ;)

Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997)

Tohle je typicky špatné pokračování, kdy se studio snažilo vykřesat další peníze z úspěšné jedničky. Scénář rozhodně není tak kvalitní jako v předchozím díle, Jason Patrick není Keanu Reeves a Sandra už je lehce okoukaná. Jedním z mála kladů je Willem Dafoe, který je záporákem jak se sluší a patří a jetím jediným bodem, kterým dvojka drží krok s jedničkou. De Bont se sice snažil, ale s chabého scénáře už nedokáza lvytvořit ani průměr. Tenhle film zkrátka upadá v zapomnění hned po prvním shlédnutí a po dalším jsem ani netoužil.

Nebezpečná rychlost (1994)

Ze začátku jsem si říkal, že to bude normální průměrný akčňák. Už jen podle lehkého obrysu děje. V autobude je bomba a jestli zpomalí, vybuchne. Naštěstí jsem se spletl, jelikož, právě díky výbornému scénáři, který ukrývá naprosto skvělou výstavbu děje, jenž obsahuje akci, dějové zvraty, romantiku a akci :) jsem byl naprosto upoután ke křeslu a nechával jsem se unášet fascinujícím nebojím se říct dobrodružstvím. Tenkrát notně mladý Keanu Reeves na mě zapůsobil tak moc, že jsem pak sháněl zásadně filmy s ním, Dennis Hopper nezklamal stejně jako Jeff Daniels. No a Sandru B. beru jako bonus. Prostě tenhle film se stal klasikou akčních filmů a ani po několikátém shlédnutí neomrzí.

Skála (1996)

Jestli chce někdo vědět, jak má vypadat pořádně nabušená akční pecka, tak ať se podívá na tenhle Bayovův kousek, který je jednoznačně jedním z nej v 90. letech. Nicolas Cage v roli uťápnuté a z akce vystrašené laboratorní krysy se pomalu mění v hrdinu a naprosto vynikající Sean Connery je stejně jako záporák Ed Harris třešničkou na dortu. Film má švih, spád, akční scény fungují výborně a naprosto skvělá muzika dotváří tohle vše do uceleného celku. Díky tomuhle filmu mě začalo bavit navštěvovat kino a stále čekám, kdy Michael tenhle svůj majstrštyk konečně překoná, možná marně, ale já si počkám. :)

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Tak tahle adaptace mě zaujala už tím, že se tvůrci pokusili o nemožné. Ono zfilmovat knížku, která ve spoustě částí nedává smysl a je postavená na parodii to už musí chtít slušnou odvahu. Ale podle výsledku to vypadá, že Jennings ji má. Naprosto odzbrojující anglický humor, který opravdu můžu, stejně jako Martina Freemana a jeho kreace, Mos Def na rapera taky ujde. Ovšem jestli někdo opravdu vyčnívá z řady, tak je to Marvin. To co dokázal vytvořit Alan Rickman svým hlasem je opravdu úžasné a Marvin se okamžitě stal jednou z mých nejoblíbenějších postav. Dalo by se říci, že stopař je sice tak trochu blbost (on jí taky trochu je), ale je vytvořena s naprostým nadšením a díky tomu dokáže příjemně překvapit.