Lovec jelenů (1978)

Dokonalééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé! Neznám nic lepšího!

Lawrence z Arábie (1962)

Jsem rád, že jsem měl možnost Lawrence Z Arábie vidět. Jedna z největších výprav v historii kinematografie z toho dělá opravdový epos kolosálních rozměrů. Nádherné scenérie hor a pouště, skvělá intrumentální hudba a fascinující Peter O'Toole, který se doslova ztělesnil s hlavní postavou. David Lean byl opravdový umělec, ale jeho libování v dlouhých minutážích není úplně to pravé ořechové, i když je Lawrence dokonalým zážitkem, místy to bylo hodně vláčné a posledních 20 minut úplně zbytečných. Lawrence of Arabia je velkofilm všech velkofilmů!

Zahulíme, uvidíme 2 (2008)

Po čtyřech letech příchází nová, rozhodně více nadupaná odysea. Tentokrát Harold s Kumárem nemají hlad a nesnaží se dostat mini burgry do žaludku, nýbrž utíkají z jedné z nejstřeženějších věznic světa před všemi tajnými složkami a zažívají neskutečné situace, které by normálního smrtelníka položili už po deseti minutách :-) Druhé pokračování veleúspěšné jedničky se povedlo, je v ní sice spousta předobrazů, ale razí si svojí cestičku bez jakékoliv šablony z předchozího dílu. Spousta výborných hlášek, parodujících situací a trávy - takže si celý svět z filmu odnese, že ji kouří celá amerika, dokonce i George Bush, který je hodně dobře ztvárněn a jeho "pracovna" luxusní. Neil Patrick Harris aka himself dostal víc prostoru, takže už neojíždí sedučku a nekrade auto, ale rozjíždí to na plný pecky! Když to celkově zhodnotím, nejsem úplným příznivcem těhle crazy komedii, ale u toho se mi podařilo konečně vypnout a pořadné se zasmát. CAM verze celkem dobrá.

Mrtvá a živá (1940)

I když je Hitch označován za mistra hororů, tak to byl ve skrytu duše neuvěřitelný romantik. Co film, to velká milostná zápletka a vykreslení vztahů na jedničku. U Rebeccy je to stejné, první "romantická" hodinka luxusní, seznámení a vzájemné prohloubení citů výborný, skvěle zrežírováno. Druhá hodinka neskřípe, to bych kecal, ale upouští od poutavosti a snaží se všechno kompenzovat mysteriozní atmosférou, která v tomhle případě moc nevychází, paní Danversová sice nahání hrůzu, ale přízrak první paní De Winterové vůbec a nazvat to duchařinou je dost divný, kolega betelgeuse asi nikdy nic podobnýho neviděl, když to pojmenovává "správnou duchařinou". Dramatický závěr, laděný do svižné krimi byl dobrý. Celkově romantický thriller, který dokáže takhle vykonstruovat jedině jeden muž. Hitch! Laurence Olivier je pán herec a už ve Slídilovi jsem si ho oblíbil, jeho jedinečný styl hraní je nezapomenutelný. Joan Fontaine v roli ostýchavé a nezkušené druhé paní de Winterové taky předváděla dobrý výkon, jsem ji tu nevinnosti i věřil :-)

Den, kdy se zastavila Země (1951)

Hluboké poselství = velké hodnocení. Takhle asi smýšlí většina lidí nebo jinak si to nedovedu vysvětlit. Je fakt, že film disponuje hodně futuristickou atmosférou, která je i na dnešní poměry hodně působivá. Jinak efekty nebo robot (jehož "nezničitelný" oblek je z látky) působí hodně lacině. Další odškrknuté políčko v TOP 250 IMDB, kde stále častěji narážím na filmy, které se tam vůbec nehodí, což je i tento příklad.

Městečko South Park: Říše fantazie (2008)

Nebýt přehnané zápletky "suck my balls" - kdy tahle věta zazní ve filmu tak 45 krát - mohl to být vyrovnaný nástupce Pekla na zemi. Bohužel to tak nedopadlo, ale Imaginationland je nejvíce parodující South Park a dělá skrytou reklamu New Age :-) I tak slušná zábava. __ Superpero, nech se vyšetřit voe!

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Asi ještě nejsem takový labužník, abych uměl vychutnat nestrávitelné a "pošmáknout" si nad vším, co má skvělé ohlasy a dobře vypadá. Kdybych měl být objektivní, hodnotím jasným odpadem a budu mít v ústech nechuť alespoň hodinu. Proto.. nebudu hodnotit a za nějaký čas se na to podívám znovu s tím, co mohu a nemohu očekávat. Kulisy jsou sice velkolepé a celá struktura filmů je na svojí dobu nadčasová, ale i to někdy prostě nestačí. Dalo by se říct, že tohle je předchůdce noir filmu, který vznikl z německého expresionismu. _ Ok, tak teda nakonec za tři hvězdičky.

Ospalá díra (1999)

Nejkultovnější Burton, přítom pro mně ten nejhorší. Jeho experiment mix žánru nevyšel. Začátek je hodně stylový, pan režisér na nás vypouští obrovský oblak hutné a tajemné atmosféry, místy jsem ohromením necítil čánky prstů na rukou. Ale s příchodem tajemného rytíře - přišla akce, která dokonale vybroušenou atmosféru rozpríšila pod kopyty oře. A z velkého nadšení přišlo velké zklamání v podobě tří hvězdiček, u kterých si ani tak nejsem jist, poslední půlhodinka působila přeplácaně až kýčovitě, což by u Burtova neměl být problem, ale tady byl, neukočíroval kulisy a postavy. Docela se divím, protože Tim je ojedinělý režisér, který svede vytvořit výborně temnou atmosféru a vyšperkovat prostředí, které místy bere dech (viz. Big Fish). Johnny Depp si razí cesticku do mé topky, jeho výkony mě čím dál tím víc udivují a překvapují, výborný herec. Obarvená Ricci průměr, celkem normální role na její poměry. Mirandě Richardson to neobyčejně sluší. Casper Van Dien ve své nejlepší roli (na plátně asi tři minuty), celkem hezky umřel.

Za plotem (2006)

Půvabná podívaná z dílny DreamWorks, u které je vždycky znát, že dělá do her, animace jsou výborné, ale nikdy mně nedovedou vtáhnout, si potom sám připadám jako za plotem, kromě Shreka. Nerad to dělám, aleve srovnávání s Pixarem se neubráním. Tem mě vždycky ohromí animací, dojme příběhem a vždycky cítím, že ta odvedená práce byla dělána s láskou! U ostatních společností už to tak valné není, jsou možná víc humorné a směsice gegů je obsáhlejší, stylověji nadabované (kde je Carell, tam to frčí), ale příběhově slabší. I přesto celkem spokojenost, ale jde vidět, že FreamWorks hraje a game of chance.

Cizinci ve vlaku (1951)

U Hitche je obrovským problémem hodnotit, co je nejlepší a co není. Natočil spoustu filmů, některé lepší a některé samozřejmě horší, ale u něj panuje obrovský paradox. Čím méně známý film, tím je to větší maso :-) Největší provařeniny jako Psycho, Vertigo etc. se mi nikdy moc nelíbily a dával jsem to za chybu Hitchovi, ale tam vůbec není, protože ten podsaditý pán uměl a bezesporu patří mezi největší režisérská esa ever! Nikdy bych nevěřil, že se budu na jeho filmy těšit jako na cukrovou vatu na pouti. Strangers on a Train patří mezi horní desítku, co Hitch natočil. Výborný příběh, dokonale zvrhlý záporák vypadající opravdu jako Bill Murray, tenista mi je od Provazu docela nesympatický, ale tady hrál dobře a odpustil si trapné "neviňátkové" grimasy. Amtosféra hutná, vůbec nemám pocit gradace, s nástupem do vlaku Hitch spustil tlačítko s nápisem "hutná atmosféra" a vypl ho až vrátný v atelierech, příběh si mě hned vcucnul a málem jsem na tu vatu dosáhl. A přiznám se, fandil jsem Brunovi :-)