Star Wars: Příběhy rytířů Jedi - Sithský lord (2022) (epizoda)

Až na to jak okatě Yaddle stopovala Dookua dobré, ale tak tohle ztěží bylo poprvé, kdy se to stalo. Tahle epizoda se odehrává na pozadí Skryté hrozby a tak má atmosféru, zže by se dala krájet. Návrat Neesona a McDiarmida do svých ikonickcýh rolích je vždy vítaný no a Yaddle a její osud je zde popsán velice hezky stejně jako Dookovo dilema. Nemám slov a bezkonkurnečně nejlepší epizoda seriálu.

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi - Volba (2022) (epizoda)

Mace jako poslušný hoch, Dooku jako reble oba dva dohromady tvoří dvojici, co mají jiskru. Líbil se mi kontrast mezi oběma postavami na pozadí pádu republiky a také vyšetřování smrti a jak došli k jasnému závěru. Též se mi líbí, jak tato epizoda dobře popisuje Dookův problém se zbytkem řadu a i naštvanost na to, že mu byla sebráno povýšení.

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi - Spravedlnost (2022) (epizoda)

Fenomenální epizoda, která nabízí pohled na dvě důležité postavy prequelů Dookua a Qui-Gona. Výborná atmosféra zruinovaného města. Líbí se mi, že obrátili totálně na ruby obvyklou dynamiku a tak Dooku je ten impulzivnější zatímco Qui-Gon symbol rozumu. No a ukázalo to, jak moc zkorumpovaná republika byla. Tahle a další epizoda dobře buduje universum.

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi - Život a smrt (2022) (epizoda)

Zbytečně hejtovaná epizoda. Byl jsem rád, že máme nějakou úplně novou kulturu, planetu, náboženství, které je zároveň nějak spojeno s filozofií jedi (vzhledem k tomu, že matka Ahsoky mluvila o tom, že čelí smrti, což je podobné jako u Jedi) a vím, že někteří lidé nenávidí, jak moc je ukazována, ale ja ten její origin žeru i s navijákem.

Top Gun: Maverick (2022)

Jeden z nejlepších sequelů v historii kinematografie. Pokud jsem jedničce dal slabší čtyři tak dvojce plným právem patří pět hvězd. Dvě věci nutno vypíchnout. Hudba je absolutně podmanivá. V kině jsem v některých scénách vnímal ost mnohem více než obvykle a je to proto, že pozvali na práci nikoho jiného než absolutně geniálního Hanse Zimmera, který pomohl s tím, že Maverickova muzika dalece překonává originál. Dále je to prostě naprosto vymazlený vizuál. Každý snímek z tohodle filmu by mohl být plakát, který by jste mohli vystavit někde v galerii. Speciálně je to jasné u letu s jetem na začátku filmu. Absolutně dechberoucí a myslím si, že zatímco z filmu samotného není tolik jasné, proč je hodnocení v 100. nejlepších, když člověk si uvědomí co za práci do toho vešlo tak pochopí. Režie je mnohem svižnější, zábavnější a s lepším tempem než první díl, který příliš času trávil fanservisem nebo ve sprchách a měl dlouhé záběry na nedůležité scénerie, které ani nesloužili ději. Top Gun Maverick tohle všechno napravuje a film díky tomu mnohem více vtáhl do děje. Další věc, která funguje mnohem lépe je komedie. Několikrát jsem se i upřímně zásmal (načapání dcerou top). Technická stránka filmu, který má skoro žádné CGI a navíc má excelentní letecké souboje (trik se sluncem byl úžasný). V neposlední řadě tu máme mnohem hvězdnější obsazení od camea Eda Harrise po šarmatní Jenifrer Connely. Scénář v mnohem recyklace prvního dílu, ale zároveň ten vylepšuje, protože dělá smrt Goose mnohem emocionálnější než byla v jedničce (kde s ním nebylo zas tolik času aby vám to nebylo u prdele upřímně) a navíc narozdíl od jedničky kdy se závěrečná bitka stane v podstatě náhodou, tak Maverick k finálnímu útoku na základnu celou dobu poctivě buduje. Ostatně ten nápad udělat v podstatě stíhačkové Mission Impossible stojí za to. Též oceňuji, že Maverick zachází s originálem v mnohem větší úctě, starý hrdina je pořád stejně důležitý a neprošel charakterovou vraždou. Je smutné, když béčkový film v tomhle dostane lepší zacházení než jedna z nejslavnějších sérií v dějinách kinematografie. Tudíž i ten sladký konecf tomu sedí jak hrnec na prdel a člověk je vlastně rád za tu jednoduchost. Že mohl zajít po dlouhé době na film bez stupidní dávky pseudomoderního cynismu a obracení očekávání. Prostě topka a rád, že jsem to viděl v kině.

Top Gun (1986)

Armádní a 80kové porno, které ovšem baví a čas velice rychle uplyne. Prostředí Amerických stíhačů považuji za docela unikátní, protože na vojenské filmy tolik nekoukám. Film má spoustu patosu a klišé, která člověk není schopný dobře indetifikovat, ale na druhou stranu projeví relativní kompetenci a vypointovanost (překonání strachu) Nebylo to nic z čeho by si člověk posadil na prdel, ale pobavilo to a to je v konečném důsledku to nejhlavnější. Cruise hraje skvěle dále bych ocenil Toma Skerrita jako Vipera. Některé scény s letadly byly velice cool nejvíce asi prostředníček s foťákem. Jsem zvědavý s čím příjde opěvovaný druhý díl. Faltermayerova muzika je mimochodem překvapivě fantastická.

Bullet Train (2022)

Vynikající akční film, který zdařile kombinuje vážný a humorný tón. Brad Pitt ukazuje, že jeho rozsah nezná hranice těžko se věřit, že tak skvělý komediant se nervově zhroutil v Sedm. Je to dost podobné principiálně Smrtonosné pasti v tom smyslu, že i zde máme člověka, co se ocitl nechtěně v pěkném průseru. Ale zároveň je v tom dost Kill Billu speciálně v lince postavy Hiroyukiho Sanady a jeho syna. No a komediální duo Mandarinka a Citrón a stejně tak charismatických Michael Shannon jsou už jenom třešnička na dortu. Též potěšilo překvapivě drsné Rko přiznám se, že jsem někdy musel otáčet hlavu.

Spy x Family - Operēshon〈Sutorikusu〉 (2022) (epizoda)

Pan a paní Smithovi v anime podání kombinované s komedií a špinoážním dramatem? No proč no. Velice dobré oddechové anime s výborným dabingem a v neposlední řadě roztomilými hřejivými momenty a solidními vtipy. Bude zajímavé sledovat vývoj.