Avatar (2009)

No, já zrovna dobrý komentáře psát neumím. A právě Avatar by si zasloužíl skvělý komentář, či spíš recenzi. Dobré recenze napsány byly, docela dobrá byla ta od K. Fily z filmpub.cz i od "civala" z moviezone.cz. Pro začátek bych uvedl, že nejsem z těch maniaků, kteří Avatara začali žrát někdy listopadu-prosince 2009 kvůli tomu, jak se o něm mluvilo, psalo atd... Na nový Cameronův film jsem čekal od roku 2006 ( můj příspěvek v diskuzi je z těch nynějších 16 082 jako 6. ). Člověk až do uvedení prvního traileru nemohl vědět, co čekat. Protože nic z filmu prostě neviděl. Když to přišlo, připadal jsem si ještě o něco málo lépe než při svém doposud nejbombastičtějším kinozážitku z roku 1993, jdy mi bylo pět a viděl jsem Jurský park. Podobný emoce jsem měl spjaté s dětstvím a ve 22 letech bych opravdu nic takového nečekal. Tak kde začít, snad tím, že Cameron si mě získal už léta před tím svým T2, který je vůbec můj nejoblíbenější film. A následuje ho Titanic. A právě tomu je Avatar nesmírně podobnej. A to v mnoha věcech, který ale nejsou na vnější pohled nijak totožný ( asi takhle, vyvolání emocí - od prvního záběru i s tím posledním, tklivá romantika, špičková akce, vizuální dokonalost, perfekcionismus co se týče nejrůznějších možných detailů, metafora na lidskou společnost, i ten příběh, který po stránce emocí dobře zraje, a hlavně hodiny husí kůže a další věci, který cítím, ale po filmové stránce nedokážu popsat ).Sneslo se sem mnoho kritik, které na jednu stranu chápu, ale absolutně mě míjí. Někdy se nudím u 80ti minutového filmu, ale Avatar mi svýmu 170ti utekl jako důchodcům moč, prostě puff a bylo to. Poprvé jsem jen nevěřícně čuměl a hltal, jak mám u Camerona zvykem. Jak mám u Camerona zvykem u Titanicu, Aliens i obou Terminátorů - pár úvodních vteřin až minut těchto filmů mi vždy dokonale navodí náladu na celý zbytek, který jen tak nejde přerušit, prostě se to musí dokoukat až do konce. U Avatara mi stačí ten bubínkovej indiánskej motiv při kamerovém náletu na džungli v samotným začátku filmu při prologu a naskoči mi husina, která poprvé nebyla ( totožná věc v Terminátorovi 2 - záběr na houpací se děti a projíždějící auta za znění toho zvláštního motivu, který již během filmu neuslyšíme, a to samé u Titanicu při nočním záběru na moře, nemám páru jak to ten Cameron dělá ). Domorodé šípy v obřích pneumatikcách pomalu nažhavují... Nyní jen proto, že vím, co mě čeká, ale pořád to funguje. Tak to mám u všech zmíněných Cameronových filmů. Teď bych se zmínil o soundtracku, protože Horner diriguje vskutku nádherný melodie - ať už údery zezačátku při pohledu Pandoru z vesmíru přes scénu, kdy se Jake odpoutá od přístrojů a útíká po svých, melodie přechází do piána, až po výstup po horách a chočení Ikranů - soundtrack je vskutku nádhernej. No dál romantika, ta se zde prostě musí prožít, písmenkama by to popsal snad jen nadaný básník. Animace - má se smysl o tom zmiňovat ? Když si odmyslím dokonalej bonbonek v podání 3D, je na BLU RAY obraz krásnější než v kině. Co se týče myšlenek filmu a jeho filosofie, buď to tam vidíte, nebo ne. Na mě to silně zapůsobilo i v tomto ohledu. Člověk emocím rozumem neporučí. Je zde hromada nezapomenutelných scén a nápadů ( nemůžu vypisovat všechny, ale tak pro příklad když Neytiri vzlétne poprvé na svém Ikranu a krouží kolem stromu za znění té skvostné hudby, technický vymoženosti, noční Pandora a dále ). Nechápu moc, jak člověk může kritizovat film za "ekologickou agitku", k tomu se snad ani nemá cenu vyjadřovat, opravdu nechápu, jak podobnou myšlenku člověk může vnímat jako protivné mínus filmu. Naopak chápu, že se někomu může zdát děj prostý a jednoduchý. To zde v komentářích zmiňuje nesčetně uživatelů a souhlasit se s tím dá, avšak jako mínus to na mě nepůsobí ani v nejmenším. Mnoho póz, nebýt davově uchvácen z komerčního trháku apd.... však takhle to bylo např. i u Titanicu. Já sám davový šílenství moc dobře nesnáším a většinou se ho straním, ale člověk by se jím neměl nechat strhnout a udělat si na film svůj vlastní názor, honit si ego pózou a odpady! k Avataru je jen druhá strana barikády těch mnoha šílenců, kteří Avatar označují za nejdokonalejší film na světě stůj co stůj - viz nekonečné a nesmyslné "diskuze" zde v profilu filmu. Mě si dostal film sám o sobě z mnoha věcí, o kterých jsem zde něco napsal i přes to, že i zde se dají najít chyby, jako ve všech ostatních filmech. I přesto Avatar řekročil má obrobská, postupujícími lety k premiéře se zvyšující, očekávání a již teď patří mezi mé nejmilejší filmy, ke kterým se velmi rád vracím. [10/10 TOP 10 poprvé 19. prosince 2009 IMAX, 23. 2x posobě Palace Cinemas, 25. Palace Cinemas]

Paříž, Texas (1984)

Pohodový brnkání na strunu, nádherný záběry Texaský přírody a silnej příběh. Plnej počet nedávám jen proto, protože mám pocit, že tenhle film naplno docením až ve svém pozdějším věku. K tomuhle se chci časem určitě vrátit. [8.5/10 prosinec 2009]

Černej Dynamit (2009)

Originalni a vtipna prastenost, kterou jsem zezacatku moc nepobiral, ale po deseti az patnacti minutach mi doslo, oc tu bezi a pak se uz jen vyborne bavil :) [7.5/10 prosinec 2009]

Znovu 17 (2009)

Tak vydatnou porci vtipu, prijemne romantiky a nenudiciho pribehu jsem ani nahodou necekal, tenhle film zvedne naladu, takze neni o cem :o) [7.5/10 prosinec 2009]

Tenká červená linie (1998)

Běžej závěrečný titulky a po těle mi nabíhá husina, mám pomalu nakahánku, ten zvláštní zřídka se u filmu dostavující pocit. A vím, že jsem viděl opět něco úchvatnýho. Kdo si u Tenké červené linie stěžuje na nudu a málo "války" ve "válečném" filmu, nad tím lze jen mávnout rukou... Ty záběry přírody, ten její nádherně zachycený zvuk, brilantně zpracované a zahrané postavy - ta plejáda herců... monology a dialogy, spousta filosofických myšlenek, hudba, no je to něco fantastickýho. Ta lehkost, s jakou film plyne a celé tři hodiny se nestačíte nudit, místy jste hlazeni po duši, místy cítíte utrpení, přemýšlíte. Neuvěřitelně bohatej film. Opět doporučuju přečíst si k Mallickovi výstižný komentář uživatele Pohrobek. [10/10 listopad 2009]

Vánoční koleda (2009)

Úvodních 15 minut na pět, pak už to jde dost zkopce. 3D skvělý, animace místy také, někdy ale hrozná a příběh jsem viděl zpracovaý lépe v jedné hrané verzi.. zní to asi jako velká kritika, přesto tři nejsou málo. ale po traileru jsem čekal plné hodnocení a v Imaxu byl po půli fakt trochu zklamanej. [6.5/10 listopad 2009]

Nebeské dny (1978)

No už dlouho jsem se u žádného filmu necítil tak jako u Nebeských dnů. Skrze oči a uši mi režisér Malick ( opět ) dopřál naprosto nevšední zážitek, který se mě velice citlivě dotkl. Zasloužený Oscar za kameru a zcela zasloužených pět. Příběh a osudy lidí tu nejsou tím hlavním, jsou zasazeny do světa, který jsem jako divák intenzivně prožíval a až pak sledoval, jak ho prožívají hlavní postavy filmu. Můžu už jen odkázat na komentář uživatele Pohrobek. [9/10 listopad 2009]

Šikana (2001)

místy zajímavé, místy směšné, místy bizarní a místy k nepochopení, ale přesto celkem působivé, proto s odřenejma ušima tři. [5.5/10 listopad 2009]

Velké podmořské dobrodružství 3D (2009)

Vyborny 3D a fantasticky podmorsky svet plny fascinujicich tvoru, ale ten pribeh to fakt kazi ( a sceny s lachtanama a tou hudbou je fakt wtf ) .. ale verim, ze pro mnoho deti se tohle muze stat zazitkem na celej zivot ( take diky nekolika takrka hororovym scenam ) - takovej ten film, na ktery nostalgicky vzpominame a nezapomeneme na nej... me by se k tem obrazkum hodil klasickej dokument, ale co uz. [6/10 říjen 2009]

Remo Williams: Dobrodružství začínají (1985)

Rema jsem videl prvne teprva dnes, takze v hodnoceni se nepromita zadna nostalgie z detstvi, proste jsem se vyborne bavil celou stopaz, coz u dvouhodinovyho akcniho Bcka z osmdesatych let je treba ocenit :-). Zaber na hrdinu a za nim plapolajici ohen, spousta skvelych akcnich scen ( predevsim socha svobody a konec ) , spiknuti, zkorumpovany zaporaci - komu podobny filmy nevadej, Remo se mu snad nemuze nelibit. Fred Ward je sympatak a Joel Grey v roli Korejce nema chybu, ty jeho vyukove metody, hlasky a telenovela :D Pro me velky a hlavne prijemny prekvapeni.. ze petadvacet let stara akcni vykopavka muze nadmiru pobavit i dnes, kdy to vidite poprve. Jak pise Caine - je zde spousta chytre nadsazky a asi proto si me film ziskal.. [8/10 říjen 2009]