Salton Sea (2002)

SAlton Sea není bezchybný a už vůbec ne přelomový film.Je to jen poctivě natočený žánrový snímek s fungujícím scénářem a řadou zajímavých plnokrevných postav.Při pokusech o psychologizující artové obrazy se film dostává na hodně nejistou plochu, ale naštěstí převládá kriminální linie s řadou divokých tragikomických výletů kamery do bizarního feťáckého společenství. Dobrý výkon Val Kilmera, spolehlivé herectví Deborah Unger a odpudivé zločinecké týpky vytvořené D'Onofriem a Guzmánem vytvořili koktejl, který je schopen uspokojit i náročnějšího filmového fandu.Celkový dojem 75%.

Čingischán (2005) (TV film)

Pro vážného zájemce o historii, který se v dané epoše orientuje a od dokumentu očekává hlubší ponoření do dané problematiky by sledování Čingischána bylo zklamáním a ztrátou času. Ale pro někoho, kdo stojí o základní představu o dané éře a postavě zakladatele mongolské říše je tento hraný dokument dobrou volbou. Líbivost zpracování je sice na úkor historické přesnosti, ale určitě nikoli zásadním způsobem. Celkový dojem 55%.

Kandidáti života a smrti (1979) (TV film)

Vysokému hodnocení na CSFD příliš nerozumím,protože kvalitou zpracování odpovídali Kandidáti přesně tomu,na co jsme od německých televizních filmů zvyklí.Thriller,který se snaží napodobovat známé vzory z produkce velkých amerických studií. Natočeno podle celosvětově rozšířené moderní městské legendy o "černé" sanitce, která loví oběti určené k odebrání vnitřních orgánů pro transplantaci nemocným zbohatlíkům.Celkový dojem 45%.

Míša Kulička (1973) (seriál)

V raném dětství patřil tento sedmidílný seriálek k mým oblíbeným pořadům a Hlinomazův hlas ubručeného Vasila jsem přímo zbožňoval, takže po pravdě řečeno mám silné nutkání přidat minimálně jednu hvězdičku z čisté nostalgie, jenže způsobem zpracování,tedy vedením loutek,tempem vyprávění a délkou jednotlivých dílů odpovídá Míša pořadům z počátku 70. let. Dnes je to prostě příliš pomalé...Není náhodou,že mé děti se u Míši vyloženě nudí a to nejsou právě příznivci disneyovských grotesek. Celkový dojem 40 %.

Lední medvídek (2001)

Animovaný snímek výrazně orientovaný na nejmenší diváky, což se projevuje nejen v realistickém výtvarném pojetí a mravoučné zápletce, ale i v absenci nadsázky a odstupu.Medvídek Lars se zkrátka bere moc vážně a to mu brání být opravdu dobrým animákem.Tradiční disneyovský kýč to sice určitě není, ale i tak na sebe kladné postavy vrhají láskyplné usměvavé pohledy a je to plné "jiskrného a srdečného švitoření".Navíc by vůbec neškodilo snímek zkrátit o čtvrt hodiny...Celkový dojem 40%.

Údolí včel (1967)

Filmová lahůdka, která vznikla jako vedlejší produkt a chudší bratříček Markéty Lazarové. V podstatě velice jednoduchý děj je natočen poeticky a přitom syrově, jedná se o neobyčejně sugestivní filmový zážitek s hudbou dokonale šitou na míru,výbornou kamerou a skvělými hereckými výkony Čepka s Kačerem. V tomhle filmu ale dokonale platí otřepané "není malých rolí". Tvrdím, že provedené v barvě by Údolí včel bylo poloviční, černobílý materiál spoluvytváří baladickou atmosféru příběhu. Celkový dojem 95%.

Krvavý příliv (1995)

Když jsem v polovině 90. let viděl Krvavý příliv v kině,udělal na mě velmi slušný dojem a z něj vychází dnešní čtyři hvězdičky. Nejsem si ale jistý,jestli bych byl stejně spokojený při opětovném shlédnutí, koneckonců "ponorkových" filmů jsem od té doby viděl několik a v jejich konkurenci představuje tahle záležitost jen mírný nadprůměr. Hon na ponorku je, obávám se, lepší víc než jen rozdílem jedné třídy.Slušně natočený thriller se značně nepravděpodobnou zápletkou staví na hereckém umění D.Washingtona a zejména G. Hackmana.Celkový dojem 70%.

Choking Hazard (2004)

Trapně amatérské s neuvěřitelně toporným herectvím většiny zúčastněných.Nejsem si jistý, jestli by se v hodnocení recenzentů objevovalo tolik hvězdiček, kdyby se nejednalo o český film se známými tvářemi a jmény.Cizí snímek téhle úrovně by se k nám nejspíš nedostal a pokud ano, tak sklidí hodně jedovaté komentáře...Ohlas téhle věcičky mi připomíná nadšení z některých amatérských videí na YOU TUBE.Typický projekt pro vlastní uspokojení a pobavení rodinných příslušníků a přátel.Nicméně jako ocenění nadšení a snahy i vzhledem k několika vtipným hláškám a originálním prvkům to dvě slabé hvězdičky nakonec sklidí...Celkový dojem 30%.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Arabela byla seriálem mého dětství a i když jsem už pohádkám trošku odrostl, přivítal jsem pokračování seriálu ne snad s velkým očekáváním, nicméně s určitým zájmem.Znovu se potvrdilo, že do jedné vody v řece dvakrát nevstoupíš. Po třech dílech jsem jasně poznal, kolik uhodilo, nicméně jsem vydržel až do sedmého dílu. Zatímco původní Arabela byla především osobním projektem autorů, je pokračování jen komerční zakázkou a obchodním kalkulem. Je to natahované, uspěchané, studené, schází osobní zaujetí a určitá poetika.Největší problém je v samotném scénáři... Celkový dojem 25%.

Vrtěti psem (1997)

Ne zcela doceňovaná filmová lahůdka o tom,jak to chodí v politice a v médiích (nejenom) ve Spojených Státech...Dokonale vychytaný scénář se skvělou pointou, sarkastické hlášky, přesný casting a bezchybné herecké výkony.Těžko hodnotit,jestli je lepší De Niro či Hoffman,protože excelují oba. Z řady výrazných menších rolí stojí za zmínku Anne Heche v roli pracovnice politického sekretariátu a H.Macy coby agent tané služby ("Vím jenom dvě věci-ovesná kaše chutná hrozně a nejsme ve válce!"). Film s inteligentními dialogy určený přemýšlivým divákům. Celkový dojem 95%.