Zlodějka knih (2013)

Veľmi príjemný film, ktorý môže stavať hlavne na hereckých výkonoch. Menovite Geoffrey Rush a Emily Watson, a mladunkej, šarmantnej Sophie Nélisse. Hlavne vďaka nim je film dopozerateľný až do konca, nakoľko scenár neoplýva dramaturgiou. Je tu nastolená základná premisa, ktorá sa bohužiaľ nikam ďalej nevyvíja a neposúva nám príbeh a tak po prvej, vcelku pútavej tretine filmu, vlastne nemáme moc na čo čakať. Pekné obrazové a výpravné spracovanie (aj keď skôr to radím do kategórie dobrý televízny film) podporené Williamsovou príjemnou hudbou. V skratke: Pekný televízny film, ktorý nám však neprinesie nič nové. Lepší priemer, 60%.

12 let v řetězech (2013)

Tento film je natočený presne tak, aby sa stal klasikou a vlastne zaslúžene dostal Oscara. Rámcovanie obrazov, dlhé širokouhlé zábery, ladnosť a obraznosť kamery. Adaptácia predlohy uchopená v rukavičkách, spracovaná s akademickou presnosťou a čistotou. Herecké výkony ktoré vedú svoje charaktery v presne vymedzených koľajach. Silný príbeh, ktorý je naservírovaný aby lahodil oku a aby ani trochu nerozhodil svojho diváka. 12 rokov otrokov ale neponúka nič viac. Všetko je nám podané v prvom pláne, nie je tu ani štipka invenčnosti, ani štipka napätia, nič nás nepúta k hlavnému hrdinovi a jeho pohnútkam, jeho prežívaniu. Násilie tu je síce zobrazené naturálne, dlho, avšak vo vypätých momentoch je useknuté. Znova je len podávané, a to len preto aby bolo vôbec ukázané. Jeho prítomnosť nestimuluje dramatický zážitok, nestimuluje okamih vypätia. Skrátka tu je, pretože sa to dialo a tak to treba ukázať. Celým filmom preplávame ako v pokojných stojatých vodách a pritom pohnutá doba v ktorej sa osudy hrdinov odohrávali, by si zaslúžili onakvejšie spracovanie a jeho podanie na filmové plátno. Takto je to len lepší priemer. Prvé veľké sklamanie tohto roka. 60%

Resident Evil (2002)

Jednoznačne najlepší diel predlhej série, ktorá asi nikdy nebude mať konca. Tu v jednotke totiž existuje ucelený, nie samoúčelný scenár, príbeh ktorý sa vyvíja vpred a ešte k tomu spústa odkazov na PC hru. A navyše perfektná Mila Jovovich. 75%

Hitchcock (2012)

Hitchcock bol obrovská osobnosť v kinematografii, obdobie ktoré zobrazuje tento film patril medzi jeho zlomové v živote. Či už z hľadiska osobného alebo pracovného. A práve preto by si zaslúžil detailnejšie a väčšie spracovanie ako toto, ktoré je vlastne svojou vizuálnou, obsahovou a dramaturgickou stránkou čisto televízne. Herecké obsadenie výborne, ale práve pre vyššie spomenuté dôvody je to stále len lepší priemer. Nutno vidieť v originály, Hopkins je skvelý svojím rečovým prejavom. 60%

Godzilla (1954)

Dnes už v podstate klasika, na rok vzniku vizuálne dobré, je tam hlavne to čo US remaku v podaní Emmericha chýba: fungujúci príbeh, nápad, napätie, uveritelne postavy a hlavne celkové poňatie príbehu, ktorému režisér verí. 80%

Zachraňte Willyho! (1993)

Za celej série je toto jediný pozeratelny film. A skvelá hudba Poledourisa. 60%