Plán 9 (1959)

Plan 9 je dobré vidět, pokud se chcete pobavit prvotřídním scenáristickým paskvilem a přívalem bláznivých filmových kiksů aneb "toho si divák v zaujetí děje nevšimne" (nyní jsme naplno ocenil tuto hlášku ze skvělého filmu Tima Burtona Ed Wood, kde Edwarda D. Wooda ztvárnil Johny Depp). Díky atmosféře malého "letního kina" na Flédě, točenému pivu a jakési slabosti pro Ed Wooda (od zhlédnutí zmiňovaného Burtonova snímku) byl pro mne Plan 9 příjemným filmovým povyražením (ačkoliv jde z filmařského hlediska o totální brak).

Kick-Ass 2 (2013)

Váhal jsem na okamžik, zda zvolit tří nebo čtyřhvězdičkové hodnocení, ale seznal jsem, že to pro mne byl "sedmdesátiprocentní" film. Dvojku tedy stále považuji za docela nadprůměrný filmový zážitek, ale zdaleka nedosahuje kvalit jedničky. Nejvíce mi vadila nevyváženost - v jednu chvíli se na vás valí záplava laciných fórů a gagů nebo litry zvratků a sraček (kam se na Kick-Ass 2 hrabou mnohé soudobé teenagerovské komedie) a minutu potom se snaží působit vážným dojmem.

Nevědomí (2013)

Velice příjemné (hezky promyšlené přitom zbytečně nepřekombinované) sci-fi, které mi udělalo radost a rád jej znovu uvidím i proto, abych pak byl schopen napsat pořádný komentář... 80%

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Jak zfilmovat ikonu herního průmyslu (kterou znám i já jako nehráč)? U postavy Lary Croft se to asi nabízelo - udělat z ní ženského Indyho - kromě nemalého poprsí jí autoři dopřáli i trochu větší páru, a tak oproti Harrisonu Fordovi dostává od zloduchů trochu méně na frak. Celkově tak vznikla nenáročná a docela svižná podívaná a osobně se mi líbí právě ona volba žánru dobrodružného fantasy (místo čistě akční řežby typické pro filmy na motiv počítačových her). Na druhou stranu kinematografii to obohacuje asi jako Mladý Indiana Jones a další podobné odvary - tedy pro jednou koukatelné, ale poměrně zbytečné - 60%

Kniha přežití (2010)

Mesiáš s mačetou a iPodem. Denzel Washington je opět v dobré formě a ačkoliv vůči Americkému gangsterovi tomu stále něco chybí (což ale nebude chybou Washingtona), tak mě snímek poměrně mile překvapil. Užíval jsem si atmosféru zpustošeného světa a originální road movie člověka, který věří ve svou pouť (a proč ne?). Naopak jsem nepostrádal (mnohými vytýkaný) nedostatek akce (na druhou stranu se zařazením mezi akční filmy bych byl docela opatrný) a ani jsem u snímku necítil potřebu větší hloubky (ostatně v mnohém mi snímek připomíná Vodní svět, který žádné velké sdělení také nenese a jako oddychová podívaná taky funguje) - 70%

eXistenZ (1999)

Pamatuji se na tento film jako na příjemnou jednohubku při čekání na pokračování Matrixu, od kterého jsem poměrně dost očekával a těšil se na něj víc než bylo zdrávo, a tak když jsem na film (tehdy ještě na VHS ve videopůjčovně) narazil byl pro mne (vzhledem ke zmíněné lačnosti po Metrixu podobných filmech) příjemným zpestřením - 70%

Jezdci Apokalypsy (2009)

Tento velmi průměrný snímek trpí nepříliš dotaženým scénářem, který je i důvodem absence slibované mysterióznosti. Pokud má divák obecný filmový rozhled a bude trochu všímavý, pak pointu (na můj vkus) příliš rychle pochytí a protože film nemá příliš co jiného nabídnout (především nevyniká originalitou, což také zde zmiňuje téměř každý), tak druhou část jen znuděně čekáte na poměrně laciný hollywoodský závěr, přičemž ještě stále (ale marně) doufáte v nějaký překvapivý zvrat. 60%

Slimák (2006)

Zdá se, že na úspěch kultovního zombie snímku Úsvit mrtvých se Gunnovi stále příliš nedaří navázat (ještě lépe jej překonat). Ale i tak je Slimák nadprůměrné béčko se slušným obsazením, které pro mne bylo příjemnou a nenáročnou jednorázovkou pro odpočinkový večer. 60%

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

I napodruhé jsem tento mistrovský snímek hltal a užíval si skvělý příběh vystavěný na povídce velikána ztracené generace F. S. Fitzgeralda. Doteď nechápu, že jej tehdy Milionář z chatrče tak jednoznačně převálcoval získanými zlatými soškami při udílení Cen americké akademie (a to i přes nižší počet nominací!). Mé osobní preference jsou ovšem opačné. 90%

Útěk z MS-1 (2012)

Je potřeba se přenést přes počáteční scény - digitálně zcela nezvládnutou honičku následovanou velmi nešťastnou (ovšem zásadní) scénu ve věznici - do očí bijící nezvládnutí zabezpečení pohovoru (vč. výběru vězně pro něj) a především nezvládnuté a přitom pro statisíce nejhorších kriminálníků určené vězení (bez hesel, časových zámků či jiných dnes dobře známých technologií, na které v budoucnu z nějakého důvodu zapomenou). Pak ovšem již následuje svižná akční podívaná, bohužel zakončená pokusem o vypointovaný a překvapivý závěr (který byl už zcela zbytečný a ve své podstatě dost hloupý). Po odmyšlení si (potažmo přetrpění) začátku a závěru dostanete slušnou akční béčkovou zábavu. 65%